voor het eerst een volkstuin we kijken uit naar de verse groenten die we gaan verbouwen en opeten. Wat zullen we smikkelen. Met deze blog maken we een dagboek voor onszelf en voor geinteresseerden!
13-05-2009
De vensterbank.
Zo, vandaag maar nog een zak potgrond gehaald om wat zaaigoed te verpotten. De broccoli, de sla, de witlof en de augurken moesten echt een ander plekkie krijgen.
Nu zit alles een beetje op zijn eigen stekkie (behalve de sla en de broccoli, want daar had ik toch iets teveel zaailingen van!!), in zijn eigen bakkie..
Dan kan het lekker doorgroeien om later een bestemming op de tuin te krijgen. Want 1 komkommerplant heeft de buitenlucht niet overleeft (ik betrapte een slak, die lekker van de komkommerplant zat te smikkelen, die heb ik even gratis vlieglessen gegeven ), en ik denk dat de andere die ernaast staat het ook niet gaat redden. Maar niet te vroeg passimistisch zijn, dat ben ik al eerder onterecht geweest! (al acht ik die kans wel heel erg klein).
De andere komkommers die doen het ogenschijnlijk wel goed, er komen steeds grotere komkommertjes aan. Maar ook daar ben ik dan maar niet te vroeg met juichen mee, want ik heb al een paar aankomende komkommertjes moeten verwijderen, omdat ze toch een beetje aan het verdorren waren.
Nu hebben we aan 3 tomatenplantjes al bloemetjes, dus tomaten here we come!!!
De pompoen groeit ook goed, er komen ook steeds meer bloemen aan.
En aan de aardbeienplant komen ook al aardbeitjes.
Hier de komkommer die het nog zou moeten gaan doen!
Zo, vandaag weer eens naar de tuin geweest. En dat was zeker nodig na een paar dagen Disneyland Parijs. Want nu het leuke van het zaaien voorbij is, is het alleen maar wachten tot de groenten klaar zijn om geplukt te worden. MAARRRRR gelukkig is er nog wel wat te doen, in de naam van onkruid wieden, want zon en regen doet de groenten goed groeien, maar het onkruid ook. Aan de slootkant was het het ergste, daar stond het echt hoog. Maar aan die kant hebben we struikjes geplant, dus die vergaan niet door het onkruid....Met schoffelen kom je een heel eind. Tussen de groenten moet er wat meer voorzichtigheid geboden worden, dus dat was stekkie voor stekkie eruit trekken. Maar als het dan eenmaal gebeurd is, is het resultaat verbluffend . Wel moet je opletten dat je niet het verkeerde eruit trekt, want ik heb dus een aantal afrikaantjes eruit getrokken....gelukkig kwam ik er op tijd achter, anders hadden de afrikaantjes geen kans gehad om tot bloemen uit te groeien! Wat ik al zei: door regen en zon groeit alles lekker, en ook dus de groenten. Alles is een end langer geworden en aan de tuinboontjes komen al kleine vruchtjes... De erwten groeien ook goed, alleen blijken de stokken geen goed houwvast voor de erwten, dus hebben we daar wat anders op gevonden. Alleen hadden we te weinig gaas.Dus iets anders verzinnen of meer gaas halen. Het stukje waar de meiden hun naam hadden gezaaid is echt leuk aan het worden, want vooral Indy haar naam is goed te zien. De Kroten en de paksoi groeien ook goed. De zonnenbloemen en de mais komen ook al op en de boerenkool groeit ook lekker door. Er is 1 krob sla die bijna klaar is om geplukt te worden...In 1 paprika (of peper ) komen al bloemknopjes. Tot onze verbazing zitten er toch kleine kuikentjes in het vogelnestje.
Indy haar naam komt al op!
Het aardbeienveld
Hier groeien 2 komkommerplantjes.
Dit zijn de boerenkoolplantjes.
De prei en de opkomende uien.
De erwten met gaas.
Hier zie je, achter de erwten, mais en zonnenbloemen
De aardbeien en pepers en paprika. Aan de paprika/peper links onder groeien dus al bloempjes.
Hier het nestje met kleine vogeltjes. Ik kan niet zien hoeveel, maar ze leven wel!
