Hij is er! Hij is er! De nieuwe Bink! Go Tell It On The Mountain!
Inhoud
- De brouwerij-stokerij van Wilderen (Jos Ruymen) - Uit oude boeken: Middelen tegen vliegen in stallen - Oude ambachten: Klompenmaker (3) (Louis Peeters) - Vroeger en nu (Foto's) - Sint-Truidense kersensoep (Jacques Collen) - Menselijke levensgemeenschappen (Willy Buttjens) - De pastoors van Engelmanshoven (6) (Marcel Thijsen) - Aat den Tram: De film als volksvermaak
De laatste Bink van 2011 (nr. 55) barst haast uit zijn omslag van de interessante artikels:
- Bekende Truienaars: Britsiers en Palms (Godelieve Bessemans) - Oude ambachten: klompenmaker (2) (Louis Peeters) - Menselijke levensgemeenschappen (Willy Buttjens) - De pastoors van Engelmanshoven (5) (Marcel Thijsen) - Betaald verlof 1955
Een jaarabonnement (4 nummers) kost nog steeds maar 10 euro (gewoon lid), 15 euro (steunend lid) of 25 euro (erelid). Losse nummers (2,50 euro + evt. port) kunnen besteld worden bij secretaris André Philippaerts, Melveren-Centrum 36, 3800 Sint-Truiden, andre.philippaerts@gmail.com
Ben je in Melveren/Metsteren geboren en getogen? Ben je oud genoeg om te weten hoe het er vroeger was? Dan moet je zeker eens komen kijken! Nostalgie troef! Of ben je te jong om te weten hoe het vroeger was? Dan moet je zeker komen kijken! Kun je zien hoe Melveren/Metsteren in de loop der jaren van uitzicht veranderd is! Ben je in Melveren komen wonen? Dan moet je zeker eens komen kijken! Misschien kun je wel zien hoe de plek waar je nu woont er vroeger uitzag! Een volwaardige heemkundige tentoonstelling: tientallen beelden uit het verleden met een link naar het heden ... Je kunt er alleen maar bij winnen. Verliezen kan niet, want ... de toegang is gratis!
En heb je de smaak dan te pakken, reserveer dan meteen een plaats voor de fotosessie over de Grote Markt vroeger en nu! Op de Grote Markt, in De Klok, 10 november, 19.30 uur! Niet te missen!
Het septembernummer van De Bink staat weer boordevol interessante, boeiende, leerrijke artikels:
- Gesprek met een honderdjarige (Roger Vanbrabant) - Oude ambachten: klompenmaker (Louis Peeters) - Het refugiehuis van Herkenrode (Peter Bruyneel) - De pastoors van Engelmanshoven - 4 (Marcel Thijsen) - Een niet zo bekende 'Truienaar': Lambert-Théodoor Pauly (Theo Guffens)
Jaarabonnement: 10 euro op rek. 979-7858668-24 t.n.v. Heemkundige kring, 3800 Sint-Truiden Losse nummers: 2,50 euro (+ evt. port)
Uiteraard is ook uw altijd erg actieve heemkundige kring van de partij op 1 mei. In het HKGST-lokaal kunt u van 10.00 tot 18.00 uur foto's gaan bekijken van Sentruin wè 't vrugger was wat armoe betreft. En vanaf 13.00 uur vergast het M-theater u op de sketch De brooddoos, die vooral bij oudere bezoekers ongetwijfeld herinneringen zal oproepen. Waar heeft dat allemaal plaats? Op het bekende adres: Oud-Atheneum, Zoutstraat 46, 3800 Sint-Truiden. Toegang gratis!
In nummer 52 van De Bink, het driemaandelijks tijdschrift van de HKGST, staat alweer een resem artikelen waarin iedereen zijn gading kan vinden:
- De pastoors van Engelmanshoven (2) (Marcel Thijsen) - Oude kist gevonden op de zolder van het stadhuis (J.-P. Stas/R. Lenaerts) - Aat den Tram - Holle wegen (Gedicht) (Jan Goffa) - 1872, Richtlijnen voor leerkrachten - Vroeger en nu: De oude pastorie van Melveren (Foto's) - Uit oude gazetten (Jean-Paul Stas) - Talen in en om Truierland (Willy Buttjens)
Voor een prikje ontvangt u jaarlijks 4 Binken van 28 blz. Uren leesplezier! Geïnteresseerd? Gireer dan 10 (gewoon lid), 15 (steunend lid) of 25 (erelid) euro op rek. 979-7858668-24 van Heemkundige Kring Groot-Sint-Truiden, 3800 Sint-Truiden.
Na de opstand van de brouwers, de druppel die de emmer vol oproer deed overlopen, wilden abt Robert II van Rijkel en prins-bisschop Jan van Beieren de rust en de vrede in de woelige stad Sint-Truiden herstellen. De abdij en de stad waren immers altijd de slachtoffers als de licht ontvlambare Truienaars weer eens in opstand gekomen waren.
Fraai uitgegeven, met illustraties in vierkleurendruk.
Geïnteresseerd?
Spreek een HKGST-bestuurslid aan of
gireer 6,00 euro (eventueel te verhogen met 2,50 euro port)
op rek. 979-7858668-24 t.n.v. Heemkundige Kring, Sint-Truiden.
