Week van 6 november t.e.m 10 november 2017: "In het restaurant" (week 1)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Na een weekje vakantie zullen we elkaar weer heel wat te vertellen hebben. We luisteren tijdens het kringgesprek naar elkaars belevenissen.
Daarna is het tijd om kennis te maken met ons nieuwe thema "In het restaurant". We zullen van dit thema een heus project maken dat we afsluiten met een uitnodiging voor de ouders om te komen eten in ons restaurant. Meer informatie volgt nog!
Aan de hand van een brainstorming mogen de kleuters vertellen wat ze al weten over dit onderwerp. Ook staan we stil met het feit dat er heel veel verschillende soorten restaurants zijn met elke hun gewoontes en gebruiken: een Chinees restaurant, een fastfood restaurant, een pizzeria, een brasserie, een sterrenrestaurant, ...
Ik hoop in de loop van de week nog op restaurant te kunnen gaan met de kleuters zodat ze de nodige ervaring kunnen opdoen vooraleer we in de klas een restaurant maken met keuken, bar en zaal. Vervolgens verdelen we ook de rollen (ober, kok, klanten) en bespreken we uitgebreid hun taak. Op die manier kunnen de kinderen tijdens het rollenspel de realiteit helemaal naspelen. Dit zal zeker wat tijd in beslag nemen.
--> Dinsdag 7 november zal ik in de namiddag afwezig zijn wegens mentorenvergadering voor onze stageaire Ellen die we dit schooljaar in onze klas zullen begeleiden.
Via onderstaande link kunnen jullie het liedje "Koken in de keuken" beluisteren:
Juf Nathalie en ik zijn al een beetje gestart met de voorbereidingen voor Sinterklaas. Om dit thema te kunnen uitwerken zijn we nog op zoek naar volgende prentenboeken van de Spiekpietjes (geschreven en geïllustreerd door Thaïs Vanderheyden):
- Spiekpietje in nood
- Een heel jaar Spiekpietjes
- De Spiekpietjes en het zilveren belletje
Wie zijn/haar prentenboek(en) even wil uitlenen aan de juffen mag ze zeker mee naar de klas brengen.
Andere leuke materialen in verband met de Spiekpietjes zijn ook van harte welkom.
Week van 23 oktober t.e.m 27 oktober 2017: "Onder de grond" (week 3)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Op het einde van vorige week haalden we alle soorten buizen in onze klas omdat er ook buizen onder de grond te vinden zijn. We experimenteerden, maakten met buizen mollengangen in de zandbak, bouwden een knikkerbaan, ... Deze week spelen we hier nog mee verder. Ook spoot de juf met isolatieschuim molshopen. Deze mogen nog geschilderd worden en misschien kunnen we nog wel een mol knutselen voor in deze molshopen.
We kunnen er niet omheen en ook onze kleuters praten er uitgebreid over. Halloween staat voor de deur! Daarom halen we kort aan dat er onder de grond ook skeletten te vinden zijn. We knutselen met wattenstaafjes een skelet.
Liam en Luna brengen een pompoen mee naar de klas. Met een groepje maakt de juf lekkere pompoensoep klaar.
Woensdag komen de leerlingen van het zesde leerjaar naar ons. Zij hebben gezelschapsspelletjes voor ons uitgekozen en nagedacht over hoe ze de spelregels zo kindvriendelijk mogelijk kunnen uitleggen aan onze kleuters. Vervolgens is het spelen maar en natuurlijk ook doorschuiven.
Vorige week maakten we, n.a.v de blinde mol, kennis met het lied "Zien met je oren, kun je horen". Deze week herhalen we dit lied en gebruiken we muziekinstrumenten.
Vrijdag vieren we Halloween in de school. Iedereen mag die dag (van thuis uit) verkleed naar school komen in één of andere griezelige figuur. Wat staat er op ons programma? We houden een griezelmodeshow. Vervolgens zal iedere juf een leuke activiteit doen waaruit de kleuters kunnen kiezen: slijm maken, poppenkast, knutselen i.v.m Halloween, ... Namiddag kijken we naar een spannende film.
