SENTUL - Na de slijtageslag in de hoofdrace van zaterdag, waar slechts elf van de 26 coureurs de zwartwit geblokte vlag zagen, stond de sprintrace van de GP2 Asia op het Sentul International Circuit in het teken van veel regen. Oud Spyker F1-tester Fairuz Fauzy leidde de wedstrijd van start tot finish en zag meerdere malen de safetycar tevoorschijn komen. Ho-Pin Tung kende een goede race en belandde op de zesde plaats, dat hem zijn eerste punt van dit seizoen opleverde.
Twee minuten voordat de formatieronde van start ging, begon het hevig te regen. De wedstrijd werd dan ook van achter de safetycar begonnen. De Harald Schleghelmilch en Alberto Valerio stonden echter op slicks en na twee ronden crashten zij van de baan. Pas in de zevende ronde werd de wedstrijd vrijgegeven voor slechts vijf ronden toen Luca Filippi spinde en midden op de baan bleef staan. Vitaly Petrov had ondertussen de vijfde plaats overgenomen nadat Ben Hanley en Romain Grosjean al vechtend hun positie moesten prijsgeven.
Na de tweede herstart ontstond er een hevig gevecht voor de derde positie. Pavlovic, Petrov, Grosjean en Hanley probeerden de laatste podiumplaats te bemachtigen. Nadat Petrov succesvol langs Pavlovic was gekomen, probeerde ook Grosjean er langs te komen. Ben Hanley greep echter zijn kans en dook aan de binnenkant bij de ART-coureur. De Brit gleed door en raakte Pavlovic. Opnieuw kwam de safetycar naar buiten.
Met nog zes minuten te gaan probeerde Bruno Senna zijn rivaal en leider in de wedstrijd Fairuz Fauzy het moeilijk te maken. Maar de Super Nova-coureur hield stand en won, voor Senna, Petrov, Grosjean, Valles en Ho-Pin Tung die zijn eerste punt van het seizoen scoorde. De Belg Michael Herck eindigde als twaalfde, Jerome D´Ambrosio haalde net als in de hoofdrace de finish niet.
Pos Rijder Team Tijd
1. Fauzy Super Nova Racing 45:06.344
2. Senna iSport International + 1.480
3. Petrov Barwa International Campos + 1.700
4. Grosjean ART Grand Prix + 2.243
5. Valles FMS International + 5.079
6. Tung Trident Racing + 7.208
7. Buemi Trust Team Arden + 7.538
8. Bonanomi Piquet Sports + 10.199
9. Ebrahim DPR + 14.656
10. Nunes DPR + 16.549
11. Khan Trust Team Arden + 18.197
12. Herck FMS International + 19.389
13. Chandhok iSport International + 19.632
14. Bakkerud Super Nova Racing + 30.798
15. Kobayashi DAMS + 30.813
16. Hanley Barwa International Campos + 31.378
17. Tahinci BCN Competicion + 33.431
18. Puglisi Piquet Sports + 2 laps
19. Valsecchi Durango + 2 laps
20. Yoshimoto Qi-Meritus.Mahara + 3 laps
21. Filippi Qi-Meritus.Mahara + 3 laps
Niet geklasseerd:
Rijder Team In ronde
Pavlovic BCN Competicion 16
Jelley ART Grand Prix 16
D'Ambrosio DAMS 9
Schlegelmilch Trident Racing 4
Valerio Durango 3
SENTUL - Ho-Pin Tung heeft de eerste kampioenschappunt in het nog lange GP2-seizoen in de zak. De Chinese coureur werd zesde in de tweede race van het seizoen op het circuit van Sentul in Indonesië, die gewonnen werd door oud Spyker F1-tester Fairuz Fauzy. Het raceweekend werd gekenmerkt door chaos, veroorzaakt door regen en de matige staat van het circuit. Er was veel schade aan de raceautos, waardoor zaterdag minder dan de helft van het veld kon worden afgevlagd. "Ik ben blij dat we het weekend positief hebben kunnen afsluiten. De snelheid was er, we zijn competitief. Het eerste kampioenschappunt heeft het team dik verdiend."
Hoe anders begon de tweede aflevering van het GP2 Asia kampioenschap. De baan was vuil, het weer was onvoorspelbaar en meestal erg nat, er lagen stenen op de baan en de safety car maakte overuren. Ho-Pin Tung reed in een kletsnatte vrij training een vijftiende tijd op 1,66 seconde van de snelste man. In de kwalificatie eindigde de jonge Chinees elfde. In de sprintrace op zaterdag werd hij in de eerste ronde in het rond getikt en later viel hij uit, net als het merendeel van zijn collegas. Er was heel veel schade aan de autos, door de grote stenen die op de baan lagen. Ho-Pin: "Ik ben uitgevallen door twee lekke radiatoren en een lekke oliekoeler van de versnellingsbak; alles veroorzaakt door stenen." "Zijn auto zag er uit alsof hij Paris-Dakar had gereden", vertelde één van zijn Trident-teamleden. De omstandigheden waren voor de coureurs ronduit slecht, voor de monteurs was het nog zwaarder.
De race op zondag startte vanwege de regen achter de safety car, die nog twee keer een flink aantal ronden op de baan kwam. "De eigenlijke race duurde eigenlijk maar 7 ronden", grapte Ho-Pin. "Het was een moeizaam weekend, maar met een positief slot. Ik ga nu testen, net als de andere teams en pas over maand is er weer een wedstrijd. Ik kijk uit naar de volgende race in Maleisië."
Vandaag, zondag, is het "raceday" in Daytona, waar er zo'n 200.000 bezoekers worden verwacht voor de jubileumeditie van "The great American race". Kaartjes voor de tribune langs het rechte stuk van start en finish waren al in oktober uitverkocht en sinds enkele weken is er ook voor de andere plaatsen op de tribunes en in het infield geen kaartje meer te krijgen. Op de zwarte markt lopen de prijzen al op tot 400 dollar voor een tribunekaartje, zo vernamen we buiten het circuit...
Mensen met borden "I need tickets" of "Tickets wanted" zie je dan ook overal.
Hoewel de race pas om 15.30 uur lokale tijd (21.30 uur in Nederland) begint, was het vanmorgen om 8.00 uur al een drukte van belang rond het circuit. De rij wachtenden voor het Bob Evans-restaurant tegenover de speedway, een geliefd adres om te ontbijten, was lang, de wachttijd bedroeg ruim een uur...
Wie ondanks het vroege uur al meer zin had in chicken wings of garnalen, kon terecht bij het naastgelegen Hooters. Daar zat het ook vol, maar de rij was er iets minder lang.
Anderen besteden hun tijd aan het kopen van merchandise, allerhande souvenirs waarmee je kunt laten zien wie of wat je favoriete team, merk of rijder is. Gemiddeld geeft elke racebezoeker (!) zo'n 300 Dollar aan deze zaken uit: modelauto's, t-shirts, caps en bekerhouders zijn het populairst.
Om als fan goed op de hoogte te blijven, kun je een scanner kopen (vanaf 100 Dollar) of huren voor het weekend (voor 25 Dollar). Hiermee kun je de radio communicatie tussen je favoriete rijder, diens team en diens "spotter" optimaal volgen. Dat is allemaal openbaar, de frequenties worden verstrekt op een keurig lijstje.
Chevrolet levert de pace car voor de jubileumeditie van de Daytona 400, een goudkleurige Corvette.
En natuurlijk zijn er ook daar al modelauto's van. Voor 59 Dollar heb je het 1:24-model in je collectie
De "past Daytona champions", zoals de oud-winnaars van de 500-mijlsrace heten, staan dit weekend in het middelpunt van de belangstelling. Ze moeten overal opdraven voor interviews en handtekeningsessies. Van de nog levende winnaars ontbreekt voor zover we konden nagaan alleen Mario Andretti.
En natuurlijk staan ook hier de mensen weer keurig in de rij, ditmaal voor de handtekeningen van oud-winnaars Junior Johnson en Geoff Bodine, winnaars in respectievelijk 1960 en 1986.
In de infield staan honderden campers en tenten, met vlaggen wordt getoond wie de favoriete rijder is. En ook zeven jaar na zijn overlijden is de nummer 3 van Dale Earnhardt nog overal zichtbaar.