Ook te koop bij Toeristische Dienst, Grote Markt, Sint-Truiden.
"In oude gazetten leer je pas hoe de mensen vroeger leefden" (Romain, de Sherlock Holmes van heemkunde Sint-Truiden)
'Secretaris van de Heemkundige Kring Groot-Sint-Truiden', dat is een ronkende titel. Duivel-doet-al en speurder in oude papieren dekt de lading beter. Romain Lenaerts is een geboren en getogen Truienaar. In een vorig leven was hij ambtenaar bij het kadaster.
"Toen Duitse vliegtuigen in mei 1940 hun bommen op een militair depot bij de Capucienessenstraat gooiden, was ik drie jaar. Ook ons huis werd geraakt. Terwijl ik met mijn ouders de dagen erop in de beschadigde woning sliep, drongen de plunderaars al binnen. Broeder Eligius van de Christelijke scholen gaf Frans en geschiedenis. Vooral dat laatste boeide me. Die verhalen maakten mij nieuwsgierig en iki had de microbe ta pakken."
De bibliotheek heeft sinds kort een snelle toegang tot het digitale archief van Het Belang van Limburg. Je kan opzoekingen doen op elk woord in elk artikel, van 1890 tot 2003. "Zoals ons plaatselijk weekblad De Tram is elk krantenarchief een goudmijn. Officiële documenten zijn nuttig, maar in oude gazetten leer je pas hoe de mensen vroeger leefden. Grote emoties en drijfveren zoals blijdschap, geldgewin, rouw, jaloezie en liefde blijven altijd dezelfde. In andere praktische dagelijkse dingen gingen we op enkele generaties van de middeleeuwen naar het internet. De link naar het archief van Het Belangske is een goede zaak!"
Romain bijt zich als een detective vast in elke Sint-Truidense legende en spit het onderste naar boven. "Het tragische verhaal van Maria 's Heeren, een Truiense modiste in Antwerpen, spreekt me erg aan. Van ver is zij nog familie. Ze verbrandde levend boven op een sierwagen van de Antwerpse lichtstoet in 1902. Elektriciteit was toen nog nieuw en een kortsluiting werd Maria fataal. Ze was veilig vastgebonden, maar zo ook een gemakkelijke prooi voor het vuur. Ze vocht nog een dag in het ziekenhuis voor haar leven. Men gaf haar de Koninklijke kamer daar en de begrafenis van 'De Maagd van Antwerpen' bracht de hele stad op de been. Dichter bij huis fascineert bijvoorbeeld de figuur Vervloet. Als kunstsmid maakte hij kroonluchters, deurtralies met rozen en heuse beelden. Een navolger van de bekende Pierre Radoux zeg maar. Hij probeerde het mysterie van het Lam Gods op te lossen en bracht zijn laatste levensjaren door in een caravan te Ravels als gebedsgenezer. Ook kanunnik Senden was een crack. Hij bouwde het Berchmanshuis voor de jeugd en steunde de missies, met het dorp 'Sint-Trudo', door postzegels en oud papier te verzamelen. Toen hij de Duitsers bij de inval in augustus 1914 verwijten naar hun hoofd slingerde, vloog hij naar een cel in Duitsland. Zijn archief, recent op de stoep van het CAD in Hasselt gezet, is nu veilig bij mij."
Al dat moois over Sint-Truiden vroeger staat met regelmaat te lezen in 'De Bink'. Die titel verwijst naar de geuzennaam van de stedelingen en is het lijfblad van de HKGST. Een must voor elke Trudofiel. "Het blijft telkens een reuzenklus om een nummer van De Bink drukklaar te maken en bij de lezers te krijgen. Maar onze Heemkring, onder leiding van oud-leraar en schrijver Roger Vanbrabant, vindt het belangrijk om alle onderzoek meteen naar het grote publiek te brengen. De reacties die we krijgen op de artikels vullen ons werk nuttig aan."
Wat verwachten de heemkundigen van het stadsbestuur? "Als grote prioriteit een stedelijk museum en een degelijk depot waarin ook grotere verzamelingen zoals die van de lampjesfabriek veilig bewaard kunnen worden. De Truienaren hebben recht op hun eigen geschiedenis. Nu zit veel boeiend en uniek materiaal in private verzamelingen, die maar veilig gekoesterd blijven zolang de collectioneur leeft."
Romain doet hier meteen een oproep: wie nog documenten heeft (foto's, oude papieren, voorwerpen...) over de Eerste Wereldoorlog of over Sint-Truiden in het algemeen kan Romain e-mailen: romain.lenaerts@skynet.be. Doen!
