EEN SPONSORTOCHT VOOR DE VRIENDEN DER BLINDEN KOKSIJDE WELKOM OP HET DAGBOEK VAN THERESE EN SYLVAIN VAN HUN TOCHT VAN KOKSIJDE NAAR COMPOSTELA
18-07-2013
WOENSDAG 17 JULI 2013 LA CABANE-PINEUILH 17 KM
Gisterenavond wel lekker gegeten bij André en Noelle in de tuin. Een "Repas Périgord", zijnde escargots, paté van canard, confit de canard, fromage de chievre en als dessert perziken en nectarines. Alles rechtstreeks van bij de boer. André stelt ons ook een andere route voor dan de beschreven route die op sommige plaatsen gevaarlijk is. Dezemorgen na het ontbijt wensen André en Noelle ons "Ultreia". In Monfaucon komen we de eerste kerk tegen met een klokkenmuur ipv een toren. Dit is eigen aan de streek. Even later verlaten we de beschreven route en gaan we via Le Fleix. Hier houden stop voor een verfrissing. Dan verlaten we de streek van de Bergeracwijnen en steken we de brug over de Dordogne over zodat we in de Bordeauxstreek komen. Rond 13 uur komen we reeds aan in Saine Foye la Grande. Hier is de grens tussen de departementen Dordogne en Gironde. André heeft ons deze morgen nog een leuk adresje bezorgd en hier eten we dan ook een lekker slaatje en "jambon du Pays". Er resten ons nog een drietal kilometer voor we aankomen in onze bestemming, de B en B "Le jardin des Cignes" te Pineuilh. Heel verzorgde kamer met zicht op de Gironde. Morgen richting Sainte Ferme 22 km.
Na gisterenavond een bemoedigend mailtje en tevens een deugdoend sms'je te hebben ontvangen van de kinderen vertrekken we vol goede moed voor onze tocht van vandaag. Het landschap is minder steil en de weg is geasfalteerd, dus het gaat vlot.
De paar mensen langs de weg moedigen ons aan zoals elke dag. Ze zijn vertrouwd met de pèlerins. "Vers Saint Jacques ? Encore deux mois de vacances" of "Pas besoin de l'eau ?" of "Faites attention cette après-midi il va faire chaud"
We gaan verder via lieflijke dorpjes met grote kerken. In de schaduw van de kerk van Fraisse eten we aan een splinterneiuwe bank onze picknick.
3,5 km later bereiken we onze slaapplaats. We hebben een eenvoudig privé onderkomen. Een leuke toets : een mooie pop op ons bed. Ze ontvangen zoals vele mensen hier alleen pelgrims.
Ons logement gisteren was niet zo denderend, wij hebben onszelf dan ook getrakteerd op een restaurantavondje. Het restaurantje bevond zich op een gezellig pleintje bij de kerk. Als dessert aten we "Flaugnarde aux pommes". Het recept van het dessert is 1000 jaar oud. Het werd dit jaar terug opgediept ter gelegenheid van het 1000 jarige bestaan van de kerk. Lekker! Om 9 uur gaan we slapen maar om 10.30 uur kijken we vanuit ons venster nog even naar het vuurwerk.
Vandaag na het ontbijt vertrekken we om 8 uur. We smeren ons goed in tegen de zon en voor Thérèse ook citronella tegen de muggen. Sedert 2 dagen zijn deze insekten weer lijfelijk aanwezig!!! Tegen de middag hebben we 15 km afgelegd en resten er ons nog 9 km. Het is loodzwaar en bloedheet. We nemen nog maar eens een pauze op het kerkplein van Douzillac. Aan een voorbijwandelende inwoner vragen we "eau potable svp". Hij is heel vriendelijk en vult onze bidons met ijskoud water. We gaan terug op stap. Totaal uitgeblust bereiken we "Hotel du Midi" in Mussidan. Het is een heel vriendelijke mevrouw, we krijgen een nette kamer met douche en wc, een wasmachine ter beschikking en zoals je kan zien ook een pc om onze blog aan te vullen. Merci Saint Jacques de Compostelle! Morgen richting La Cabane 21 km
Feestdag voor de Fransen !!! We vertrekken reeds om 7.15 uur en komen na 8 km in Chancelade. Hier bezoeken we de Benedictijnerabdij (XXIIde eeuw). Het wordt vandaag een mooie boswandeling (tof, veel schaduw) met stevige beklimmingen en dalingen. In Les Andrivaux ontmoeten we Jurgen, een Duitser uit Bernkastel (Moezel) die de tocht maakt van Perigieux tot Saint Jean Pied de Port. Rond de middag ontmoeten we hem terug, hij is even verkeerd gelopen, en tegelijk komen we ook terug José tegen. Even later stappen zij verder terwijl wij stoppen voor de picknick. Aan de molen van Annesse zien we een plat met de afstand tot Compostela. We zijn over de helft !!!!! We stappen verder via pospaden en de krekels laten zich goed horen. Het is zomer in het zuiden. We zitten weer in een prachtige streek met mooie vergezichten. Rond 15 uur bereiken we Saint Astier. Hier wordt alles al in gereedheid gebracht voor het 14 juilletfeest vanavond met vuurwerk inbegrepen. Wij hebben geluk. Onze B&B bevindt zich aan de "pont" van de Isle waar het vuurwerk wordt afgestoken. Morgen richting Mussidan 24 km
