GP2: Giorgio Pantano gaat voor titel; "We hebben goede kansen"
Met Javier Villa en Giorgio Pantano heeft Racing Engineering twee racewinnaars in huis om een gooi te doen naar de GP2-titel komend seizoen. Beide talentvolle rijders hopen voor de ogen van de F1-teambazen indruk te maken.
2008 wordt het derde seizoen van Javier Villa in de GP2 bij Racing Engineering. De jonge Spanjaard stapte in deze uiterst competitieve klasse toen hij slechts achttien jaar was. Vorig jaar bleek hij één van de verrassingen te zijn door drie races te winnen en uiteindelijk als zesde in het kampioenschap te eindigen.
Giorgio Pantano is één de meest ervaren rijders op de grid door zijn ervaring in de Formule 1 en goede resultaten in de GP2. De Italiaan eindigde vorig seizoen als derde in het kampioenschap en heeft nu duidelijk één doel: kampioen worden. "We hebben een goede kans om de titel te winnen. Ik ben ervan overtuigd dat we goede resultaten kunnen behalen."
Zo gaat de Honda Accord van James Thompson in het WTCC er dit jaar uitzien
Het Italiaanse N-Technology heeft een artist impression de wereld ingestuurd van de Honda Accord, de raceauto waarmee de Brit James Thompson dit seizoen gaat deelnemen aan de races voor het FIA WK Toerwagens. Volgende week zal Thompson de eerste testkilometers met de auto afleggen op het circuit van Valencia. In een interview met het Britse vakblad "Motorsport News" verklaarde Thompson eerder deze week dat hij in beginsel de enige coureur is die dit jaar voor het team aan de start verschijnt. Navraag bij de perswoordvoerster van het team, Aurélie Donzelot, leert dat dit inderdaad het geval is, zij het met een klein voorbehoud. "Mocht er iemand komen die serieus kandidaat is om een tweede auto in het team te besturen en daarvoor ook de nodige middelen meebrengt, dan kan daarover worden gesproken, maar voorlopig wordt alle aandacht gericht op Thompson", verklaart ze.
Plan is om er vanaf Curitiba bij te zijn" Er deden de afgelopen weken links en rechts ook nogal wat geruchten de ronde dat N-Technology mogelijk het WTCC-openingsweekend in het Braziliaanse Curitiba en wellicht zelfs ook het tweede weekend in Mexico zou missen en pas vanaf de start van het Europese WTCC-programma in mei van de partij zou zijn. Woordvoerster Donzelot verwijst deze geruchten naar het rijk der fabelen. "Het plan is om er vanaf Curitiba bij te zijn", zegt ze stellig. "Er wordt volgende week getest in Valencia en als er daar zou blijken dat het pakket niet competitief is, dan wordt de situatie wellicht anders, maar in principe is het gewoon de bedoeling om vanaf het begin van ht seizoen volledig mee te draaien. Wie de instelling van N-Technology kent, weet ook dat ze met minder geen genoegen nemen. Er wordt geen half werk gedaan."
Tijdens de eerste testdag in Barcelona heeft McLarencoureur Lewis Hamilton de snelste tijd gerealiseerd. De Brit was aan het einde van de dag ruim zes tienden sneller dan Fernando Alonso op P2. Acht F1-teams hebben deze week het Spaanse circuit aangedaan voor een driedaagse testsessie. Ferrari, Super Aguri en Toyota waren de afwezigen.
Gedurende de ochtendsessie waren twee opvallende zaken op te merken. Ten eerste de radicaal veranderde engine cover van de RedBull RB4. Dit aerodynamische hoogstandje loopt horizontaal vanaf de luchtinlaat boven de coureurs bijna tot aan de achtervleugel.
Op de baan was er nog een tweede opvallend incident. Japanner Kuzuki Nakajima ging rechtdoor bij de eerste bocht en eindigde vol in de bandenstapels. De gehele voorkant was vernield, en het team besloot direct te stoppen met de tests van vandaag. Nakajima kwam overigens met de schrik vrij.
Aan het einde van de ochtend was Lewis Hamilton al de snelste, verrassend gevolgd door Giancarlo Fisichella in de Force India. Aan het einde van de dag stond de Italiaan nog steeds op een knappe vierde positie.
Tijden testdag 1 Barcelona
Pos Driver Team Time Laps
1. Hamilton McLaren-Mercedes (B) 1:22.263 82
2. Alonso Renault (B) 1:22.889 61
3. Kubica BMW-Sauber (B) 1:22.983 65
4. Fisichella Force India-Ferrari (B) 1:23.015 98
5. Heidfeld BMW-Sauber (B) 1:23.270 52
6. Paffett McLaren-Mercedes (B) 1:23.349 45
7. Piquet Renault (B) 1:23.367 44
8. Vettel Toro Rosso-Ferrari (B) 1:23.387 89
9. Rosberg Williams-Toyota (B) 1:23.453 12
10. Coulthard Red Bull-Renault (B) 1:23.491 60
11. Webber Red Bull-Renault (B) 1:23.547 52
12. Bourdais Toro Rosso-Ferrari (B) 1:23.836 54
13. Nakajima Williams-Toyota (B) 1:23.955 35
14. Barrichello Honda (B) 1:24.125 53
15. Wurz Honda (B) 1:26.975 26
Briatore stelt nieuwe wapen voor in Parijs (+ FOTO'S)
PARIJS - Vandaag stelde het ING Renault F1 team officiel haar nieuwe bolide voor. Het nieuwe wapen van Briatore is de Renault F1 R28, een wagen die het afgelopen seizoen zo snel mogelijk moet doen vergeten.
Voormalig tweevoudig Formule1 wereldkampioen Fernando Alonso en de Braziliaanse jongeling Nelson Piquet Jr (zoon van ex-F1 kampioen Nelson Piquet) moeten die taak gaan vervullen voor Renault. Lucas Di Grassi is derde piloot en daarmee de nieuwe vrijdagrijder van Renault, Romain Grosjean neemt de andere testsessies voor zijn rekening.
ING Renault F1 Team President Bernard Rey meldde welk doel het team voor ogen heeft. "We verwachten de wagen weer op de normale plaats in het veld terug te zien, in de voorste gelederen. Dat is het doel dat het team voor ogen heeft met de 'new and improved' R28. Er is hard gewerkt door de technische crew, zodat de euvels van vorig jaar zich niet weer opnieuw zullen voordoen", vertelde Rey.
"Op het gebied van de piloten hebben we ook weer voor vernieuwing gezorgd. Nelson Piquet maakt nu de opstap van testpiloot naar een vaste stek binnen het kampioenschap, en ook de terugkeer van Fernando Alonso is een belangrijke boost voor het team", besloot Rey.
Ook de goede autoverkopen van het merk Renault zijn een groot gevolg van de prestaties van het F1 team. Vorig jaar groeide de verkoop buiten West-Europa met 16.5%. Het team wil nu betere prestaties halen dan vorig jaar en dus proberen mee te strijden voor de titel, om zo een nog grotere omzet te bereiken met het Franse automerk.
