We kochten in de lente van 2006 een huisje in de Vlaamse Ardennen en startten de broodnodige verbouwingen in februari 2008. We voeren alle werken zelf uit samen met mijn vader. We willen een ideale mix proberen vinden tussen gezellig oud en handig modern. Dit betekent veel natuurlijke materialen gebruiken maar ook gebruik maken van nieuwe technieken zoals een goede isolatie en bijvoorbeeld een centraal stofzuigersysteem. Ook binnen moet het uiteindelijk gezellig doch onderhoudbaar worden hoewel dat voorlopig nog verre toekomstmuziek is. Eerste project was het bouwen van twee volledig nieuwe daken op eerst gedeeltelijk heropgebouwde en verhoogde muren. Vervolgens groeven we een oude kelder terug uit, maakten we een geheel nieuwe badkamer, herbouwden we de keuken volledig van nul met een plat dak en pakten we het hele huis in in muurisolatie met een nieuwe gevelsteen ervoor. Welkom aan al wie geïnteresseerd is om dit te volgen!
verBouwLOG
De transformatie van ons huis
30-09-2009
Binnen, buiten, badkamer, ...
Hoi,
Zoals reeds gezegd werkten Adelaar en Allochtoon nog tot ver na donker om het plafond van de badkamer geïsoleerd te krijgen en er ondertussen alle verlichting reeds in te voorzien:
Ook boven de douche werd, zij het wat onhandiger, geïsoleerd:
De volgende dag werd de hele buitenkant van de badkamer aangepakt met eerst isolatie en dan weer een laag gyproc:
Zodat rondom het toilet en de badkamer nu een mooie gyprocwand is ontstaan:
In het weekend kregen we van een zeer vriendelijk buurman een Hitachi-boorhamer te leen, waarmee Adelaar de irritante beton die nog midden in onze garage lag, tot kleine stukken verpulverde. Deze werden intussen al in twee keren naar het containerpark gedaan zodat we daar nu voorgoed vanaf zijn :)
Verder werd intussen ook de skylight vastgekleefd met silicone en de randen van het glas werden beschermd met aluminiumhoekjes:
Mijn vader en ik hebben intussen ook al enkele uren aan voegen besteed en dit is het voorlopige resultaat. De gemakkelijkst te voegen stenen zijn dit helemaal niet:
Vandaag vlogen mijn vader en Adelaar in de badkamer alwaar zij het plafond met gyproc dichtten en er ondertussen de LED- en voorlopig ook nog een deel halogeen- verlichting in plaatsten. Een foto van boven het bad:
En een van boven de wasmachines, per ongeluk in twee kleurtinten :)
Ik werkte intussen met Bompablues boven in het atelier. We maakten de zijwanden dicht met osb en karton. Definitief kunnen we hier nog niet gaan afwerken, maar voor voorlopig is dit best ok:
En ook de andere kant werd uiteindelijk gedicht:
Ook werd er in de douche reeds gyproc, groene tegen het vocht deze keer, geplaatst; mijn vader plaatste de deuromlijstingen van badkamer en wc en Bompablues is ook in het gyprocplakken gevlogen, maar daar heb ik allemaal nog geen foto's van dus wordt vervolgd :)
Birdy
24-09-2009
Allerlei werk
Hoi,
Eerst het vervolg op vorige post. We isoleerden de volledige zolder en konden de volledige vloer in osb-platen leggen:
We isoleerden ook het energie-kastje:
En de dubbele wand aan de zijkant van het dak werd afgewerkt en geïsoleerd:
Mijn vader haalde al onze oude ramen uit elkaar en zo hebben we nu een mooie stapel Meranti-hout liggen:
De restanten van de oude pvc-ramen, waar echt niemand interesse voor toonde, staan nu te wachten op het volgende groot huisvuil. Het glas bereikte intussen reeds het containerpark:
Mijn vader bracht zijn grote zaagbank mee en verzaagde zo al tal van balken uit onze tuin tot handig brandhout voor de komende winter. Intussen is deze stapel nog een pak gegroeid:
Ik isoleerde de wand van het toekomstig atelier, met oude glaswol die we hier overal uit het huis hadden gerecupereerd, en de latere kinder/logeerkamer en dichtte hem ook met gyproc:
Aan de kant van het atelier zette ik er alvast een eerste laag pleister op, om de glaswol te verhinderen door de spleetjes te komen.