NUMMER 0 Boyen, Romain, HKGST geeft tijdschrift uit Boyen, Romain, Wapenschilden en familienamen (Inleiding. Hendrickx) Surinx, Kris, De zwarte tram in Sint-Truiden Everaerts, Josée, De laatste kluizenaar van Helshoven Thijsen, Marcel, De duivelsdriehoek (Gelinden) XXX., Plaatsnamen en straatnamen Gennez, Renée, De zon gaat helder onder (Gedicht) Michaux, Lieve, Fruitbereidingen Thierie, Gaston, Het licht schijnt in het water (Drinkwaterwinning van Velm)
NUMMER 1 XXX., Wapenschilden en familienamen (Hendrik van Coninxheim, Robert van Craenwijck, Hubert Germeys) Everaerts, Josée, Het zoenkruis te Groot-Gelmen Thierie, Gaston, Clement Peten. Heer van Velm 1866-1929 Boyen, Romain, De Sint-Truidense brouwnijverheid sedert 1870 Schoebrechts, D., Plaatsnamen en straten (Staden) Michaux, L., Streekkruiden en hun toepassingen Thijsen, Marcel, Industrie - Interelectra XXX., Voeren, het verhaal van een voorzitter
NUMMER 2 Boyen, R., Wapenschilden en familienamen (Aerts, Alenus, America) Rutten, J., De 'Sintruyder Paayen' in de XVde eeuw XXX., Brouwerij Kerkom, het verhaal van 'de bink' Thijsen, Marcel, De oude verbindingsweg Luik-Sint-Truiden Michaux, L., Appelen en peren op alkool
JAARGANG 2 (1999)
NUMMER 1 Sagaert, Pascal, Internet Homepage XXX., Familienamen en wapenschilden (Bogaerts, Hendrix, Gherinx, Van der Boenten) Mathijs, Jef, Naoorlogse Karnavalprinsen (Beknopte voorhistorie) Coenen, E.W.P., Kristina de Wonderbare (1250-1324) Sagaert, Pascal, Brouwerij van Kerkom (Nabespreking) Thijsen, Marcel, De oude verbindingsweg Luik-Sint-Truiden - De Franse periode XXX., Haspengouwse sudderpot XXX., Natuurlijke koortswerende middelen XXX., Over oude familiestammen in Sint-Truiden
NUMMER 2 Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (Een heksenproces te Gelinden in 1667-69) XXX., Kermis Gelinden XXX., Familienamen en wapenschilden (Colen, Goemans, Stasseyns, Tackoen) XXX., Het landgoed Terbiest XXX., Aloude volksgerechten - Bloemkoolaardappelen Thijsen, Marcel, De oude verbindingsweg Luik-Sint-Truiden - De Hollandse en Belgische periode Lenaerts, Romain, De geschiedenis van de tram - De stoomtram XXX., Gezondheid uit de apotheek van God Coenen, Alex, Eredienst van de 'Drie gezusters' in onze streek XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Over oude familiestammen - O.L.V.-kerk in Sint-Truiden (de Bourgogne, van Meldert)
NUMMER 3 XXX., Jaarlijkse uitstap - Zondag 3 oktober 1999 XXX., Familienamen en wapenschilden (Dullaerts, Meesters, Pypops, van der Gheete, Preuveneers, van der Borcht) XXX., Aloude volksgerechten - Appel-kaasschotel Thijsen, Marcel, De oude verbindingsweg Luik-Sint-Truiden - De bascule in Gelinden Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (2) XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Volksfiguren en volksheiligen - Sint-Joris XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Over oude familiestammen - In de abdij (van Rijkel, Scroots) Bijlage: Tentoonstelling 160 jaar Openbaar Vervoer regio Sint-Truiden
NUMMER 4 XXX., Familienamen en wapenschilden (Theys, Van de velde, Surinx) Lenaerts, Romain, Even voorstellen: Mr. Sannen Rutten, J., Sint-Truiden door de eeuwen heen (Wie was wat in de 16de en 17de eeuw?) Surinx, Kris, Uit het nabije verleden (juni 1989) Rutten, J., Parochiefeesten Rutten, J./Journée, Jos, De abten van Sint-Truiden (1) XXX., Aloude volksgerechten - Gevuld witloof met gehakt XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Over oude familiestammen in de abdij Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (3)
JAARGANG 3 (2000)
NUMMER 1 XXX., Familienamen en wapenschilden (Baerts, Hoebancx, Rega, Stas) Rutten, J., De confrérie van de Romeynders Journée, Jos, De abten van Sint-Truiden (2) XXX., Aloude volksgerechten - Aardappelsoep met lentegroenten XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Nog niet zolang geleden - Weet u het nog? XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (4) XXX., Persbericht - Provinciaal Natuurcentrum
NUMMER 2 XXX., Familienamen en wapenschilden (Briers, Luesemans, Robijns, Strauven) Everarts, Josée, Stormramp in 1606 Moers, Gilberte, In 1522 werd jonker Everard van Hamel te Gelinden vermoord Surinx, Kris, Op de Beek herbergt eeuwenoude vakwerkbouw XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Aloude volksgerechten - Asperge-spinazietaart XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Over de parochie Nieuw-Sint-Truiden XXX., Was Mozart te Sint-Truiden in 1763? XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk (Proenen, Fraipont, Boden, Beeckman, Penninx, Baltus) Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (5)