Vorig week maakte de R28 zijn 'track debuut' op het Spaanse Valencia. Tijdens de vierdaagse testsessie legde de Renault meer dan 1500 kilometer af, en het team hield een positief gevoel over aan de testdagen. De wagen toonde opnieuw zijn betrouwbaarheid, ook met de afschaffing van de traction control en het invoeren van de zogenaamde 'long-life' versnellingsbakken.
Er werd vooral hard gewerkt aan de aerodynamica en een betere gewichtsverdeling op de nieuwe Renault. Technisch directeur Bob Bell omschreef de wagen als 'minder evolutionair dan zijn voorganger'. De wagen wordt aangedreven door de RS27 V8 motor.
Renault F1 wil weer zo snel mogelijks Grand Prix winnen. Dat wil het team gaan doen met de nieuwe R28, die vandaag in Parijs is gepresenteerd.
De door ING ondersteunde renstal uit Frankrijk had overigens vorige week al met de R28 gereden tijdens een testsessie op het circuit van Valencia. Toen zat tweevoudig wereldkampioen Fernando Alonso achter het stuur van de vierwieler, die de stal van Flavio Briatore na 2005 en 2006 een nieuwe wereldtitel moet gaan opleveren.
Aërodynamica Renault denkt voor komend seizoen weer over een competitieve wagen te beschikken. Vooral op het gebied van de aërodynamica heeft de formatie veel progressie geboekt, zo meldt Renault F1. Ook is er op de neus van de bolide duidelijk een nieuw ontwikkelde voorvleugel zichtbaar.
Voor het vierde achtereenvolgende jaar komt de Nederlandse coureur Tom Coronel met SEAT uit in het FIA WK Toerwagens, kortweg WTCC. Met ondersteuning van de Nederlandse SEAT-importeur Pon Car zal Coronel in actie komen met een SEAT Leon 2.0 FSI, die wordt ingezet door het Spaanse team SUNRED. Dit team is nauw gelieerd aan SEAT Sport en is op een steenworp afstand van de fabriek in Martorell nabij Barcelona gevestigd. Ik ben blij dat ik dankzij de enthousiaste betrokkenheid van de Nederlandse SEAT-organisatie ook dit jaar weer kan deelnemen aan het WTCC, zegt Tom Coronel. Dit is voor mij nog steeds het mooiste kampioenschap dat er is, en bovendien heb ik nu het beste pakket tot nu toe tot mijn beschikking!
Na drie succesvolle seizoenen bij het Britse team GR Asia, waarin Coronel onder andere in 2006 de kampioenstitel won in de Yokohama Independents Trophy, het aparte klassement voor privérijders in het WTCC, is nu in nauw overleg met alle betrokkenen besloten om de overstap te maken naar het Spaanse SUNRED-team, dat nauwe banden met SEAT Sport onderhoudt. Tom Coronel legt uit: SUNRED ontwikkelt in opdracht van de fabriek onderdelen voor de SEAT Leon in het WTCC, het team levert technisch personeel aan SEAT Sport en doet ook veel testwerk voor de fabriek. Omgekeerd komen alle monteurs vanuit SEAT Sport en is de eigenaar een voormalig engineer van het fabrieksteam. Het team beschikt over heel veel ervaring in de autosport. Zo waren ze vorig jaar bijvoorbeeld met vijf autos actief in de Spaanse SEAT Leon Supercopa en namen ze met een zelf ontwikkeld prototype deel aan het Spaans GT-kampioenschap. Ook was SUNRED tijdens het laatste WTCC-raceweekend van vorig jaar in Macau in opdracht van SEAT Sport verantwoordelijk voor de inzet van de Leon van Rickard Rydell.
Coronel is optimistisch over zijn kansen in het komende seizoen, dat op 2 maart van start gaat in het Braziliaanse Curitiba. In de eerste plaats omdat ik dit jaar zal deelnemen aan de officiële tests van de FIA, zodat ik ook buiten de races om kilometers met de auto kan maken. Dat was in voorgaande jaren niet het geval. Daarnaast zie ik extra mogelijkheden, omdat door recente aanpassingen in het technisch reglement de kansen van de SEATs met benzinemotor zijn verbeterd, terwijl de autos met diesel juist te maken krijgen met extra beperkingen. Zo mogen de SEATs Leon FSI blijven rijden met de vlakke bodemplaat en behouden ze hun gewichtsvoordeel. De diesels daarentegen mogen geen vlakke bodemplaat meer hebben, moeten zwaarder zijn en moeten bovendien hun turbodruk begrenzen. Bovendien blijft SEAT Sport de benzinemotor doorontwikkelen, dus wat dat betreft ziet het er goed uit!
De afgelopen jaren was de oranje SEAT Leon van Tom Coronel een even opvallende als vertrouwde verschijning in het veelkleurige startveld van het WTCC, naast het WK Rally en het WK Formule 1 een van de drie officiële wereldkampioenschappen van de wereldwijde autosportfederatie FIA. Tijdens de twaalf raceweekeinden die voor het seizoen 2008 op de kalender staan, zal de SEAT Leon van Tom Coronel evenals de autos van SEAT Sport grotendeels in de bekende SEAT-racekleur geel zijn uitgevoerd, zij het wel met enkele oranje accenten. Club SEAT staat evenals vorig jaar prominent op de auto vermeld, subsponsors zijn VVS Verzekeringen, Autotrader, ATP Advanced Travel Partner, Wielengids.nl, McGregor en TW Steel.
Naast de circuits die vorig jaar al op de kalender stonden van het WTCC, keert de klasse dit jaar terug naar het circuit van Puebla in Mexico, dat vorig jaar eenmalig zijn plaats afstond aan Zandvoort. Nieuw dit jaar is een optreden op het circuit in het Japanse Okayama. Coronel kent dit circuit vanuit de jaren dat hij in Japan racete. Ik vind het prachtig om weer terug te gaan naar Japan, zegt hij. Alle races van het WTCC zijn live te zien via Eurosport. RTL7 verzorgt eigen reportages van elke race met veel achtergronden in het programma RTL GP. In totaal staan er bij RTL7 twaalf uitzendingen van de races gepland, aangevuld met een uitgebreide voorbeschouwing voorafgaand aan de eerste race en een nabeschouwing na afloop van het seizoen.
Kalender WTCC 2008
2 maart Curitiba Brazilië 6 april Puebla Mexico 18 mei Valencia Spanje 1 juni Pau Frankrijk 15 juni Brno Tsjechië 13 juli Estoril Portugal 27 juli Brands Hatch Groot-Brittannië 31 augustus Oschersleben Duitsland 21 september Anderstorp Zweden 5 oktober Monza Italië 26 oktober Okayama Japan 16 november Macau China
Braziliaanse club Corinthians elfde team in Superleague Formula
SAO PAULO - De populaire Braziliaanse voetbalclub en voormalig FIFA World Club Champions Corinthians heeft zich verbonden aan Superleague Formula, een competitie waarin voetbalclubs het met 750 pk krachtige bolides tegen elkaar opnemen.
