Enkele weetjes voor wie interesse heeft in het land Brazilië zelf.
Dit zijn weetjes die onze schakers oppikten bij ons verblijf in Rio en in Caldas Novas. Soms is het ook leuk om niet alleen te schaken maar ook iets meer te weten over het land zelf, niet ?
1. Brazilië is het 5e grootste land qua oppervlakte en bevolking. Wie is er nog groter ? .... Even nadenken voor je verder leest. Juist : Rusland, Canada, China en de VS.
2. Brazilië grenst aan alle landen van Zuid-Amerika, behalve... Chili en Ecuador
3.Het tijdsverschil met België schommelt tussen de 3 en 5 uren
4.Brazilië heeft de langste kustlijn van de wereld, meer dan 7000 km lang. Hier woont ook 90 % van de bevolking.
5. Brazilië telt ongeveer 170 miljoen inwoners. Sao Paulo is de derde grootste stad ter wereld, met circa 17 miljoen inwoners. Rio de Janeiro, waar wij waren telt meer inwoners dan België (ca 12 miljoen).
6. Brazilië kent geen euro maar wel de Real (meervoud Reais)
7. Brazilië was een dictatuur tot in 1985...
8. Het noordelijke gedeelte van Brazilië is voornamelijk Amazonegebied. In het noordoosten kwamen de eerste kolonies, daar is de bevolking eerder arm.
9. In het zuidoosten bevindt zich de relatieve welvaart: de kust met Rio de Janeiro en Sao Paulo doet het relatief goed.
10. In het centrum bevindt zich Brasilia, een kunstmatige hoofdstad, temidden van een grotendeels niet-ontwikkeld gebied. Tijdens onze reis trokken we door dit gebied. Henk Jan maakte er een mooie fotoreportage van. Die reportage is geplaatst op 17 november onder de titel "Dwars door Brazilië".
Mher H : "Rein, jij bent een fitnesstoestel voor mij !"
Mher Hovhanisian, iedereen kent hem als de goedlachse, vriendelijke man. Hij zegt niet altijd veel, maar als hij los komt, gaat hij all the way.
De voorbije 10 dagen zijn alle remmen los.
Gisteren was een gloriedag voor Mher. In de ochtend was hij zo blij met de 4 uit 5 dat Arno en Jasper met schitterende combinaties een dikke knuffel kregen, die uitmondde in een waarachtige worstelpartij!
Mher was door het dolle heen.
In de namiddag ging hij door zijn dak, toen Jasper weer won en op 3 uit 4 kwam. Jasper kent ondertussen de "knuffels" van Mher en geniet er met volle teugen van!
Toen de zon onderging, bleef er nog eentje over. Mher bleef ijsberend binnen en volgde heel zenuwachtig de partij van Rein.
Mher :"Jongens, dit was spannend. Veel spannender dan als ik zelf speel. Ik praatte voortdurend met mijn vrienden uit Armenië, Rusland en mijn vriendin uit Kazachstan (nvdr: hierover later meer). Ik kon het niet geloven. Na Stef Soors wou ik absoluut weer stunten en Rein was goed op weg, maar zou het lukken. Het was echt niet zo eenvoudig.
Ik had Rein vooraf gezegd: alstublieft Rein, klop die Indiër, want ik heb nog eens verloren van een Indiër en dat zint me niet.
Bij elke zet waren er veel mogelijkheden; de ene was goed, de andere veel beter, nog een andere slecht; ik moest zelf heel erg nadenken om te zien wat goed was; maar altijd had ik een goed gevoel; ik ken het spel van Rein en vermoedde dat dit hem lag.
Een aantal keer dacht ik echt 'alstublieft, speel dat' en hij deed het. Die partij was voor mij echt een fitnesstraining. Ik heb enorm gezweet en ben veel kilo's kwijt!
Toen hij uiteindelijk 3 vrijpionnen kreeg, kwam ik buiten en zei tegen Johan 'tournée générale', maar die wist al een hele tijd van niets en wou mij niet geloven. Hij kon het niet geloven.
Daarna was het een explosie van vreugde! Ongelooflijk. Er zijn nog veel partijen, maar Rein verdiende toch ook een goede knuffel ? Man, man, wat heb ik afgezien tijdens die partij."
Onze vriendelijke coach kwam vanavond met de idee om te gaan zwemmen na de partijen.