NUMMER 3 XXX., Familienamen en wapenschilden (Buntincx, Moens, Schoenaerts, Van den Dweye) Everaerts, Josée/Moers, Gilberte, Een paardendief te Groot-Gelmen XXX., Ook Sint-Truiden heeft nu zijn wijngaard (Bevingen) XXX., Kerkfabriek Aalst ontdekt koffer vol oude documenten XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Aloude volksgerechten - Bonensalade met ham XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk (Giselinus, Walscharts, de Froidmont, Morbiers, de Hubens, van Nesch) Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (6) Bijlage: De Koninklijke Kunstkring werd 70 jaar in 2000
NUMMER 4 Flamend, Désiré, Zoek je familie (Tips voor het opstellen van een stamboom) Duchateau, Fernand, Waar opzoekingen doen en wat vind ik er? (Tips voor het opstellen van een stamboom) Brouwers, J., De vrouw met de zwarte sluier (7) XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? XXX., Gezondheid uit de apotheek van God XXX., Aloude volksgerechten - Champignon-tomatentaart XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk XXX., Familienamen en wapenschilden (Van Dormael, Velaers, Wennen, Nicolaï) XXX., De wording van een bronzen beeld (De Bink)
JAARGANG 4 (2001)
NUMMER 1 XXX., Familienamen en wapenschilden (Ghijsens, Poelmans, Schoepen, Van Stapel) XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk Moria, Paula, Wandeling langs oude en nieuwe theaterzalen in Sint-Truiden XXX., Nog niet zolang geleden... Weet u het nog? Leersnijder, Diederik de, Geografie en natuur van Sint-Truiden XXX., Het vliegveld van Brustem - 10 mei 1940 XXX., Het nieuwe project van onze Heemkundige Kring (Gerechtslinden)
NUMMER 2 Houwaer, Rohnny e.a., Familiekroniek Lousberg(h) XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk Leersnijder, Diederik de, Geografie en natuur van Sint-Truiden (2) Vanbrabant, Roger, Jan-Hendrik Bormans regelde onze spelling Moria, Paula, Wandeling langs oude en nieuwe theaterzalen in Sint-Truiden (2) XXX., Het vliegveld van Brustem - 10 mei 1940
NUMMER 3 XXX., Familienamen en wapenschilden (Bollen, Daenen, Ulens) XXX., Over oude familiestammen in de begijnhofkerk (Walschart) Leersnijder, Diederik de, Geografie en natuur van Sint-Truiden (3) Moria, Paula, Wandeling langs oude en nieuwe theaterzalen in Sint-Truiden (3) XXX., Dossier Vliegveld van Brustem XXX., Het project Lindeboom te Gelinden en te Aalst Surinx, Kris, Nog niet lang geleden, weet u het nog? Lenaerts, Romain, Wat langer geleden (Annonce uit 1895) Colson, Jan, Wintervoorraad aanleggen zonder koelkast of diepvrizer Thijs, A./Vandercasteelen, Urbain, De Noormannen in Haspengouw
NUMMER 4 Lenaerts, Romain, Familienamen en wapenschilden (Baerts) Moria, Paula, Wandeling langs oude en nieuwe theaterzalen in Sint-Truiden (4) XXX., Dossier Vliegveld van Brustem XXX., Over oude familiestammen in de kerk van Guvelingen (Van Geel) L(enaerts), R(omain), Het project Lindeboom te Gelinden en te Aalst Surinx, Kris, Nog niet lang geleden, weet u het nog? XXX., Wat langer geleden (Annonce uit 1895) Vandercasteelen, Urbain, Noodgeld uit Sint-Truiden (Ziekeren)
JAARGANG 5 (2002)
NUMMER 1 XXX., Familienamen en wapenschilden (Rutten) XXX., Dossier Vliegveld van Brustem Surinx, Kris, Nog niet lang geleden, weet u het nog? L(enaerts), R(omain), Wat langer geleden Thijsen, Marcel, Het belfort XXX., Oude recepten - Uienbonbon, een hoestbonbon, een lekkernij Vandercasteelen, Urbain, De oeroude oorsprong van Straten Moers, Gilberte, In 1522 werd jonker Everard van Hamel te Gelinden vermoord Flamend, Désiré, De schepenbank van Gelinden
NUMMER 2 XXX., Familienamen en wapenschilden (Van Ham) Deboeck, Het vliegveld van Brustem Rutten, J., De slag (?) bij Halmaal (1602) Thijsen, Marcel, De varkenshoeder van Engelmanshoven Flamend, Désiré, Een Merovingisch grafveld in Engelmanshoven
NUMMER 3 XXX., Uit de archieven van Halmaal Tuts, Jos, Echt gebeurd Lenaerts, Romain, Familienamen en wapenschilden (Tossens, Vander Haegen) XXX., Het vliegveld van Brustem Vandercasteelen, Urbain, Een bekende en verdienstelijke Truienaar- Frans Straven, historicus XXX., Over oude familiestammen tegen de kerkmuur van Zepperen (Roberti, Coemans, Van Ceulen) XXX., Sint-Truiden bedankt Remersdaal Lenaerts, Romain, Zeer lang geleden (Rederijkers) Pfeffer, Willy, Een bede om de stad te vrijwaren van 'mottige' gebouwen Surinx, Kris, Niet lang geleden, weet u het nog?
NUMMER 4 Rutten, J., Familiestammen en wapenschilden (Straven) Lenaerts, Romain, Straven, de naamverklaring Tuts, Jos, Herinneringen aan de tram Flamend, Désiré, Van decem over deken tot mandaye Everaerts, Josée, Lang geleden: stormramp in 1606 Surinx, Kris, Niet lang geleden, weet u het nog?
JAARGANG 6 (2003)
NUMMER 1 Severijns, Piet, De grote brand van Tongeren in 1677 Coenen, Roger, Geschiedenis van de politie te Sint-Truiden Surinx, Kris, Weet u het nog?
NUMMER 2 XXX., In memoriam Willy Pfeffer Flamend, Désiré, De schuttersgilden van Gelinden Surinx, Kris, Nog niet lang geleden, weet u het nog? Lenaerts, Romain, Naamverklaringen (Bangels, Vanrusselt) Everaerts, Josée, Over oude geslachten en hun wapenschild (Lismont) Lenaerts, Romain, Gebouwen in de stad. Hun geschiedenis (Dame van Lechij, De waag) Derwa, Bernard, La Saintronaire Lenaerts, Romain, Een oud recept (Rumdrankje)
NUMMER 3 XXX., Driekoningen en de veldslag Sint-Pieter - Sinte-Matte Derwa, Bernard, La Saintronaire (2) Lenaerts, Romain, Het wereldrecord snelheid (per fiets) gebroken te Sint-Truiden Thijsen, Marcel, De boerderij van Vrijheers
NUMMER 4 XXX., Driekoningen en de veldslag Sint-Pieter - Sinte-Matte XXX., Over oude familienamen en hun wapen (E.H. Johannes Bodson) Massa, Fernand, Een bekende Truienaar- Camille Engelbos, pastoor en verzetsman Thijsen, Marcel, Het vredegerecht van het kanton Vrijheers Thijsen, Marcel, De kapel van Vrijheers Surinx, Kris, Nog niet lang geleden. Weet u het nog? Vandercasteelen, Urbain, Een bekende Truienaar - Herman Coenegrachts
JAARGANG 7 (2004)
NUMMER 1
Pieters, R., De Zoutkist (Tiensevest) en de aanpalende woning (Scherensliephuisje) Lenaerts, Romain, Sint-Truiden en de Slag van Neerwinden op 18 maart 1793 Flamend, Désiré, Het belang van Engelmanshoven (Schimpdicht) Vandercasteelen, Urbain, Een bekende Truienaar - Georges-Marie Baltus
NUMMER 2 Lenaerts, Romain, Het dieet van 1940 tot 1948 of de rantsoenering Stippelmans, Pierre, Pierre Stippelmans vertelt
NUMMER 3 Geskens, Alfons, Eigenaars van het kasteel van Terbiest door de eeuwen heen XXX., De wegen des levens Thijsen, Marcel, 'Den arme' van Engelmanshoven Rutten, J., Een bekende Truienaar - Jan-Hendrik Bormans, 1801-1878 XXX., Vermijdt ondervoeding (Oude recepten) XXX., Oude volksspelen/kinderspelen - Vloerbollen
NUMMER 4 Verheyden, Jos, Wel lang geleden (Paardenkoers op de Tongersesteenweg) Thijsen, Marcel, 'Den arme' van Engelmanshoven (2) Vandercasteelen, Urbain, Een bekende Truienaar - Camille Claes Lenaerts, Romain, Djefke me veske, een Sint-Truidense antiheld XXX. (Kris Surinx), Nog niet zo lang geleden
JAARGANG 8 (2005)
NUMMER 1 Lenaerts, Romain, Was Bevingen in de 19de eeuw al een opvangcentrum? Verheyden, Jos, Het monument voor de gesneuvelden in de Tiensestraat Vanmechelen, Jo, Het hof Aen de Kerck in Melveren Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters van de middeleeuwen tot nu L.A. (Zondagsvriend), Het begijnhof van St Truiden Rutten, J., De Vrede van Nieuwenhoven Prijs, Hendrik, Een bekende Truienaar - Lambert Lemmens, kunstschilder XXX., Straatzangers (Liedjestekst) Thijsen, Marcel, Belastingen in Engelmanshoven
NUMMER 2 XXX., Duras, een gemeente uit de 10de eeuw XXX., De parochie Wilderen XXX., Buikloop Surinx, Kris, Sint-Truidens burgemeesters... (2) Surinx, Kris, Toen Willem even langskwam (Willem de Zwijger in Sint-Truiden) Plasman, R., Wees voornaam op school Thijsen, Marcel, Een en ander over wegen XXX., Liedje van vroeger (1914-1918)
NUMMER 3 Lenaerts, Romain, In memoriam Jos Verheyden Vanbrabant, Roger; Georges Grossiels, een levensgenieter Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters... (3) XXX., Oude volksspelen/kinderspelen - Mikbollen. Hoekbollen Verheyden, Jos, Een bekende Truienaar - Aalmoezenier Herman Coenegrachts Verheyden, Jos, In de Franse tijd XXX., Degelijke kost - Wintergerechten (Macaronicroquetten met vleesch) Rutten, J., Hoe leefde een parochie in het ancien régime?
NUMMER 4 Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters... (4) Derwa, Bernard: Een Sint-Truidense antiheld: Fonske de Sméét Verheyden, Jos, Twee pastoors van Brustem in de Franse tijd Verheyden, Jos, Een Limburgse 'jas' (Aan het IJzerfront, 1917) XXX., Degelijke kost (Wintergerecht - Rijstcroquetten) Thijsen, Marcel, De tienden van Engelmanshoven XXX., Een liedje uit de oude doos - En in de stille avondzon...