De sla, broccoli, spinazie en pompoen.
De tuinbonen.
De kroten.
De ananaskers.
De paksoi.
De fruitstruikjes.
Een krob sla, bijna gereed om opgesmikkeld te worden.
Gisteren heb ik toch maar nog het een en ander gezaaid in bakken en in de vensterbank gezet. Zowiezo de broccoli, want dat is dus het enige zaad tot dusver die niet een grote kiemopkomst heeft. Dus nu maar een bak vol gezaaid (en dan zul je zien dat er veel opkomt ). Daarnaast ook nog maar sla (dat eten we toch bijna elke dag (mmjaammie) en ook nog augurken en witlof. Daar ben ik echt benieuwd naar, want dat is toch een aparte groentesoort wat betreft het opkweken! Maar goed, gaan we dus ook proberen. De rapunzel schijnt het toch te doen, ik zie 2 plantjes komen.....dus tocheen verassing, maar wat nou kiemt snel....er zijn snellere kiemers!
Vandaag nog meer lege plekjes in de tuin opgevuld (nou ja...leeg...ik heb ze maar leeggemaakt..??). Daar wat komkommer in de grond gezet. Die schijnen ook over de grond te kunnen groeien, dus proberen we dat ook maar. De luizen in de pepers, zijn veelal dood, maar er zitten nog genoeg levende op! Ik heb nog wat tomatenplantjes in de vensterbank staan. Misschien moet ik die maar weggeven. Ik heb er al zoveel hihih, anders eten we het hele jaar met de maaltijden: -vooraf: tomatensoep -tussengerecht: tomatensalade -hoofdgerecht: pasta met tomatensuas -tussendoor steeds glazen tomatensap en als toetje (maar dat moeten we dan nog even goed uitwerken) tomatenijs!
Ik denk dat we dan aan het einde van het seizoen zelf een tomaat zijn geworden
Het lijkt niets, maar het zijn 2 (zielige) komkommerplantjes! (ervoor groeien de radijsjes)
Hier de witlof (links), de augurken (midden) en de sla (rechts) gezaaid.
Hier de broccoli met op de achtergrond de rapunzel.
Hier de komkommers en de aardbeien.
En daarnaast dan weer de 2 tomaten.
Hier 3 tomatenplanten. Aan 1 ervan komt al een bloemetje, dus de trossen komen eraan!
Vandaag wel weer naar de tuin geweest. De dag begon een beetje regenachtig, maar 's middags brak toch de zon door. Rob heeft een deel van het pad aan de achterkant doorgelegd. Mila en ik hebben 2 broccoliplantjes geplant (maar ze waren onderweg naar de tuin geknakt, dus de vraag is of ze het redden! Toen moesten de 30 aardebeienplantjes die in van de week gekocht had, geplant worden. Wat een aardbeienveld zeg...Daarachter hebben we de komkommerkas geinstalleerd en verankerd en ook zijn er meteen 2 komkommerplantjes in gezet. Kas 2 moet er nog naast komen te staan, maar die staat voorlopig nog in de achtertuin. Dus als die meegaat naar de tuin zal die meteen daar neergezet worden! Ook is het plastic van de slatunnel vervangen door gaas. Het werkt toch te warm voor de sla en volgens mij zijn er daardoor 2 slaplantjes gesneuveld. Dus de warmte eruit en frisse lucht erin!
Opa en oma kwamen ook even langs om een bakkie koffie te drinken. Pa's handen jeukten, aangezien hij een tijd niet heeft geholpen vanwege het campingseizoen. Dus pakte hij de schoffel en heeft aan de slootkant lekker geschoffelt!
De tafel die in de woonkamer stond is vervangen door een andere (zelfgemaakte) tafel. Dus de oude tafel is naar de tuin gebracht.
