Na 5 keer
opstijgen en landen op 3 verschillende vluchten zijn we er geraakt: Kigoma in
Tanzania!
We zijn na
onze tweede vlucht nog (enkele uurtjes) blijven overnachten bij de broeders van
liefde in Dar es salaam. Een drukke stad waar we onze eerste wilde dala dala
rit hebben beleefd. Met 10 personen plus chauffeur in een minibusje volgepropt
met bagage razend door de hobbelige wegen hebben we veel lol gehad. De rest kon
er onverwacht niet meer bij en heeft een taxie genomen. De geurtjes die ons af
en toe tegen kwamen waren iets minder, maar kom. Bij de broeders hebben we per twee
in één vies bedje proberen te slapen nadat de sleutel werd gevonden tussen 20
andere sleutels in een emmer. De drukkende hitte (28°C) maakte dit geen
lachertje. De WC, als je dat gat zo kan noemen, was een uitdaging waar de
meeste zich noodgedwongen aan gewaagd hebben. Onze eerste reisdag was lang,
vermoeiend en heeft de eerste indrukken over Afrika al doen oplaaien.
Om drie uur
zijn we weer opgestaan om met de dala dala terug naar de luchthaven te gaan en
de vlucht naar onze eindbestemming te nemen. We kwamen ongeveer om half tien
hier in Kigoma aan. De dala dala heeft ons samen met onze bagage naar het
jouthcenter gebracht. De natuur is hier prachtig, een heuvelachtig landschap
met veel groen. Broeder Eric heeft ons hier goed opgevangen. Onze eerste
kennismaking met de bewoners van maendeleo met veel handgebaren, daar ons
Swhalili nog wat roestig is. Maar we komen er wel Pole pole !
We zijn meteen
een wandeling gaan maken en hebben een lekker frisse pint of wat fris gedronken
in een hotel langs het Tanganika-meer, het langste en het diepste meer ter
wereld. En geloof het of niet, de eerste rode schouders kwamen al piepen. Terug
op onze verblijfplaats aangekomen, hebben we onze kamers verdeeld en hebben nog
rijst met bonen gekregen. Daarna zijn we gaan zwemmen in het lauwe water van
dat prachtige meer. Wat een verfrissing! Nu zijn de rode schouder nog eens goed
in aantal toegenomen. Ook zijn we nog naar de plaatselijke markt gegaan waar we
minibananen, een watermeloen en water gekocht hebben. Bij café Sandra hebben
nog even iets gedronken, de vermoeidheid van onze lange reis begon stilletjes
door te wegen. Dus tijd om ons even op te frissen en aan het evaluatiemoment in
de kring te beginnen. Hier hebben we nog wat afspraken gemaakt en zijn we de
cirkel rond gegaan om onze bio-psycho-sociale eerste indruk te verwoorden in de
groep. Ook de sappige watermeloen heeft gesmaakt. Tijd voor het eten. Maar
eerst bidden. Dit was zingen tot de stroom erbij uitviel. Deze keer was het
maïsmeel-puree-mengsel-ofzoiets (ugalie) met bonen door een deel van ons
gegeten met de handen bij gebrek aan vorken. Niet zo lekker. Even later hebben
we nog samen gezeten in het donker tussen de muggen.
Fris
gewassen gaan we nu ons proper bedje induiken voor een welverdiende nachtrust!
11-02-2010
projecten
Tijdens ons verblijf zullen we verschillende projecten bezoeken binnen de gezondheidszorg. Dit zijn zowel ziekenhuizen als voorzieningen voor mentaal gehandicapten, weeskinderen en scholen. Een korte beschrijving van deze projecten vind je in de bijlage.
Het Maendeleo Jeugdcentrum neemt het op voor verwaarloosde jongeren. Het jeugdcentrum doet dit echter op een heel eigenzinnige wijze. De jongeren worden niet als slachtoffers behandeld, maar op hun verantwoordelijkheid gewezen. Men vraagt niet: wat kunnen we voor jullie doen, maar wat kunnen jullie voor de maatschappij doen?. Niet wat ze tekort komen wordt centraal gesteld, maar wat ze aan capaciteiten hebben. In het jeugdcentrum worden de jongeren gevormd en opgeroepen om actief buiten het centrum de maatschappij op te bouwen. Dit doen ze in kleine groepen, onder leiding van een ancien. De jongeren verzorgen zieken aan huis, bouwen hutten voor bejaarden, bezoeken gevangenen, brengen water op moeilijk bereikbare plaatsen, organiseren sportactiviteiten in de sloppenwijken, zetten een jeugdbeweging op enz. In ruil krijgen ze de kans om te groeien in verantwoordelijkheid, een plaats om te slapen en wat te eten. Hier gaan wij tijdens onze inleefreis elke middag en avond eten.Dit om in contact te komen met de jeugd in Kigoma.