JAARGANG 9 (2006)
NUMMER 1 Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters... (5) Lenaerts, Romain, Een bekende Truienaar - August Vanistendael Plasman, R., Wees voornaam in kerk of kapel Verheyden, Jos, 1914-1918 - Vluchtelingen in Sint-Truiden XXX., Een merkwaardige affiche uit Bevingen (1914)
NUMMER 2 Lenaerts, Romain, In memoriam Jos Schrynemakers Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters... (6) Thijs, Achille, Een verdwenen volkswijk: het Broek XXX. (Jos Verheyden), Sint-Truidens voetbalspel in 1917 XXX., Bisschop Rutten in Melveren Plasman, R., Wees voornaam op straat Vanbrabant, Roger, Van legerdepot tot atheneum, van atheneum tot Oud-Atheneum
NUMMER 3 Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters... (7) Lenaerts, Romain, Vijftig jaar geleden werd de 20.000ste inwoner geboren XXX., 1954 - Huldiging oud-strijders WO I Plasman, R., Wees voornaam - Op bezoek gaan XXX. (Kris Surinx), Nog niet zo lang geleden Van Daele, E., Oude wijsheden - Gezondheidsleer der maaltijden
NUMMER 4 Surinx, Kris, Sint-Truidense burgemeesters (8) Van Daele, E., Weetjes uit de oude doos - Onderhoud van keukengerief Lenaerts, Romain, De Limburgse Provinciale Tentoonstelling van 1907, in feite een wereldtentoonstelling? Lenaerts, Romain, Wie was er veearts in Sint-Truiden en omstreken in 1874? Surinx, Kris, Mijn verwantschap met de stam Laporte XXX., Een liedje uit den ouden tijd
JAARGANG 10 (2007)
NUMMER 1 Lenaerts, Romain, Het jaar 1907 - Hoe leefden de mensen en wat gebeurde er in België? XXX., Aat den Tram - Veel starters, weinig blijvers/Gazette van Sint-Truiden, 1874 Rutten, Jan, Een bekende Truienaar - Abt Wiric van Stapel, 1155-1180 XXX., Meer dan vijftig jaar geleden - Amerikaans vliegtuig stort te pletter te Buvingen XXX. (Jos Verheyden), Uit de oorlogsblaadjes voor de Truienaren aan het front (1914-1918) Verheyden, Jos, De klompenmakers van Zepperen
NUMMER 2 Lenaerts, Romain - Het jaar 1907 - Limburgse Provinciale Tentoonstelling - De branden Rutten, Jan, Een bekende Truienaar - Abt Wiric van Stapel (2) XXX., Aat den Tram - Gazette van Sint-Truiden, 1874 Gennez, Danny, De 16de eeuw en onze hedendaagse spreekwoorden Kempeneers, Jos, Kempeneers: iemand uit de Kempen XXX., Bidprentje Martinus Deracourt XXX., De vrouw en haar hoeden XXX., Hoe de H. Donatus naar Melveren kwam XXX. (Romain Lenaerts), Op jacht in de regio Sint-Truiden in het jaar 1873
NUMMER 3 Lenaerts, Romain, Het jaar 1907 - Limburgse Provinciale Tentoonstelling XXX., Aat den Tram Rutten, J., Een bekende Truienaar - Abt Wiric van Stapel (3) Guffens, Theo, Een merkwaardige inwoner van Sint-Truiden - E.H. Domen, pastoor van Aalst Uit oude boeken: De processie op 't begijnhof (Frans Verschoren) Och iet van vrugger: Schoolreglement Vroeger en nu - Het klein stadspark (Foto's)
NUMMER 4 Rutten, J., Het strafrecht in Sint-Truiden in de 14de eeuw XXX., Aat den Tram Uit oude boeken: Vrouwenkledij en kinderverzorging Nicolas White, Claire, De Olifant en de Roos (Vertaling Roger Vanbrabant) XXX., Een liedje uit den ouden tijd
JAARGANG 11 (2008)
NUMMER 1 Driesen, Willem, Het Willemsfonds in Sint-Truiden (°1907) Rutten, J., Een bekende Truienaar - Mgr. dr. en mag. Gerard Philips (1899-1972) XXX., Aat den Tram XXX., Nog aat den Tram - De plaag der filmsterrenverzameling Uit oude boeken: Neen, ik wil geen dronkaard worden Vroeger en nu: Het monument op het Heilig Hartplein (Foto's)
NUMMER 2 Bessemans, Godelieve & Gilberte, Een bekende Truienaar - Pater Jozef Bessemans XXX., Voor herhaling vatbaar? (STVV een goede vijftig jaar geleden) Lenaerts, Romain, Een andere memorabele Truienaar - Hubert Vandersteegen XXX., Aat den Tram - Oprichting van de St. Truidense Fruitcentrale XXX., Sprookjes, de aangewezen lectuur voor de jeugd Uit oude boeken: De herberg XXX., Rapporten van de kantoncommissarissen 1797-1800 Vroeger en nu: De brug van de Gorsemweg (Foto's)
NUMMER 3 Lenaerts, Romain, Een bekende Truienaar - Pastoor Huybrecht Creten van Kozen XXX., Pamflet van omstreeks 1879 - De zaak onzer statie Claes, Marijke, Heksenverhalen van vroeger XXX., Aat den Tram - Melveren - Intieme en ontroerende plechtigheid Guffens, Theo, Een niet zo bekende Truienaar - E.H. Martin Medaer Wijne, Drs. Joh. S., De arme en de barmhartigheid Uit oude boeken: Beschaving en barbaarschheid
