Inhoud blog
  • Recensie Wannes Van de Velde
  • Recensie Timoe Paul Kustermans
  • Recensie Parfum Patrick Süskind
  • Recensie - Frank Westerman "El Negro & ik"
  • Recensie - insert Marcel Broodthaers & friends
    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Rondvraag / Poll
    Welke recensie had je hier graag zien verschijnen?
    Boekenrecensie
    Striprecensie
    Toneelrecensie
    Recensie literaire avond
    Andere (gastenboek)
    Bekijk resultaat

    Recensent
    Seminarie-Talen
    26-09-2008
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Gerard Jacob Walschap - Houtekiet
    Klik op de afbeelding om de link te volgen Recensie II
    Het verhaal wordt verteld door de bewoners van Deps. Ze vertellen de historie van de stichter van hun dorp, Jan Houtekiet.
    Lien was een boerendochter net als Liza, met enig verschil dat Lien de zwerver Houtekiet aan de haak kan slagen die door iedereen gevreesd wordt, maar bemind wordt door menig wijfvolk. Omdat Lien zwanger is bouwt Houtekiet een hut, hij, altijd al een zwerver, vestigt zich. Terwijl z'n vrouw zwanger is, bouwt hij ook nog een hut, een stal en overal op de hei ontspruiten nieuwe zaken, als kolen uit de grond, want Houtekiet moet wel de man zijn die in alles slaagt wat hij onderneemt.
    Liza is zo jaloers dat zij al snel met een boerenzoon, Joep, trouwt en zich ook vestigt op Deps. Vele pioniers volgen, daaronder een verarmde graaf d'Hurlemont, die nadat Houtekiet 'n relatie had met zijn dochter Iphigénie Houtekiet zal proberen vermoorden met een geweer. Houtekiet, die in alles slaagt wat hij onderneemt, zal Hurlemont snel terug naar huis jagen.
    Nard Baert, een rijke handelaar zal zich ook op Deps vestigen nadat hij via de postkoetsdienst van Hurlemont was aangekomen. Hij maakt van het dorp een welvarend en weldra rijk dorp, omdat hij handelt en ruilt met de stad.
    Ondertussen vrijt de sticter er op los en heeft bij ieder vrouw een kind. Hij was altijd al tegen de Kerk geweest, maar onder groepsdruk en vooral omdat Iphigénie haar kind wil laten dopen, laat hij een kerk toe in het dorp met een pastoor die zich al snel aanpast aan het ritme van het dorp. Houtekiet begint door te hebben dat hij zijn zwerverschap totaal links heeft laten liggen, daarom verlaat hij Deps zonder boe of ba om terug te zwerven. Als hij twee jaar later terugkomt vindt hij zijn Deps terug volledig gedoopt, iedereen welvarend, geen vrijdenkend dorp meer, geen hei meer zoals het was. Onder druk van zijn eerste vrouw Lien trouwt hij toch met haar, maar naar de mis gaan doet hij nog altijd niet.

    Houtekiet was een klassiek werk dat ik gewoon moést lezen, ondanks al die gele blaren, heb ik er toch van genoten, hoe je van zo'n normaal thema zo'n interessant boek kan schrijven. Door de eerste pagina's heb ik mij wel moeten doorworstelen, want het duurt even voor je in het oude Nederlands zit waarin het is geschreven. Maar vanaf dan is het echt leuk om te lezen, en begin je te beseffen dat dit toch een meesterwerk is, Ik raad iedereen aan wanneer je in de bibliotheek komt, je over die gele pagina's en die afgebleekte kaft heen te kijken en er gewoon in te beginnen en je zal zien dat je er van geniet.
    Wel zou het misschien leuk zijn het boek te laten vernieuwen, door nieuwe taal te gebruiken en het minder oud te laten klinken.
    Want met al die archaïsche woorden was het absoluut geen lezen als een sneltrein, maar ik vind wel dat dat niet opweegt tegen zo'n boek als dit, ik ben er van overtuigd dat niemand dit Walschap nadoet. Een must voor elke lezer geïnteresseerd in taal en het Vlaamse leven van vroeger.

    26-09-2008 om 00:00 geschreven door Egon  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 4/5 - (4 Stemmen)


    Archief per week
  • 24/11-30/11 2008
  • 10/11-16/11 2008
  • 13/10-19/10 2008
  • 22/09-28/09 2008
  • 15/09-21/09 2008
  • 08/09-14/09 2008

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs