voor het eerst een volkstuin we kijken uit naar de verse groenten die we gaan verbouwen en opeten. Wat zullen we smikkelen. Met deze blog maken we een dagboek voor onszelf en voor geinteresseerden!
13-09-2010
Nog 6 jaar!!
We mogen volgens de eerste geruchten nog 6 jaar op de tuin blijven. Dat hadden we hier niet verwacht. We dachten dat we volgend jaar voor het laatst zouden zijn hier, maar hebben dus nog wat jaartjes erbij gekregen. Daarna zien we wel weer verder. Misschien wordt het nog wel 6 jaar langer!!
Meteen krijg ik weer zin om te plannen voor volgend jaar. Ik wil toch een grotere kas, dus zal ik deze te koop moeten zetten.
Vandaag weer naar de tuin geweest om weer te oogsten. Met kleine komkommers, tomaten, augurken en courgettes kwamen we thuis. De kas is nog niet in elkaar gezet (de platen dan), dus is dit ook het einde van het seizoen voor de komkommerplant. De peper doet het nog wel aardig. De tomaat ook..
In ons laantje staat ook een appelboom. Die is dus van niemand, of van iedereen. Ik heb daar wat appels van geplukt. Daar ga ik lekkere appelmoes van maken.
binnenkort krijgen we ook te horen hoelang we nog op de tuin mogen blijven.
Zo een droge zonnige dag vandaag, dus schade controleren en herstellen. De buurman heeft de andere 2 platen gevonden dus kunnen we gelukkig de kas weer herstellen en opbouwen. vervolgens hebben we de aardappelen eruit gehaald, meer dan driekwart was bedorven en konden we weggooien. De rest hebben we meegenomen en zullen we thuis moeten controleren. De bonen hebben we er ook maar uitgehaald. Die stonden ook goed onder water! In de kas is de groei er ook uit. Doordat de platen er niet meer in zitten is het te koud in de kas, denk ik.
We hebben wel het een en ander geoogst. De komkommers, tomaten, courgetten, aardappelen, boontjes en pepers, bramen en augurken, prei doen goede zaken. 1 pruim zat er aan de boom, die heb ik er ook afgehaald.
Nou, dachten we dat we de storm overleefd hadden, is er nog een overheen gekomen... DIe heeft toch het nodige schade achtergelaten. 5 platen zijn uit de kas gewaaid. We hebben er 3 terug gevonden. We zetten de platen er dit seizoen niet meer in, ik ga niets meer zaaien. Ben toch 2 platen kwijt.
De storm heeft ook de mais omgeblazen. Het groeit wel door, dus wie weet komt dat nog goed... Het water heeft ook zijn sporen nagelaten. Het aardappelpad is helemaal onder water komen te staan, en dankzij de klei is het niet snel genoeg weggetrokken. Dus gauw een deel van de beste aardappels eruit gehaald en meegenomen. We zullen volgende week de rest van de schade opnemen.
Is er nou niet genmoeg regen gevallen?? Nee dan gaat het ook nog eens flink stormen. Ik durf gewoon niet naar de tuin omdat ik bang ben wat ik zal aantreffen. Nou ja, eens moet het ervan komen.
Zo, vandaag de bramen die mijn moeder geplukt had gisteren maar behandeld. Ik bedacht dat ik er maar siroop van moest maken.
Dus ook weer een recept opgezocht en aan de slag.
Bramensap met suiker mengen en voila. Daar is de siroop. Er schijnt ook citroenzuur in te moeten om het nog langer houdbaar te maken, maar die ene fles is aan het einde van de week al op, dus das niet nodig.
Ook nog een pot augurken gemaakt. Ik had nmog wat liggen, dus dacht ik, doe die ook maar.
Al heb ik het niet vermeld, we zijn deze week wel regelmatig naar de tuin geweest. Maar alleen om het een en ander te oogsten. Het is tenslotte nog vakantie en de kids willen ook weleens wat anders, dus zijn we lekker op stap geweest.
Maar door een overvloed aan vanalles; courgette, augurken en komkommers, moest ik toch iets anders verzinnen. Dus van de week maar het wecken en inmaken uitgeplozen. Het werd dus inmaken. Maar daar had ik niet alle spullen voor. Ik heb wel inmaakpotten, maar geen deksels (ja geroestte, maar die heb ik maar meteen weggemikkerd), dus die moesten besteld worden.
Me ondertussen wel ingelezen en dus goed voorbereid, alles uitkoken met soda, goed afspoelen en net voor gebruik nog ff onder kokend water. Ook alvast de augurken in het zout gezet (dat is dus om jhet vocht eruit te laten trekken).
Dus op het moment dat de deksels werden geleverd, kon ik aan de slag.
Ik heb potten met komkommer ingemaakt. Zowel koud als warm. Die warme kunnen we dus langer bewaren want die deksel is vacuum getrokken. De koude aangemaakte komkommer dus neit, dus die gaan als eerste op over 3 weken. Dan de courgette, die heb ik alleen met warm gemaakt, alleen met een ander inmaakmengsel (tja internet afstruinen en je komt genoeg recepten tegen). De augurken heb ik allemaal op dezelfde manier klaargemaakt. Ook allemaal warm ingemaakt.
Ben benieuwd hoe het allemaal smaakt, maar zal geduld moeten hebben. Over een paar weken is het klaar. Ik heb op de potten gezet hoe het gemaakt is, mocht het zo lekker zijn, weet ik het, en als het nou helemaal niets is, weet ik ook dat dat dus niet meer gemaakt moet worden.
Vandaag zijn we maar even begonnen met het opruimen van het huisje.
Stofzuiger mee, alles aan de kant schuiven en alles grondig stofzuigen. Alles wat niet in het huis hoort, de schuur in of weggegooid..
dan alles weer op zijn plek en wat een ruimte ineens!!
tja dat heb je als alle huisklussen op de tuin gedaan worden. Rob heeft een paar wandblokken gemaakt en die op de tuin dus in elkaar gezet. Nu waren ze klaar en dus weer ruimte in de tuin.
ook hebben we weer het een en ander geoogst. Courgette, komkommer, augurken, prei, aardappelen, tomaten, bleekselderij, boontjes, bietjes en de uien..
Ik heb het nu toch maar eens opgezocht. Welke fruitboompjes had ik nou in de tuin staan en waar??
Ik ben dus niet zo goed in soorten onthouden waar ik ze geplant heb. Zoals een fanatieke volger van de blog al vaker heeft gelezen, heb ik met het zaaien perfecte overzicht welke zaadjes waar zitten. Op het moment dat ze verplant worden gaat het ook nog goed, maar tijdens het afharden en nogmaals verplaatsen gaat er altijd iets mis.
Maar goed, het ging dus om de fruitboompjes.
Ik heb 1 fruitboompje met al 3 vruchtjes. Dat is dus een perzikenboom En ik heb een perenboom (die staat ernaast, maar zal verplant worden omdat er tussen bomen zeker 3 meter tussenruimte moet zitten). De perenboom zit helaas helemaal vol met roest. IK zal dus de roestige bladeren eraf moeten halen (al ben ik alweer veel te laat, had al moeten gebeuren bij constatering) Het schijnt niet echt kwaad te kunnen voor de boom zelf!
De duokers die in de tuin staat is toch dood. Als hij maar 2 bladeren produceert per jaar zal er niet veel uit komen. Ik heb dus nu een bon van firma Bakker gekregen om een ander boompje uit te zoeken. Toch wel service, want na de klacht van het eerste jaar moest ik maar afwachten.
Aangezien we zoveel pepers hebben geoogst en je die niet allemaal tegelijk kan opmaken, ben ik maar eens gaan opzoeken hoe je ze het langste kan bewaren. Je kunt ze drogen, maar dat vond ik een beetje veel werk, dus ben ik begonnen met het invriezen ervan. Heb dus alle pepertjes gewassen en drooggemaakt. En vervolgens in een bak gedaan en zo in de vriezer gestopt. Zo kan ik op het moment dat ik een pepertje wil, er eentje uit het bakje vissen en gebruiken. Je kunt ze een maand of 9 bewaren in de vriezer. DUs labeltje opgeplakt en klaar. Ik heb nu alleen groene pepers geplukt en dus ook ingevroren. Ik ga met de volgende lichting iets langer wachten tot ze verkleuren.
Courgettes heb ik in stukken gesneden en ook in de vriezer gedaan. Die zullen sneller gebruikt worden dus daar heb ik geen label opgeplakt.
Voor het eerst sinds we een volkstuin hebben, vries ik groenten in zodat we er later van kunnen genieten!
Vanavond ben ik toch maar even naar de tuin geweest om het fruit te oogsten en de augurken op te binden. We hadden al een frame gemaakt, dus kon ik ze makkelijk eraan binden.
verder heb ik ook de behoevende groenten voorzien van mest. Bij de komkommers leek het erop of de rek er uit was. Wel veel bloemetjes, maar niet veel kleine komkommertjes. Ik weet niet wat er in de vakantie is gebeurd, wel dat er aardig wat komkommers afgehaald zijn, maar je zou verwachten dat er nog zat waren die te klein waren voor de pluk, zodat wijzelf na een paar dagen weer komkommers hadden. Dus wie weet helpt het mesten wel
De aardbeien zien er verloren uit. Ik denk echt dat ik ze er allemaal uit ga halen en volgend seizoen nieuwe aardbeienplantjes ga kopen. Op de een of andere manier werken de aardbeien niet mee. misschien omdat de aarde uit de potten is gesijpeld en daardoor geen goede bodem hebben voor de worteltjes....Al doende leert men.
Uiteraard weer wat courgettes meegenomen en augurken.
Vandaag nog maar even naar de tuin geweest. Voor het weer hoefden we het niet te doen, want het begon lekker te regenen. De kids zaten lekker binnen te spelen en Rob en ik waren hard aan het werk
Ik ben begonnen met het afhalen van de kapucijners. Ze zijn niet meer te eten, dus ga ik de zaden drogen en gebruiken voor de zaai voor volgend jaar. Daarne heb ik de planten uit de grond getrokken. Niet echt slim als je bedenkt dat de koolstofdeeltjes goed zijn voor de grond die de wortelen achterlaten, maar met zoveel onkruid in de tuin, krijg je toch de neiging om op te ruimen.
Rob begon met het onkruid aan de mais kant. Indy kwam hem helpen en heeft de erwtplanten eruit getrokken.(het was inmiddels droog geworden)
We hebben toen met zijn allen het onkruid eruit gehaald. We zijn uiteraard niet klaar, maar je moet ergens beginnen.
Bij het onkruit trekken bij de aardappels werden we toch nieuwsgierig of er al aardappels waren. Rob heeft 2 plantjes eruit getrokken en zo ook een paar aardappeltjes. Ze waren niet erg groot, maar dat hinderd niet. Ze zagen er goed en gezond uit.
Ook heb ik wat bieten eruit gehaald, die eten we dus vanavond, samen met de aardappelen.
De augurkplantjes die ik per ongeluk tussen de courgettes heb geplant, moeten opgebonden worden, maar aangezien het niet ophield met regenen, moet dat een andere keer gebeuren.
Ik heb wel weer een zogenaamde augurk geplukt...En er lag een courgette te roepen, dus die ook maar meegenomen.
In de kas worden de tomaten roder en roder en de pepertjes zitten met velen aan de plant. Hoe gaan we die allemaal op krijgen. Je kunt er niet echt een maaltijd van maken. Beetje heet!!
En de peterselie is ook erg aan de grote kant, dus heb ik er daar ook 1 van uitgehaald.
We hebben dus zogezegd bietjes met aardappeltjes gegeten en van de augurken heb ik een zoetzure salade gemaakt. We hebben as dinsdag toch ook een bbq voor de hele familie voor onze zoon die 3 jaar wordt, dus daar kan ik het ook op tafel zetten als het smaakt.
de rood wordende tomaten
de pepers in overvloed
de paprika
de totale oogst: kapucijners, peterselie, aardappelen, augurk en courgette
In de achtertuin is het ook allemaal goed gegaan. De tomaten zijn goed doorgegroeid, en de pompoen heeft mooie grote bladen gemaakt. De tuinbonen die er nog in stonden heb ik er maar uitgehaald en de sla was doorgeschoten. Voordat ik er bij nadacht heb ik de sla weggegooid, maar had misschien wat zaden kunnen bewaren. De frambozen zijn ook wildgroei geworden en de bramen zijn aan het verkleuren.
Onkruid is verwijderd en de sla ook. De frambozen heb ik gesnoeid. De takken waar geen vruchten aan zitten heb ik verwijderd. Nu is het een beetje overzichtelijker.
De druiven van de buren groeien ook goed bij ons.
Op de plek van de tuinbonen heb ik een pompoen geplant. Die had het overleeft in een bak met water in de achtertuin. Het zal wel te laat zijn voor die pompoen, maar je weet maar nooit.
Zo terug van vakantie, en dus even poolshoogte nemen op de tuin...
Ja alles is lekker doorgegroeid en zo ook het onkruid! De paksoi is doorgeschoten, maar voor de rest ziet het er best uit!
De erwten zijn helaas door mijn moeder geplukt, maar ze hielden het ook niet meer uit. Ze riepen dat ze geplukt moesten worden . Het erwtenseizoen is voorbij!! Komkommers heeft ze uiteraard ook meegenomen, maar die blijven toch doorgroeien...
Ik ben begonnen met de komkommers in de kas. Die zijn ook helemaal doorgeschoten, in de zin van dat de zijtakken goed kans hebben gekregen om door te groeien, zodat het voor mij haast geen doen was om de kas in te komen. dus ik ben voorzichtig begonnen om de zijscheuten eraf te knippen, zodat alleen de hoofdtak overblijft. Volgens mij groeien de komkommers ook beter zo. Toen er een beetje lucht tussen de komkommers kwam, kon ik ook de pepers goed bekijken, daar zaten dus ook een hoop vruchten aan en die heb ik dus ook maar geplukt. De tomatenplanten in de kas zitten ook vol met tomaten. En uiteraard het onkruid maar weggehaald in de kas.
De kolen wordt niets meer, er zitten geen kolen in alleen maar blad. Aangezien ze ook helemaal onder de rupsen zaten, hebben we de kolen eruit gehaald en weggegooid. Er was er 1 waar een kooltje in zat, dus die is meegenomen. En er was 1 rode kool die niet aangevreten was, dus die mag het nog een keer proberen.
Toen heb ik in het eerste pad een start gemaakt. Door de wildgroei van de kolen, de pompoen en de augurken had het onkruid hier gelukkig niet zo veel kans gezien om te groeien. Dus heb ik de augurken geoogst, die waren alleen een beetje uitgegroeit tot reuze augurk! Die hadden veel eerder geplukt moeten worden. Maar goed, we hebben ze meegenomen, wie weet! De kolen zogezegd eruit gehaald en de pompoen bekeken. Daar zitten 2 vruchtjes aan, die groeien op de heg...dan worden ze niet erg nattig als het regent!
Toen het pad ernaast, de komkommers, augurken en courgettes. De courgettes hadden aardig wat vruchten en de komommers en de augurken moeten opgebonden worden, want die groeiden over het pad heen. Dat moet nog gebeuren.
De paksoi er maar uitgehaald, want doorgeschoten kun je er toch niets mee, en zaden hebben we nog genoeg.
De capucijners moeten we eruit halen en laten drogen zodat ze als zaad voor volgend jaar gebruikt kunnen worden.
De erwten zogezegd leeggegeten, dus die moeten er ook uitgehaald worden. Ik weet alleen niet of daar ook voor geld dat je die boven de grond moet afknippen vanwege het koolstofgehalte die de wortels achterlaten?? Maar dat zoek ik nog wel op.
De bonen groeien goed, daar beginnen nu ook de bloemetjes aan te zien.
Ik heb ook wat bietjes meegenomen. En ik zag dat er een ui al goede vormen begint aan te nemen!
De mais is ook groot geworden, maar er zitten nog geen kolven aan. Nog even wachten dus.
Rob heeft het gras gemaaid, onkruid gewied en de bakken onkruid naar de stort gereden.
Mila heeft wat bramen geplukt.
Hier de kas bij aankomst
Hier de druiven en 1 kool
hier de kruisbes
Hier 1 van de vruchten van het vruchten boompje
de bramenstruik
Hier zie je wat rijpe bramen
nog meer bramen
de bloemen die ik gezaaid heb
hier de kiwiplant
hier de rabarber en de
de afrikaantjes
de ananaskers
de augurken
de kolen
de pompoen
de vrucht van de pompoen
de courgettes
de sla op de achtergrond en hiervoor de prei (achter de heg)
De pepers en peterselie en op de voorgrond de doorgeschoten paksoi