NUMMER 4 Debruijn, Erwin, Een bekende Truienaar - Leon Debruijn Goffa, Jan, Een stille held, Jozef Martin Bollaers Lenaerts, Romain, De molen van Bevingen-Straeten Wijne, Drs. Joh. S., De arme en de barmhartigheid (2) Kempeneers, Jos, De geschiedenis van de Sint-Truidense gloeilampenfabriek XXX., Uit 'De Stem van Haspengouw' (W.O. I) Jamar, Valentin, Uit mijn oorlogsdagboek - 1940
JAARGANG 12 (2009)
NUMMER 1 Coenen, Roger & Lenaerts, Romain, Bekende Truienaars - Jozef Vrijdaghs en Jan Koninkx, de Sint-Truidense oorlogsburgemeesters Ruymen, Jos (vert.), Historische aantekeningen over het oude graafschap Duras Kempeneers, Jos, Geschiedenis van de Sint-Truidense gloeilampenfabriek (2) Goffa, Jan, De slag bij Brustem (28 oktober 1467) (Gedicht) XXX., Aat den Tram Jamart, Valentin, Uit mijn oorlogsdagboek (1940) (2)
NUMMER 2 Lenaerts, Romain, Bekende Truienaars - De oorlogsburgemeesters van W.O. I (1914-1918) XXX., 'Vrije Tribuun' uit 1960 (Zepperen) Ruymen, Jos (vert.), Historische aantekeningen... (2) XXX., Aat den Tram Buttjens, Willy, Oorsprong en evolutie van de adel Goffa, Jan, De hel (Gedicht) XXX., Vaderlands schoollied uit 1905 - De Brabançonne
NUMMER 3 Lenaerts, Romain, Een bekende Sint-Truidense - Sint-Christina de wonderbare (1150-1224) Vanrijkel, Rody, In memoriam kunstschilder André Loriers (1926-2009) Ruymen, Jos (vert.), Historische aantekeningen... (3) XXX., Aat den Tram - Van her en der Goffa, Jan, Het kanten sonnet (Gedicht) Uit oude boeken: Hoe doorliggen voorkomen?
NUMMER 4 Lenaerts, Romain, Een bekende Sint-Truidense - Maria 's Heeren, de Maagd van Antwerpen (1884-1902) Uit de oude doos: In het jaar ons Heeren 1872 - Richtlijnen voor leerkrachten Ruymen, Jos (vert.), Historische aantekeningen... (4) XXX., Aat den Tram - Brusthem - Plechtige Eerste Mis Goffa, Jan, Verlaten hoeve (Gedicht) Haerden, Henri, Radiotoespraak uit 1953 Uit oude boeken: Onderhoud van keukengerief
JAARGANG 13 (2010)
NUMMER 1 Lenaerts, Romain, 'Pruishuisjes': ook in Sint-Truiden Goffa, Jan, OLV Tuinbouwschool - De school van broeder Louis (Gedicht) Ruymen, Jos (vert.), Historische aantekeningen... (5) Willy Buttjens, Haspengouw, ons thuisland XXX., Aat den Tram
NUMMER 2 XXX., Een interessant document uit 1869 Festraerts, Rudy, Aardappelchips in Sint-Truiden Driesen, Willem, Van Verschrikkelijk Ongeval tot Onbekende Gemaskerde Uit oude boeken: Middelen tegen vliegen in stallen Goffa, Jan, Haspengouwse verlokking (Gedicht) XXX., Aat den Tram XXX., Christendom en socialisme (Uit Ons Land, 1920)
NUMMER 3
Lenaerts, Romain, Bekende Truienaars - De familie Vriamont Buttjens, Willy, Groot-Sint-Truiden in het prinsbisdom Luik XXX., In 1932 goenk da zoe nog Lenaerts, Romanin, Uit de archieven van kannunik Senden Lenaerts, Romain, Bijnamen - een anekdote uit Sint-Truiden (Schurhoven)
NUMMER 4
Massa, Eric, Het verhaal van 'den Erdal' Lenaerts, Romain, Stond de eerste plastische kruisweg in Sint-Truiden? Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (1) Bessemans, Godelieve, Roger Vanbrabant 70 jaar! XXX., Aat den Tram XXX., Een schoolreis XXX., Uit oude gazetten
Jaargang 14 (2011)
NUMMER 1
Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (2) Stas, J.-P. & Lenaerts, Romain, Oude kist gevonden op de zolder van het stadhuis XXX., Aat den Tram Goffa, Jan, Holle wegen (Gedicht) XXX., 1872, Richtlijnen voor leerkrachten XXX., Vroeger en nu: De oude pastorie van Melveren (Foto's) XXX., Uit oude gazetten Buttjens, Willy, Talen in en om Truierland
NUMMER 2
Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (3) Toen ook al ... Lenaerts, Romain, Het Berchmanshuis en zijn reglement XXX., Aat den Tram Goffa, Jan, Geogids (Gedicht) Vanbrabant, Roger, Vroeger en nu: het kruis op de Hasseltsesteenweg in Melveren XXX., Uit oude kranten Buttjens, Willy, Talen in en om Truierland (2)
NUMMER 3
Vanbrabant, Roger, Gesprek met een honderdjarige (Rosalie Serdons) Peeters, Louis, Oude ambachten: klompenmaker Bruyneel, Peter, Het refugiehuis van Herkenrode Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (4) Guffens, Theo, Een niet zo bekende 'Truienaar': Lambert-Théodoor Pauly
