Houthalen-Helchteren bruist! Uw gemeente in woord en beeld!
22-10-2009
Houthalenaar Davy Coenen zet overheid in zijn hemd omtrent het rookverbod.
Davy Coenen uit Houthalen-Helchteren brengt een opmerkelijke schokgolf in de horecasector teweeg. De man is onder meer eigenaar van Het Stadscafé in het centrum van Genk en weigert in deze zaak het rookverbod toe te passen. Omdat Coenen zich niet hield aan het rookverbod, maar mensen in zijn eetcafé ook nog konden roken, werd hij maar liefst acht keer via een PV in overtreding gesteld. Dit leidde tot een rechtzaak. Coenen die tegen het principe van het rookverbod is, hield steevast vast aan zijn principe dat dit rookverbod voor de horeca een schending van het gelijkheidsbeginsel is. En wat weinigen écht verwacht hadden, is toch gebeurd. Vrijdag sprak de strafrechter in Tongeren zich uit over de zaak. En het werd een vrij opmerkelijke uitspraak, want Coenen krijgt volkomen gelijk!
De rechter oordeelde namelijk dat het onderscheid in het betreffende Koninklijk Besluit tussen horecazaken waar wel en niet gerookt mag worden, niet redelijk verantwoord is en een schending van het gelijkheidsbeginsel inhoudt. "Er dient besloten te worden tot de onwettigheid van dat KB, wat tot de vrijspraak van de beklaagde leidt" was de uitspraak van de rechter.
De rechter wees er in zijn vonnis op dat de wetgever in het KB van 13 december 2005 een onderscheid creëerde naargelang de te beschermen niet-roker zich naar een klasserestaurant begeeft (waar niet gerookt mag worden) dan wel naar een brasserie of frituur (waar eventueel wel gerookt mag worden). "Dat houdt een schending in van het gelijkheidsbeginsel en werkt bovendien oneerlijke concurrentie in de hand", zo oordeelde hij. Op basis daarvan besloot hij dat het betreffende KB onwettig verklaard dient te worden, waardoor zowel de cafébaas als de bvba waaronder Coenen zijn horecazaken uitbaat, werden vrijgesproken.
De gevolgen van deze uitspraak zijn natuurlijk niet te overzien. Heel het principe van het rookverbod komt hiermee op de helling te staan en is dus in wezen onwettelijk. Het leidt geen twijfel dat deze uitspraak grote gevolgen heeft voor de horecasector in de rest van Vlaanderen. CD&V roept alvast op om het huidige rookverbod uit te breiden en toe te passen in de hele horeca.
Op donderdag 22 oktober 2009 vindt om 20.00 uur de gemeenteraad van deze maand plaats. Het is een vrij beperkte agenda. Enkele punten die wel eens voor wat discussie kunnen zorgen zijn: - Hernieuwing van de samenwerking met de vzw Stebo. - Wijze en voorwaarden van gunning voor het aanstellen van een ontwerper voor de renovatie van Hoeve Mieneke op Kelchterhoef. - Kennisgeving van het jaarverslag 2008 van de vzw VAP Kelchterhoef.
Deze gemeenteraadszitting wordt ook een afgevaardigde aangeduid voor de buitengewone algemene vergadering van het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Interelectra en van het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Inter-Energa.
Het actiecomité 'Het Gaat Om-U' uit Lillo bracht de voorbije week een persiflage uit op het gemeentelijk informatieblad 'In&Om'. In dit blad geeft het actiecomité een aantal nieuwe wetenswaardigheden over de omleidingsweg. Het actiecomité verwijt hierbij de voorstanders van de omleidingsweg deze informatie bewust niet te communiceren.
Wij geven u graag mee over welke nieuwe informatie het gaat:
1. In het oorspronkelijke Milieueffectenrapport (M.E.R.) staat vermeld dat een zeer beperkt aantal huizen matige geluidsoverlast zal hebben door de aanleg van het viaduct in Lillo. De Administratie Wegen en Verkeer nodigde op verzoek van de inwoners van Lillo recent een geluidsspecialiste uit. Deze deskundige verklaarde letterlijk dat de geluidsstudies in het M.E.R. van een zwak niveau waren en dat de volledige wijk Lillo een verviervoudiging van de geluidslast te verwerken zal krijgen en dit zelfs mét geluidsmuren.
2. In datzelfde M.E.R. staat ook dat het doorsneden natuurgebied weinig waardevol is. Opvallend is echter wel dat dezelfde onderzoekers nu (na de feiten) opeens tot de vaststelling komen dat van de 96 beschermde dier- en vogelsoorten er liefst 34 voorkomen in deze speciale beschermde zone.
3. Ook het eerste echte visuele beeld van een mogelijk viaduct in Lillo is opgesteld. De tekening toont een betonnen gedrocht van 600 m lang en bijna 40 m breed !Ter vergelijking: het viaduct in Vilvoorde is maar 35 m breed. Van het schelpvormig kunstwerk waarmee de voorstanders van de omleidingsweg anderhalf jaar geleden uitpakten, schiet helemaal niets meer over. Het actiecomité vraagt zich dan ook af waarom de burgemeester nu geen maquette laat bouwen van het viaduct over Lillo en de Standaard, zoals het thans voorligt op de administratie Wegen en Verkeer? De bewoners van Lillo en de Standaard hebben volgens het actiecomité recht op een waarheidsgetrouwe weergave van deze kunstwerken, zodat ze kunnen zien wat voor een lelijk schandaal letterlijk en figuurlijk boven hun hoofd zal komen te hangen.