-> Ik wens al mijn kapoenen en hun ouders een fijn verlof!
-> Bestellingen voor de wafels mogen nog tot 25 oktober afgegeven worden.
-> Er werd recent melding gedaan van luizen in onze klas. Afgelopen vrijdag werden jullie via een brief hiervan op de hoogte gebracht. Wellicht werden de kindjes dit weekend grondig gecontroleerd zodat dit probleem snel van de baan zal zijn. Maar wanneer er binnen een korte tijdsspanne toch nog luizenmeldingen blijven komen zal ik genoodzaakt zijn om de kinderen ook zelf te controleren. Alvast bedankt voor jullie begrip.
Week van 11 september t.e.m 15 september 2017: "Een steengoed schooljaar!"
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Vorige week leerden we al enkele kalenders kennen. Deze week is het de beurt aan de weerkalender en de verjaardagskalender.
Een nieuw schooljaar betekent voor sommigen ook wel een nieuwe boekentas. We bekijken tijdens een waarneming alle boekentassen eens van dichtbij en proberen ze te sorteren volgens verschillende kenmerken (soort boekentas, de kleur, de grootte, de sluiting).
We maken een wandeling in het schoolgebouw zodat we goed weten waar het secretariaat is, de eerste leerjaren, de tweede leerjaren, de klas van juf Nathalie, het bureau van onze directeurs, ...
Door middel van het prentenboek "Ridder Ferre is niet bang" maken we kennis met de dappere ridder Ferre. Hij moet na een lange vakantie ook weer naar school. Gelukkig heeft hij een magische steen die hem helpt en beschermt tijdens moeilijke momenten. Iedereen mag dinsdag een steen mee naar school brengen zodat wij net zoals Ferre een "krachtsteen" hebben. Deze stenen krijgen gedurende het ganse schooljaar een plekje in ons godsdiensthoekje. Vervolgens leren we het lied "Hand in hand" en ontdekken we dat we er niet alleen voor staan en dat het vast en zeker een steengoed schooljaar wordt!
Vrijdag vieren we al een eerste jarige. Hoera voor Neo! Hij wordt in het weekend 5 jaar!
---> Tijdens het oudercontact afgelopen dinsdag gaven er al heel wat ouders toestemming om de gegevens van hun kleuter (adres en telefoonnummer) via een lijst aan elkaar uit te wisselen. Voor ik deze lijst uitdeel zou ik graag toestemming hebben van alle ouder(s). Daarom zou ik vriendelijk willen vragen om mij een seintje te geven als u liever hebt dat bepaalde gegevens niet uitgewisseld worden. Alvast bedankt!
Hieronder kunnen jullie alvast lezen wat we volgende week allemaal zullen proberen te doen. Ook het versje dat aan bod zal komen staat er al bij.
Toch zou ik nog even willen vragen om aan de rechterkant bij het vak "Archief per week", te klikken op de datum helemaal onderaan (29/08-04/09/2016) en vervolgens door te scrollen naar beneden om volgende puntjes aandachtig te lezen:
- Joepie! Wij zijn jarig!
- Belangrijke aandachtspunten voor de derde kleuterklas
- Even een woordje uitleg...
De andere puntjes op deze pagina zijn van vorig schooljaar en dus NIET belangrijk.
We beginnen de week met 2 dagen waterpret. Maandag spelen we in onze school met water en dinsdag gaan we naar de waterspeeltuin in de Beemden. Daar vieren we ook feest voor onze jarige Siebe. Hiep hiep hoera!
Na een jaar spelen is onze klas aan een dringende poetsbeurt toe. Daarom beginnen we met het kuisen van de materialen in de poppenhoek, de zandbak, de knutselhoek, ...
Vorige week kozen we al wat we willen tonen op het afscheidsfeest. Deze week oefenen we verder.