enkele sfeerbeelden
wondverzorging in Maendeleo doven jonge gasten
de smalle 'straatjes' op de markt in Kigoma Gombe Stream
het plaatselijke kapsalon Lake Tanganyika
Kabanga School for Nursing Jean-Michel en Gert
08-01-2010
home
Volg onze blog
12 studenten en 2 docenten van het departement gezondheidszorg van de KHLim, maken momenteel een inleefreis in Tanzania. Een inleefreis is een reis waarbij de focus ligt op het kennis maken met een andere cultuur en het aanscherpen van interculturele competenties.Een inleefreis is anders dan een gewone reis. Het accent ligt niet op ontspanning of veel zien maar op de ontmoeting met de plaatselijke bevolking.
We gaan als groep op inleefreis. Dit betekent dat het engagement en inbreng van alle deelnemers belangrijk is.
Veel plezier met het lezen van onze blog en vergeet geen berichtje te posten in ons gastenboek!
Studenten en begeleidende docenten komen maandelijks samen om stil te staan bij persoonlijke- en groepsuitdagingen. Open uitwisseling over eigen engagement en motivatie, visie op de samenleving en het Zuiden, verwachtingen en onzekerheden t.o.v. het reisgebeuren, komen aanbod.
Daarnaast is er plaats om diverse aspecten (politieke, culturele, sociale, ) van Tanzania te bespreken. Op formele en informele momenten wordt er gewerkt aan een positieve groepscohesie. Dit word gestimuleerd door het gezamenlijke volgen van de internationale voorbereidingsdag van de Associatie in Leuven en de cateringen die we mogen organiseren voor Quadri Khlim.
inleefreis
De inleefreis is het hoogtepunt van het programma en dit gedurende 14 dagen.De reis vindt plaats tijdens de Krokusvakantie en de Cultural Awareness week van 2010.
Het programma van de reis bestaat uit ¼ studiebezoeken, ½ participerend ervaren en ¼ tijd wordt vrijgemaakt om het land te bezoeken. Het participerend ervaren bied de unieke mogelijkheid om gedurende een aantal dagen zich in te leven in de werking van één of meerdere plaatselijke zorginstellingen.
Studiebezoeken bieden ons de kans kennis te maken met het dagelijkse leven en de gezondheidszorg in Tanzania. We proberen enkele plaatselijke scholen te bezoeken. Waaronder een school voor verpleegkunde. We gaan in gesprek met Tanzaniaanse studenten verpleegkunde.
Voor de inleeftijd worden we verdeeld in kleine groepjes en nemen we deel aan het dagelijkse leven in enkele zorginstellingen.We helpen waar mogelijk, we kijken, lerenen participeren. Een open houding en het zich trachten te verplaatsen in de leefwereld van de mensen geeft ons voer om later te bespreken in de evaluatiemomenten. In wederzijdse uitwisseling en luisterbereidheid groeit nabijheid en verbondenheid, in respect voor ieders eigenheid, tradities en gewoontes. We zullen ermet een beperkt comfort envreemde gebruiken worden geconfronteerd.De plaatselijke situaties staan soms in contrast met onze eigen manier van denken en leven.
Als toerist bezoeken we Kigoma stad, het museum in Ujiji (waar Dr. Stanley een ontmoeting had met Dr. Livingstone) en het kleinste natuurpark van Tanzania: (Gombe,voornamelijk bekend voor zijn chimpansees).
naverwerking
De getuigenis van de deelnemers krijgt concreet gestalte tijdens Khlimundo. Hierop presenteren zij hun ervaringen voor familie, kennissen, medestudenten, docenten en iedereen die maar wil. Deze voorstelling zal doorgaan in de Karibu op de campus van de KHLim. Van harte welkom!
Tot slot zal er een afsluitende sessie met een etentje worden georganiseerd voor de deelnemers op het einde van het academie jaar.
travel plan
In de bijlage vind je een 'Travel' programma hoe wij het hebben voorgesteld aan onze correspondenten in Kigoma. Jean-Michel is de persoon die terplaatse de contacten legt met de verschillende verzorgingsinstellingen en ziekenhuizen.