Om de overheid te overtuigen dat de omleidingsweg een grote vergissing is, zal het actiecomité elke informatie die ook maar enigszins van belang kan zijn in dit dossier, dagelijks via mail door te zenden naar alle verantwoordelijke politici, pers en andere partijen in dit dossier. Er werd ook een nieuw emailadres aangemaakt waarop eenieder terecht kan met vragen, opmerkingen en suggesties: standpunt@om-u.be.
Milieustakingsvordering. Het actiecomité geeft in haar uitgave ook meer informatie over de milieustakingsvordering die werd ingediend. Op 28 augustus werd door de tegenstanders van de omleidingsweg deze milieustakingsvordering ingeleid bij de voorzitter van de rechtbank van eerste aanleg te Brussel.
Wat is een milieustakingsvordering? Europa heeft indertijd een aantal richtlijnen opgesteld ter bescherming van de natuur. Deze richtlijnen heeft de Vlaamse overheid omgezet in wetten. Wanneer men nu van mening is dat de Vlaamse overheid door de aanleg van bijvoorbeeld een weg onherstelbare schade dreigt aan te richten aan een beschermd natuurgebied (en zo haar eigen wetten overtreedt), dan kan men naar de rechter stappen. De rechter kan ten gronde oordelen en kan desgevallend beslissen dat de uitvoering van werken, of het voorzetten van administratieve procedures zoals onteigeningen, aanbestedingen stopgezet wordt. Meer dan 10 maanden lang verzamelde onder meer het actiecomité argumenten, lieten ze studies uitvoeren, organiseerden ze tellingen naar bedreigde diersoorten Er werden zelfs luchtfotos gemaakt en ontelbare keren zakte een delegatie af naar Brussel waar ze met gespecialiseerde advocaten dossier en strategie bespraken.
Eind augustus was het dossier met zijn 2.000 bladzijden tekst, fotos, plannen, klaar. De overheid werd in een 72 bladzijden tellende dagvaarding uitgenodigd om zich voor de rechtbank te verdedigen. De indieners moeten wel nog wat geduld hebben. Het vonnis wordt pas verwacht einde mei 2010, maar de indieners hebben er alle vertrouwen in dat de rechter de stevig onderbouwde stellingen zal overnemen en het omleidingsdossier zal stopzetten.
Europa
Begin 2009 werden onder meer door de milieukoepel maar ook door Groen! en N-VA vragen gesteld bij de Europese Commissie over mogelijke inbreuken door de Vlaamse overheid gepleegd tegen Europese regels. Eind juli kwam een bericht van de Europese Commissaris waarin deze om meer uitleg vroeg. Om geen risico te lopen, werd aan de advocaten gevraagd de argumentatie mee uit te schrijven. Het resultaat is een nieuwe aanvraag tot onderzoek, ditmaal gestaafd met twee bijlagen bestaande uit een 40-tal bladzijden wetenschappelijk onderbouwde argumenten. Het is nu aan de Europese commissarissen om deze argumenten te onderzoeken en de Vlaamse overheid hierover te interpelleren.
Nog een lange weg af te leggen... De aanleg van een omleidingsweg lijkt dan toch niet zo snel en gemakkelijk te zijn zoals een resem politici in eerste instantie dachten. Men vergeet volgens het actiecomité immers dat omvormingen heel wat jaren zullen duren:
er moet een Milieueffectenrapport opgemaakt worden er moet een Ruimtelijk uitvoeringsplan gemaakt men moet de terreinen uitrusten met infrastructuur (wegen, elektriciteit..) en tot slot moeten de bedrijven hun nieuwe gebouwen nog oprichten.
Het actiecomité herhaalt dat wanneer dee politici het lef zouden hebben gehad om de beslissing uit te voeren van 5 jaar geleden met name de aanleg van de tunnel, dan was nu alle leed al lang vergeten en had Houthalen-Helchteren een mooie, snelle en natuurvriendelijke doortocht Het actiecomité vreest dat heel wat bewoners van Houthalen-Helchteren nu nog lang in onwetendheid zullen verkeren, met dank aan de huidige meerderheid die het Noord-Zuiddossier eens snel zou gaan oplossen
Vandaag kwam aan het licht dat het leger nog veel meer moet besparen dan minister De Crem vorige week aankondigde in zijn herstructureringsplan. Bovenop de aangekondigde 97 miljoen moet Defensie nog eens 31 miljoen extra besparen, niet niks!
Gevolg hiervan is dat in plaats van de aangekondigde personeelsafvloeiing van bijna 4000 militairen, er nu 9000 moeten afvloeien en dit al tegen 2013. Er wordt bovendien bespaard op buitenlandse missies en ook de kazernes zullen sneller sluiten dan verwacht. Alle Limburgse kazernes, dus ook de kazerne van Helchteren en die van Diest zullen vóór 2011 gesloten worden.
In totaal zullen in enkele jaren tijd 6000 militairen van job moeten veranderen en 5000 zullen moeten verhuizen van standplaats, soms tot 200 kilometer van hun huidige woonplaats. Ook voor de werknemers van Defensie die in de kazerne van Helchteren gestationeerd zijn, breken hieromtrent moeilijke tijden aan. Wie naar Leopoldsburg kan, is nog vrij goed af. De mensen die echter in kazernes als deze van Brasschaat worden ondergebracht, zijn heel wat minder goed af. Voor een heleboel gezinnen breekt dus een moeilijke tijd aan.