Vandaag heeft Rob tegels gehaald (ook weer gratis via het internet). 's Middags was er door andere bezigheden helaas geen tijd om naar de tuin te gaan. Het plan is om het morgen wel te doen, na het zwemmen (want dat moet ook gebeuren)
Vandaag hebben we onze eigen achtertuin vol geplant. 3 Ananaskersplantjes, en ik heb 8 tomatenplanten geplant en wat komkommerplanten verplant. Ook constateerde ik luizen in de paprika/peper planten dus die heb ik ook naar buiten gegooid en met pokon anti luis gesprayd. Dus hopelijk is dat voldoende....Dus de eerste ongedierte is ook al gesignaleerd. Nou moet ik ook in de kas kijken of daar luizen zijn, want die moeten dan ook bestreden worden. Ach zo is de natuur zullen we maar zeggen...
Mooiste van de tomatenplanten is wel, dat ik niet weet welke soort tomaten het zijn. Ik had het zo goed bijgehouden, maar met uitplanten heb ik ze toch door elkaar gehaald....Het moeten 3 soorten zijn: Cherry tomaten, Mini tomaten en gewone tomaten. Nou ja....tijd zal het leren. We zullen waarschijnlijk om komen in de tomaten, maar gelukkig heeft onze Mila daar al een passende oplossing voor: het raam gaat open en we moeten gewoon roepen: TOMATEN TE KOOP!!! en dan dus verkopen maar....(wat een ondernemers kwaliteiten al he )
Verbazingwekkend heb ik ook een aardbeienplant in onze tuin gevonden. Ik kan me niet herinneren dat ik die geplant heb. Nou ja...waarschijnlijk wel, of de buren moeten het gedaan hebben
Hier achter de knoflook 3 tomatenplantjes geplant..
Hier zie je de foiji bessen (in de bruine potten)
En hier de paprika/peper die geveld is door de luis
Rob kon vandaag zand halen (ook gratis via het internet). Dus dat heeft ie op een hoop in de tuin gestort. Daarna hebben we het laatste gedeelte eruit geschept van de plek waar de komkommers komen. Nu zijn we helemaal klaar daarmee. Er is zelfs aarde op gestort. Dus nu even een daagje in de grond trekken en dan kan de komkommerkas erop. Aangezien het stuk vele malen groter is dan de komkommerkassen, hebben we nog wat aardbeienplantjes gekocht. Die kunnen dan op het braakliggende stuk geplant worden. Misschien morgen al.
Er komen al bloemen aan de aardbeienplantjes die al eerder geplant waren. Dat had ik niet gedacht. Ik dacht dat we er nog een jaartje op moesten wachten.....
De zonnebloemen komen ook al op. En de namen van de meiden, daar komen ook al kleine plantjes op. Jammer dat er al een paar keer met laarzen op gestaan is....misschien als de plantjes wat groter zijn, er niet meer per ongeluk op gelopen wordt!
Rob is vandaag eerst tuinaarde op wezen halen. Via een internetsite gratis af te halen! Verder vandaag lekker het laatste stuk tuin deels uitgeschept. Daar moet de komkommerkas komen. Het is nog niet helemaal uitgeschept, aangezien er toch wel veel rommel in lag in de zin van wortels, onkruid en resten boomstronk! De meiden hebben de zonnebloemplantjes geplant, die groeiden hun potje uit. Ik heb nog wat paksoi en spruitkool geplant en de plantjes die er het minst uit zagen er toch maar uitgehaald. Ook is de boerenkool geplant. De erwten groeien ook erg hard. Rob en ik zeiden tegen elkaar: zijn ze nou zo gegroeid in vergelijking met gisteren?
Vandaag was de dag van het onkruid. Alle paden zijn zo goed als onkruidvrij (helemaal lukt nooit, onkruid groeit terwijl je ernaar kijkt!!). Verder heb ik de tomaten en de pepers en paprika geplant op de plek van bestemming. Ook hebben we weer aarde gehaald, want we komen echt tekort. Morgen wordt er weer bijna een kuub opgehaald. De erwten, wortelen, sla en spinazie komen goed op. De paksoi is waarschijnlijk ook aan het overleven, want er zijn er zeker 2 goed aan het groeien en 3 steeltjes waar misschien nog blaadjes aan komen.
Rob heeft het stuk bij de schuur steenvrij gemaakt. Daar moet dan gras komen. En er is weer een vracht naar de vuilstort gebracht.
De aarde.
De tomatenplantjes, paprikaplantjes, en de peperplantjes.