NUMMER 4
Bessemans, Godelieve, Van Albert Britsiers naar Palms-Britsiers Peeters, Louis, Oude ambachten: klompenmaker (2) Buttjens, Willy, Menselijke levensgemeenschappen Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (5) XXX., Betaald verlof 1955
Jaargang 15 (2012)
NUMMER 1
Ruymen, Jos, De brouwerij-stokerij van Wilderen XXX., Uit oude boeken - Middelen tegen vliegen in stallen Peeters, Louis, Oude ambachten: klompenmaker (3) Vanorbeek, Guy, Lewieke (Cursiefje èn 't plat Sentruins) Collen, Jacques, Lekkeurrr! Sint-Truidense kersensoep Buttjens, Willy, Menselijke levensgemeenschappen (2) Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (6) XXX., Aat den Tram - De film als volksvermaak in 1957
NUMMER 2
Moria, Paul, Van verzetsman tot collaborateur XXX., Uit oude boeken - Praatje over verkeeren Vanorbeek, Guy, De vùlpèn (Cursiefje èn 't plat Sentruins) Buttjens, Willy, Menselijke levensgemeenschappen (3) Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (7)
NUMMER 3
Bessemans, Godelieve, Een gesprek met Willy-Paul Carlier Broos, Jean-Paul, Een vergeten oud-strijder: Guillaume Benaets Kempeneers, Gerard, Een bekende Truienaar: Pater Eugeen Delooz Buttjens, Willy, Menselijke levensgemeenschappen (4) Thijsen, Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (8) XXX., Uit oude boeken: Het heksengeloof tiert welig Jaeken, Flipkens, G., Verwilderde jeugd Vanorbeek, Guy, Bèègebou en koulekot (Cursiefje èn 't plat Sentruins) NUMMER 4
Bessemans, Godelieve, Bakkerij Vangrootloon, een echt familiebedrijf Derwa, Bernard, Een 'Truiense' volkse figuur: Martin de Scheresliep Bessemans, Godelieve, Gesprek met een wereldburger: Em. prof. dr. Désiré Collen Buttjens, Willy, Menselijke levensgemeenschappen (5) Thijsen Marcel, De pastoors van Engelmanshoven (9) Doctor Beauvillard, Om lang te leven XXX, Uit oude boeken - De familie Vanorbeek, Guy, Snaa èn al zen gloure (Cursiefje èn 't plat Sentruins)
Jaargang 16 (2013)
NUMMER 1
Bessemans, Godelieve, Bosmans, wild en gevogelte
Schoemans, Roger, Hanen vechten ondergronds
Vanorbeek, Guy, De stroote van men juigtjoore (Cursiefje èn 't plat Sentruins)
De HKGST wil in Melveren een tentoonstelling Honderd jaar doodsprentjes van Melveren organiseren. Vandaar deze oproep. Hebt u in dozen of kasten doodsprentjes en/of doodsbrieven van inwoners van Melveren liggen, signaleer dat dan a.u.b. even aan HKGST, Roger Vanbrabant, Hasseltsesteenweg 139, 3800 Sint-Truiden, Tel. 011-68.45.52, E-mail vanbrabant.roger@skynet.be. Dank bij voorbaat voor uw welwillende medewerking!
- geeft driemaandelijks het tijdschrift De Bink uit met artikels over 'wè 't vrugger was' in Groot-Sint-Truiden (personen, gebouwen, gebeurtenissen enz.) en meer algemeen over het dagelijkse leven van onze voorouders, - geeft boeken en brochures uit over diverse onderwerpen betreffende Groo-Sint-Truiden, - organiseert een reeks fototentoonstellingen Wè 't vrugger was, waarin Halmaal, Kerkom, Melveren/Metsteren, Sint-Pieter en Schurhoven al aan bod kwamen, - organiseert fotoprojecties met uitleg over bv. een wijk, volkse figuren enz., - organiseert thematische tentoonstellingen, o.a. Donkere wolken boven Sint-Truiden, Honderd jaar doodsprentjes van Halmaal, Religieuze voorwerpen, De evolutie van doodsprentjes en doodsbrieven van 1900 tot nu enz., - organiseert spreekbeurten, studieavonden enz. over de geschiedenis van Groot-Sint-Truiden, - stelt materiaal (doodsbrieven, doodsprentjes, documenten enz.) ter beschikking van wie zijn stamboom wil opstellen, - verzamelt alles over de Wereldoorlogen in de regio Sint-Truiden, huishoudelijke, religieuze en andere oude voorwerpen met het oog op het inrichten van een Stedelijk Heemkundig Museum, - verzamelt en bewaart oud industrieel erfgoed (o.a. 't Lempkesfabrik, Melkerij Breesch, Caisson Belge, Gieterij Fobrux), - organiseert heemkundige uitstappen, wandelingen enz., - organiseert elk jaar in oktober een Wijnmaandetentje om leden en sympathisanten nauwer met elkaar in contact te brengen, - werkt bij voorkeur samen met andere verenigingen en instanties (Stadsbestuur, Erfgoedcel, Preventiedienst, Remacluskring, Politie enz.).