Ook in het dagelijks leven word je als Amerikaan overal met NASCAR geconfronteerd. Zoals bijvoorbeeld in de lokale supermarkt met een speciale display van Budweiser, sponsor van de nummer 9-Chevrolet van Kasey Kahne.
En Kit Kat kwam met een speciale "Dale Earnhardt"-uitvoering.
SENTUL - Slechts elf van de 26 bolides behaalden de eindstreep van de eerste Aziatische GP2-wedstrijd op het Indonesische Sentul International Circuit. Vitaly Petrov, die na een briljante gok op pole position belandde, was goed op weg naar een overwinning maar maakte een fout en finishte als zesde. Luca Filippi, rijder uit het Honda F1-programma, passeerde als eerste de finishlijn maar moest de zege aan Trust Team Arden-piloot Sébastien Buemi overhandigen nadat bleek dat de Italiaan op banden van zijn teamgenoot had gereden.
De race begon direct chaotisch met diverse aanrijdingen. Zo kreeg de Nederlandse Chinees Ho-Pin Tung te maken met een wild rijdende Jason Tahinci. Vervolgens zorgden Christian Bakkerud, Karun Chandhok en Harald Schlegelmilch voor diverse crashes waardoor de safetycar op de baan kwam. Alle toppers maakte direct van de gelegenheid gebruikt om de verplichte pitstop te vervullen. Bruno Senna nam de gok om door de rijden.
Senna leidde na de safetycar-periode de wedstrijd en liet de snelste rondetijd noteren. Echter werd zijn voorsprong teniet gedaan nadat Diego Nunes zijn DPR-bolide afschreef in de muur bij het rechte stuk. Bij de tweede herstart ging het mis bij Senna en Hiroki Yoshimoto, die ook nog nog geen pitstop had gemaakt. De twee passeerden de starten finishlijn voordat de safetycar de pitstraat was ingereden. Hiervoor kregen zij een drive-through penalty opgelegd.
Nadat Petrov een excursie in het grind had gemaakt, leidde Filippi de wedstrijd voor Buemi, Valles, Hanley en Grosjean. Dankzij de vele uitvallers rukte Senna nog op naar de achtste plaats. Hoewel Luca Filippi als eerste de finishlijn passeerde, werd hem de overwinning ontnomen omdat hij op banden van zijn teamgenoot had gereden. Sébastien Buemi streek daardoor de eer op en zag Adrian Valles tweede worden, voor Ben Hanley die zijn GP2 racedebuut maakte.
Bij de heren uit de Benelux verliep deze race die in hete en vochtige omstandigheden werd verreden minder goed. Michael Herck eindigde als laatste, elfde, en werd net niet op een ronde gezet. Ho-Pin Tung moest de strijd staken in de dertigste ronde, terwijl de Belg Jerome D'Ambrosio drie ronden daarvoor al moest opgeven met een kapotte versnellingsbak.
Pos Rijder Team Tijd
1. Buemi Trust Team Arden 1:10:28.016
2. Valles Fisichella Motor Sport + 9.206
3. Hanley Barwa International Campos + 11.139
4. Grosjean ART Grand Prix + 16.301
5. Petrov Barwa International Campos + 27.840
6. Pavlovic BCN Competicion + 41.163
7. Senna iSport International + 43.257
8. Fauzy Super Nova Racing + 48.685
9. Jelley ART Grand Prix + 48.780
10. Herck Fisichella Motor Sport + 71.539
Niet geklasseerd:
Rijder Team In ronde
Valerio Durango 37
Yoshimoto Qi-Meritus Mahara 34
Valsecchi Durango 31
Tung Trident Racing 30
d'Ambrosio Dams 27
Bonanomi Piquet Sports 26
Ebrahim DPR 21
Nunes DPR 19
Chandhok iSport International 16
Khan Trust Team Arden 2
Tahinci BCN Competicion 2
Bakkerud Super Nova Racing 1
Schleghelmilch Trident Racing 1
Kobayashi Dams 1
Puglisi Piquet Sports 1
Filippi Qi-Meritus Mahara DQ
Afgelopen seizoen won Peugeot met de gloednieuwe 908 HDi FAP alle zes wedstrijden van het LMS-kampioenschap. Tijdens het eerste seizoen werden alle verwachtingen ingelost, maar voor 2008 heeft men een zege tijdens de 24 Uur van Le Mans ten doel gesteld.
Peugeot heeft een Le Mans zege als doel gesteld.
Peugeot naar Sebring Ter voorbereiding van de 24 Uur van Le Mans nam Peugeot enkele weken geleden aan de Wintertest op Sebring deel. Alleen om de 908 HDi FAP verder te ontwikkelen neemt Peugeot definitief aan de 12 Uur van Sebring deel. Technisch directeur Michel Barge van Peugeot: Wij hebben ons tot doel gesteld om nog meer gewicht te besparen en de onderdelen verbeteren. Omdat wij vorig jaar weinig tijd hadden, konden wij dit niet doen met het 2007 spec.-chassis. Ons programma heeft nu al voordeel opgeleverd met betrekking de wielophanging, het differentieel en het schakelmechanisme Omdat het gewicht afhankelijk is van de dieselmotor, moeten het naar 900kg brengen zoals het reglement voorschrijft.
Drie Le Mans inschrijvingen Voor de 24 Uur van Le Mans bevestigde Peugeot drie inschrijvingen, waarbij er twee autos zullen worden ingezet door Team Peugeot Total en één door Peugeot Sport Total. De exacte samenstelling van de teams zal pas in mei bekend worden gemaakt. Wel maakte Peugeot de namen van de rijders bekend, die deel zullen uitmaken van het team. Dat zijn Anthony Beltoise, Marc Gene, Christian Klien, Pedro Lamy, Nicolas Minassian, Franck Montagny, Stephane Sarrazin, Jacques Villeneuve, Alexander Wurz en Ricardo Zonta.
Michel Bargé: Net zoals in 2007 wilden we een nauw verbonden team. Dit past bij het selectieproces dat door Serge Saulnier werd uitgevoerd. Onze coureurs hebben in totaal 393 Grand Prix en 32 Le Mans deelnames op hun CV."
Bij Peugeot worden inmiddels op diverse lokaties testprogramma's afgewerkt.
Peugeot terug in de LMS series Ook dit jaar zal Peugeot aan de LMS-series deelnemen. Peugeot zal twee autos in de vijf Europese races in Barcelona, Spa, Nürburgring, Monza en Silverstone inzetten. Voor dit kampioenschap zullen dezelfde combinaties als in 2007 worden ingezet. Peugeot No 7 Marc Gene/Nicolas Minassian Peugeot No 8 Pedro Lamy/Stephane Sarrazin
Michel Barge: Wij proberen onze titel te verdedigen, maar hebben ons Le Mans tot doel gesteld. Wij verwachten sterke concurrentie en dat is hetgeen dat wij willen. Voor Le Mans hebben wij maar liefst 4 wedstrijden op Sebring, Barcelona, Monza en Spa. De kalender is nogal complex omdat wij een uitgebreid testprogramma afwerken. Aan de non-championship race op Shanghai, die vorige week door de ACO bevestigd werd, zullen wij echter niet deelnemen. Ook zal Peugeot niet aan de officiële LMS testsessie op Ricard 2-3 maart a.s. deelnemen.
Het ziet er momenteel somber uit voor de Champ Car World Series. Volgens verschillende bronnen lijkt de Amerikaanse tegenhanger van de F1 de fusie met de IRL nodig te hebben om voort te kunnen blijven bestaan. Tevens lijkt de Champ Car-organisatie af te stevenen op een faillissement, wat grote gevolgen heeft voor de racewereld.
Het feit dat er slechts veertien wagens in actie kwamen tijdens de pre-season test op Sebring, maakte veel mensen onzeker over de Champ Car toekomst. Derrick Walker liet zelfs weten dat hij zijn bolides niet heeft laten rijden in Florida, vanwege de fusieperikelen.
Kevin Kalkhoven is van mening dat het nu beter is de strijdbijl te begraven en een fusie met de IRL na te streven. Het merendeel van de teambazen staat achter hem. Zij maken zich echter wel zorgen om het geld dat zij al hebben geïnvesteerd in nieuwe Champ Car-bolides. Daarnaast zou een fusie met de IRL de nodige ombouwkosten betekenen voor de Champ Car-teams.
Naast de onzekerheid, die bij de teambazen teweeg is gebracht, kan de afloop van deze zaak grote gevolgen hebben voor de circuits. Zo zou een faillissement van de Champ Car betekenen dat de serie onder de contracten met ondermeer Assen, Zolder en Jerez uit kan.
Tenslotte staat ook de manier van voortbestaan van de Atlantic Series als opstapklasse van de Champ Car ter discussie. Mocht de Champ Car verdwijnen, is het de vraag of de Atlantic Series een losstaande klasse wordt of dat het samengaat werken met een andere klasse.
Tegenwoordig is vooral Charlotte in North-Carolina de thuisbasis van alle NASCAR-teams, maar de historie van de organisatie ligt met name in Daytona. In het Streamline-hotel in Daytona Beach organiseerde Bill France, destijds zelf coureur en race-promotor, op 14 december 1947 een bijeenkomst van rijders en promotors, waar de officiële oprichting van de National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) plaatsvond. Het hotel, aan de Atlantische kust, is er nog steeds en vermeldt trots op de lichtreclame dat het de "Birthplace of NASCAR" is.
Iets verder naar het zuiden lag op het strand het oorspronkelijke Ponce Inlet-circuit waarop in Daytona van 1948 tot 1958 onder NASCAR-vlag geracet werd, voordat de huidige Speedway werd gebouwd. Borden bij de "South Turn" en de "North Turn"herinneren aan de historie.
De beginjaren van NASCAR, stockcars in de "North Turn". (Foto: Archief)
Je mag, tegen betaling van vijf dollar, nog steeds op het strand rijden, het zand is keihard. En nee, we hebben ons niet helemaal aan de maximumsnelheid van tien mijl per uur gehouden...
Veel is er niet meer van de historie te vinden, afgezien van de naam "North Turn" van een strandrestaurant en twee verwijzingsborden.
Iedereen die iets te verkopen of aan te bieden heeft, probeert mee te profiteren van de naar schatting 200.000 bezoekers die naar de race komen. Overal is de kreet "Welcome Race Fans" te vinden, van de lokale drive-in-kerk (!) tot aan de brillenwinkel tegenover het circuit, die een speciale "3 halen, 1 betalen"-deal voor racefans aanbiedt.
Parkeren op een van de vele enorme parkeerterreinen van de grote winkels aan de andere kant van International Speedway Boulevard kost flink geld, 60 dollaar is bepaald geen uitzondering. Dat komt overigens wel allemaal ten goede aan lokale goede doelen. Wie een paar parkeerplekken voor zijn of haar winkel heeft, wil niet dat daar racebezoekers parkeren.
Op het circuit worden alle auto's die het binnenterrein oprijden, zorgvuldig gecontroleerd. De kofferbak moet open en met spiegels wordt er onder de auto gezocht naar explosieven of andere ongerechtigheden.
Ook op het circuit zelf wordt niets aan het toeval overgelaten. Zo'n tien minuten voor de start van de race wordt het grasveld nog ontdaan van eventuele papiertjes of wat er verder nog zou kunnen liggen. De tribunes zijn volgepakt, in de pitstraat is het een drukte van belang, maar de schoonmaker werkt onverstoorbaar door.
Tijdens het gebed, uitgesproken door een lokale dominee ("Lord, we also thank you for Gatorade, which enables us to enjoy today's races here") en het aansluitende vertolken van het Amerikaanse volkslied staan alle teamleden keurig opgesteld in de pitstraat.
En precies als het volkslied afgelopen is, vliegen er vier F15-straaljagers over het circuit, afkomstig van de nabijgelegen Tydall Airforce Base, waar het 325th Fighter Wing Mission-squadron gestationeerd is. Zo'n show, daar houden de Amerikanen wel van.
Een paar mijl van het circuit is een groot terrein en een verkoophal, waar iedere week een soort braderie plaatsvindt. Tijdens het 500-weekend is het aanbod uitgebreid met tal van handelaren, die autosport-gerelateerde artikelen aan de man of vrouw proberen te brengen.
Gebruikt plaatwerk van NASCAR-raceauto's...
...stickers...
...lelijke poppen die coureurs moeten uitbeelden (van links naar rechts regerend kampioen Jimmie Johnson, Elliott Sadler, Bill Elliott, Dale Jarrett, Casey Kane en Ryan Newman), plus de onvermijdelijke t-shirts...
En vooral véél modelauto's, waarbij 1:24 in de VS de populairste schaal is. Onvoorstelbaar veel verschillende uitvoeringen, stickervarianten met minimale detailverschillen en soms speciale versies voor veel geld. 200 dollar of meer voor een zeldzaam model is geen uitzondering. Maar we vragen ons wel eens af wie dat allemaal moet kopen...
Peter Kox met de Reiter-Lamborghini op het circuit van Misano
Peter Kox had volop mogelijkheden om uit te kiezen voor het raceseizoen 2008. Het team VM Motorsport by Equipe Verschuur had veel belangstelling voor de Eindhovenaar voor het project met de Porsche RS Spyder en ook het Britse Prodrive, waarmee Kox een jarenlange relatie heeft, had graag weer van zijn diensten gebruik gemaakt. Kox koos echter voor een driejarig contract met Hans Reiter, die onder de vlag van Reiter Engineering een Lamborghini Murciélago R-GT gaat inzetten bij de Le Mans Series en, als de organisatie meewerkt, tijdens de 24 Uur van Le Mans.
Hans Reiter werkte al met Peter Kox samen toen Reiter engineer bij het BMW-fabrieksteam Schnitzer was en Kox daar in 1995 deelnam aan de Duitse STW-Cup. Kox vertelt: "Sinds 2001 heb ik voor zowel Reiter Engineering als Prodive gereden en nu kreeg ik deze goede aanbieding." Zijn loyaliteit naar Reiter toe deed hem uiteindelijk kiezen voor het Lamborghini-project. "Er zit een sponsor achter, de Russische Interprogressbank, die het project voor drie jaar ondersteunt. Dat is voor iemand als Hans, die de afgelopen jaren zoveel inzet heeft getoond om zijn team te laten draaien, heel belangrijk en dat wil ik hem niet onthouden. Een driejarig contract is vrij uniek in de racerij en ook voor mij in deze fase van mijn carrière heel belangrijk."
Kox beschouwt de Lamborghini, waarmee hij ook vorig jaar uitkwam in het FIA GT-kampioenschap, een beetje als zijn baby. "Sinds Audi, het moederbedrijf van Lamborghini, aan Hans Reiter de opdracht tot ontwikkeling van de raceversie van de Murcielago gaf, ben ik er steeds nauw bij betrokken geweest." Dankzij de betrokkenheid van de Interprogressbank beschikt het team nu over meer middelen om de ontwikkeling door te voeren. "We zijn zelfs al in de windtunnel geweest. In principe is de Lamborghini niet zon doorontwikkelde wagen als die van de concurrentie. Ik denk dat we nog een sprongetje kunnen maken. De structuur is interessant, nu hopen dat er iets goeds uitkomt."