De extra besparingen voor Defensie werden al vastgelegd het laatste begrotingscomité, maar het nieuws raakte pas vandaag bekend.
Samen met de middenstand van Houthalen-Helchteren biedt het gemeentebestuur de inwoners de kans om een toffe, herbruikbare winkeltas gratis te bekomen. Om deze tas te kunnen ontvangen, moet je de bon die deze week in het gemeentelijke infoblad In&Om staat, uitknippen.
Met deze bon kan je je gratis tas afhalen bij volgende handelaars: Helchteren: tweewielers Vanharen (St. Trudoplein) en Textiel Meekers (Kazernelaan) Houthalen-Oost: Vakhandel Claes (Weg naar Zwartberg), Keurslager Claes (Tulpenstraat) Meulenberg: Slagerij Housen (Koolmijnlaan) en Schoenen 's Hertogen (Koolmijnlaan) Lillo: Total tankstation (Lillosteenweg) Houthalen-Centrum: Bakkerij Snoks (Pastorijstraat), Schoenen Vanormelingen (Vredelaan), fotoatelier Brouwers (Vredelaan), Reflexion (Grote Baan) en Slagerij Peeters (Grote Baan)
Met één bon ontvang je één tas. Een kopie is niet geldig. Je kan de bon omruilen zolang de voorraad strekt. Er zijn in totaal 4.000 tassen voorradig. Meer info: Vrijetijdswinkel tel. 011 890 700.
In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een overval gepleegd op een nachtwinkel langs de Weg naar Zwartberg. De overvallers zwaaiden met een wapen en maakten een som geld buit. Daarna verdwenen ze. Niemand raakte bij de overval gewond.
Molenheide dompelt zichzelf helemaal onder in de Halloweensfeer.
Enkele jaren geleden hadden we amper gehoord van Halloween. Het Amerikaans griezelfenomeen heeft nu echter volop zijn intreden gedaan in ons land. Ook in Houthalen-Helchteren worden er tal van activiteiten voorbereid rond Halloween. Onder meer recreatiepark Molenheide in Helchteren heeft een heel Halloweenprogramma uitgewerkt:
Vrijdag 23 oktober 2009 Kinderkaraoke en kinderanimatie gedurende de hele namiddag. Optredens in de feestzalen van 19.00 tot 21.00 uur
Zaterdag 24 oktober 2009 Dwaallichtjes-Halloweentocht. Van 18.00 tot 23.00 uur. Laatste vertrek om 21.30 uur. Grootse dwaallichtjestocht door het bungalowpark en het Wild- en Wandelpark. Vertrek: aan de tuin van de feestzalen. Deelname: 4 euro per persoon in voorverkoop. Inclusief een drankje aan de Trollenstand. Iedereen is welkom op onze Halloween-avondmarkt waar muziek, drank en vertier hoogtij viert.
Indoor Speelparadijs 'Kids Valley' Om 11.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur: interactief vertelspektakel met Ridder Jan.
Zwemparadijs 'Aqua Polis' 14.00 uur: Badpakkenspecial met o.a. de Miss Limburg kandidaten. 14.30 uur: aquagym. van 9.30 tot 10.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur : Zwembadanimatie.
Zondag 25 oktober 2009 Indoor Speelparadijs 'Kids Valley' Om 11.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur: interactief vertelspektakel met Ridder Jan.
Zwemparadijs 'Aqua Polis' 14.00 uur: Badpakkenspecial met o.a. de Miss Limburg kandidaten. 14.30 uur: aquagym. van 9.30 tot 10.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur : zwembadanimatie
Voor deze dagen kan iedereen een dagpassen aankopen voor 6 euro. Zo'n dagpas geeft recht op 1 toegang tot het zwembad en 1 toegang tot de speeltuin.
Het jaarrapport van de gemeenteraad van Houthalen-Helchteren.
Welk gemeenteraadslid is het meest actief in Houthalen-Helchteren?
Wie brost er het vaakst? Hoeveel vragen stelt een raadslid gemiddeld?
De website www.bloggen.be/stekke bestudeerde het voorbije jaar de activiteitsgraad van de gemeenteraadsleden in Houthalen-Helchteren. Voor deze studie baseerde www.bloggen.be/stekke zich op de officieel goedgekeurde gemeenteraadsverslagen.
We gingen na hoe vaak een gemeenteraadslid aanwezig is op de gemeenteraad. Hoeveel vragen hij of zij het voorbije jaar stelde en ook hoeveel tussenkomsten hij of zij op agendapunten liet notuleren. Ook werd gekeken naar de aard van de vragen. Deze studie leverde verrassende resultaten op.
Voor deze resultaten werden volgende gemeenteraden gecontroleerd:
oktober 2008 november 2008 december 2008 januari 2009 februari 2009 maart 2009 april 2009 mei 2009 juni 2009 augustus 2009 september 2009
Afwezigheden.
Een eerste onderzoek spitste zich toe op de vraag: Hoe vaak was een verkozen gemeenteraadslid afwezig het voorbije jaar op een gemeenteraad?.
Onderzoek wijst uit dat 10 gemeenteraadsleden niet aanwezig waren op alle gemeenteraden. Nochtans ligt de datum voor een maandelijkse gemeenteraad lang op voorhand vast.
