De voorbije weken stak ik al mijn tijd in mijn research over het Vel d'Hiv. Zo bezocht ik samen met Bamber, de fotograaf van ons weekblad, de plaats waar het Vélodrome d'Hiver had gestaan. Met uitzondering van een kleine plaquette herinnerde niets in deze buurt nog aan het verschrikkelijke voorval dat zich hier zestig jaar eerder had voorgedaan.
Dankzij mijn schoonfamilie werd mijn zoektocht naar verhalen nog stukken interessanter. Er ging een belletje rinkelen toen mijn schoonmoeder Mamé me vertelde dat ze in juli 1942 samen met haar gezin verhuisd was naar een appartement in Parijs. Ze vertelde me dat het appartement ineens leegstond omdat er enkele weken eerder een grote razzia had plaatsgevonden. Ik walg van die gedachte. Toen ik Mamé verder bevroeg over de voorgeschiedenis van hun appartement, klapte ze toe. Toch geef ik niet op. Ik ben vastbesloten te weten te komen welk Joods gezin in dat appartement woonde.
Vandaag had ik een afspraak met Franck Lévy, de oprichter van een van de grootste organisaties die Joodse mensen na de Holocaust hielp hun familieleden op te sporen. Hij bezorgde me de namen van de personen die in het appartement van Mamé gewoond hadden; Vladislav, Rivka en Sarah Starzinski. Merkwaardig genoeg stond bij Sarah enkel 'opgepakt 16 juli 1942', en niet met welk konvooi ze naar Auschwitz gebracht werd. Er is dus een kans dat Sarah het overleefd heeft. Die gedachte intrigeert me. Dit moét ik verder zien uit te pluizen.
Ik hou jullie op de hoogte!
|