Kox' teamgenoot voor de geplande deelname aan de Le Mans Series en de 24 Uur van Le Mans is de Rus Roman Rusinov, die ondermeer een blauwe maandag actief was als testrijder bij het toenmalige Midland Formule 1-team, toen Alex Shnaider daar nog aan het bewind was, en ook ervaring opdeed in het FIA GT-kampioenschap.
het bmw sauber team heeft bekent gemaakt dat de oostenrijker cristian klien in 2008 testrijder en reserverijder zal zijn bij het team.
we willen een rijder met formulen 1 ervaring zo zij teambaas mario theisen de 24 jarige klien heeft deze ervaring van 2004 tot en met 2006 reed hij voor jaguar/red bull alvorens in 2007 een jaar als testrijder bij honda in dienst te zijn gewest de 23 jarige marco asmer uit estland zal de tweede testrijder zijn van bmw in 2008.
mario theissen zei met klien hebben we een coureur aangetrokken die bekend is met de indelingen van een gp weekend en direckt in kan stappen als een van onze racecoureus niet kan rijder vorig jaar moest sebastian vetel nog ingspringen na de cracht van roberd kobica vettel is daarna verhuist naar toro rosso voor een rol als racepiloot de duitser timo glock nam daarna vettels plaats in als testrijder maar glock heeft nu eveneens een racezitje bij toyota.
klein zelf hoopte op een racezitje bij force india f1 maar dit is voor zijn neus weg gekaapt door giancarlo fisicela tijdens de schoot out die het team georganiseerd heeft.
mclaren heeft laten zien dat het concept wieldop nog helemaal niet vervolmaakt is en tilde het idee naar een hoger plan afgelopen donderdag bij de test op jerez.
de mclaren mp40/23 van de fin heiki kovalainen was gisteren voorzien van een nieuwe versie van de wieldopen deze wieldopen op de vorwielen dekten niet alleen de velgen af maar vielen ook voor en deel over de band ook deze wieldoppen zijn statis dus bewegen niet mee met het wiel naar de uitvinding van ferrari en imiddels gekopieerd door verschilende andere teams zo als bmw.
intersant genoeg zette de jonge fin voor de lunch een tijd neer die meer dan een halve seconde sneller was dan de snelste tijd van mark webber op woensdag.
De Dutch Supercar Challenge staat aan de vooravond van wederom een prachtig seizoen. Nog meer inschrijvingen, nog mooiere autos en zoals het er nu naar uitziet nog meer competitie. Reden genoeg om een voorlopige startlijst te publiceren zodat de fans kunnen zien wat ze komend seizoen allemaal voor moois kunnen verwachten.
In de GT-divisie komen veel bekende namen terug. Zo is bijvoorbeeld Brinkmann Motorsport weer van de partij met de beide DTM Audis, gaan de Graaff en Ribbens wederom met hun ETEC-Viper voor het kampioenschap, verschijnt René Snel met zijn nog verder verbeterde GT2 Porsche aan de start en heeft Ric Wood zich ook weer met zijn DTM Astra ingeschreven. Ook zijn er veel nieuwe inschrijvingen. Wat te denken van een Ford Falcon V8 Supercar, Graham Coomes die terugkeert met zijn Porsche 996 Twin Turbo en twee nieuwe autos voor Papagayo Racing, zijnde een Ferrari F430 en een Corvette GT3. Overigens is deze Corvette de nieuwe 2007 auto van René Snel die nu zijn debuut krijgt. Cor Euser zet zijn Spaanse avonturen een tandje lager en zal nu vrijwel het gehele seizoen meestrijden voor de titel.
Ook het aantal Moslers begint grote vormen aan te nemen. Mede door de oprichting van de Mosler Challenge binnen de DSC ligt het aantal inschrijvingen hiervoor momenteel op acht. Tussen een aantal bekende Mosler-namen vinden we bijvoorbeeld ook de naam van Berry van Elk, die van zijn Minigeloof is afgestapt en komend seizoen met een Mosler MT900 GT3 aan de start zal verschijnen.
De inschrijvingen voor de Supersport I-divisie lagen nog nooit zo hoog. Vorig jaar bleef deze divisie tot de laatste race spannend, en het lijkt erop dat de concurrentie in deze divisie alleen maar is toegenomen voor komend seizoen. Peter van der Kolk gaat in ieder geval er alles aan doen om zijn titel te verdedigen en is dan ook al een aantal maanden druk bezig met de bouw van een zeer speciale BMW 1-serie met M3 V8 motor. Henk Thuis is overgestapt van de BMW V8 GTR naar een Porsche 997 GT3. Eén van de vele Porsches kunnen we zeggen, want mede door het succesvolle team van Lammertink vinden we dit seizoen maar liefst veertien Porsches terug in deze divisie.
Verder vinden we nog meer fraaie autos terug in de Supersport I, want wat te denken van de Aston Martin Vantage waar Gravity Racing momenteel druk mee bezig is? Drie van deze speciale bolides verschijnen er dit seizoen aan de start. Het team is tevens verantwoordelijk voor de Corvette GT4R van Rogier Kroymans en Danny van Dongen. RS Motorsport is druk in de weer met twee gloednieuwe wagens, een BMW E90 GRTS voor de vice kampioen Sport Bas Barenbrug en een BMW E87 GTRS Supersport 2 racer voor de winnaar van de Dunlop Drivers Challenge 2007, Martijn Stroet.
Tot slot vinden we ook een aantal Silhouettes terug in deze klasse, waaronder de Opel Astra Silhouette van Carlo Kuijer en Jeroen Reijntjes en de Megane Trophys van Carworld Motorsport.
Ook in de Supersport II-divisie vinden we veel bekende namen terug. Zo hebben defending champions Tony Brown en Ian White zich nog niet definitief ingeschreven, het nog niet bekend met welke wagen zij het seizoen aan gaan vangen om de titel te verdedigen. Milko Tas gaat proberen om met de inmiddels vertrouwde Seat Leon Supercopa zijn goede jaar 2007 te evenaren of zelfs te verbeteren. Teamgenoot Laurens Okkerse is nieuw in de divisie en heeft vanuit Zweden een Volvo S60P5 aangeschaft. Een tweede Seat Leon Supercopa wordt ingeschreven door team Moreel, die debuteren in de Dutch Supercar Challenge nadat ze afgelopen seizoen kampioen werden in de Volkswagen Endurance Cup. JR Motorsport is momenteel druk bezig met de preparatie van een nieuwe BMW 1-serie voor Richad van den Bos en André de Vries en Albi Engineering is op zijn beurt druk met de preparatie van een BMW Z4 M3 voor Eugène Janssen.
De Sport I-divisie kent komend seizoen veel nieuwe autos. De kampioen en vice-kampioen van afgelopen seizoen, zijnde Kees Kreijne en Bas Barenbrug, zijn overgestapt naar de Supersport I-divisie waardoor de ruimte openligt voor de andere deelnemers om zich te melden aan de top van deze divisie. Evenals afgelopen seizoen is John van der Voort weer van de partij met zijn fraaie BMW 1-serie en ook Braspenning racing is bezig met het bouwen van een 1-serie. Deze wagen is echter een 1-serie coupé, en is bestemd voor Hank Kruyt. Overigens biedt Braspenning Racing ook plek aan twee snelle dames, zijnde Eline Braspenning en Esra van Elk. Zij verschijnen beide met een BMW E36 Compact aan de start. Nieuw in deze divisie is Van der Kooy Sportscars, die zich onder de naam van Momentum Racing met maar liefst vijf Lotus Exiges hebben ingeschreven.
Nieuw is dit seizoen de Sport II-divisie. De deelnemers uit deze divisie mochten tijdens de Finaleraces op Assen al een keer ruiken aan de Dutch Supercar Challenge, en na evaluatie is besloten om deze divisie door te zetten in 2008. Op deze manier is het ook voor teams met minder budget mogelijk om deel uit te maken van de Dutch Supercar Challenge. Ook voor deze divisie zijn al veel inschrijvingen binnen van onder andere M7 Racing met zes Mini Coopers en Spirit Racing met hun vertrouwde Renault Clios en er worden er nog een aantal verwacht.
Onderstaand een overzicht van alle inschrijvingen per divisie. Overigens zijn nog niet alle inschrijvingen gepubliceerd, omdat een aantal teams liever nog niet had dat hun inschrijving bekend werd gemaakt. Dit is dus nog niet alles!