Hieronder het overzicht van het aantal afwezigheden per gemeenteraadslid en dit op een totaal van 11 zittingen:
naam raadslid: fractie: aantal keren afwezig :
Caroline Goddeeris CD&V 3
John Vrancken onafh. 2
Olga Van de Vloed S&D 2
Kanli Göksal CD&V 2
Els Tiri CD&V 1
Eefje Van Wortswinkel SP-A 1
Luciana Costa SP-A 1
Maurice Vanoevelen CD&V 1
Jules DOultremont S&D 1
Leopold Kelchtermans CD&V 1
De overige raadsleden waren allen (deels) aanwezig op de gemeenteraadszittingen het voorbije jaar.
Het is toch vrij opvallend dat Caroline Goddeeris (CD&V) die door velen als een beloftevolle politica werd getipt, vrij vaak afwezig is. 3 keer afwezig op 11 zittingen is vrij veel. Het feit dat Caroline gedomicilieerd staat in Houthalen-Helchteren, maar gezien haar studie en werk vaak in Gent verblijft, zal hier ongetwijfeld een rol in spelen.
Aantal tussenkomsten.
Een tweede onderzoek bekeek hoeveel keer een raadslid tijdens deze gemeenteraden tussenkwam op een te bespreken geagendeerd punt het voorbije jaar.
Hieronder het overzicht van het aantal tussenkomsten per gemeenteraadslid en dit op een totaal van 11 zittingen:
naam raadslid: fractie: aantal tussenkomsten:
Ludo Diliën Vlaams Bel.38
Roger VanotterdijckCD&V29
Jules DOultremont S&D22
Els TiriCD&V12
Maurice Vanoevelen CD&V12
Leopold Kelchtermans CD&V10
John Vrancken Onafh. 9
Bert Cuppens CD&V 9
Olga Van de Vloed S&D 7
Kanli GöksalCD&V4
Mustapha AytarSP-A 3
Germaine Driesen Onafh. 2
Caroline Goddeeris CD&V1
Eefje Van Wortswinkel SP-A 1
Van de overige raadsleden werd geen enkele tussenkomst genotuleerd. De toelichtingen die de schepenen geven bij de agendapunten werden bij deze opsomming uiteraard niet meegeteld. Ook de antwoorden van de betrokken schepenen op de tussenkomsten werden niet meegeteld.
Ludo Diliën (Vlaams Belang), Roger Vanotterdijck (CD&V) en Jules DOultremont (S&D) komen het vaakst tussen tijdens de gemeenteraad met opmerkingen of bedenkingen.
Het is logisch dat de meeste tussenkomsten vanuit de oppositie komen. Deze tabel bewijst dat ook. Dat heeft natuurlijk grotendeels te maken met het feit dat in elke fractie vooraf aan de gemeenteraad de agendapunten worden overlopen en besproken. Fractieleden van de meerderheid hebben op die manier de kans om hun vragen te stellen binnen hun eigen meerderheidsfractie. De afspraak wordt in deze fracties dan ook vaak gemaakt dat op de gemeenteraad zelf geen bijkomende tussenkomsten worden gedaan.
Meer opvallend is het feit dat een aantal gemeenteraadsleden van de oppositie er in slagen geen enkele tussenkomst te doen op één jaar tijd.Dat geldt voor Nathalie Tielens (Vlaams Belang) en Carine Achten (Vlaams Belang).
Onderzoek van de tussenkomsten leerde ook dat deze veelal gebeurden bij themas die rechtsreeks verbonden zijn met de betrokken raadsleden. Zo kwam Maurice Vanoevelen (CD&V) bijvoorbeeld geregeld tussen bij financiële zaken (voormalig burgemeester en schepen van financiën), Els Tiri bij agendapunten van Sport en Bert Cuppens (CD&V) bij agendapunten over Jeugd. Opvallend is ook dat de tussenkomsten woonstgebonden zijn. Raadsleden van Helchteren komen vaker tussen bij punten die over dit deelgebied gaan, raadsleden van Houthalen-Oost doen dat als het over hun deelwijk gaat. Het is duidelijk datieder voor zijn achterban optreedt in de sectoren waar hij of zij reeds ervaring in opdeed.
Aantal toegevoegde vragen.
Het derde luik van het onderzoek ging kijken welke gemeenteraadsleden het voorbije jaar specifieke vragen hebben gesteld. Deze vragen werden toegevoegd aan de agendapunten die op de dagorde van de betrokken gemeenteraad stonden.
naam raadslid: fractie: aantal vragen:
Ludo Diliën Vlaams Bel. 32
Roger Vanotterdijck CD&V 10
Bert Cuppens CD&V 9
Els Tiri CD&V 8
Jules DOultremont S&D 7
John Vrancken Onafh. 7
Leopold Kelchtermans CD&V 5
Olga Van de Vloed S&D 3
Caroline Goddeeris CD&V 1
Maurice Vanoevelen CD&V 1
Ludo Diliën (Vlaams Belang) is kampioen in het stellen van vragen.
Van al de overige raadsleden werd geen enkele bijkomende vraag genotuleerd. Voor de raadsleden uit de oppositie valt op dat opnieuw de raadsleden Nathalie Tielens (Vlaams Belang) en Carine Achten (Vlaams Belang) geen enkele bijkomende vraag stelden het voorbije jaar. Ook Kanli Göksal (CD&V) stelde geen enkele bijkomende vraag.