Woensdag vieren we al een eerste jarige van de grote vakantie: Renske! En vrijdag is het de beurt aan Gijs.
-> Mag ik vragen om me zo snel mogelijk het groene strookje voor het afscheidsfeest terug te bezorgen a.u.b. Ik heb dit nog niet van iedereen ontvangen. Het zou leuk zijn als er voor iedere kleuter iemand aanwezig kan zijn voor deze speciale gebeurtenis.
-> Niet vergeten! Volgende week (week van 26 juni t.e.m 30 juni) zullen er GEEN warme maaltijden meer zijn.
Week van 12 juni t.e.m 16 juni 2017: "Letters en cijfers" (week 2)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
We bekijken het prentenboek "Het letterwinkeltje" nog een keer en merken op dat opa Brom letters op verschillende manieren maakt en versiert. Wij krijgen de kans om dit ook te doen.
Deze week maken we kennis met de letters F t.e.m Z. Wie nog geen briefje met letter erop heeft meegekregen krijgt dit zeker deze week mee. We zijn zelfs bezig met het maken van een heus letterboek.
Omwille van tijdsgebrek zijn we vorige week niet op letter -en cijfertocht geweest. We doen dit zeker deze week.
We mogen eendjes vissen. Op de onderkant van de eendjes schreef de juf de letters a, b, d, p. Aan ons om ze op onze scorekaart op de juiste plaats te leggen. Goed kijken is de boodschap! Ook gaan we kegelen. We nemen evenveel schijfjes als we kegels omver gegooid hebben. Na een tijdje kijken we wie hoeveel schijfjes heeft, wie er meer heeft, wie minder, hoeveel meer, hoeveel minder, ...
Ook starten we deze week met oefenen voor ons afscheidsfeest op woensdag 28 juni.
We besteden de nodige aandacht aan cijfers. We vinden het superleuk om alles wat we tegenkomen te tellen maar het is ook belangrijk dat we mogen ervaren dat we meetellen, erbij horen, dat we ertoe doen. Het bijbelverhaal "De goede herder" speelt hierop in.
-> Vergeet zeker niet om het strookje voor het afscheidsfeest voor het einde van de week aan de juf te bezorgen.
Week van 6 juni t.e.m 9 juni 2017: "Het letterwinkeltje" (letters en cijfers) (week 1)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
We maken kennis met het letterwinkeltje van opa Brom waar je letters in alle soorten en formaten kan kopen. Maar niet iedereen weet wat je met letters kan doen. Gelukkig kan opa dat heel goed uitleggen. Na het beluisteren van het verhaal knutselen we een opa Brom.
We leren een lied waarin alle letters van het alfabet aan bod komen.
Het spreekt voor zich dat alle letters van het alfabet uitgebreid aan bod komen en dat we woorden zoeken die met een bepaalde letter beginnen. Daarom zal je in de loop van de week een briefje in de boekentas van je kleuter vinden met daarop een letter. Het is de bedoeling dat je thuis, samen met je kleuter, 1 voorwerp zoekt dat met deze letter begint en de volgende dag mee naar school geeft.
We krijgen de kans om letters en cijfers te schrijven in zand en scheerschuim.
Op straat zijn er ook heel wat letters en cijfers te zien. En al deze letters en cijfers geven een boodschap weer. Dit maakt voor ons het dagelijkse leven veel gemakkelijker. Door middel van een fotozoektocht proberen we de letters en cijfers die de juf gefotografeerd heeft terug te vinden in het straatbeeld.
Vorige week begonnen we met het knutselen van ons cadeautje voor Vaderdag. Deze week werken we aan een stevig tempo verder. Vergeet zeker niet om een leeg (middelgroot) conservenblik mee naar school te brengen.
Klik op onderstaande link om het lied over het letterwinkeltje te beluisteren.