Startnummer / auto / team / Eerste coureur / Tweede coureur
Divisie GT
101 / Audi TTR / Brinkmann Motorsport / tba / tba 102 / Viper SRT10 / Racing for Holland-ETEC / Robert de Graaff / Philippe Ribbens 103 / Audi TTR / Brinkmann Motorsport / tba/ tba 104 / Viper SRT 10 / Rudolph Racing / Roger Grouwels 105 / Porsche 997 Twin Turbo / RSRacing / Rene Snel 106 / ..... V8 Star / Papagayo Racing / tba / tba 107 / ......V8 Star / Papagayo Racing / Meindert van Buuren 109 / Marcorelly / Marcos Racing Int. / Cor Euser / tba 112 / Porsche 996 Twin Turbo/ Lammertink Racing / Graham Coomes 118 / Porsche GT3RS / De Jong Motorsport / Gerard de Jong 119 / Porsche GR3 Turbo / GT3 Racing Lingewaal / Jack Rozendaal 120 / Porsche 997 RSR / Lammertink Racing / Biense Dijkstra 123 / Opel Astra DTM / Ric Wood 124 / Hansen GT / Hansen Racing/ tba / tba 129 / Ferrari F430 / Papagayo Racing / Rick Abresch / Luc Braams 130 / Corvette GT3 / Papagayo Racing / Alex van 't Hof / Danny Werkman 132 / Porsche 997 RS / Point Preparation / Peter Cook 133 / Ford Falcon V8 Supercar / Adam Sharpe Motorsport / Adam Sharpe / George Haynes 170 / Mosler MT900R / Virgo Motorsport / Gary & Michael Woodcock 171 / Mosler MT 900 GT3 / Kevin Riley Motorsport / Kevin Riley / Ian Flux 172 / Mosler MT900R / Eigner Racing / Harry Mecke / tba 173 / Mosler MT900 GT3 / V-Max Racing / Berry van Elk 174 / Mosler MT900 GT3 / GTO Racing / tba / tba 175 / Mosler MT900 GT3 / Rollcenter Racing / Martin Short / tba 176 / Mosler MT900 GT3 / GTO Racing / tba / tba 177 / Mosler MT900 GT3 / Foxdale Racing / Andrew State / Aaron Scott
Deelnemers die zich voor een aantal races hebben ingeschreven:
110 / TVR Sagaris / Team Holden Racing / Andy Holden / Darren Dowling 115 / TVR Sagaris / Glynnsport Ltd. / Steve Glynn 116 / TVR Sagaris / Glynnsport Ltd. / Tim Hood 117 / TVR Sagaris / Glynnsport Ltd. / Fred Tonge 128 / Ferrari F360 / Aaron Scott 199 / Lotus Esprit V8 / V-Max racing / Dick van Elk
Divisie Supersport 1
201 / BMW 1 Compact V8 / H&P Racing / Peter van der Kolk 202 / BMW WTCC M3 / Deheeg.nl / Richard van den Berg 203 / Porsche 997 GT3 / JR Motorsport / Henk Thuis 204 / BMW V8 GTR / Euro Autosport / Ruud Olij 207 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / Jan Storm 208 / Porsche 997 GT3 / tba / Jan Willems 209 / Porsche 997 GT3 / Topper -Lammertink Racing / Dirk Schulz 211 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / Nol Kohler 212 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / Michael Boertien / Jaques Groenewegen 213 / tba / Promotorsport / Derek Palmer jr. / Rick Pearson 214 / Porsche 997 GT3 / Carworld Motorsport / Rob Frijns 215 / Renault Megane Trophy / Carworld Motorsport / Erol Ertan 217 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / Gerd Rijper 218 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / Edo de Vries 219 / Porsche 997 GT3 / Lammertink Racing / tba 221 / Astra Silhoutte F / M7 Racing / Carlo Kuijer/ Jeroen Reijntjes 222 / Marcos Mantis / Marcos Racing International/ Jan de Wit 228 / BMW GTR / Meijers Motorsport / Frank Meijers 230 / Porsche 997 GT3 / Stuart Racing / Stuart Clarke 231 / Porsche 996 RS / De Jong Motorsport / Sjaco Griffioen 236 / Porsche 996 GT3 / Bos Motorsport / Pieter Bos 238 / Porsche 997 GT3 / In2Racing / Michael Donavan / Nick Dudfield 240 / Marcos Mantis / Moritz Racing / Bert Moritz/ Patrick Moritz 241 / Renault Megane Trophy / Carworld Motrorsport / Rene Wijnen / Pieter Dubois 242 / Renault Megane Trophy / Carworld Motorsport / Jochem Habets 243 / tba / Eurogrip racing / Carworld Motorsport / Nik de Jong / Koen Bogaerts 244 / Aston Martin Vantage / Gravity - Kroymans Racing / Marcel Norbart 245 / Aston Martin Vantage / Gravity-Kroymans Racing / Kees Kreijne 246 / Aston Martin Vantage / Gravity - Kroymans Racing / Wilfred Herder 247 / BMW E46 GTR / Team Webb / Martin & Caroline Webb 248 / BMW E90 GTRS / ICE Racing RS Motorsport / Bas Barenbrug 249 / K1 Sportcar / K1-Brinkmann Motorsport / tba / tba 252 / Panoz GTS / Dress-for-Less / Mirco Schultis 260 / Corvette C6 GT4+ / Corvette Europe / Rogier Kroymans / Danny van Dongen 261 / Corvette C6 GT4+ / Corvette Europe / tba / tba
Deelnemers die zich voor een aantal races hebben ingeschreven:
223 / Porsche 997 GT3 / Apex / Jim Geddie 224 / Porsche 997 GT3 / Apex / Tommy Dreelan 225 / Porsche 997 GT3 / Apex / Bob Lyons 229 / BMW GTR / Barclay Dougall
Divisie Supersport 2
301 / tba / Clayton Holdings / Ian White / Tony Brown defending Champions (tba) 302 / Seat Leon Supercopa / Brax Racing / Milko Tas 306 / BMW Z4 M3 / Albi Engineering / Eugene Janssen 307 / BMW 1serie / JR Motorsport / Richard van den Bos / Andre de Vries 308 / BMW Compact / LWG Racing - Marcos RI / Laurens Gooshouwer 309 / BMW E46 M3 / Hills Motorsport / Ian Hill 310 / Lotus Exige / RED Motorsport / Martin Roos 312 / Saker Sportscar / Chairsupply.eu / Bob Herber 320 / Seat Leon Supercopa / Team Moreel / Ferry & Robin Monster 322 / Volvo S60P5 / Brax Racing / Laurens Okkerse 323 / BMW Z3 V8 / Braspenning Racing / Willy Angenent 326 / BMW E87 GTRS / RS Motorsport / Martijn Stroet 329 / BMW E46 GTR / DF Racing / t.b.a. 330 / BMW E36 M3 / JR Motorsport / Erwin Tiemeijer 331 / BMW E46 Coupe / Braspenning Racing / Cor van Valen 332 / BMW E46 Coupe / Braspenning Racing / Iman van Schelven 333 / Marcos Mantis / Marcos Racing International / Jose Bermuda de Castro 335 / Ginetta GT40 / JL Motorsport / Lutz Paff 336 / BMW E46Compact / Doveno Racing / Joost den Ouden 344 / Marcos Mantis / Helmert Jan & Isaac & Bram van der Slik
Deelnemers die zich voor een aantal races hebben ingeschreven:
314 / tba. 315 / tba. 316 / tba. 317 / tba.
Divisie Sport 1
406 / BMW 1 serie Coupe / Braspenning Racing / Hank Kruyt 408 / BMW E80 Compact / Scuderia Bavaria / John van der Voort 410 / Lotus Exige / RED Motorsport / Wilfried Schwohl 413 / BMW E36 M3 / LZ Racing / Leon Zappeij 420 / Renault Clio 2007 / Poxy Racing / Jan Reigersberg 421 / Alfa 147 GTA / Het Autohuis Racing / Joost Muijen 423 / BMW E36 Compact / Braspenning Racing / Eline Braspenning 424 / BMW E36 Compact / Braspenning Racing / Esra van Elk 426 / Lotus Exige Cup / Momentum Racing / Willem en Jan van der Kooy 427 / Lotus Exige Cup / Momentum Racing / Martijn van Rheenen 428 / Lotus Exige Cup / Momentum Racing / Christian Gyasi 429 / Lotus Exige Cup / Momentum Racing / Jeffrey Berkhouwer 430 / Lotus Exige Cup / Momentum Racing / Onno van Rheenen 432 / Lotus Exige Cup / Deldiche Racing / Luc de Cock
Deelnemers die zich voor een aantal races hebben ingeschreven:
409 / Renault Clio / Nico Been 417 / Mercedes 190E / Wessel van Drimmelen 440 / tba 444 / MINI Cooper S Turbo / V-Max Racing / Berry van Elk
Divisie Sport 2
501 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 502 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 503 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 504 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 505 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 506 / MINI Cooper / M7 Racing / tba / tba 507 / BMW E46 Compact / Marcos Racing Int. / tba 508 / tba / Marco van der Does 509 / BMW E46 Compact / Braspenning Racing / Nico & Merel Cusell 514 / Clio 2.0 RS / Spirit Racing / Frank Bedorf 515 / Clio 2.0 RS / Spirit Racing / Rob Nieman 516 / Clio 2.0 RS / Spirit Racing / Erik Buys 520 / KIA Ce'ed / Marcel van Dam
Peugeot Sport heeft vandaag haar programma aangekondigd voor het jaar 2008. Net als vorig jaar treedt de Franse constructeur aan in Le Mans en in de Le Mans Series. Qua rijders heeft Peugeot veel huidige, en ex F1-coureurs aangetrokken.