Op de vensterbank groeit ook alles door. 1 broccoli, 3 spruitjes, 5 boerenkool en 7 paksoiplantjes komen al door. De rapunzel is denk ik niet helemaal goed gegaan. Ik zag ook ergens staan dat er speciale tomatengrond is? Dat is een langwerpige zak met aarde, speciaal voor tomaten (je kunt er uiteraard ook wat anders in zetten). De bedoeling is dat er in de bovenkant van de zak een gat gemaakt wordt, daar de tomatenplant in gezet wordt en zo op de grond in de tuin gelegd kan worden! Lijtk me ook wel wat, dus daar gaan we ook maar even naar op zoek. Aangezien we toch wel wat tomatenplanten over hebben. Ze komen dan aan de andere kant van de tuin te staan (tov vorig jaar) daar staat de zon wat langer op.
Vandaag ff langs de tuin gegaan. Daar constateerde ik dat de twintomaat scheef stond. Hij was nog net niet omgevallen. Dus die heb ik dan maar vast in de grond gezet en verstevigd met touwtjes. Daarna de rest van de tuin bezichtigd en de erwten komen ook goed op. Langs elke stok komt wel wat naar boven. De sla en de spinazie hebben ook een groeispurt gemaakt. En de tuinbonen gaan ook lekker door. Bij de tuinbonen komen nu de gezaaide dilleplantjes boven. En naast de aardbeien komen ook de bieten naar boven...En het lijkt zowaar of de paksoi het ook deels gaat redden. 2 van de 8 plantjes heb ik kunnen traceren!
Het vogelnestje waar we van de week constateerden dat er eieren in zaten lijkt onbewoond. Hopelijk hebben we ons vergist en waren papa en mama even de deur uit!
Aangezien de vensterbank een beetje leeg aan het raken is, heb ik hem weer enigszins gevuld met kweekbakjes! De broccoli, de rapunzel en de boerenkool moeten zich nu gaan bewijzen!
Het werk wat we moeten doen, wordt steeds minder. Tja de plantjes moeten nu eenmaal zelf gaan groeien he! Aangezien bijna elk bed al is beplant of bezaaid, is dat dus nu een kwestie van afwachten. Ja tuurlijk blijft er zat werk over, in de zin van onkruid wieden etc. Maar het wachten gaat zachtjes aan beginnen. Wachten op de oogst!
Rob is vandaag met Indy begonnen aan de Tipi tent. Eerst moest er een stukje omgeploegd worden, daarna aarde op gegooid en het geraamte van de Tipi opgezet. En tot slot ook een pad ernaartoe gemaakt. Ik heb ondertussen met Mila in de tomatenkas de afrikaantjes gezaaid (dat is voor tegen de aaltjes). En daarna hebben we de prei geplant en uien gezaaid.
Rob heeft daarna de deksel van de zandbak getimmert. Dan hebben we geen last van katten in de zandbak! Daarna heb ik ook afrikaantjes bij de tuinbonen gezaaid (geloof ook tegen bonenluis). Voor de meiden hebben we hun naam in de aarde gezaaid voor hun eigen Tipi stukje. Verder daar nog niets gezaaid. Dat zal volgende week wel komen!
Thuis is de paksoi uitgekomen, die ik een paar dagen geleden heb gezaaid. Ik had speciale tabletten aangeschaft en dat schijnt ook te werken!
Rob aan het "ploegen".
Het geraamte van de Tipitent.
En het pad er naartoe.
De geplantte prei en gezaaide uien.
Rob die een deksel voor de zandbak aan het maken is.
Het resultaat!
De naam gezaaid in de aarde (mila's zaadjes waren te licht en kon niet gefotografeerd worden)
Vandaag heeft Rob het hoekje voor de kids een beetje opgeruimd en speelklaar gemaakt, dus ook onkruidvrij, en een zandbakje geplaatst. Ook heeft hij de zijkant van het huisje geplamuurd. Hij heeft ook een beetje de tuin opgeruimd, dus de spullen daar neergelegd waar het niemand in de weg ligt. Ook heeft hij voor de tomatenkas het pad goed gelegd en een tussenpad ertussen gelegd.