Gisterenavond maken de hospitaliers voor ons lekker eten. Eerst abrikoos met tonijn, Ossobucco met tagliatelli en daarna meloen met porto. Het zijn 2 mannen uit Luik die zich 14 dagen inzetten voor opvang van de pèlerins. Net toen we gedaan hadden met eten komen er nog een 7-tal scouts toe. Zij hebben eieren, tomaten en stokbrood mee. Ook zij worden door de hospitaliers geholpen bij de maaltijd. Daarna brengen ze de nacht door buiten op de kiosk voor de deur. Het wordt een korte nacht want tot 12 uur wordt er beneden gepraat, gegeten, gelachen, gerookt ....... Om 6 uur, zoals afgesproken, staan we met z'n vieren gelijk op. José, een fransman, stapt van Vézelay naar Saint Jean Pied de Port. Brigitte, een française, fietst een 80-tal km per dag tot Mont de Marsan. Om 7 uur vertrekt iedereen en is het weerom al zeer warm. Om 12.15 uur komen we José tegen die juist heeft gegeten onder een afdakje. Wij nemen zijn plaats in. Iedere pelgrim die we tegenkomen heeft al eens last gehad van een hond. Ook wij vandaag maar met "Dazzle" en stok blijft het bij blaffen alleen. Bij aankomst in Périgieux bij 34 graden zitten de hospitaliers uit Sorges ons onverwacht op te wachten op een terras. Wel leuk. Zij vinden onze tocht vanaf "Le mer du Nord" "Super" Morgen richting Saint Astier 26 km
Deze morgen om 9.30 uur vertrekken we. De stapschoenen van Thérèse zijn prima hersteld. Het landschap verandert van uitzicht, wat minder steil en meer fruitbomen. Het wordt hel warm en in de schaduw van de kerk van Négronde eten we onze picknick. We hebben nog een 5-tal km voor de boeg. Rond 14 uur komen we aan in Sorges. slapen vandaag in de gemeenterefuge. Normaal mogen we pas om 16 uur binnen maar we treffen nog juist de "hospitalier. Hier is plaats voor 7 pelgrims maar we zijn voorlopig met 4. Morgen richting Périgieux 24 km
Gisteren op de blog lazen we dat Benedict ons ook volgt. Zijn einddoel was Limoges en hij zit ondertussen al terug op kantoor in Rotterdam. Hij zegt dat zijn teen met de ui zeker de meest bekeken blogteen in België moet zijn. Om 6.30 uur eten we op de kamer in het hotel ons gioeteren aangekochte ontbijt. We vertrekken om 7 uur, je weet wel ..... de hitte.Onderweg zelfde landschap als gisteren. Wat huizen in kleine gehuchtjes. Een man vertelt ons dat hij 25 jaar vrachtwagenchauffeur is geweest en Parijs beter kent dan de nabijgelegen gehuchtjes. "La marche, non non, j'ai une jambe en bois, enfin en plastic". Het lijkt wel een reportage voor "Man bijt hond" Uiteindelijk wenst hij ons "Courage, courage, courage" Even voor de middag komen we reeds aan in Thiviers. Juist op tijd om ditmaal Thérèse haar schoenen bij de cordonnier te brengen voor herstelling. Afhalen kan morgenvroeg om 9 u. We verblijven in een gîte bij een nederlands echtpaar, gelegen nabij de kerk. In het vorig weekend waren er ganzenfeesten en alle etalages waren versierd met leuke afbeeldingen van ganzen. Morgen richting Sorges 17.5 km
WOENSDAG 10 JULI 2013 CHALUS-LES COQUILLES 17.5 KM
Om 7.30 uur vertrekken we. We zitten al direkt op onze route, tevens de route Richard Coeur de Lion, maar zij deden het te paard. Mooie landschappen met nog steeds de Limousinkoeien langs de weg. Al vlug duiken we het bos in om er vandaag bijna niet meer uit te komen. Spinnenwebben alom, waarschijnlijk zijn wij deze morgen de eerste pèlerins die hier langskomen. We verlaten de Haute Vienne en komen in de Dordogne ter hoogte van een kasteel. Op ongeveer 6 km van La Coquille staat een plaat 1240 km Compostelle. Om 12.45 uur komen we aan en verblijven in hotel des Voyageurs. Het hotel wordt in beslag genomen door Koksijdenaars. Rond 15.00 uur komt de wielergroep "Siska" uit Koksijde hier toe. Het wordt druk : Uitladen van fietsen, banden, materiaal, valiezen.... Onze "sac à dos" lijkt ons ineens handiger. Morgen richting Thivers 18.5 km.