Het evenement met de hoogste prioriteit is uiteraard de 24 Heures du Mans, waarin ze dit jaar resoluut voor de overwinning gaan. Om nog meer kans te hebben op die overwinning zetten ze niet twee, maar drie wagens in voor deze prestigieuze race, net als grootste concurrent Audi. Aangezien er maar twee auto's per team mogen starten, komen startnummers 7 en 8 aan de start onder de naam "Team Peugeot Total", en zal startnummer 9 de naam "Peugeot Sport Total" meekrijgen.
Tien coureurs behoren dit jaar tot het officiële Peugeot-team: - Marc Gené - Nicolas Minassian - Pedro Lamy - Stéphane Sarrazin - Franck Montagny (Le Mans) - Jacques Villeneuve (Le Mans) - Ricardo Zonta (Le Mans) - Alexander Wurz (Le Mans) - Christian Klien (Le Mans) - Anthony Beltoise (test- en reserverijder)
Wie teamgenoot wordt van mekaar en wie welke auto gaat besturen wordt rond mei bekendgemaakt. Peugeot wil namelijk eerst grondig elke coureur bestuderen en zo evenwichtige line-ups opstellen.
Peugeot keert ook terug naar de LMS om hun titel te verdedigen. Er staan opnieuw twee Peugeots 908 HDi FAP klaar voor de duo's Gené/Minassian en Lamy/Sarrazin.
Eerste afspraak met Peugeot: de Mobil 1 12 Hours of Sebring. Het Franse team trekt namelijk met één auto richting de States voor de 12-uurs race. Coureurs van dienst: Pedro Lamy, Stéphane Sarrazin en Nicolas Minassian.
Bij NASCAR wordt ook de historie gekoesterd en oud-kampioenen in de sport worden met respect behandeld. Zo bijvoorbeeld Junior Johnson, die in 1960 de 500-mijlsrace van Daytona won. Johnson behoort tot de oergeneratie van NASCAR-rijders, die hun wagenbeheersing verkregen tijdens vooral nachtelijke ritten met illegaal gestookte whiskey ("moonshine") in de tijd van de Amerikaanse drooglegging. Tijdens een korte interviewsessie wilden velen zijn herinneringen horen. Daarna werd hij door fans haast bestormd voor handtekeningen.
Tegenover de speedway in Daytona bevindt zich een vestiging van de bekende keten Barnes & Noble, zo'n heerlijke Amerikaanse boekhandel waar je je, als je dat wilt, urenlang in een van de comfortabele Chesterfield-fauteuils kunt nestelen met een stapel boeken en tijdschrifen. De afdeling sportboeken is indrukwekkend: dikke naslagwerken en statistiekboeken over de grote Amerikaanse sporten ijshockey, football, basketball en baseball, maar ook een flinke autosportsectie met zelfs hier en daar een verdwaald boek over de Formule 1. Maar de hoofdmoot wordt natuurlijk gevormd door NASCAR-boeken, waarvoor een aparte tafel is ingericht.
Biografieën van coureurs, snel gemaakte fotoboeken, een boek met recepten uit NASCAR-country, de zuidelijke staten, en zelfs een boekje met Bijbeloverdenkingen, gerelateerd aan NASCAR. Hier inspecteert een typische fan het aanbod. Ook wij breidden er onze collectie weer flink uit, niet alleen met boeken over NASCAR.
De typische NASCAR-rijder en teambaas slaapt niet in een hotel, maar in een luxe camper, die doorgaans door een eigen chauffeur naar de circuits wordt gebracht. Op het gigantische binnenterrein van het circuit staan de campers rijen dik opgesteld.
Natuurlijk wil je niet dat zo'n camper van binnen vies wordt. Vandaar de mededeling "Please remove shoes before entering" bij de deur.
Voor het transport in de buurt is er dan meestal nog een personenauto, doorgaans ook geen kinderachtige exemplaren. Wat te denken van deze dikke Ford Mustang met een vermogen van 510 pk?
De auto blijkt eigendom van Jack Roush, een belangrijke tuner in de autosport en al jarenlang eigenaar van een groot NASCAR-team.
Langs de speedway loopt de brede Speedway Boulevard met vier banen in beide richtingen. Nu is het nog relatief rustig, maar dat wordt gedurende het weekend wel anders. De race is al wekenlang uitverkocht, op zondag worden er zo'n 200.000 bezoekers verwacht.
Aan de achterkant van de hoofdtribune bij met museum "Daytona Experience" is iemand al enkele dagen bezig om NASCAR-wedstrijdauto's als zandsculptuur vorm te geven.
Ook hier aandacht voor de historie: oud-500-winnaars hebben zich in een soort "Walk of Fame" met hand- en voetafdrukken vereeuwigd, zoals hier Dale Jarrett.
Bij Dale Earnhardt, de zevenvoudig NASCAR-kampioen die in 2001 tijdens de slotfase van de Daytona 500 dodelijk verongelukte, gaat de verering nog verder. Het nummer "3" heeft in NASCAR-kringen nog meer betekenis dan Gilles Villeneuves "27" voor Formule 1-fans. Bij de ingang van de Daytona Experience staat een groot bronzen standbeeld van Earnhardt, alias "The Intimidator", met de winnaarstrofee van de Daytona 500 in zijn handen.
Oud F1 wereldkampioen Jacques Villeneuve en zijn landgenoot Patrick Carpentier hebben gisteren tijdens trainingen voor de twee Gatorade wedstrijden op Daytona fel uitgehaald naar zowel Champcar als de IRL
Voor Jacques Villeneuve is er in Amerika maar een kampioenschap dat nog telt en dat is NASCAR!
Villeneuve: In Noord Amerika is alleen plaats voor een topkampioenschap als NASCAR! Jacques Villeneuve, de laatste CART-kampioen die in 1995 de Indy 500 met het team van Forsythe won, liet gisteren op Daytona doorschemeren dat hij absoluut geen slapeloze nachten zou hebben indien de Champcarworldseries het loodje zou leggen.
Villeneuve: Die splitsing had er nooit moeten komen. Het was een mooi kampioenschap toen ik in 1995 wegging, maar daarna ging het snel bergafwaarts. De organisatoren van zowel Champcar als de IRL hebben eigenlijk niet in willen zien wat voor schade zij wel niet aangericht hebben. Eigenlijk verdienen ze niet beter. De scheiding tussen beide kampioenschappen hebben talent en sponsoring gescheiden, terwijl de fans ze de rug toekeerden. En als je de fans verliest, betekent dat Game Over. In Noord Amerika is er slechts plaats voor één Top autosportkampioenschap en dat is NASCAR!
Carpentier boos en teleurgesteld Zijn landgenoot Patrick Carpentier, die jarenlang voor het team van Forsythe Racing in Champcar uitkwam en nu voor het team van Evernham Motorsports uitkomt, uitte zich in gelijke bewoordingen. Carpentier: Ik ben boos en teleurgesteld. Ik ben kwaad op deze mensen. Deze lieden realiseren zich kennelijk niet dat ze het graf van American Open Wheel Racing aan het delven zijn. Mocht Champcar dit seizoen niet overleven dan zijn ze niet vermoord, maar hebben ze zelfmoord gepleegd.
Carpentier: Ze hebben het allemaal zelf gedaan. Met de scheiding tussen beide series ben ik het nooit eens geweest evenals het kleinburgerlijke gekrakeel over beide de benaming van beide kampioenschappen. Toen ik in CART begon was er maar één fantastisch kampioenschap met Bobby Rahal, Al Unser jr. Michael Andretti etc. Maar degenen die het runden hebben alles uit handen laten glippen.