Ik moest eerst werken, maar 's middags heb ik de tomatenplantjes, paprikaplantjes en de peperplantjes op hun plek gezet om even te wennen aan de buitentemperatuur (welliswaar in de kas). Van de week gaan de plantjes op hun definitieve plek! De lente-uitjes zijn ook gezaaid in de kas, bij de ananaskers. Ook hebben we de spinazie bijgevuld. Er stonden er namelijk 3 en we hebben er 6 bij gezaaid. De erwten komen ook op en de wortelen groeien ook gestaag door. Op het mais- en de zonnebloembed is nog niets te bespeuren. De prei zal ook van de week wel gezaaid gaan worden.
Helaas is het met de paksoi en spruitkool somber gesteld. Er zijn nog 2 spruitkoolplantjes over. De rest is gesneuveld. (was toch een beetje vroeg met planten)
In het vogelhuisje heeft het vogeltje (koolmees) zowaar een nestje gebouwd. En er zitten zowaar 9 eieren in! Leuk zo nieuw leven in de tuin (nog niet, maar binnenkort wel!)
Vandaag heeft Rob de wc pot op zijn plek gezet. De meiden hebben er meteen gebruik van gemaakt ! Dus niet meer op een emmer, maar gewoon op de pot. Nou alleen nog een deur erin en de wc is helemaal af!
Zo, vanmorgen geconstateerd dat er zowaar een bloem uit de komkommer groeit. En er zijn al kleine komkommertjes te zien. Het zal dus niet lang meer duren voordat we een komkommertje kunnen eten.
Ook ben ik even naar de tuin geweest om de tomatenkas/paprikakas in elkaar te zetten en op zijn plek te zetten. Zo kan de grond al een beetje opwarmen en dan kunnen we volgende week de tomaten- en paprika plantjes erin zetten.
Wat ik ook heb gezien is dat de aardbeienplantjes zijn verbrand. Maar er zitten alweer nieuwe groene blaadjes aan, dus ik heb nog hoop! Tja het was te warm van de week!
Rob heeft vandaag voegsel gehaald om de wc af te voegen. Ik heb de goji bessen (in de zinken potten) en de meloenperen (in de zwarte emmers)in een pot gezet en die staan nu buiten. Hopelijk wordt het niet meer koud 's nachts, anders gaat het niet goed!
Zo, eerste paasdag...maar genieten van eieren....ja aan het ontbijt, maar verder niet. We zijn nu met zijn 3en naar de tuin gegaan. Rob is begonnen met voegen. Helaas kwam hij een beetje voegsel te kort. Dus 1 wandje en de vloer moet nog. Hij is toen maar weer verder gegaan met het tegelleggen van de tuin. Hij liet er een stukje vrij om 2 boompjes in te kunnen zetten. Mila en ik zijn begonnen met pad 1 en werkten ons zo naar pad 5 toe. In pad 1 hebben we in de koude kas de ananaskers geplant. 7 stuks. Daarna in pad 2 de dille (tegen bonenluis) en de bieten gezaaid. Over de dille hebben we een vliesdoek gelegd tegen vogelvraat. In pad 3 hebben we de sla aangevuld (nieuwe slaplantjes bijgeplant) en we hebben ook spinazie geplant. De pompoen hebben we verplant een stukje naar voren (dus we hebben de tunnel langer gemaakt), want er moet ook nog broccoli in. In pad 4 hebben we rond de andere stokken ook maar erwten gezaaid omdat de komkommers toch in de kas gaan en niet aan de ander kant van de stokken! Dus erwten gezaaid en tussen de stokken door worteltjes gezaaid. Achter de erwten en wortelen heeft Mila mais en zonnenbloemen gezaaid. Toen kwam het echte werk. Mila vond dat maar te zwaar. Klaagde al over last van haar rug, dus ging ze maar sla maken voor ons. Ikke daarentegen heb de schep gepakt en ging scheppen. Helaas zaten er erg veel takken en wortels in het stuk waar dus de tomaten en komkommers moeten komen, dus heb ik het hele stuk er maar uit geschept. Gelukkig hielp Rob met het legen van de kruiwagen! Na 6 volle kruiwagens was het stuk eindelijk wortel en takkenvrij. Toen zijn Mila en ik begonnen aan het in elkaar zetten van de kas. Die hebben we dan maar even binnen gezet, aangezien de dag alweer haast om was. Rob was ondertussen ook al klaar met het stuk teras. Misschien morgenmiddag nog een stukje bijwerken. Het zou mooi zijn als we morgen de aarde in het stuk van de kas kunnen storten en de kas al neer kunnen zetten.