Ook in de achtertuin is nu een stapel hout ontstaan, dankzij Bompablues ook al weer groter dan op deze foto. Het hondenhok beleefde hier zijn laatste momenten:
Mijn vader en ik voorzagen alvast toekomstige poten voor het hok door betonblokken in te graven:
En vervolgens kon met man en macht, want ook Bompablues en Allochtoon waren van de partij, het hok door het moeilijke terrein dat onze tuin momenteel is verhuizen:
En hier is de nieuwe rustplaats van het al wat op te kalefateren hondenhok. Kimo zal hier veel liever vertoeven dan in de donkere, afgesloten achtertuin:
En Adelaar en Allochtoon gingen uiteindelijk nog om het glas voor de skylight. Dit paste, na plaatsing van een berg palletten, nét in de auto:
Het zware veiligheidsglas werd door het huis gedragen:
En tijdelijk op zijn plaats gelegd:
Terwijl ik dit schrijf zijn Adelaar en Allochtoon nog aan het isoleren in de badkamer, terwijl ze daar ook de elektriciteit aan het leggen zijn voor de latere badkamerverlichting. Morgen zal ik daar foto's van trekken:)
Birdy
19-09-2009
Dak en binnenwerk
Hey allemaal,
Sorry dat ik een beetje te lui was om de afgelopen dagen te bloggen, maar bij deze dan maar een lang verslag!
Eerst en vooral een foto van het resultaat van onze gegoten betonnen muurbalk:
Vervolgens vezen we de 8 centimeter dikke dakisolatie vast op de osb-platen:
Waar de afvoer moet komen werd de isolatie uitgesneden:
De loden afvoer kon vervolgens in de isolatie en met zijn uitgang door de reeds eerder gestoken pvc-buis worden gestoken. Ook voorzagen we reeds 45° afgezaagde balkjes als opstandjes tegen de rand:
Ook rond de skylight werden deze opstandjes voorzien:
Vervolgens kon er met de Rhepanol begonnen worden. Even een foto van de eerste rol die geplakt werd:
Eentje van het dak eens alle Rhepanol lag:
Ook de skylight werd goed ingepakt. Erachter kun je ook zien hoe mijn vader de muurovergang naar de Rhepanol afwerkte met zinken plaatjes:
En na de dakwerken was er binnen nog genoeg werk te doen. We trokken dikke chauffagebuizen vanaan de boiler naar het eerste energieverdeelkastje, dat aan de zijkant van het toekomstig atelier komt, en isoleerden deze:
Vervolgens konden deze buizen verdeeld worden om de chauffagekes boven te voeden:
We installeerden er eentje in het atelier:
En één in onze huidige leefruimte (bye bye zibro-kamine en elektrisch vuurtje :)) ):
Ook beneden kwam er een chauffage bij, in het toilet:
We legden alle buizen voor latere verlichting in bureau en gang boven alvast klaar:
Zodat we daarna de zolder boven onze huidige leefruimte konden afwerken. We isoleerden de vloer en bedekten die met osb-platen:
Ook zijn we begonnen aan de bouw van het andere energiekastje aan de andere kant van het atelier:
En maken we een valse wand mee met het dak om ook de zijkant van het dak eindelijk goed te kunnen isoleren:
Voila, een hele boterham :)
Birdy
10-09-2009
Voornamelijk plat dak
Hey,
Ik typte dit bericht gisteren reeds maar eens ik op 'send' klikte was ik alles kwijt . Volgende poging dus, met een ctrl-c'tje als back-up ;)
Eerst nog drie foto's van vorige week. De eerste is de nieuwe gyprocwand die we nu hebben tussen onze huidige leefruimte en het atelier:
Deze is er een van de nieuwe trapjes en hun passende deuren. Met een kindje op komst hadden we immers dringend nood aan een goed af te sluiten ruimte, vrij van honden, katten en ander stof :). De trapjes zijn voorlopig uit osb, later komen de definitieve planken er nog boven, samen met de nieuwe vloerbedekkingen.