Bijkomend wordt vastgesteld dat Ludo Diliën (Vlaams Belang) en John Vrancken (onafh.)voornamelijk vragen stellen over veiligheid, criminaliteit en overlast. Wat het onderzoek helaas niet kan tonen is de relevantie van de gestelde vragen. Zo waren er vragen bij over het buitenhangen van de Vlaamse vlag op 11 juli of over de vlaggen aan Kelchterhoef.
De vragen die dieper ingaan op specifieke materies werden steevast gesteld door oud-schepenen zoals Roger Vanotterdijck (CD&V), Jules DOultremont (S&D) en Els Tiri (CD&V). Het lijkt er op dat de verkozenen die voor het eerst in de gemeenteraad zitten de bezieling wat missen om themas dieper te bestuderen en er gerichte vragen over te stellen.
Ook in onze gemeente zijn er verschillende ouders van een overleden kind. Sinds 2003 bestaat er een praatgroep voor deze ouders. Uit deze praatgroep ontsproot het idee om een monument te ontwerpen om de overleden kinderen uit de plaatselijke gemeenschap te herdenken. Zon monument is iets anders dan een graf op een begraafplaats. Het gaat om een rustige plek in de natuur, waar mensen kunnen zitten, tot rust komen en mijmeren aan de hand van een poëtische tekst en een eenvoudig kunstwerk dat dat poëtische idee vertolkt.
In het voorjaar schreef het gemeentebestuur voor het ontwerpen van dit monument een wedstrijd uit. De opdracht was een sober en duurzaam kunstwerk scheppen aan de hand van een gedicht van een jongere uit Houthalen-Helchteren. Tijdens het schooljaar 2008-2009 werd een poëziewedstrijd gehouden in de middelbare scholen van Houthalen-Helchteren. Uit de inzendingen werd volgend gedicht gekozen als uitgangspunt en inspiratiebron voor het monument voor overleden kinderen:
in het swingende gras denkend aan jou golft de wind door de bomen de zon straalt mijn lichaam warm in de wolken zie ik jou lachen het voelt alsof je me vastpakt en fluistert ik hou van jou ik wou dat het echt was
Benny Lens diende een ontwerp voor een kunstwerk in dat helemaal voldeed aan de verwachtingen van de jury. Zijn kunstwerk krijgt een plaats in Kelchterhoef. Het gemeentebestuur en de vereniging van ouders van een overleden kind (OVOK) nodigen alle inwoners graag uit voor de onthulling van het herdenkingsmonument op 24 oktober 2009. Het monument vind je rechts van de abdijhoeve in Kelchterhoef. Er zijn ook wegwijzers voorzien.
Programma :
14.00 uur welkomstwoord van schepen Assecour
14.10 uur kunstenaar Benny Lens aan het woord
14.20 uur muzikaal intermezzo
14.25 uur woordje door OVOK (Vereniging van Ouders Van een Overleden Kind)
Uniek concert met piano en klarinet, gebracht door Maarten Lingier en de zussen Buzzerio.
Op 18 oktober '09 moeten de liefhebbers van steengoede klassieke muziek zich zonder twijfel naar het CC Casino in Meulenberg begeven. Daar brengt pianovirtuoos Maarten Lingier om 15.00 uur samen met de zussen Buzzerio een uniek concert. Er werd een specifiek programma samengesteld met piano en klarinet. Donatella en Graziana Buzzerio musiceren bij harmonie De Eendracht en bij een aantal andere muziekgroepen. Grazziana studeerde af aan de academie van Beringen met grootste onderscheiding na haar klarinetles bij Chris Mesens. In november 2006 verwierf ze een zilveren medaille op het Concours Européen pour clarinette in Luxemburg. Ze studeert nu klarinet aan het Lemmensinstituut bij Greet Severens. Donatella volgde o.m. slagwerk en piano aan de academie van Beringen bij Erwin Thoelen en Jos Braeken. Later studeerde ze bij Stefan Meylaerts. Momenteel studeert ook Donatelle aan het Lemmensinstituut. Ze leidt ook het jeugdorkest de HMB- band; Happy Musicians Band of Heusden Meulenberg Berkenbos.
Aansluitend op het concert van Maarten, Grazziana en Donatella brengt ook Quilombo een concert. Quilombo is een collectief van vijf jonge bezielde muzikanten. Hun liefde voor de tango, Astor Piazzola en andere tangohelden bracht hen samen. Zij brengen het programma Bailame met vier dansers en danseressen en Zuid-Amerikaanse ritmes.
Quilombo bestaat uit Johan Sarens (gitaar), Kaat De Meulder (bas), Els Vrints (piano), Toon Dockx (viool) en de Houthalenaar Toon Moermans (accordeon).
Het gemeentebestuur helpt u uw studietoelage aanvragen.
Tot 30 juni van elk schooljaar kunnen ouders van schoolgaande kinderen een schooltoelage aanvragen. Ook kleuters en leerlingen van het lager onderwijs komen in aanmerking voor zo'n schooltoelage. Met de nieuwe regelgeving zullen bovendien meer leerlingen uit het secundair onderwijs in aanmerking komen voor een schooltoelage. Zo'n schooltoelage aanvragen, moet op een specifieke manier en met de juiste documenten gebeuren. Het gemeentebestuur wil u hier dan ook mee helpen en organiseert op 19 oktober '09 van 15.00 tot 18.00 uur een informatiemoment hieromtrent. Ouders kunnen met het aanvraagformulier gedurende deze uren langskomen op het gemeentehuis (raadszaal) en daar zullen ambtenaren hen helpen met het invullen en voorbereiden van de aanvraag.