Hier dus het terras met een stukje voor de 2 fruitbomen
Dit is de perenboom met een aalbessenstruik ervoor.
Hier de pruimenboom.
Hier de koude kas met het planten van de ananaskers.
Hier zie je de ananaskers.
Hier nog een keer de ananaskers.
De dille onder het vliesdoek.
Hier vooraan zijn de bietjes gezaaid.
Hier de tunnelkas die langer is gemaakt met de pompoen, sla en spinazie.
Hier het zaaien van de wortelen.
Mila is zaadje voor zaadje aan het zaaien (werd later al meer gestrooid)
Hier de bescherming tegen vogelvraat.
Achter de erwten en wortelen, de mais en zonnebloemen gezaaid.
Pad 4 uitscheppen, boomstronken verwijderen etc etc
Allereerst opgemerkt dat de sla wat ik van de week gezaaid heb, al op komt! Zo, vandaag een heerlijke dag. Dus weer naar de tuin. We hebben met zijn 4en weer lekker veel werk verzet. Om te beginnen is Rob met de 2 stronken in de tuin bezig geweest. Wat een werk, maar ze zijn er uit. Ondertussen hebben de meiden en ik een beetje onkruid gewied. Daarna een beetje geschoffelt. Toen de spruitkool en paksoi geplant. Daarna is Rob aan het terras begonnen aan de fruitstruikjes-zijde. De meiden en ik zijn toen aardbeien gaan planten en bed 3 onkruid vrij maken. Onkruid kwam gewoon door het plastic heen....We hebben nu 4 slaplantjes over en we hebben een nieuwe pompoenplant geplant. Ondertussen was Rob alweer begonnen aan het terras aan de zijkant en wij waren toegekomen aan bed 4. Daar hebben we een aardige laag vanaf geschept omdat er heel veel glas in de grond zat. Dus een paar kruiwagens vol naar de stort gereden en een nieuwe laag grond erop gedaan. Alle zakken grond die we nog hadden is opgemaakt, dus moeten we nog maar een paar zakken bijhalen! Anyway...toen hebben we een paar palen de grond in gestoken om erwten te zaaien. aan 1 kant komen de erwten en aan de andere kant zal over een week of 4 de komkommerplanten geplant worden. Aan elke stok hebben we 7 tot 9 erwt-zaadjes gezaaid. Daaroverheen is een net gespannen tegen de volgels. Wat we ook hebben gezien is dat er in de vogelnestjes die in de boom hangen interesse wordt getoond door koolmeesjes. Eerst werdt er gekeken of het huisje goed bereikbaar was, en daarna werdt het huisje van binnen geinspecteerd. Ik denk dat het goedgekeurd is en nu gaan ze tot de koop over! Het zou leuk zijn als we binnenkort kleine koolmeesjes in de tuin kunnen bewonderen! Rob heeft ook nog de koude bak afgetimmert. Ik weet alleen nog niet precies wat ik erin ga doen, maar we hebben in ieder geval zaadjes zat!
Als we van de week nog een keer naar de tuin gaan, gaan we achterin bed 4 mais zaaien (die waren we vergeten mee te nemen!)
Hier de sla die opkomt. Er komen in ieder geval 7 kiemplantjes op...
Hier stonden de boomstronkjes (naast het speelhuisje) die Rob eruit geschept heeft
Hier de spruitkool en paksoi
Hier een spruitkooltje van dichtbij
Hier het aardbeienbed, waar nog eens 12 aardbeien plantjes geplant zijn
Hier vooraan (in de tunnelkas) de pompoen (is niet te zien)
Hier het pad aan de zijkant van het huis
Hier pad 4 met de stokken voor de bonen en de komkommers
Hier de 3 meiden bezig met bonen zaaien
De bescherming van de bonen tegen vogelvraat
Hier het vogelhuisje met een vogeltje die de binnenkant van het huis inspecteerd