CANNABIS of HENNEP . . .
    
Denk nu niet meteen dat we onze vogels moeten gaan drogeren met Cannabis.
Hennep (Cannabis sativa) is een éénjarige, tweehuizige plant. Tweehuizig betekent dat het geslacht bestaat uit mannelijke en vrouwelijke planten. De plant bloeit van juni tot eind augustus en geeft groenachtige bloemen. De meeldraadbloemen (de mannelijke) zijn te vinden in de pluimen en de stempelbloemen (bij de vrouwelijke) staan in de bladoksels van de aren.De bladeren zijn lang gesteeld met 5 à 9 lancetvormige slippen en zijn grof gezaagd. De plant kan een hoogte bereiken van 1 tot 2 meter. Andere benamingen voor hennep zijn o.m. Wiet of Marihuana.
Marihuana en industriële hennep zijn niet met elkaar te vergelijken. Marihuana is het soort hennep dat vooral in de medische wereld gebruikt wordt voor zijn hoog gehalte (5 à 20 %) THC (een belangrijk psychoactief component). De In dustriële hennep wordt gebruikt voor zijn vezels en zaden en heeft slechts een percentage van 1 % of minder THC. De plant is soms op te ùerken in onze bloemperken. De hennepplant komt men echter zelden tegen in de verwilderde vorm. In de subtropische gebieden wordt hij tegenwoordig wel op grote schaal gekweekt. Ook Italië, Hongarijë, Polen, Japan en China zijn belangrijke productielanden.
De Hennepplant is (vooral de mannelijke plant) in de eerste plaats een onovertroffen vezelplant. Zij is de leverancier voor de aanmaak van touwen en de betere papiersoorten. Uit de zaden wordt olie geperst die verwerkt kan worden in verf en vernis. Ook als vogelzaad heeft de hennepplant zijn positieve diensten reeds bewezen. Een zeer belangrijke eindbestemming van de hennepvezels gaan we hier niet in detail behandelen. Wel kunnen we vertellen dat deze vezels veelvuldig gebruikt worden in de textielindustrie voor de vervaardiging van kledij, meubelstofferingen, handtassen, zelen enz... De vezels kunnen ook gemend worden met katoen,wol, linnen en andere vezels, hierdoor zal de stof heel wat sterker worden. Deze toepassingen zijn voor de vogelliefhebber echter van minder belang. Meer aandacht zullen we besteden aan de zaden en de olie van de hennepplant.
De Hennepzaden zijn rijk aan eiwitten,vitaminen en minneralen. De zaden op zich hebben geen psychoactieve eigenschappen omdat het gee THC bevat. De zaden kunnen we persen voor oliegewin of pellen voor de voedzame inhoud er van. Hennepzaden bevatten gamma-linolenic acid (GLA).
GEPELDE HENNEPZADEN:
Hennepzaden zijneen goede bron van eiwitten en zijn beter te verteren dan sojabonen. Gepelde zaden kunnen worden geroosterd of kunnen in verschillende voedingsmiddelen worden gebruikt. Vandaar dat het ook een element is in de betere zaadmengelingen voor onze vogels.
HENNEP - OLIE:
De zaden van hennep bevatten 25 à 35 % olie en bevat heel wat essenciële vetzuren. De koud geperste olie is licht groen van kleur en heeft een lichte grassmaak. Deze olie kan gebruikt worden in diverse gerechten en kan samen met of in de plaats van olijfwalnoot- of zonnebloemolie worden gebruikt. Deze olie wordt ook gebruikt in verf, vernis, shamp's en zeep.
Indien we hennepzaden gebruiken in onze vogelmengeling dienen we vooral de eigenschappen van deze te kennen en deze kunnen we afleiden uit de bestanddelen der zaden. Hennep wordt gerekend tot de vetrijke gewassen maar is in verschillende landen, waaronder België en Nederland verboden om te kweken.
Algemeen wordt aangenomen dat hennep de paardrift opwekt, iets wat overigens ook kan gezegd worden over haver. Indien we in de voorbereiding op het kweekseizoen te veel hennep aan onze vogels voeren kan dit leiden tot een vroegtijdige leg. Het kan zelfs voorkomen dat poppen met nestjongen, na 14 dagen, opnieuw aan de leg gaan en hun vorige jongen niet meer blijven voeren.
De gemiddelde waarden van de HENNEP - plant :
- Vocht: 8,7 % - Ruwe Celstof 16,9 %
- Ruw Eiwit: 19,5 % - Calcium: 0,81 %
- Ruw Vet: 32,1 % - Fosfor: 0,76 %
- Koolhydraten: 18 %
In het Animozurenpatroon ontbreekt cystine en tyrosine. Leucine (7,7 %) en Valine (6,3 %) zijn in het eiwit het hoogst aanwezig. Tot slot kunnen we er van uit gaan dat Hennep zeker niet mag ontbreken in onze zaadmengelingen voor de vogels. Het is echter niet aan te raden om het percentage hennep drastisch op te voeren in onze mengelingen, het zou een omgekeerd effect kunnen teweeg brengen. Zeker niet denken: De kweek gaat niet goed, dus zal ik ze nog maar wat hennep bijgeven, zeker niet doen, denk aan de gevolgen ervan.
|