Week van 15 mei t.e.m 19 mei 2017: "Mama en haar baby" (week 2)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
De baby is geboren en moet natuurlijk flink eten om goed te kunnen groeien! Wij maken ons eigen "zuigelingenbureau" dat vol zit met rekenactiviteiten (wegen van de baby, meten van de baby, hoofdomtrek meten, meten van het voetje, ...). In de groeiboekjes van de baby's kunnen alle resultaten netjes genoteerd worden.
Wanneer de baby al wat groter is mag hij smullen van lekkere groenten -en fruitpapjes. Deze week eten wij ook nog een keer fruitpap.
Ook staan we even stil met het feit dat niet alleen een mama en een papa een baby kunnen krijgen maar dat er ook kinderen zijn met twee mama's of twee papa's of alleen een mama of een papa. Hoe kan dat eigenlijk? We luisteren naar het verhaal "De mama's van Sterre".
Woensdag vieren we feest voor onze jarige Viktor! Hiep hiep hoera!
Tijdens het catechesemoment vertelt de juf het bijbelverhaal "Jezus, de kindervriend".
We knutselen een wiegje voor de baby en mogen ook nog verder papflesjes vullen met water maar we moeten rekening houden met het cijfer dat op de opdrachtkaart staat en dat cijfer zoeken op de flesjes.
-> Vrijdag 19 mei zullen we om organisatorische redenen NIET naar de warme refter gaan. Iedereen brengt boterhammen mee.
Week van 8 mei t.e.m 12 mei 2017: "Mama's en hun baby's" (week 1)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Hopelijk wil het babyzusje van Matteo nog even in de buik blijven zitten zodat de mama maandag haar dikke buik aan ons kan komen tonen.
Maar hoe komt die baby eigenlijk in de buik? We luisteren naar een ludiek verhaal over zaadjes en een eitje.
Na 9 maanden wil de baby uit de buik en dat mag iedereen weten! Daarom mag je op donderdag je geboortekaartje mee naar de klas brengen. We bekijken wat er allemaal op een geboortekaartje staat en komen te weten waarom we eigenlijk zo'n kaartje hebben.
Bij een pasgeboren baby'tje horen natuurlijk ook suikerbonen. Wij maken suikerbonen van plasticine en stoppen ze d.m.v een telopdracht in doosjes.
Binnenkort is het Moederdag en dat gaat niet onopgemerkt voorbij! Wij zijn druk bezig met het knutselen van ons cadeautje en leren ook een versje.
We meten poppen met twee maten (een grote en een kleine maat) en noteren het meetresultaat op een scoreblad.
Een baby heeft heel veel verzorging nodig. Wij maken een verzorghoek in de klas waarin we, net als een echte mama of papa, onze babypop mogen wassen. Foto's tonen hoe we dit moeten doen en waarmee we rekening moeten houden (bv. geen te warm water gebruiken, nekje goed ondersteunen, ...).
-> Alle materialen i.v.m dit thema zijn welkom in de klas. Ik denk aan papflessen, tutjes, kleine pampers, staaltjes van babyverzorgingsproducten, babyspeelgoed, boeken, ...
->Wie wil mag een pop mee naar de klas brengen die we mogen wassen (geen stoffen lijfje en zonder haren).
->Niet vergeten: woensdag 10 mei 2017 is Stekelbees gesloten en is er GEEN naschoolse opvang.
Week van 2 mei t.e.m 5 mei 2017: "Op ontdekking in de ruimte" (week 3)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Dinsdag is dan eindelijk de grote dag! We brengen een bezoek aan het Euro Space Center! Iedereen is tijdig op school (7u30).
Omwille van onze schoolreis hebben we dinsdag geen tijd om de jarige Ian te vieren maar woensdag zetten we hem uitgebreid in de bloemetjes!
Wat hebben wij onthouden van ons bezoek aan het ruimtemuseum? We houden een kringgesprek.
Deze week starten we ook al met het knutselen van ons cadeautje voor Moederdag. Wat het precies zal worden blijft nog even ons geheim!