Nadat afgelopen maandag Sevilla FC werd aangekondigd, is Corinthians de elfde club van de in totaal twintig gereserveerde plekjes in de gloednieuwe serie. AC Milan, PSV Eindhoven, Olympiacos, FC Porto, Borussia Dortmund, RSC Anderlecht, Flamengo, FC Basel, Galatasaray SK waren al eerder bevestigd. Verder zijn er nog gesprekken gaande met clubs uit het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Mexico, Korea, Portugal en de Verenigde Arabische Emiraten.
Het kampioenschap telt zes evenementen die ieder twee races bevatten, waarvan één race gekenmerkt zal worden door een compleet omgekeerde startvolgorde. Tevens is er één miljoen euro te verdelen. In het laatste weekend van Augustus gaat de klasse van start op Donnington Park.
Dat er nauwe banden bestaan tussen het Spaanse Sunred en het fabrieksteam van SEAT Sport kan niet worden ontkend. Sunred runde vorig jaar in opdracht van de fabriek de SEAT Leon voor Rickard Rydell tijdens de WTCC-finale in Macau, verricht heel wat ontwikkelings- en testwerk voor SEAT Sport en over en weer worden er monteurs en technici uitgewisseld. Niet voor niets is Sunred ook gevestigd op het industrieterrein van Martorell, onder de rook van Barcelona, op een steenworp afstand van de SEAT-fabriek. Voor dit team komt Tom Coronel dit jaar uit in het FIA WK Toerwagens. Goede vooruitzichten dus voor de Gooise rijder, die zelf spreekt van zijn beste pakket ooit.
Best mogelijke altnernatief Natuurlijk werd er al sinds het najaar druk gelobbyd vanuit Leusden, het hoofdkwartier van de Nederlandse SEAT-importeur Pon Car, om Coronel in één van de gele Leons van het fabrieksteam te krijgen, en dan het liefst een diesel. Op grond van zijn CV en zijn prestaties zou hij dat zonder meer hebben verdiend. De politiek van SEAT- sportdirecteur Jaime Puig is echter vaak ondoorgrondelijk. Dat Yvan Muller aanbleef is logisch, want die streed vorig jaar tot in de finale om de WK-titel, en Catalaan Jordi Gené hoort bij het Spaanse merk nu eenmaal bij de inventaris. Maar insiders zetten wel de nodige vraagtekens bij het aanblijven van Gabriele Tarquini, terwijl bij oud-Formule 1-coureur Tiago Monteiro ook financiële belangen een rol hebben gespeeld. Puig weet wat de kwaliteiten van Coronel zijn, want regelmatig wist die in de afgelopen jaren het de gevestigde orde in de gele Leons knap lastig te maken. Toch kwam het voor Coronel niet tot een volledig fabriekszitje, al mag het pakket dat hij nu tot zijn beschikking heeft, als het best mogelijke alternatief worden gekwalificeerd.
"Zitten zeuren bereik je niets mee" Ik kan wel gaan zitten zeuren, maar daar bereik je ook niets mee, weet hij zelf als geen ander. Feit is dat ik er ook dit jaar weer bij ben, en dat op zich is al prachtig. Anders zit je maar thuis, toch? Het WTCC is een gaaf kampioenschap, dus wat dat betreft ben ik blij dat ik weer kan rijden. Deze instelling is tekenend voor Coronels aanstekelijke enthousiasme. De mogelijkheden die hij dit jaar krijgt zijn in ieder geval een stuk beter dan in de afgelopen jaren, toen hij uitkwam voor het Britse team GR Asia van Paul Ridgway. Door een streng beperkt budget moest er daar soms letterlijk met de hand op de knip worden gereden. Coronel: Testen was er voor mij nooit bij, zodat het werk feitelijk pas begon als we op een circuit aankwamen. Dit jaar kan ik in ieder geval deelnemen aan alle officiële testdagen van de FIA, net zoals de fabrieksjongens dat doen. Dat maakt het al een stuk makkelijker.
Diesel of benzine Diesel of benzine, dat is de actuele discussie die momenteel overal in WTCC-kringen in volle hevigheid gevoerd wordt. Een zelfontbrander zit er ook dit jaar voor Coronel niet in, maar toch ziet hij ook goede kansen met de benzineversie van de SEAT Leon. De diesels mogen niet meer met een vlakke bodemplaat rijden, en de benzineautos nog wel. Daarnaast zijn de Leons met benzinemotor de lichtste autos in het veld, terwijl bij de diesels ook nog eens de turbodruk aan banden is gelegd. Bovendien gaat SEAT constant door met de ontwikkeling van de benzinemotor, dus wat dat betreft ziet het er wel goed uit
Satellietteam van SEAT Sport Zijn nieuwe team Sunred mag als een soort satellietteam van SEAT Sport worden beschouwd. Opgericht door een voormalig engineer van de fabriek doet Sunred heel wat ontwikkeling van onderdelen voor het fabrieksteam en neemt ook een groot deel van het testwerk voor zijn rekening. Vorig jaar was het team met een vijftal autos actief in de Spaanse SEAT Leon Supercopa en zette het ook een zelf ontwikkelde sportwagen in tijdens de races van het GT Open en het Spaans GT-kampioenschap. Met een beetje goede wil zou je dus kunnen zeggen dat Sunred het benzine-fabrieksteam is, terwijl SEAT Sport met de TDIs van Muller, Tarquini, Rydell, Gené en Monteiro als diesel-fabrieksteam kan worden aangemerkt. In hoeverre Coronel zich zal moeten houden aan stal- en teamorders zal de praktijk in het komend seizoen uitwijzen. Nu zijn de vooruitzichten goed, maar waar je echt staat zie je na twee, drie races, zegt Coronel. Ikzelf ben in ieder geval optimistisch.
Kleurstelling met geel en oranje Niet in de laatste plaats vanwege de link met de fabriek is de Leon-wedstrijdauto van Coronel voor dit jaar grotendeels uitgevoerd in het bekende geel van SEAT Sport, aangevuld met enkele oranje kleuraccenten. Club SEAT staat er evenals vorig jaar weer prominent op, subsponsors zijn VVS Verzekeringen, Autotrader, ATP Advanced Travel Partner, wielengids.nl, McGregor en TW Steel. Goed nieuws voor Nederlandse WTCC-liefhebbers is dat naast de live-uitzendingen van Eurosport ook RTL7 de verslaggeving van de WK-wedstrijden voortzet in het kader van het programma RTL GP. Een eigen team zal reportages verzorgen van alle races, daarnaast zijn er voor en na het seizoen een uitgebreide voor- respectievelijk nabeschouwing gepland.