Zelf dacht hij aan een laat uur nadat de spelers in bed lagen... Dat vonden de spelers wel verdacht.
Arno en Rein, goed opgeleid door hun coach besloten dan maar zelf te gaan zwemmen, eventjes voor het slapen gaan.
Bleek dan plots dat in het grote zwembad er aan de ene kant 2 jongens zaten te praten, terwijl aan de gans andere kant 6 Braziliaanse meisjes zaten te gibberen. Er werd duchtig over en weer gekeken.
Toen mogelijke pottenkijkers uit beeld waren verdwenen (om een fototoestel te nemen) bleek het zwembad iets kleiner geworden en de 6 meisjes waren toegenomen in aantal.
U kan dit zien op bijgevoegde foto, die gemaakt werd door onze eigen ingehuurde paparazzi.
Zo zien we dat Mher op alle gebied aan zijn leerlingen "voorbeeldgedrag" stelt....
Het blijkt inderdaad als verwacht een zware ronde.
Louise komt wat minder uit de opening en geeft aan dat ze eigenlijk nooit echt terug in de partij is kunnen komen. Gezien haar goede spel heeft ze tot nu toe voor ons gevoel eigenlijk wat te weinig beloning gekregen. Als ze zo voort doet zullen er na de rustdag zeker nog punten volgen.
Alleen Rein is nu nog bezig. Hij heeft een spannende partij.
Arno heeft helaas niet kunnen stunten. In gelijke stelling gaf hij een stuk, omdat hij dacht dat hij daarna een matcombinatie had. Het bleek een misrekening, want hij had een pion op f7 compleet overzien. Hij kon snel daarna opgeven. Toch kan hij tevreden zijn. Hij gaat met 50% de rustdag in.
Kort daarna komt Iris stralend buiten. Haar sterke tegenstandster uit Nederland bood in ongeveer gelijke stelling remise aan en dat heeft ze graag aangepakt. Ze is heel tevreden.
Louise heeft een toren op de tweede rij moeten laten binnenkomen, maar misschien is dat niet zo erg.
Arno heeft wat chaos op het bord; qua materiaal heeft hij een stuk minder en twee pionnen meer.
Iris heeft dames kunnen ruilen, maar haar koningsstelling ligt wat open met een dubbelpion daar.
Rein heeft een "interessante" stelling zou Mher zeggen. Er hangen allerlei schaakjes in de lucht, dus goed rekenen is nodig. Er kan ook een afruilvariant in zitten. Het lijkt er op dat Shiven aanstuurt op dameruil.
Uitkijken naar de 5e ronde voor Jasper. Dat wordt zeker op de eerste tien borden.
Helaas zaten de tegenstanders van Rein en Arno bij aanvang van de partij nog niet achter het bord.
Juist voor aanvang van elke ronde worden alle toeschouwers, inclusief onze fotograaf, zonder pardon de speelzaal uitgestuurd. Voor de insiders, gelukkig kon er van Arno nog wel een taartpuntfoto worden getrokken.
Na de vorige succesronde, krijgen we zware kleppers op
bezoek.
Rein zit op bord 11 tegen IM Khosla Shiven 2405 uit Indië
Kan tellen. Het is het vijfde reekshoofd
We weten de paring amper 30 minuten voor begin van de
partij. Voorbereiding kan dus niet.
Op bord 13 zit Jasper met zwart; hij speelt tegen Cordova
1828.
Iris zit op bord 14 en dat wordt een burenduel tegen Anna
Maja Kazarian (1776) uit Nederland.
Arno op bord 20 ontmoet een Argentijn Munoz Francisco, met
1940 elo.
Louise op bord 35 krijgt met wit een Roemeense met 1712
Stanciu Ioana.
Geen makkelijke opdrachten, maar daarvoor zijn we ook niet
naar hier gekomen natuurlijk.
Het optimisme in de groep is heel groot. Iedereen speelde
een heel mooie partij. Jasper, Iris en Arno wonnen met mooie combinaties.
Louise verloor alleen door tijdsgebrek, want verder was er niet veel aan de
hand en Rein kreeg mooie complimenten van de Schotse coach die onder de indruk
was : er was nooit een partij; zonder dat je het merkte, was het al gedaan.
Dit wordt een zware test, waarop ze niet afgerekend worden,
maar kunnen zien hoever ze kunnen groeien, kunnen testen waar ze nog aan moeten
werken. Daarvoor komen we helemaal de oceaan over.