MAANDAG 8 JULI 2013 LIMOGES-SAINT MARTIN LE VIEUX 21.5 KM
Vertrekken om 7.15 uur omwille van de hitte. Limoges stad uitraken is niet simpel. Het duurt ruim 1 uur. Aangezien we onze drinkbussen wat willen sparen drinken we iets fris in Aixe-sur-Vienne. Naar de WC gaan is hier geen sinecure. "Viens avec" zegt de waardin tegen Thérèse. 3 Plaatsen doorkruisen met overal rommel en uiteindelijk tegen de lage opening van de wc-deur gebotst.
Verder in de volle zon op de asfalt en de voeten raken serieus verhit. Rond de middag een plekje onder een paar bomen gezocht en daar picknick.
We eten al een paar dagen tomaat met brie en stokbrood, het valt ons in de smaak.
Even verder komen we voorbij het "Chateau de la Judie".
Rond 14.30 uur komen we aan in Saint Martin Le Vieux.
De gastheer ontvangt ons in zijn "grange", een mooi herbouwde schuur uit de jaren 1760. We krijgen direkt al een fles fruitsap en een fles water.
Zien we er dan zo afgepeigerd uit?
Morgen richting Chalus 19.5 Km. Hopelijk wat minder warm, want met deze hitte en onze rugzak halen we maar 4 km per uur.
ZONDAG 7 JULI 2013 SAINT LEONARD DE NOBLAT-LIMOGES 21.5 KM
Gisterenavond nog even een bezoek aan de middeleeuwse stad.
Vanmorgen vertrekken we via Noblat, een mooi dorpje. Aan de kerk van Auriel nemen we ons ontbijt, aangezien we deze morgen vroeg zijn vertrokken om de grote hitte te mijden. (32 graden) De kerk is open en wat vinden we in het gastenboek? Gerard, de pelgrim uit Maastricht, schrijft dat hij veel aan ons denkt. Het doet ons iets.
Verder naar Feytrat, een voorstadje van Limoges, waar we in het park boterhammen eten.
6 Km voor Limoges houden we een halte. Hier hebben we 1000 Km. We drinken een slok van ons intussen warm geworden water en stappen verder. Op 5 km zien we Limoges reeds liggen, maar we krijgen nog een alternatieve route. Langs de oevers van de Vienne komen we in de buurt van de kathedraal en lopen over het 13 de eeuwse bruggetje Limoges binnen. Prachtig gedaan van de routeplanners van de "Voie de Vézelay".
Rond 15 uur kompen we aan in Limoges en logeren in Hotel de la Paix.
ZATERDAG 6 JULI 2013 LES BILLANGES-SAINT LEONARD DE NOBLAT
Gisterenavond "Chez Françoise" gegeten. Françoise is een "artieste". Haar hele boerderij hangt vol met schilderijenj door haar gemaakt. Ze heeft een apart atelier vast aan de boerderij.
Vanmorgen vertrekken we om 8 uur. Heel mooi weer, veel zon.
Weer door de streek van Ambazac, op en neer tot de brug over de Taurion. Verder door de bossen, veel bronnetjes dus heel drassig.
Onderweg de"Tronc de pèlerin", versieringen van de pelgrims. Dan langs Châtenet en Dognon waar we de kerk bezoeken. Verder klimmen en sterk dalen tot Saint Leonard de Noblat, waar we rond 14.30 uur aankomen.