Het aanvraagformulier dat u moet meebrengen en ook heel wat andere informatie kan je verkrijgen via het schoolsecretariaat of via het Centrum voor Leerlingenbegeleiding. Meer info vind je ook op de website www.studietoelagen.be of via het telefoonnummer 1700 van de Vlaamse Overheid.
Deze service van het gemeentebestuur wordt op maandag 26 oktober herhaald. Opnieuw kan u dan tussen 15.00 en 18.00 uur terecht in de raadszaal van het gemeentehuis voor hulp omtrent de schooltoelage. Van november 2009 tot juni 2010 kan je bovendien elke 2de maandag van de maand tussen 15.00 en 18.00 uur terecht in het gemeentehuis voor hulp met de aanvraag tot schooltoelage. Vergeet als je langskomt niet de SIS-kaart van jezelf en van de schoolgaande kinderen mee te brengen.
Grootscheepse politiecontroles tijdens SLIM-actie dit weekend.
Dit weekend wordt in heel de provincie een grootscheepse alcohol-, drugs- en snelheidscontrole georganiseerd door de verschillende politiezones. Ook de politiezone Houthalen-Helchteren doet er aan mee. Deze grote politieactie kadert in de SLIM-campagne waarbij elk weekend in minstens 4 politiezones van de provincie Limburg zulke controleacties plaatsvinden. Van 16 tot 19 oktober worden die acties voor de tweede keer dit jaar uitgebreid naar heel de provincie. Dat wil zeggen dat erkomend weekend, tussen vrijdagavond 18.00u en maandagmorgen 06.00u, gecombineerde alcohol-, drugs- en snelheidscontroles zullen gehouden worden door de Limburgse politiezones en door de WegPolitie Limburg. Ook opletten in de buurt van Houthalen-Helchteren dus.
7.500 euro voor renovatiewerken aan wijkcentrum De Hutte.
Wijkcentrum 'De Hutte' in Houthalen-Oost ontvangt van het gemeentebestuur een toelage van 7.500,00 euro. Dit bedrag zal aangewend worden voor een aantal noodzakelijke renovaties in en om het gebouw. De toelage werd toegekend aan de vzw Bond De Heivinken, dat is de vzw die het wijkcentrum beheert. Het wijkcentrum wordt gebruikt voor ontspannings- en ontmoetingsmomenten in de wijk. (foto: blog.seniorennet.be)
Zopas werden de nieuwe gebruikerstarieven voor De Plas voorgesteld. De Plas is een recreatiedomein, grenzend aan domein Kelchterhoef. Het bestaat uit een grote waterplas en ruime evenementenweides. Jaarlijks vinden er tal van activiteiten plaats, zoals de Free Outlaw-meeting en de Hondameeting. De nieuwe tarieven worden als volgt bepaald:
1. Organisatie van niet-gemeentelijke evenementen door derden: 300 euro per dag dat het evenement effectief ingericht wordt (dag van opbouw en afbraak niet inbegrepen) (cfr. Free Outlaws). Organisatie van niet-gemeentelijke evenementen door derden die een periode van meer dan een week bestrijken: 300 euro per week (cfr. Evangelische Kerk).
2. Organisatie van een niet-gemeentelijke activiteit door scholen en overheidsinstellingen: 150 euro per dag.
3. Levering en verbruik van stroom en water:
a. enkel 220V wordt aangeboden alsook water. 380V dient opgewekt te worden door een dieselgenerator waarvoor de organisator zelf dient te zorgen.
b. Een normaal verbruik ten bedrage van 300 KWh stroom/activiteit en 1 m³ water/activiteit is inbegrepen in het tarief. Alles boven deze hoeveelheden wordt afgerekend aan de officiële eenheidsprijzen geldig op 1 januari van het kalenderjaar waarin de activiteit ingericht wordt.
4. Voor de toepassing van de tarieven wordt geen onderscheid gemaakt of de leden, leerlingen, werknemers of maatschappelijke zetel van de vereniging/onderneming/organisatie uit onze gemeente afkomstig zijn.
5. De betalingen voor het gebruik van de Plas dienen op voorhand te gebeuren op basis van een door het gemeentebestuur opgemaakte factuur.
6. Organisatoren van wandel- en fietstochten, in zoverre ze een gunstig advies van ANB verkregen hebben, mogen gratis rond De Plas recreëren op voorwaarde dat zij geen stand of andere activiteit inrichten op het grondgebied rond De Plas. Doen zij dit wel zijn ook zij onderhevig aan voormelde tarieven ongeacht het doel van de in te richten stand of de bijkomende activiteit.
Minister de Crem weet precies niet goed wat hij wil.
Nadat Minister van Defensie De Crem (CD&V) enkele maanden terug nog duidelijk in de media liet verstaan dat er van de sluiting van de kazerne in Helchteren geen sprake kon zijn, komt hij daar vandaag op terug. De Crem stelde zopas zijn groot besparingsplan voor. Hierin staan een aantal opvallendheden. Het aantal manschappen daalt van 39.000 naar 34.000 en een hele resem kazernes gaan sluiten. Onder de kazernes die sluiten is ook deze van Helchteren! De manschappen die in deze kazernes gehuisvest zijn, worden elders geherlocaliseerd. Ook het paracentrum van Diest sluit de deuren. Voormalig minister Flahaut (PS) had dit plan een vijftal jaren geleden al gelanceerd. Hij ging toen uit van een sluiting voor de kazerne van Helchteren in 2014. De Crem gaat nog een hele stap verder en stelt dat reeds in 2011 Helchteren de deuren zal sluiten. Ook bij de luchtmacht wordt bespaard. Zo zullen 6 van de 60 F16 - gevechtsvliegtuigen verdwijnen. Benieuwd of op dit besparingsplan nog acties zullen volgen.