Dale Earnhardt jr en Denny Hamlin wonnen gisteren beide Gatorade kwalificatiewedstrijden op Daytona.
Denny Hamlin wint de tweede Gatorade wedstrijd op Daytona. Toyota wordt a.s. weekend een belangrijke factor.
Earnhardt jr. zorgt voor veel spektakel Vanwege een motorwissel moest Dale Jr. aan de staart van het veld aan de wedstrijd beginnen. Pas in de 18e van de 60 ronden tellende wedstrijd kreeg Dale Jr. aansluiting bij de koplopers. Nadat hij driemaal eerder de kop genomen had, greep Earnhardt jr. in de 52e ronde definitief de leiding, waarbij hij de Dodge-coureus Ryan Newman en Reed Sorensen op een fraaie manier passeerde. Na een herstart kort voor het einde duwde Sorensen Earnhardt richting finishlijn. Sorensen:Ik wist dat Newman achter me zat, waar ik wist niet wat hij zou gaan doen. Ook niet wie er achter zat. Ryan Newman: Teken dat de Dodge-coureurs toch meer zullen moeten samen werken dit weekend. Met deze zege lijkt Earnhardt jr. zich tot favoriet van de 50e editie te ontpoppen. De tweede kwalificatiewedstrijd werd eveneens met rood onderbroken en met vier ronden verlengd. Uiteindelijk leverde het de eerste dubbelzege voor Toyota op. Beide Joe Gibbs Toyotas van Denny Hamlin en Tony Stewart pakten voor Toyota de volle winst. Ook de Toyotas behoren a.s. voor de 50e editie van de Daytona 500 tot de serieuze kanshebbers.
Ex Champcar/IRL coureurs crashen Jacques Villeneuve zal komend weekend niet aan de Daytona 500 deelnemen, de ex F1 wereldkampioen crashte en kwalificeerde zich niet. Zijn landgenoot Patrick Carpentier die een goede wedstrijd reed, crashte kort voor het einde uit de tweede Gatorade race door een klapband, waarvan Dario Franchitti eveneens het slachtoffer werd. Ook Carpentier kwalificeerde zich niet, maar omdat het team van Chip Ganassi verzekerd is van een startplek, start Franchitti a.s.n 40e. Juan Pablo Montoya en Sam Hornish jr. deden het aanmerkelijk beter. Zij starten a.s. zondag respectievelijk als 15e en 19e in de Daytona 500.
UITSLAG Race 1 1. Dale Earnhardt jr. Chevrolet 60 ronden 2. Reed Sorensen Dodge 60 ronden 3. Ryan Newman Dodge 60 ronden 4. Casey Mears Chevrolet 60 ronden 5. Carl Edwards Ford 60 ronden 6. Bobby Labonte Dodge 60 ronden 7. Juan Pablo Montoya Dodge 60 ronden 8. Kenny Wallace Chevrolet 60 ronden 9. Sam Hornish jr. Dodge 60 ronden 10. Paul Menard Chevrolet 60 ronden
UITSLAG Race 2 1. Denny Hamlin Toyota 64 ronden 2. Tony Stewart Toyota 64 ronden 3. Jeff Gordon Chevrolet 64 ronden 4. Kasey Kahne Dodge 64 ronden 5. Mark Martin Chevrolet 64 ronden 6. David Ragan Ford 64 ronden 7. Kevin Harvick Chevrolet 64 ronden 8. Greg Biffle Ford 64 ronden 9. Dale Jarrett Toyota 64 ronden 10. John Andretti Chevrolet 64 ronden
Clio Cup: Raceformat Clio's voor seizoen 2008 aangepast
De Dunlop SportMaxx Clio Cup zal het komend seizoen met een ietwat aangepast race-format gaan rijden. Dat vertelde cupcoördinator Evert Bolderheij
Zo zal de klassering in de kwalificatietraining de startopstelling van de tweede race van het weekeinde (en niet meer de eerste manche) bepalen. De topacht uit de kwalificatie zal bij de eerste weekendwedstrijd in omgekeerde volgorde op de grid staan. De nummers negen en verder uit de kwalificatie zullen op de grid van de eerste manche wél op de hun corresponderende plek uit de tijdtraining plaatsnemen.
Duur verplichte pitstop ingekort Terwijl de tweede heat van de Clio Cup-weekeinden telkens over 12 ronden of 50 kilometer zal gaan, is de openingsmanche meestal een tijdsrace over 45 minuten. Dit is vergelijkbaar met de opzet van 2007. Tijdens deze lange wedstrijd wordt echter wel de duur van de verplichte pitstop verkort. Was deze afgelopen jaar nog drie minuten, in 2008 is het opgelegde oponthoud verkort tot slechts één minuut.
Ron Dennis blijft weinig bespaard de laatste tijd. Nadat de teambaas van McLaren het afgelopen jaar zeer zwaar te verduren had in de spionagezaak van zijn renstal met Ferrari, gaat het hem nu ook privé niet voor de wind. De Brit gaat scheiden van zijn vrouw Lisa.
Dennis maakte dit nieuws vandaag bekend middels een officieel door McLaren uitgegeven statement. Hij was 22 jaar getrouwd met zijn vrouw. Het stel meldt dat het een moeilijk proces is voor Ron, Lisa en hun drie kinderen.
Het is niet het eerste autosporthuwelijk dat strandt dit jaar. Onlangs werd bekend dat ook voormalig Formule 1-kampioen Mika Häkkinen en zijn ega Erja na tien jaar huwelijk uit elkaar gaan.
Voor komend seizoen heeft men bij Porsche traditioneel een verbeterde versie van de GT3 RSR uitgebracht.
De 2008-versie heeft een verbeterde voorkant gekregen.
Verbeterde GT3 RSR Uit de 911 modelrange is de Porsche GT3 RSR het sterkste model in het assortiment. Afgelopen jaar boekte de GT3 RSR een overall zege tijdens de 24 Uurswedstrijd op de Nürburgring en behaalde GT2 klasse-overwinningen tijdens de 24 Uur van Le Mans en de 24 Uur van Spa Francorchamps. Duidelijk zichtbaar is de aerodynamisch verbeterde voorkant. De meeste detailveranderingen vonden onderhuids plaats. Ook de gewichtverdeling is aanmerkelijk verbeterd.
Naast de goed zichtbare spoilers aan de voorkant zorgt een optimale luchtstroom met nieuw gevormde luchtinlaten aan de zijkant voor meer grip, met tegelijk gereduceerde luchtweerstand. De achtervleugel is identiek gebleven aan het vorige model. Talrijke veranderingen aan het chassis zorgen voor een verbeterde mechanische grip. Ook de chassisafstelmogelijkheden werden uitgebreid.
Een blik in de verfijnde Porsche GT3 RSR cockpit
De 3.8L Boxermotor van de GT3 RSR is op een paar kleine detailveranderingen na onveranderd gebleven. De motor levert 465pk bij 8000 toeren per minuut.
Veel van de Porsche RS know how is in de nieuwe GT3 RSR versnellingsbak verwerkt. De door Porsche-ingenieurs ontwikkelde versnellingsbak is aanzienlijk lichter dan het vorige exemplaar.
Op basis van de 911 bestaat de modelrange uit de Porsche GT3 Cup, GT3 Cup S en de nieuwe GT3 RSR. Van de nieuwe GT3 RSR zullen slechts 35 exemplaren verkocht worden. Bij Porsche Motorsport bedraagt de prijs 349.800 Euro exclusief het lokale BTW tarief.
Aan de achterzijde tref je nauwelijks veranderingen aan.
Robert Doornbos met fans bij zijn Champcar op Assen in 2007. Foto: Willem J. Staat
Het winterseizoen loopt bijna ten einde. Veel raceseries, waaronder de Champ Car World Series, zijn druk bezig met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ook coureur Robert Doornbos heeft zijn blik naar voren gericht. De Rotterdamse rijder gaat in dit artikel onder meer in op zijn plannen voor 2008 en de huidige situatie in de Champcar.