Mooi "Logis de France" hotelletje met toepasselijke naam "Le Relais Saint Jacques"
VRIJDAG 5 JULI 2013 BENEVENT L'ABBAYE-LES BILLANGES 28.5 KM
Gisterenavond na het eten hadden we nog een engelse babbel met de gastheer. Een rustig man die ons vertelt over de evenementen in zijn dorp en ons voor een stevige wandeling waarschuwt, hij krijgt gelijk! Na een goede nachtrust en een gezond ontbijt vertrekken we reeds om 7.20 uur voor een lange tocht. De zon schijnt en we hebben er zin in. Het landschap is mooi, veel bossen in tegenstelling met de voorbije dagen. Het wordt een zware tocht met een daling tot 300 meter en dan weer een helling tot 695 meter, langs smalle met rotsbedekte paden. Niet echt knievriendelijk! Het wordt één van onze mooiste dagtochten sinds ons vertrek. Om 13 uur in Chatelus-le-Marcheix eten we, waarna we nog 10 km langs een D-weg moeten afleggen met een paar scherpe beklimmingen. Hier verlaten we de Creuse en komen we in de Haute-Vienne. Om 16.00 uur komen we aan in Les Billanges, "Chez Françoise" op de boerderij. Morgen richting Saint Leonard de Noblat 20 km.
DONDERDAG 4 JULI 2013 SAINT PRIEST LA FEUILLE-BENEVENT L'ABBAYE 15 KM
Gisterenavond waren we met vijf, 2 Nederlanders (Maaike en Benedict, een Belg (Jean Marie) uit Chimay en wij.
Benedict had last van een ontstoken dikke teen. De gastvrouw had hiertegen wel een remedie, een warme ui. (zie foto)
Na de dag van gisteren was dit een hele fijne avond met lekker eten. Als afzakkertje nog een eau de vie van pruimen, een familierecept.
Deze morgen om 9 uur van start voor 15 km. Via Chamborand met een 15de eeuwse kerk (zie foto) verder door de glooiende landschappen met balen hooi, limousins en schapen (zie foto's). Om 13 uur komen we reeds in Bénévent aan.
Wij bezoeken de kerk (11 de eeuw) -zie foto- van St. Barthélémy met zijn 44 kapitelen. Daarna naar Mevr. Godson, een engelse dame, wonend in een mooi herenhuis. Zij verwacht vandaag nog een aantal pelgrims.
Morgen een langere tocht (27 km) richting Las Billanges.
DINSDAG 2 JULI 2013 EGUZON-SAINT GERMAIN BEAUPRE 22 KM
Vertrekken uit onze mooie gîte om 8.30 uur. Nadat we Eguzon hebben verlaten lopen we richting Crozant met de ruïnes van een kasteel. (zie foto)
Het is weer klimmen vandaag. In Crozant een koffie en dan naar de oevers van de Sedelle waar twee mooie oude molens langsstaan.
Picknick in La Chapelle Baloue op een bankje aan de kerk. Plots komt er een pelgrim afgestapt uit de andere richting. In gebrekkig Frans doet hij ons de groeten van Gerard en Siegrid, de twee die we al eerder op onze route hebben ontmoet en waarmee hij vorige nacht heeft geslapen.
Bizar verhaal. Hij is een Duitser, 81 jaar oud, heeft van Saarbrucken tot Porto (Portugal) het vliegtuig genomen. Vandaaruit is hij vertrokken richting Compostela. Hij maakt nu de route van Compostela in tegenovergestelde richting huiswaarts. Heeft ondertussen al 1800 km gestapt en heeft er nog een 1200 voor de boeg. Kranig mager kereltje!!
Om 15 uur komen we aan in onze B & B in Saint Germain Beaupré. Deze is vuil en vies. Te mijden!!
We eten 's avonds in het plaatselijk restaurantje, een aanrader.
Vertrekken om 8.30 uur. Na 6 km in Le Menoux bezoeken we de kerk met moderne fresco's van Carasco. (zie foto)
Verder via moeilijke bergpadjes, niet echt voor pelgrims met een zware rugzak, naar Gargilesse. (zie foto)
Lopen verder naast de Creuse (zie foto) en Zoek ook de reiger (zie foto)
In Gargilesse komt de noordelijke en zuidelijke tak van de route van Vézelay bij mekaar.
In Les Chèrons, een klein mooi dorpje, eten we op het dorpsplein. Zo verder naar Cuzion, waar nog een moeilijke afdaling volgt naar de oevers van de Creuse. Even later volgt nog een kort stukje door het kreupelhout ( 3 gevallen bomen) dus rugzak af, rugzak aan ...
Heel moe komen we rond 16.30 uur in Eguzon aan. Onze gïte is werkelijk "heaven". Alles netjes en comfortabel. Een heel huis voor ons alleen.
Thérèse doet dan ook alle was (zie foto). Ook nog wat nostalgie, want samen trekken we kersen (zoals vroeger bij onze grootouders) uit de grote boom.
Therese en Sylvain Wij zijn 59 en 62 jaar jong en wonen sinds 2006 in Koksijde. Tom en Wendy, onze kinderen, zijn 36 jaar. Ook hebben wij 4 lieve kleinkinderen: Xander, Kasper, Britt en Mille