We knutselen op het einde van de week een ruimteschip met kartonnen bordjes. Daarna is het tijd om de klas op te ruimen en klaar te maken voor het nieuwe thema "Mama en haar baby" (n.a.v de zus van Matteo die weldra geboren zal worden).
Week van 24 april t.e.m 28 april 2017: "Op ontdekking in de ruimte" (week 2)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Vorige week besteden we al heel wat aandacht aan het zonnestelsel. We bespraken de zon en de maan en leerden van enkele planeten specifieke eigenschappen kennen (bv. Mercurius staat het dichtst bij de zon, Jupiter is de grootste planeet, ...). We maakten van papiermaché planeten om in de ruimtehoek op te hangen. Deze week leggen we hier de laatste hand aan. Daarna beginnen we met het maken van de binnenkant van een raket. Maar dit kan pas als we goed weten hoe een raket er vanbinnen uitziet, hoe astronauten in de ruimte overleven, hoe een raket gelanceerd wordt, hoe astronauten terug naar de aarde komen, ... Filmpjes helpen ons hierbij.
Met de plasticine kleien we de maan en maken we met behulp van een opdrachtkaart kraters in de maan (rekening leren houden met hoe groot de kraters zijn en op welke plaats ze moeten komen, komen aan bod).
Raketten knutselen mag natuurlijk niet ontbreken. Aan de kleuters om te beslissen hoe ze dit doen en met welke materialen.
Wie 's avonds naar de hemel kijkt ziet soms groepjes sterren bij elkaar staan. Mensen maken hier figuren van en dit noemen we sterrenbeelden zoals Kleine Beer, Grote Beer, ... Wij proberen op zwart papier sterrenbeelden na te maken.
Onze zandbak wordt verrijkt met planeten, astronautjes, raketten en ander spelmateriaal om fantasiespel met betrekking tot de ruimte uit te lokken.
-> Vergeet zeker niet om in de loop van de week het geld voor de schoolreis aan de juf te bezorgen a.u.b.
-> Niet vergeten: maandag 1 mei hebben we vrijaf.
-> Dinsdag 2 mei gaan we op schoolreis (meer informatie -> zie brief).
-> Zondag 7 mei is het de ganse dag kinderrommelmarkt in onze school. Iedereen van harte welkom!
De volgende twee weken werken en spelen we rond het thema "Op ontdekking in de ruimte". Om dit thema zo boeiend, leerrijk en interessant mogelijk te maken mogen er materialen van thuis meegebracht worden. Wij denken aan volgende dingen:
- posters en prenten
- prentenboeken en/of informatieve boeken
- gezelschapsspelletjes en/of puzzels
- allerlei materialen om onze ruimtehoek aan te kleden: lichtgevende sterren, zon, maan, planeten, ...
- klein materiaal i.v.m de ruimte om op de mat te spelen (genre Playmobil)
- astronautenpak(ken) of witte pakken die in chemische bedrijven gebruikt worden
- doppen van flessen
- afgedankte electriciteitsbuizen en electriciteitsdraden
- zilverpapier
- kindertelescoop en verrekijkers
- ...
Andere materialen dan hierboven vermeld zijn natuurlijk ook welkom!
Gelieve op de materialen die nadien weer mee naar huis moeten een naam te schrijven.
Week van 18 april t.e.m 21 april 2017: "Op ontdekking in de ruimte" (week 1)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
In de vakantie hebben we waarschijnlijk heel veel leuke dingen gedaan. Daarom nemen we dinsdag de tijd om te vertellen en te luisteren naar elkaars belevenissen.
Op vraag van enkele kleuters zullen we de komende weken werken rond het thema "De ruimte". Het thema zal een beetje anders opgestart worden dan we gewoon zijn. De kleuters krijgen de kans om zelf hun vragen te bedenken i.v.m de ruimte. Deze vragen noteren we en we proberen er in de loop van dit thema een antwoord op te krijgen.
Natuurlijk proberen we om onze poppenhoek om te toveren tot de binnenkant van een raket.