Robert, kom je de winter nog een beetje door? ,,Ja hoor, maak je om mij maar geen zorgen. Ik woon in Monaco en daar pluk ik deze maanden extra de vruchten van. De afgelopen weken heb ik bijna fulltime in de buitenlucht getraind om topfit aan de start van het nieuwe seizoen te komen. Ik maak dagelijks heel wat kilometers te voet, op mijn racefiets en mountainbike in de omgeving hier. Later deze week ga ik ook weer eens drie dagen langs bij Dr. Ceccarelli en zijn Formula Medicine gym. Back to my roots, zeg maar. En natuurlijk heb ik eind vorige maand meegedaan aan de 24-uurs race van Daytona. Een leuk tussendoortje!
Kun je ons al meer vertellen over je plannen voor 2008? ,,Het klinkt erg cliché, maar we zijn achter de schermen natuurlijk druk bezig. Mijn focus ligt 100 procent op Amerika. Ik heb het daar in 2007 in de Champcars prima naar mijn zin gehad en wil graag verder bouwen op mijn prima debuutjaar. Omdat ik de lat hoger leg, wil ik wel over een sterk pakket beschikken. Minardi Team USA heeft een streepje voor bij mij, maar ook andere topteams informeren naar mijn diensten. Ik ben dus positief over mijn kansen. Op dit moment zijn alle ogen gericht op wat er uit de gesprekken tussen de CCWS en IRL gaat komen. Gaat Champcar zelfstandig door of worden beide series samengevoegd? Iedereen, teams en rijders, hebben hun besprekingen daardoor logischerwijs even gepauzeerd.
Robert Doornbos in actie op Assen in 2007. Foto: Willem J. Staat
Hoe kijk jij tegen die mogelijke samenvoeging aan? ,,Ik volg het uiteraard op de voet en sta er positief tegenover. Ik had me vooraf ingesteld op een tweede seizoen Champcar. Vorig jaar heb ik de serie, wagen en circuits leren kennen. Dit jaar moet ik daarvan mijn voordeel zien te behalen. Vorig jaar heb ik zeg maar gezaaid, nu is het tijd om te oogsten. Mochten beide series inderdaad samengaan, zal er veel veranderen. Het kampioenschap wordt dan sterker (meer wagens aan de start), beter (meer grote namen), intensiever (meer races) maar vooral veel uitdagender. Ik heb nagenoeg geen ervaring met het rijden op ovals, de wagen, etc. Ik zal het dus, als het zover komt, moeten benaderen als een tweede rookie year en mijn doelstellingen waarschijnlijk moeten bijschaven.
Een paar jaar geleden was je nog niet zo enthousiast over ovals. ,,Klopt. Ik ken een paar jongens in de IRL zoals Ryan Briscoe en Kosuke Matsuura die klappers hebben gemaakt die ik liever niet zelf overdoe. Toch heeft een jaartje Amerika mijn gedachten veranderd. Ook mijn contacten met Arie Luyendijk hebben hier ongetwijfeld in meegespeeld. Ik zie het nu toch veel meer als een uitdaging.
Wanneer kunnen we witte rook uit je schoorsteen verwachten? ,,We moeten eerst de situatie in Amerika maar eens afwachten. Ikzelf heb al wel een idee wat ik wel of niet wil. Daar zijn we dan ook mee bezig. Mocht Champcar toch zelfstandig doorgaan, wil ik tijdens de volgende collectieve test, de zogenaamde Spring Training op Laguna Seca half maart, weer in actie komen. Als de series wél samengaan, moeten we eerst maar eens goed bekijken wat dan de mogelijkheden zijn. Hoe dan ook, ik zorg dat ik helemaal klaar ben voor wat komen gaat.
Amerikanen staan niet bekend om valse bescheidenheid. En zo wordt de 50e editie van de belangrijkste NASCAR-wedstrijd van het jaar, de Daytona 500, dus maar gelijk aangeduid als "het evenement in de autosport waarnaar het meest vooruitgekeken wordt". AUTOSPORT.NL is dit weekend bij de opening van het NASCAR Sprint Cup-seizoen aanwezig om verslag te doen van dit typisch Amerikaanse spektakel, dat ook wel "The Great American Race" genoemd wordt.
Blauwe lucht met lichte bewolking, aangename temperatuur, palmbomen en de star-spangled banner wapperend in de wind. Zo is het in Florida goed uit te houden!
Voor NASCAR is het dit jaar een belangrijk seizoen. Niet alleen wordt de 50e editie van de Daytona 500, de belangrijkste race op de kalender gevierd, ook viert de National Association for Stock Car Auto Racing, de organisatie, het 60-jarig bestaan. Bovendien krijgt de hoogste divisie van NASCAR dit jaar een nieuwe naam: NASCAR Sprint Cup Series, naar de hoofdsponsor, een telefoonmaatschappij. Na "Winston Cup" van 1971 tot en met 2003 en "Nextel Cup" van 2004 tot en met 2007 is er nu dus sprake van "Sprint Cup", omdat telefoonmaatschappij Sprint concurrent Nextel vorig jaar overnam.
Waar we in Europa bij race-evenementen onze perskaarten nog wel eens moeten afhalen bij een bus, een caravan, in een schoolgebouw of bij een lokale autodealer, pakt men in Daytona de zaken serieus aan. Vorig jaar werd op een industrieterreintje op anderhalve kilometer van het circuit een nieuw "Credential Office" geopend, dat vier verschillende afdelingen kent: radio & tv, NASCAR-personeel, licentiehouders en journalisten en fotografen. Wie hier de felgebeerde kaarten heeft weten te bemachtigen (en dat gaat op Daytona bepaald niet zomaar!) mag het circuitterrein betreden.
Direct ernaast bevinden zich de "Daytona Archives", de gecombineerde archieven van de NASCAR-organisatie, die ook in Daytona is gevestigd, en de International Speedway Corporation, de groep circuits die ook eigendom is van de NASCAR-familie France en waartoe ook Daytona behoort. Een enorme hoeveelheid documentatie en memorabilia, waar je zomaar een paar uur kunt doorbrengen. Kásten vol materiaal...
Vele gesigneerde foto's aan de muren.,,
...maar ook tal van trofeeën en collectors' items.
En zelfs een paar echte auto's, zoals hier een "midget car"
en de Daytona "pace car" uit 1967,
op dak, motorkap, achterklep en spatborden voorzien van vele handtekeningen van rijders...
...zoals bijvoorbeeld van de Mexicaan Pedro Rodriguez...
...of van de Belgen Willy Mairesse en Jean Blaton, alias "Beurlys".
Op het circuit heb je vanuit het binnenterrein het beste uitzicht op de baan vanaf de daken van de vrachtwagens van de diverse teams, en daar staan dan ook de meeste teamfunctionarissen tijdens de training om de actie live en via beeldschermen in de gaten te houden.
Coureurs zijn over het algemeen goed toegankelijk en als fan heb je vele mogelijkheden om aan handtekeningen te komen. Zeker op de trainingsdagen, wanneer het nog relatief rustig is. Hier oud-kampioen Tony Stewart, handtekeningen zettend op weg naar zijn pitbox.
Meer en meer rijders uit de formulewagensport kiezen de laatste tijd voor NASCAR. Zo de Colombiaan Juan-Pablo Montoya, die het hier een stuk beter naar zijn zin heeft dan in de stress van de Formule 1, al is een formulewagen wel gemakkelijker om in te stappen.
Ook Jacques Villeneuve heeft in de NASCAR Sprint Cup een nieuw speelveld gevonde. Hij rijdt met het startnummer 27, waarmee zijn vader Gilles faam verwierf bij Ferrari in de Formule 1.
Maar ook een oud-F1-wereldkampioen heeft het in de NASCAR Sprint Cup niet gemakkelijk: in de vrije training van woensdagmiddag raakte Villeneuve met zijn Toyota Camry hard de muur en liep flinke schade op,
De training moest een paar keer worden onderbroken vanwege de regen, want als het regent, rijden NASCAR-coureurs per definitie niet, Het wisselvallige weer zorgde voor heel wat drukte in de "Garage Area", waar de teams hun onderkomen hebben, maar leverde ook mooie plaatjes op, zoals hier de Ford Fusion van Boris Said, spiegelend in her water.