Porsche Supercup: Huisman en Saelens vormen dreamteam
MIDDLESBOROUGH - Het Britse team Red Line Racing heeft samen met "Irwin Industrial Tools" een superduo voor de Porsche Mobil 1 Supercup 2008, welke in het nevenprogramma van de F1 rijden. Niemand minder dan de Nederlandse 'Mr Porsche' Patrick Huisman en de snelle Belg David Saelens vormen een duo in het snel naderende seizoen.
Vorig jaar debuteerde het team met één bolide in de Porsche Supercup, amper een jaar later breiden ze uit naar twee wagens, en weet Red Line de twee meest succesvolle Porsche piloten uit de lage landen te strikken.
Teambaas Simon Leonard: "We gaan gewoon ronduit voor de titel dit jaar. Vorig jaar legden we de basis in de Porsche Supercup met Red Line Racing, en nu gaan we strijden voor de zeges en de titel. We hebben twee enorm getalenteerde piloten in dienst, en ik kijk uit naar het nieuwe seizoen."
Saelens werkt zijn tweede seizoen af met het team, Huisman maakt de overstap van Konrad Motorsport. Saelens liet al meerdere malen zijn kunnen zien, Patrick Huisman op zijn beurt staat bekend als een van de meest succesvolle piloten in de rijke Porsche Supercup geschiedenis. Hij won maar liefst vier keer het kampioenschap en scoorde 24 zeges in tien jaar Porsche Supercup.
Naast het programma in de Mobil 1 Porsche Supercup, plant Red Line Racing ook nog drie bolides in te zetten in het Britse Porsche Supercup kampioenschap. Het pilotentrio zal binnenkort bekend gemaakt worden.
Het Honda Racing F1 Team heeft vandaag in het hoofdkantoor te Brackley haar nieuwe bolide gepresenteerd. Vorige week testte Honda overigens al met de bolide in Valencia, waar Jenson Button en Rubens Barrichello de nodige kilometers reden met de RA108. Echter reed de bolide tijdens de tests rond in maagdelijk wit, maar vandaag werd het nieuwe kleurenschema gepresenteerd. Nieuwbakken testcoureur Alexander Wurz had de eer de auto het auditorium binnen te rijden.
De RA108 is het eerste resultaat onder hoede van Ross Brawn. Op coureurgebied blijft Honda op hetzelfde spoor met Button en Barrichello voor het derde achtereenvolgende seizoen. Echter is met testcoureur Alexander Wurz de ervaring binnen het team nog meer toegenomen.
Ross Brawn stelt niet te hoge verwachtingen van de nieuwe auto: "Onze ambitie is om ons positief te verbeteren. Zolang we ons verbeteren zijn we tevreden. Uiteraard willen we terug naar de tijd dat we regelmatig punten scoorden."
Estoril Het Chevrolet RML-team heeft afgelopen week een succesvolle driedaagse test op het Portugese circuit van Estoril afgerond. Alain Menu, Nicola Larini en Rob Huff hebben diverse nieuwe onderdelen voor de Chevrolet Nubira 2008 getest en geëvalueerd. Dit seizoen is de auto tevens van een nieuw ontwerp voorzien. Aanvullende tests, waaronder met de nieuwe 2008 motor, zullen in Engeland worden gedaan met de testauto, omdat de raceautos naar Zuid Amerika worden verscheept voor de eerste ronde van het FIA WTCC in Curitiba (Brazilië), op 2 maart aanstaande.
Rob Huff: Tussen de test in Valencia en deze hebben we opnieuw vooruitgang geboekt. Iedereen is een beetje meer thuis met de set-up en werkt continu in de goede richting. Iedere testdag die we tot nu toe met de 2008 auto hebben gehad is zeer voorspoedig verlopen en het is goed om al zo vroeg in een lekker ritme te zitten.
Alain Menu: Ik heb alleen op de laatste dag getest, waarbij we met de veren en remmen bezig zijn geweest; de normale zaken waar je in dit deel van de winter aan werkt. Omdat de Nubira al zo goed is, kijken we nu naar verbeteringen in honderdsten van een seconde in plaats van tienden. Dat is niet gemakkelijk, maar het geeft wel voldoening. Soms kun je een hele dag aan het testen zijn zonder iets positiefs te vinden, waarbij je tegelijkertijd wel een minpunt wegwerkt, wat vaak net zo belangrijk is. Net als voorheen hangt veel af van het type circuit, waar we net dat kleine beetje extra kunnen vinden. De kwaliteit en betrouwbaarheid van de Nubira zijn bekend, wat ook blijkt uit de zeven overwinningen van afgelopen jaar, dus moeten we ditmaal vanaf het begin voor de overwinning gaan.
Nicola Larini: De autos waarmee we getest hebben zijn nieuw, hoewel ze nog met de 2007 motor zijn uitgerust. Maar alle onderdelen van het 2008 pakket zitten er op. De afgelopen dagen zijn we vooral bezig geweest om de nieuwe onderdelen, met namen de ophanging, het differentieel en de totale set-up, uit te proberen. We rijden zoveel als we kunnen en hebben tot nu toe nog geen betrouwbaarheidsproblemen ontdekt, waardoor ik met een goed gevoel vooruitkijk op het seizoen. Net als de afgelopen jaren hebben de monteurs van RML tijdens de winter uitstekend werk verricht om een sterke racewagen neer te zetten waarmee ik hopelijk mijn eerste WTCC-overwinning kan behalen.
Mark Way: De afgelopen twee seizoenen hebben we geracet met een motorvrijstelling (12:1 compressieverhouding en een vergrote kleplift) ter compensatie van de verschillen tussen de aerodynamica van onze straatauto en die van onze concurrenten. Dit seizoen wordt die motor-vrijstelling niet verlengd. Daarentegen kunnen we rekenen op een 20 kilogram lager basis-gewicht. We hebben bij de 2008 auto op alle onderdelen hard gewerkt om dit verschil goed te maken en zijn vol vertrouwen dat we met het lagere gewicht en onze wintertests net zo concurrerend zijn met de Nubira als afgelopen seizoen.
Mark Busfield: We hebben in december en januari veel kilometers afgelegd ter voorbereiding op het seizoen 2008. Afgelopen week hebben we voor de tweede maal sinds december op het circuit van Estoril getest. Deze baan bood ons goede testmogelijkheden in een warm winter-klimaat, met het voordeel dat we hier voor het eerst in het WTCC in juli ook zullen racen. Afgelopen week hebben we met onze coureurs voor het laatst met de nieuwe raceautos getest, die samen met onze uitrusting op 1 februari naar Brazilië worden verscheept. De eerste race nadert snel en onze voorbereidingen liggen op schema om alles op deze datum gereed te hebben. Aanvullende tests vinden in februari plaats met onze testauto, om er zeker van te kunnen zijn dat we het nieuwe seizoen zo sterk mogelijk aanvangen.