In primeur: het jaarrapport van onze gemeenteraadsleden.
Op woensdag 14 oktober bieden wij u in primeur het jaarrapport van onze gemeenteraadsleden aan op deze site. Wie stelde de meeste vragen? Wie was er het vaakst afwezig? Wie deed de meeste tussenkomsten? U leest het allemaal voor het eerst hier op deze blog! Ook benieuwd wie uw stem waard was? Ontdek het op woensdag 14 oktober allemaal !
In Houthalen-Helchteren is een reglement op het afsteken van vuurwerk goedgekeurd. Dit reglement, wat voorheen nog niet concreet bestond, bevat volgende bepalingen:
Artikel 1 §1. Met behoud van de toepassing van de wettelijke en reglementaire bepalingen is het verboden, zowel op de openbare weg als op private domeinen, binnenplaatsen en
op alle plaatsen die palen aan de openbare weg, om het even welk vuurwerk af te steken of voetzoekers, thunderflashes, knal- en rookbussen te laten ontploffen.
§2. De burgemeester is ertoe gemachtigd toestemming te verlenen om feestvuurwerk af te steken.
§3. Het college van burgemeester en schepenen is ertoe gemachtigd toestemming te verlenen om spektakelvuurwerk af te steken.
Artikel 2 §1. Een particulier die om een machtiging tot het afsteken van feestvuurwerk vraagt, moet voldoen aan de geldende wetgeving inzake minimumleeftijd voor het afsteken van dergelijk vuurwerk.
§2. Een particulier mag nooit meer vuurwerk in zijn bezit hebben dan de naar de normen van de geldende wetgeving toegestane hoeveelheid pyrotechnisch sas.
Artikel 3 §1. De aanvraag om toestemming tot het afsteken van vuurwerk dient minimaal 2 maanden voorafgaand aan de feiten te gebeuren.
§2. Aanvragen dienen gericht te worden aan het College van Burgemeester en Schepenen, t.a.v. de dienst Promotie en Preventie. De organisatoren krijgen het reglement op de vuurwerken bezorgd en zullen gewezen worden op het aspect dierenwelzijn.
Artikel 4 §1. Het afsteken van vuurwerk wordt slechts toegelaten mits toestemming én tot 22 uur in de herfst- en winterperiode (21 september t.e.m. 20 maart) en tot 23 uur in de lente- en zomerperiode (21 maart t.e.m. 20 september).
§2. In uitzondering op bovenstaande uurregeling (art. 4, §1) is het afsteken van feestvuurwerk ook toegelaten op oudejaarsavond vanaf 23u tot nieuwjaarsdag 1u.
Artikel 5 §1. Indien de totale hoeveelheid vuurwerk meer pyrotechnisch sas bevat dan wettelijk toegestaan voor consumenten, dient het vuurwerk afgestoken te worden door een vergunde firma.
§2. In dat geval dient eveneens een veiligheidsdossier opgesteld te worden door de betrokken firma. Dit veiligheidsdossier dient minimaal volgende gegevens te bevatten: - Datum, aanvangsuur en einde van het vuurwerkevenement. - Naam en adres van de vuurwerkmaker. - Locatie van het vuurwerk. - Certificaten & diplomas van de vuurwerkmaker. - Referentielijst van vorige vuurwerkspektakels. - Een afschrift van de verzekering. - Een materialenlijst met vermelding van al het vuurwerk wat gebruikt zal worden tijdens het spektakel. Deze materialenlijst dient navolgende gegevens te bevatten: type vuurwerk, duurtijd, kaliber, aantal, klasse, UN nummer, Belgische classificatie, bruto gewicht per stuk, netto gewicht per stuk, maximale hoogte van het vuurwerk, aanbevolen veiligheidsafstand.
Artikel 6 §1. Indien er sprake is van een vuurwerk zoals beschreven staat in artikel 5 §1 van dit reglement, dient de organisator van het vuurwerkevenement tijdig een voorpost van de brandweer aan te vragen. De kosten die hieraan verbonden zijn, vallen ten laste van de organisator.
§2. Voor het aanvragen van een voorpost kan de organisator zich wenden tot de dienstchef van de brandweer van Genk, C-Mine 50, 3600 Genk. Telefoon: 089/65.33.33.
Artikel 7 §1. Ten minste 1 week voorafgaand aan het afsteken van het vuurwerk, dient de organisator de buren wonend in een straal van minimum 200 meter schriftelijk in kennis te stellen van het geplande vuurwerkevenement.
§2. Deze kennisgeving dient minimaal volgende elementen te bevatten: gegevens van de organisator: naam, voornaam en nummer waarop de organisator tijdens het vuurwerkevenement te bereiken is, de locatie van waar het vuurwerk afgestoken zal worden, het verwachte tijdstip van aanvang, het verwachte tijdstip van einde.
Artikel 8 §1. Onverminderd de toepassing van de in dit reglement opgenomen politiestraffen, kan de burgemeester bij niet-naleving van de bepalingen uit dit reglement het vuurwerk ambtshalve laten stopzetten op risico en kosten van de overtreders.