En nog eentje vanuit het atelier. Deze hele wand zal bestaan uit ingebouwde kasten. We maakten al een voorlopig ingebouwd rek en konden zo onze halve keuken kwijt...
En nu de foto's vanaf maandag. We begonnen meteen met het maken van een kader van balken op de muur, geklemd tegen de betonijzers die uit de muren staken. We maken dit niet uit steen, omdat dit een koudebrug voor de isolatie naar het dak toe zou betekenen.
Vervolgens werden vloerbalken vanaf de reeds geplaatste zwaardere hoofdbalken naar de muur geplaatst. Omdat die hoofdbalken nogal krom waren (en niet recht te trekken) moesten we wat spieën om de balken goed in hun beugels te doen passen.
Bompablues was er maandag en dinsdag ook bij en hij nam mij heel wat werk uit de handen door voor mijn vader en Adelaar de balken af te tekenen en logistieke hulp te zijn:
En hier zie je hoe alle balken, met kettingen, geplaatst zijn en hoe ook de plaats van de toekomstige skylight bepaald is:
De volgende dag konden we reeds de osb-platen op de balken vijzen. Hierbij kon ik ook nog eens helpen:
En nog eentje van hoe de laatste osb-platen gelegd worden:
Mijn vader maakte intussen al de buitenste planken van de bekisting voor de ringbalk. Ook werd een buis klaargestoken waar de afloop van het regenwater in het dak door zal moeten gaan:
Adelaar maakte een dubbel kader mét isolatie rond de skylight.
En gisteren, woensdag, werkten we de bekisting af. Ook staken we er betonijzers in die dan ook nog eens verbonden waren met tire-forts die tot in de balken onder de osb-platen waren gevezen.
Mijn vader maakte vervolgens de beton en Adelaar haalde de emmers naar boven en goot ze in de bekisting:
En ik verspreide de beton goed tussen de ijzers en maakte ze wat vlak op de juiste hoogte:
Tot zeer gauw, want we zijn intussen al weer wat opgeschoten!
Birdy
07-09-2009
muren, kamers, trappen, ...
Hey,
Het metselwerk in de keuken kwam uiteindelijk tot een einde. Het raamgat boven de toekomstige gootsteen kreeg ook zijn stalton:
Op de staltons werd een rij stenen gemetst die de uiteindelijke hellingsgraag van het dak reeds aannamen:
En eens bijna rond moesten ze natuurlijk weer beginnen oplopen in hoogte:
Bompa Blues voegde ondertussen al hele stukken en ook daarbij is het einde reeds in zicht:
Tijdens een regenachtige week bouwden mijn vader en ik de andere cls-wand van het atelier:
We maakten een gat waar het hangende trapje naar het atelier moet komen en leefden enkele dagen met wat geïmproviseer...
We maakten beide trapje in het atelier reeds af in osb-platen maar voorlopig heb ik nog maar één foto van 'the making of...'. De resultaatfoto's hebben jullie nog te goed:
Dit weekend, toen we toevallig even thuis waren zaterdag, arriveerde een camion die de gastank kwam halen. Nog even een foto van die doorn in ons oog:
Adelaar was nodig om de kar die ze bij hadden onder de tank te kunnen schuiven:
En vervolgens was hij nog broodnodig om het gevaarte bergop de tuin door te helpen duwen:
De camion tilde de tank uiteindelijk probleemloos aan boord en weg was ze. Eindelijk zijn we ervan verlost :)