BP Ford Abu Dhabi World Rally Team coureurs Mikko Hirvonen en Jarmo Lehtinen zijn na vier zware dagen als tweede gefinisht in de legendarische Rally Monte Carlo. De Finnen, in hun Ford Focus RS World Rally Car, slaagden er tijdens vier eerdere edities nog niet in zich naar het podium van deze openingsronde van het FIA World Rally Championship te rijden.
Teamgenoten Jari-Matti Latvala en Miikka Anttila eindigden eveneens in een Focus RS als twaalfde na een moeizame rally. Khalid Al Qassimi en Michael Orr pakten de 16e positie in de derde BP Ford Abu Dhabi auto. Beiden finishten het evenement nadat ze eerder onder het SupeRally reglement de rally vervolgden. Vijf Fords klasseerden zich in de top tien, waarbij de Fords Focus RS ook de zesde, negende en tiende plek wisten te bezetten.
Het asfaltevenement speelde zich drie dagen lang af in het Vercors en Ardèche gebergte alvorens de teams zich vandaag voor de laatste proef verplaatsten naar de Alpes-Maritimes, ver boven het traditionele hoofdkwartier van de rally in Monaco. De 19 proeven besloegen een afstand van 362,09 kilometer en hoewel de condities de coureurs gunstig gezind waren, zorgden sneeuw en ijs op de noordelijke berghellingen voor verraderlijke situaties.
Hirvonen nestelde zich op de eerste dag op een veilige derde plek, om gisterochtend door te klimmen naar positie twee. Zonder enige druk van achteren en zonder mogelijkheden om de leider te achterhalen legde hij de laatste vijf special stages vandaag zonder problemen af. Daartoe behoorden tevens twee passages over de beroemde Col de Turini en een spectaculaire proef door het havengebied van het Formule 1 circuit in Monaco. Met een voorsprong van 24,2 seconden op de nummer drie, Chris Atkinson, beklom Hirvonen in het bijzijn van Prins Albert het podium vóór het paleis van Monaco.
Een tweede plek is een prima resultaat voor mij en een perfecte start van het seizoen, verklaarde Hirvonen. Ik heb hier nog nooit een lekkere rally gereden, dus een podiumplek is fantastisch en voelt bijna als een overwinning. Ik ben er in geslaagd het seizoen te starten zoals ik dat wilde, met een goed resultaat. Ik wist niet wat ik van deze rally moest verwachten, maar mijn doelstelling voor dit jaar is om rallies, als ik ze niet kan winnen, als tweede te finishen. Toen ik eenmaal tweede lag heb ik het rustiger aan gedaan, omdat ik geen druk van achteren had. Ik wist niet precies hoe de nieuwe banden van Pirelli het zouden doen. Ze waren goed, maar ik zal voorafgaand aan de rally zorgvuldig mijn pace notes moeten maken.
Latvala verloor donderdag tijd doordat hij een wiel moest wisselen, nadat hij een muur schampte. Gisterenmiddag moest hij de strijd staken doordat hij een steen raakte en zijn voorwielophanging brak. Vanochtend herstartte hij de rally als 14e en noteerde hij drie top drie tijden om vervolgens als twaalfde te finishen. Voor Antilla betekende het evenement zijn 50ste WRC-rally naast Latvala en de 150ste start in zijn carrière.
Ik heb twee fouten gemaakt en het was een lang en moeilijk weekend, maar vandaag hervond ik de snelheid en was ik tevreden met mijn tijden, aldus de 22-jarige Latvala. Jammer dat ze drie dagen te laat kwamen. Ik heb veel geleerd over het aansnijden van bochten met de nieuwe banden. Ik kan me dat niet langer veroorloven als ik rallies wil finishen. Vandaag heb ik tevens geleerd dat ik agressiever moet insturen om het beste uit de banden te halen.
Al Qassimi, die in de Rallye Monte Carlo debuteerde, viel afgelopen vrijdag uit nadat hij een rots raakte en zijn wielophanging brak. Toch vocht hij zich terug van een 26e naar een 16e positie. Het was een enorm moeilijke en technische rally, maar ik heb mijn tijden met die van andere rijders vergeleken en dat was bemoedigend. Ik was verheugd in de top tien te kunnen rijden voordat ik mijn fout maakte en de rest van de dag nodig had om mijn zelfvertrouwen weer te hervinden. De samenwerking met mijn nieuwe navigator is uitstekend en zijn WRC-ervaring heef me geholpen bij mijn pace notes.
BP Ford Abu Dhabi teamdirecteur Malcolm Wilson was tevreden over de start van het team. Er lag veel druk op Mikko, maar hij heeft het gat dat Marcus Grönholm heeft opengelaten prima opgevuld en ik ben onder de indruk van zijn prestaties. Ik had geen beter resultaat durven hopen. Voor Jari-Matti was het een belangrijk leermoment, maar hij heeft veel ervaring opgedaan en zal daar later in het seizoen zijn voordeel mee kunnen doen, verklaarde hij.
Mark Deans, motorsport directeur van Ford of Europe: Het is een fantastisch resultaat voor Ford om de beroemdste rally in het kampioenschap te kunnen finishen met vijf autos in de top tien. Deze rally heeft het niveau aangegeven dat we gedurende de rest van het seizoen moeten vasthouden, en ik ben ervan overtuigd dat ons dat gaat lukken.
Voor de coureurs staat nu de enige volledige sneeuwrally op de kalender. Van 7 t/m 10 februari wordt de Rally van Zweden verreden, met het hoofdkwartier in Karlstad.
Uitslag 1. S Loeb/D Elena F Citroen C4 3u 39min 17.0sec 2. M Hirvonen/J Lehtinen FIN Ford Focus RS 3u 41min 51.4sec 3. C Atkinson/S Prévot AUS Subaru Impreza 3u 42min 15.6sec 4. F Duval/E Chevailler B Ford Focus RS 3u 42min 16.7sec 5. P Solberg/P Mills N Subaru Impreza 3u 43min 57.9sec 6. G Galli/G Bernacchini I Ford Focus RS 3u 48min 03.5sec 7. J-M Cuoq/P Janvier F Peugeot 307 3u 49min 41.8sec 8. P-G Andersson/J Andersson S Suzuki SX4 3u 50min 36.5sec 9. H Solberg/C Menkerud N Ford Focus RS 3u 52min 00.6sec 10 M Wilson/S Martin GB Ford Focus RS 3u 53min 17.1sec
Audi Motorsport met twee R10 exemplaren richting LMS
INGOLSTADT - Audi AG heeft aangekondigd dat ze in 2008 richting Europa komen met de diesel aangedreven Audi R10 TDI van Team Joest. De piloten van dienst zijn de Italiaan Dindo Capello en ex-F1 piloot Allan McNish enerzijds, en DTM sterren Alexandre Prémat en Mike Rockenfeller anderzijds. Het kwartet zal elke wedstrijd van de Le Mans Series betwisten met de Audi's.
Voor het eerst in zijn tien jaar lange endurance carrière, komt Audi nu met twee exemplaren aan de start in de Europese sportscar serie met een fabrieksteam.