In de ruimte is er natuurlijk het één en het ander te zien: verschillende planeten, de zon, de maan en de sterren. Door middel van een informatief verhaal komen we de naam van die verschillende planeten te weten, hun kleur, hun uitzicht, ... Daarna knutselen en schilderen wij dit alles zodat we een echt zonnestelsel in onze klas krijgen.
Natuurlijk worden er ook kleine raketten van plastic flessen geknutseld.
We doen alsof een telegeleid autootje een maanwagentje is dat een route moet afleggen op de maan m.b.v routekaarten (weg volgen).
Week van 20 februari t.e.m 24 februari 2017: "Spiegeltje, spiegeltje aan de wand..." (week 2)
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Vorige week veranderden we onze winkel in een winkel met gekke brillen, verkleedkleren, maskers, ... maar deze week voegen we nog schminkkaarten toe om ons te schminken met behulp van grote spiegels.
We experimenteren met scheerschuim op spiegels en knutselen een "symmetrisch" knutselwerkje.
Onze kleuters hebben vaak een stereotype houding t.o.v diversiteit in onze samenleving (bv. "Die t-shirt is voor jongens want er staat een dino op, "Papa's zorgen niet voor baby's, mama's doen dat", "Meisjes kunnen heel mooi kleuren", "Jongens kunnen zich niet als een prinses verkleden", "Een kindje met twee papa's, dat kan niet", ...). Daarom vertelt de juf het verhaal "Lou viert Carnaval" dat op een prachtige manier inspeelt op diversiteit in al zijn facetten (bv. verschillen in huidskleur, verschillen in gezinssamenstellingen, verschillen in lichaamsvormen -en grootte, hulpmiddelen i.v.m "zien": kindje met plakker op oog - bril - blinde man met stok, ...). In de loop van de week volgen nog enkele verwerkingsactiviteiten op dit verhaal.
Woensdag mag iedereen van THUIS uit verkleed naar school komen want dan vieren we Carnaval! We genieten die dag ook nog van een leuke show van de gekke clown Rocky! Vergeet zeker niet om op kroontjes, hoeden, toverstokjes, ... de naam van je kleuter te vermelden a.u.b. Zwaarden en pistolen laten we thuis! Wie wil mag wat serpentines en confetti meebrengen.
Vrijdag smullen we lekkere smoutebollen die ons aangeboden worden door het oudercomité. In de namiddag kijken we naar de film Sneeuwwitje (= vorige week niet doorgegaan) of een andere leuke film i.v.m Carnaval. Aan de kleuters de keuze!
--> Ik wens mijn lieve kleuters en hun ouders een leuke en deugddoende vakantie!
Week van 13 februari t.e.m 17 februari 2017: "Spiegeltje, spiegeltje aan de wand ..."
Wat zullen we deze week zeker proberen te doen?
Waar en wanneer komen we spiegels tegen in onze omgeving? Aan de hand van een kringgesprek en een brainstorming wordt het thema "spiegels" opgestart.
In onze klas richten we een experimenteertafel in met allerlei soorten spiegels, goed spiegelende voorwerpen en minder goed spiegelende voorwerpen. Eerst krijgen we de kans om te experimenteren. In een tweede stap volgen er gerichte opdrachten en spelletjes met de spiegels.
De winkel wordt gevuld met leuke verkleedkledij en attributen zodat we ons vervolgens kunnen verkleden in de poppenhoek en naar hartenlust kunnen spiegelen.
We bouwen met houten geometrische figuurtjes op een grote spiegel (die plat ligt) en bekijken de effecten.
In onze knutselhoek maken we een knutselwerk "spiegeling in water".
Op het einde van de week bekijken we de sprookjesklassieker "Sneeuwwitje en de 7 dwergen". In dit sprookje speelt een spiegel een belangrijke rol.
Deze week vieren we nog 2 jarigen van februari. Dinsdag is het feest voor Hailey en vrijdag voor Marie-Louise!