§2. De lokale politie en de preventieadviseur/veiligheidscoördinator kunnen zich zowel voor, tijdens als na het vuurwerkevenement aanbieden. Indien de omstandigheden dit vereisen, kunnen zij het vuurwerkevenement stilleggen. Hierbij wordt ook gekeken naar de windrichting en snelheid op het moment van de vaststellingen.
Artikel 9 Inbreuken op de beschikkingen van onderhavig reglement zullen bestraft worden met politiestraffen.
Buitengewone toelage van 40.000 euro voor KTC Meulenberg.
Tennisclub KTC Meulenberg ontvangt van het gemeentebestuur een buitengewone toelage van 40.000,00 euro. De tennisclub voerde met deze toelage volgende werken uit in haar tenniscentrum in Meulenberg: - plaatsing van een tennismuur - leveren en plaatsen van een bergruimte - vernieuwen van de lampen en de verlichting van de tennishal - aankoop van een reinigingsautomaat voor de tennishal - werken aan het sanitair voor mindervaliden De voltallige gemeenteraad ging akkoord met het uitbetalen van deze buitengewone toelage.
Gemeentebestuur ondertekent overeenkomst met vzw TenK.
Het gemeentebestuur van Houthalen-Helchteren ondertekende zopas een overeenkomst met de vzw TenK en dit voor de periode van 2009 tot en met 2012. Vzw TenK staat voor Tuin- en Klusdienst en is een tewerkstellingsproject. Deze overeenkomst kadert in het decreet Lokale Diensteneconomie. Het Actieplan Jeugdwerkloosheid werd vervangen door het decreet Lokale Diensteneconomie. In dat kader werd de samenwerkingsovereenkomst 2009-2012 met vzw TenK ondertekend. De vzw TenK werd opgericht in 2009 onder de vleugels van het PWA.
Het afsluiten van de overeenkomst is een rechtstreeks gevolg op de Septemberverklaring van de Vlaamse Regering van 26 september 2005 waarin de verdere uitbouw van de sluitende aanpak (=alle jonge werkzoekenden binnen een half jaar werkloosheid bereiken en hen een passend dienstenaanbod bezorgen) in de benadering van jonge werkzoekenden werd vermeld, en waarin werd gesteld wordt dat voor jongeren bijkomende initiatieven zullen worden ontwikkeld. Dit dient gerealiseerd te worden in partnership van VDAB met de steden en gemeenten, zoals Houthalen-Helchteren, die geconfronteerd worden met een hoge en hardnekkige werkloosheid bij jongeren. Het doel van deze samenwerking is een toegankelijke, kwalitatieve en aanvullende dienstverlening, gebaseerd op duurzame tewerkstellingscreatie voor doelgroepwerknemers. De dienstverlening verloopt in opdracht van het lokale bestuur. Ze behelst de uitvoering van een tuin- en klusjesdienst bij particulieren binnen het grondgebied van de gemeente Houthalen-Helchteren. Deze overeenkomst wordt gesloten voor het kalenderjaar 2009 tot en met 2012. De stilzwijgende verlenging van de overeenkomst is uitgesloten. Om de periode te verlengen moeten de partijen, na overleg en indien wenselijk, een nieuwe overeenkomst afsluiten. De dienst biedt een dienstverlening aan m.b.t. tuinonderhoud en klusjes bij particulieren voor de volgende doelgroepen van Houthalen-Helchteren: mensen met een OMNIO-statuut, OCMW-cliënteel, mensen met lichamelijke of mentale beperkingen, inwoners ouder dan 65 jaar, inwoners die een sociale woning huren. De dienst omvat o.a. gras maaien, snoeien, hagen scheren, mechanische onkruidbestrijding, aandacht voor compostering en afvalarm werken evenals het uitvoeren van eenvoudige, kleine klussen zoals verven, kleine herstellingen Het gemeentebestuur engageert zich met deze overeenkomst ook om de vzw TenK jaarlijks een toelage van 7.500,00 euro te geven. Vzw TenK engageert zich om rond toeleiding van klanten nauw samen te werken met het PWA van Houthalen-Helchteren die klanten op hun wachtlijst zullen doorverwijzen alsook met het OCMW, GTB en de sociale huisvestingsmaatschappij.
Onrust neemt toe in Meulenberg: zaterdagnacht drie brandstichtingen.
In de wijk Meulenberg blijft het woelig en de onrust onder de bewoners neemt toe. Zaterdagnacht werd op drie plaatsen brand gesticht in de wijk. Over het 'waarom' van deze brandstichtingen bestaat vooralsnog geen duidelijkheid. Het is dan ook begrijpelijk dat een aantal buurtbewoners verklaart nu in angst te leven.
In de Dennestraat werd brand gesticht in een garage, en aan de Bremstraat haalden onbekenden een auto, een fiets en een bromfiets uit een garage. Omdat ze het voertuig niet meteen gestart kregen, staken ze het in brand. Een beetje verderop werd zwerfvuil in brand gestoken. Buurtbewoners en gemeentebestuur begrijpen deze vandalenstreken niet. Volgens hen gaat het louter om pure vernielerij. Mogelijk zijn deze criminele feiten ook een gevolg op de recente acties die de politie, met succes, voerde tegen criminaliteit in de wijk.
Beste lezer, welkom op deze blog waar je dagelijks nieuws uit onze gemeente vindt. Zelf iets te melden, geef me een seintje! Groeten, Stijn Van Dingenen
E-mail mij
Volg het nieuws van Houthalen-Helchteren ook op facebook: