Het seizoen 2017/18 was een top seizoen voor Club Brugge. Verdiend kampioen over de hele lengte. Enkel op het einde sputterde de motor, maar de meet was in zicht en met een laatste inspanning wonnen ze het kampioenschap. Echter was er 1 groot minpunt: De keeper.
Een keeper kies je, normaal gezien, voor het hele seizoen. Dat heet vertrouwen geven in iemand. Jij bent de man. Jij gaat ons doel leeg houden. Je weet op voorrand dat er tegengoals gaan komen en dat hij misschien in de fout kan gaan, wat meestal lijdt tot een doelpunt. Als je een jonge keeper als 1ste doelman kiest, moet je daar mee rekening houden dat hij zich nog kan verbeteren en fouten zal maken. Horvath werd gehaald, ook in het oog op de toekomst, als een talentvolle doelman. Hij kreeg zijn kansen, maakte fouten, en verdween op de bank.
Wat erop volgde was een komen en gaan van doelmannen, zelf een rus, Vladimir Gaboelov, die even snel weg was zoals hij gekomen was. Kenneth Vermeer werd gehuurd, deed het redelijk, ook, met af en toe de nodige fouten, en mag ook vertrekken. Ondertussen waren er al 2 andere onder de lat gepasseerd... Meestal roteer je sneller van spits dan doelman.
Karlo Letica is een talentvolle keeper, waar Brugge een oogje op heeft. Leko komt uit dezelfde regio, wat men wilt gebruiken om hem te verleiden. Een paar seizoenen onder de lat en dan hopen op een verkoop naar een topclub. (Waar de meeste topploegen in België vaak aan denken bij zulke aankopen.) Perfect plan, al was het niet dat je nog een talent had, Horvath. Wat moet je dan denken in zijn plaats? Ik moet niet weg, ik ben wel niet goed genoeg. Uitlenen? En hem pas gebruiken als Letica verkocht is? Als je hem al kunt aankopen uiteraard. Zelf als dit niet het geval is, blijft Horvath wel met een gevoel achter van: Bij de minste mogelijkheid wordt er een nieuwe talentvolle keeper aangekocht, want ik heb niet het volle vertrouwen.
En daar zit je dan met het probleem. Een keeper die niet weet of hij wel onder de lat kan staan, zonder zwaar beoordeelt te worden op het minste wat hij fout doet. Waarom geef je hem gewoon geen nieuwe kans, vol ervoor gaan. En uit de fouten leren en mogelijke fouten intern wegwerken met hard te trainen. Kijk naar het hoogste niveau: Karius gaat in de fout, Donnaruma gaat in de fout. Bij de één heeft het zwaardere gevolgen, 24 jaar is een leeftijd waarop je zulke fouten niet meer maakt, de ander is nog maar 19 en heeft nog een proces af te leggen. Karius zal waarschijnlijk verdwijnen uit Liverpool, Donnaruma zal blijven spelen op het hoogste niveau. Horvath catalogiseer ik bij jonge doelman die nog fouten MAG maken, hoe jammerlijk het ook is, maar zeker het volle vertrouwen moet krijgen om verder te kunnen doorgroeien.
|