"Voorheen konden de Europese fans de R10 TDI alleen maar in Le Mans in actie zien in Le Mans," legt hoofd van het Audi Motorsport team Dr Wolfgang Ullrich uit. "We zijn nu zeer opgetogen dat we overeen zijn gekomen met de ACO zodat we nu onze diesel LMP1's aan de start zullen hebben van de welbekende 1000 kilometer wedstrijden. Vorig jaar liet de LMS al zien dat ze een aantrekkelijk deelnemersveld hebben, de twee R10's zullen ongetwijfeld hun steentje bijdragen aan het imago van het kampioenschap."
Audi Sport Team Joest zet twee "derde generatie" exemplaren in van de Audi R10 TDI. Beide wagens zullen ook aan het werk te zien zijn in de 24 uren van Le Mans op 14-15 juni 2008.
Er bestaat geen twijfel dat de wagen van Dindo Capello en Allan McNish zal meestrijden voor de titel in de Le Mans Series. Met maar liefst negen overwinningen en twee titels zijn Allan McNish en Dindo Capello het meest succesvolle duo van de ALMS van de voorbije twee jaar. Ook Rockenfeller en Prémat zullen naast hun DTM programma hun best doen om een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten in de LMS.
Dr Ullrich windt er geen doeken rond. "Met Audi Sport Team Joest en onze mix van piloten is het doel duidelijk: de titel mee naar huis brengen en laten zien wie de beste sportscar en diesel motoren maken."
De eerste confrontatie tussen Audi Motorsport en de rest vindt plaats op 6 april op het Spaanse Barcelona. Audi en Peugeot zullen daar de strijd aangaan met hun diesels.
Het dreamteam van Chip Ganassi, bestaande uit Juan Pablo Montoya, Dario Franchitti, Scott Pruett en Memo Rojas scoorde voor het team van Ganassi/Sabates een hattrick tijdens de 24 Uren van Daytona. Chip Ganassi is de eerste teameigenaar die erin slaagde om op Daytona een hattrick te scoren. Voor Scott Pruett betekende het eveneens een hattrick, terwijl Dario Franchitti zijn eerste Daytona-overwinning behaalde. In de GT-categorie behaalde de Speedsource Castrol Syntex Mazda RX8 de zege. Wisselende weersomstandigheden bepaalden het wedstrijdbeeld.
Het team van Chip Ganassi sloeg in de slotfase toe.
Duel van het weekend Porsche tegen Mazda
Hattrick voor Ganassi Met nog vijf uur te gaan greep de Lexus Riley 01 van Franchitti/Montoya/Pruett/Rojas definitief de leiding. Slechte weersomstandigheden zorgden voor maar liefst 24 neutralisaties, die maar liefst 95 wedstrijdronden telden. De start verliep vrij chaotisch omdat ruim 13 deelnemers uit de Daytona Prototypes op het allerlaatste moment besloot om banden te wisselen, waardoor de helft van het DP-startveld vanuit de pitlane vertrok. Halverwege deze 24 Uursmarathon kende deze wedstrijd maar liefst al vijftien leiderswisselingen. Ook de winnende Ganassi Lexus Riley besloot tijdens de startprocedure terug naar slicks te switchen en startte vanuit de pitlane. Als 18e begon men aan de wedstrijd, maar na vijf uur rijden had de combinatie Franchitti/Montoya/Pruett/Rojas zich al comfortabel in de top tien genesteld en reed nooit lager dan in zesde positie.
Michael Shank Racing kon de eerste twee startplaatsen niet in een overwinning omzetten.
Voor het team van Michael Shank Racing eindigde de 24 Uur van Daytona in een grote teleurstelling. De Ford Rileys eindigden respectievelijk als zesde en veertiende. In het 21e uur moest de Ford Riley van de combinatie Allmendinger/James/Pew/Friselle definitief het vaandel strijken. Friselle die op dat moment druk op de Ganassi Lexus Riley uitoefende werd het slachtoffer van een klapband die behoorlijk wat schade aan de wielophanging veroorzaakte. Door dit incident kreeg de Lexus Riley 01 wat lucht en zou eigenlijk niet meer serieus bedreigd worden. Alleen de als tweede geëindigde Pontiac Riley van Jon Fogarty/Alex Gurney/Jimmie Johnson/Jimmy Vasser vormde nog enigszins een bedreiging, maar finishte uiteindelijk als tweede op twee ronden achterstand.
Efficient pitwork bij het team van Ganassi
Ganassi toch niet tevreden Toch was teambaas Chip Ganassi niet te spreken over de tweede auto die bestuurd werd door Dan Wheldon/Alex Lloyd/Salvador Duran en Scott Dixon. Hoewel Duran de snelste ronde van de wedstrijd voor zich opeiste zorgde hij voor de helft van de neutralisaties mopperde Ganassi na afloop. Uiteindelijk verdween Duan na meerdere incidenten uit de wedstrijd. De Penske Taylor Pontiac Riley van Kurt Busch, Ryan Briscoe, Helio Castroneves eindigde op zes ronden achterstand als derde.
De No6 Riley Ford bood tot vijf uur voor het einde fel tegenstand.
Ook schreef het team van Chip Ganassi autosportgeschiedenis. Nooit eerder behaalde een team op Daytona drie achtereenvolgende overwinningen. Wel behaalde de inmiddels overleden Peter Gregg in de zeventiger jaren drie overwinningen tijdens de 24 Uren van Daytona. Juan Pablo Montoya: Tot aan de laatste stint was het enorm zwaar. Toen de Riley Ford 06 het begaf viel er een last van onze schouders. We konden het rustiger aan gaan doen. Het enige wat we moesten doen was de auto heelhuids aan de finish brengen. Scott Pruett: Wij gaan net zo lang door met het winnen van de Rolex 24 Uur van Daytona totdat we het niet meer kunnen.
Mazda zorgt voor sensatie Het Porsche bastion op Daytona werd dit jaar volledig door Mazda doorbroken. De Speedsource Castrol Syntex Mazda RX8 van de combinatie Tremblay/Ham/Haskell/Matos won na een prachtig duel met de Porsche GT3 armada de GT-klasse. De TRG Group Porsches moesten tandenknarsend met een tweede en derde plek in de GT-categorie genoegen nemen, terwijl de wedstrijd voor Synergy Racing op een grote teleurstelling uitdraaide. Hoewel de combinatie Doornbos/Huisman/Johnson/Lietz in de beginuren aan de kop van het GT-veld meedraaide werden zij door allerlei technische problemen als 38e algemeen en 23e in GT geklasseerd.
Het winnende team bestaat uit vier nationaliteiten.
Vanmorgen om 11.48 uur is het exact 70 jaar geleden dat Bernd Rosemeyer om het leven kwam tijdens een snelheidsrecordpoging op de autosnelweg tussen Frankfurt en Darmstadt. Door een windvlaag raakte hij de controle over zijn Auto Union-stroomlijnvoertuig kwijt en kwam met hoge snelheid van de weg af, waarna hij op het talud van een viaduct bij Langen-Mörfelden botste. Rosemeyer, een van de succesvolste coureurs uit de historie van de "Silberpfeile" in de jaren dertig, was op slag dood.
Rosemeyer met "Manuela", zijn Horch 853-dienstauto met speciale carrosserie
Heldenstatus voor Rosemeyer en co. Rosemeyer en zijn collega-coureurs uit de jaren dertig, die voor Auto Union en Mercedes-Benz vele successen behaalden in races en bergklims, golden destijds als ware helden, in termen van nu misschien nog wel meer dan voetballers of schaatsers. Vele duizenden mensen liepen uit in Zwickau om de rijders van de Auto Union te verwelkomen wanneer ze weer eens een internationaal succes hadden behaald. En die successen waren er vaak. Niet in de laatste plaats geholpen door subsidies van het Nazi-regime, dat in de racesuccessen van zijn rijders een prima manier zag om de loftrompet te steken over de kwaliteiten van de "Groot-Duitsche" automobielindustrie. Korpsführer Hühnlein was speciaal door Hitler aangewezen om de controle te voeren over de autosportprogramma's van Mercedes-Benz en de Auto Union ter meerdere eer en glorie van het vaderland.
Partijlid uit opportunisme? Zoals vele van zijn landgenoten was ook Rosemeyer in 1933 al lid geworden van de nationaal-socialistische partij, maar uit vele historische documenten blijkt nergens een groot enthousiasme voor de politieke ideeën. Historicus Eberhard Reuss, die vanmiddag in het August Horch Museum in Zwickau een lezing houdt over "topsporters in de nazitijd", houdt her erop dat Rosemeyer zoals vele anderen eerder uit het oogpunt van opportunisme partijlid werd: door zich bij de groeiende beweging aan de sluiten, kon hij zijn sport blijven uitoefenen, want dat was het belangrijkste doel in zijn leven.
1936 het succesvolste seizoen En dat deed hij met veel succes. In 1935 behaalde hij zijn eerste podiumplaats voor de Auto Union door als tweede te eindigen in het Eifelrennen op de Nürburgring. Later dat jaar volgde ook een overwinning tijdens de Masaryk-Grand Prix op het stratencircuit in het Tsjechische Brno. Daar leerde hij Elly Beinhorn kennen, een destijds vermaarde Duitse vliegenierster, met wie hij het jaar erna in het huwelijk zou treden. Het jaar 1936 was voor de jonge Rosemeyer het succesvolste seizoen. Hij won het Feldbergrennen en vooral de Grote Prijs van Duitsland op de Nürburgring, gadegeslagen door zo'n 200.000 bezoekers. Later dat seizoen volgden overwinningen in de Coppa Acerbo in Pescara, de Grote Bergprijs van Duitsland (Freiburg), de Grote Prijs van Zwitserland op het stratencircuit van Bremgarten in Bern en de Grote Prijs van Italië op Monza. "Het leek wel of al het geluk van de wereld over Bernd Rosemeyer werd uitgestort", schreef weduwe Elly Beinhorn-Rosemeyer later in haar autobiografie "Alleinflug".
Start van de Grote Prijs van Donington op 2 oktober 1937
Ook in 1937 waren er tal van successen voor Rosemeyer: tweede in de Grote Prijs van Zuid-Afrika in Kaapstad, tweede in de Grote Prijs van Tripoli, overwinning in het Eifelrennen op de Nürburgring, winnaar van de Vanderbilt Cup, de Gote Prijs van Amerika, winnaar van de Coppa Acerbo en op 2 oktober winnaar van de Grote Prijs van Donington, waar hij Mercedes-rijders Von Brauchitsch en Caracciola wist te verslaan.
Weer een overwinning voor Rosemeyer
Bernd Rosemeyer met een van de "stroomlijnauto's" van de Auto Union
Naast de circuitraces werden gesteund door het Nazi-regime in de jaren dertig ook allerlei recordpogingen georganiseerd, wederom om de prestaties van de nationale industrie extra glans te verlenen. "Dat is niet ongevaarlijk, want je verliest gemakkelijk de controle over de auto bij zulke hoge snelheden", schreef Rosemeyer zelf al. Profetische woorden, naar zou blijken, want op 28 januari 1937 werd zo'n recordpoging hem noodlottig. Bij een snelheid van rond de 400 km/u raakte hij de controle over zijn stroomlijnvoertuig kwijt... Voortijdig einde van een groot coureur. Zijn echtgenote zou hem bijna 70 jaar overleven, zij overleed eind vorig jaar op 100-jarige leeftijd. Zoon Bernd Rosemeyer jr., die in het najaar van 1936 geboren werd, verwierf faam als orthopedisch chirurg en is een fervent deelnemer aan historische rally's.
De snelle Belg François Duval en zijn co-piloot Eddy Eddy Chevaillier kwamen op de vijftiende proef als snelste uit de bus. Duval had 4.4 seconden voorsprong op Dani Sordo, die terug in de rally is via het SuperRally systeem. Atkinson kwam door als vijfde op 12.1s, en daarmee is de voorsprong van Atkinson geslonken tot een luttele acht seconden op 'Dudu'.
Jari-Matti Latvala is eveneens back on track met zijn Focus WRC. Hij kwam op KP15 door als zesde, en staat in de algemene tussenstand op een dertiende plaats. 'Seb' Loeb heeft nog steeds de leiding in handen, zijn Citroën teamgenoot Dani Sordo is elfde.
De Suzuki SX4 WRC van Toni Gardemeister werd uit de rally gehaald wanneer de motor overhit raakte op het einde van de veertiende proef gisteren.
Suzuki team manager Akira Kawada: "We stelden vast dat de motor overhit raakte en wanneer de wagen terugkeerde naar Valance stelden we interne schade vast. We hebben daarom besloten de wagen uit koers te halen, en de motor open te gooien om te zien wat er exact is misgelopen. Maar dat gaan we niet hier doen, dat zullen we doen wanneer we weer in Parijs zijn. Het is een hele teleurstelling, maar de auto terug laten starten had geen enkele zin. Hij zou het misschien net gehaald hebben tot het eind van de eerstvolgende klassementsproef."
Toni Gardemeister was tiende voor zijn opgave. De andere Suzuki, die van Per-Gunnar Andersson, staat momenteel achtste met een ruime twee minuten voorsprong op naaste achtervolger Henning Solberg.
Dani Sordo heeft met zijn Citroën C4 de elfde KP moeten staken. Zijn wagen kreeg af te rekenen met motor problemen op de stage, en verdwijnt uit de rally op de derde dag.
De Spanjaard had al eerder laten weten dat hij problemen ondervond op de C4 WRC, en op KP 11 liet de motor het afweten. Sordo was tweede algemeen, met 39 seconden voorsprong op Mikko Hirvonen. De Finse Ford rijder palmt nu de tweede plaats in, en ook Duval schuift nu ook een plaats op door de pech van Sordo. Duval is momenteel vierde, op een kleine tien seconden van Atkinson. De derde plaats ligt dus binnen bereik voor de snelle Belg.
De wagen wordt nu weer teruggebracht naar het servicepark, waar de crew van Citroën Sport de wagen zal nakijken, alvorens zijn veto te geven of de wagen al dan niet terug kan starten op zondag.
Sordo won de eerste proef van de dag, de andere twee gingen naar teamgenoot Sebastien Loeb.
DUBAI - De gezichten lachten zaterdag weer, bij het Trident GP2-team. Eerste rijder Ho-Pin Tung wist een schijnbaar kansloze startpositie, 23e op de grid, om te zetten in tiende plek bij de finish. De jonge Nederlandse Chinees realiseerde de hele race snelle rondetijden en hij wist, al dan niet geholpen door uitvallers, meer dan de helft van het veld te verschalken. Renault F1-tester Romain Grosjean won de race.
"Mijn race pace was goed", vertelde Ho-Pin direct na de race. "Vrijwel de hele race lagen mijn rondetijden in de buurt van de top van het veld, slechts 0.7 seconden van de snelste wedstrijdronde. Het team heeft een prima prestatie geleverd en ondanks de tegenslag op vrijdag kijken we terug op een geslaagd weekend. Ik weet zeker dat er meer in zit en we kijken dan ook met het volste vertrouwen uit naar de volgende race, over drie weken in Indonesië."
De start in tweede race ging heel goed, Ho-Pin Tung haalde direct verscheidene collegas in. "Die winst ging weer verloren door een harde confrontatie tussen verschillende autos in de eerste chicane, het was een echte sandwich, ik werd voor en achter geraakt. Maar daarna ging het super, ik heb echt heel hard gepushed en ik kon constant heel goede rondetijden rijden", aldus de jonge Chinees.
In de eerste race op vrijdag ging het heel wat minder. Ho-Pin Tung vertrok toen van een hoopgevende twaalfde startpositie, maar bij de start viel de motor uit. Hij werd hierdoor ver teruggeworpen. Nadat de motor in de Trident-pit was gestart, vertrok hij met bijna twee ronden achterstand en als sloot als laatste aan. "De motor sloeg af bij de start, we zijn er nog niet achter hoe dat kwam. Het is waarschijnlijk een combinatie van elektronische en mechanische oorzaken", analyseerde Ho-Pin Tung. "Mogelijk heb ik zelf ook iets te weinig gas gegeven, om goed weg te komen."
"Maar er is zeker reden voor optimisme nu de kop van het seizoen er af is. Het team is echt top, we werken goed samen en ik voel dat we nog wat kunnen laten zien dit seizoen", aldus Ho-Pin Tung.
Uit Zweden ontving autosport.nl het bericht dat Anders Olofsson op 55 jarige leeftijd is overleden. De wat oudere autosportliefhebbers zullen zich Olofsson ongetwijfeld herinneren.
Anders Olofsson overleed eerder deze week plotseling op 55 jarige leeftijd. Een echte gentleman volgens vele van zijn ex-tegenstanders. Anders Olofsson plotseling overleden De wat oudere autosportliefhebbers zullen zich ongetwijfeld Anders Olofsson herinneren. In 1978 was hij de sterkste tegenstander van Jan Lammers in het Europese F3 kampioenschap, dat uiteindelijk door Jan gewonnen werd. Olofsson brak nooit echt door, maar eigenlijk behoorde hij tot de eerste generatie rijders die naar Japan vertrok. Olofsson kwam voor Nissan in het toenmalige Japanse Toerwagenkampioenschap uit, en won met Nissan in 1991 de 24 Uren van Spa-Francorchamps. Ook met de fabrieks Volvos boekte de sympathieke Zweed vele successen in het EK Toerwagens. Het winnen van BPR GT wedstrijd met een Ferrari F40 op thuiscircuit Anderstorp in het midden van de negentiger jaren was één van zijn mooiste successen. In 1997 kwam Olofsson met een McLaren F1 GTR in het FIA GT kampioenschap uit en behaalde samen met Pierre Henri Raphanel en Jean Marc Gounon een klassezege op Le Mans. Daarna zette de Zweed een streep onder zijn lange carrière en was consultant voor diverse Zweedse rijders. In het ETCC/WTCC begeleidde hij de campagne van zijn landgenoot Carl Rosenblad. De man die eind zeventiger jaren door Jan Lammers vaak gekscherend Olof Andersom werd genoemd stierf begin deze week plotseling in zijn slaap en werd slechts 55 jaar oud.
Vorig jaar juichte James Thompson nog met Alfa Romeo, zoals hier in Valencia
"Happy met Honda" luidde ooit, járen geleden, de slogan van het Japanse merk in ons land. Of James Thompson ook zo happy met Honda is, valt nu nog niet te zeggen, maar feit is wel dat de Brit komend seizoen met een Honda Accord aan de start verschijnt van het FIA WK Toerwagens. De auto zal worden gerund door het Italiaanse team N-Technology, dat na een jarenlange succesvolle samenwerking afscheid nam van Alfa Romeo. Thompson bleef na het prima seizoen 2007, waarin hij tot het eind meestreed om de titel en zijn campagne als derde in de eindstand van het WK afsloot, het team van N-Technology trouw. Het wordt voor hem wel een weerzien met oude bekenden, want de ontwikkeling van de Honda wordt gedaan door JAS Motorsport. Voor deze Italiaanse onderneming kwam Thompson al eerder met Honda uit in het toenmalige ETCC. Hoe groot de daadwerkelijke fabrieksinbreng van Honda bij het project is, blijft nog steeds onduidelijk. JAS Motorsport ontwikkelde in opdracht van Honda de raceversie van de Accord Euro R volgens het Super 2000-reglement, de auto die twee jaar geleden voor het laatst in het WTCC reed met Pierre-Yves Corthals en Ryan Sharp. "We hebben nu eindelijk de kans om deel te nemen aan het WTCC met een winnende rijder en een winnende auto", wordt JAS-directeur Alessandro Mariani geciteerd in een persbericht van N-Technology. "Dit programma betekent een grote uitdaging voor JAS en alle medewerkers om te laten zien hoe goed onze auto is met een uitstekende rijder als James Thompson achter het stuur en een team als N-Technology."
N-Technology gaat samenwerken met vroegere concurrent N-Technology-directeur Mauro Sipsz was ook een tijdlang bezig om de samenwerking aan te gaan met Mazda, maar die bemoeienissen liepen op niets uit. Sipsz spreekt nu van een "opwindend project voor alle betrokkenen". Over JAS, een vroegere concurrent van N-Technology in het ETCC, zegt Sipsz: "Ik heb altijd veel respect gehad voor JAS als concurrenten en kijk er nu naar uit met het team te kunnen samenwerken in het WTCC-programma."