Niet alles kan natuurlijk van een leien dakje lopen. Een ander raam van de keuken, het middelste van de drie op een rij, is gescheurd. Of dit al eerder was of niet weten we niet want toen zat er nog plastic voor. Nu het lemen (prachtig!!) gedaan is, is alle plastic eraf. En toen zagen we dus de scheur. Wordt ongetwijfeld gemaakt.
Woensdag was het een spannende dag want toen is Eandis dus geweest en hebben ze (toch snel ) de de hoofdleiding gevonden. En uiteraard ook aangesloten en opengezet. Hierdoor kon eindelijk de muurverwarming en de (in de kelder) vloerverwarming beginnen, en merkten ze ook, op enigzins komische wijze, een lek op. Hierdoor hebben ze niet genoeg tijd gehad om het bad te plaatsen want eerst moest het lek gevonden worden. Hoezo enigzins komisch: de ketel zit is boven, en net eronder was een van de mannen van het leem aan het lemen, maar die leem flatste er telkens vanaf. Normaal wordt dat gezet, lijkt op modder, en blijft het zitten aan de muur. Nu kwam het er FLATSJ weer af. Dus was de conclusie dat er een lek was, dicht bij de ketel die net werd opgestart en waar dus door de muurverwarming water kwam. Daar werd al snel het lek inderdaad gevonden; het kwam doordat er een T-stuk niet goed was aangesloten. Kan gebeuren, maar is natuurlijk niet fijn. Shit happens, zullen we maar zeggen.
Maar goed, nu is het lemen dus helemaal klaar, het ziet er prachtig uit! de mannen van www.natuurlijkbouwen.be zijn echte vakmannen! Ook de verwarming is dus langzaam (niet meteen voluit want dat kunnen er scheuren ontstaan) aan het opstarten. Het einde is bijna zicht.
wat doen wij nu zoal? wij? niet veel, alleen paperassen, dozen inpakken en op zoek naar dingen die we nodig hebben voor t nieuwe huis. Recuperatie; daar doen wij aan. Tl lampen uit een tennishal, gordijnen van t oude huis op maat gemaakt door lief mamaatje, luxaflex van zuslief, keuken opgehaald bij kweet niet meer wie..
Ondertussen moeten de lemers een tandje bijsteken om alles op tijd af te krijgen. En dat valt niet mee. Hopelijk komt ook de grondwerker nog binnenkort en komen ze ook de electriciteit afmaken. Morgen een belangrijke dag want dan komt Eandis zoeken naar de gasleiding met een graafmachine.
Zondag de keuken halen Maandag as beginnen ze weer met de leem, we hebben geluk gehad met t weer! Voor de leem hebben ze 7 dagen nodig, ondertussen komt frank om het buiten te vervolledigen. daarna zijn wij aan de beurt om kamer voor kamer te schilderen. dan is het bouwverlof en komt op miraculeuze wijze de trap, die moet erin zitten voor het einde van het bouwverlof dan komen de mannen om te tegelen, de binnendeuren, de hoogslapers en dan het sanitair en het afwerken. Dus, een strakke planning, en oh ja, we moeten nog dozen inpakken om te verhuizen ik zou t bijna vergeten.. en als ik dan nog tijd over heb of teveel stress, dan loop ik een rondje want 2e kerstdag doe ik nog effe een halve marathon tussendoor; lekker getimed daniella maar wel goed voor de kilostabiliteit (nieuw woord) toedeloe
Donderdag waren de mannen van Eandis er, eerste de electriteit aangesloten, geen probleem. Toen gaan graven om de hoofdleiding te vinden voor het gas. En graven En graven En graven En graven En toen was het middag en werd ons verteld: "de hoofdleiding van het gas kunnen we niet vinden, hij ligt ergens anders dan op het plan staat beschreven Conclusie: nieuwe afspraak maken om met een graafmachine te gaan zoeken duurt twee a drie weken nu geen gas dus geen verwarming en dus niet sneller droog leem De electriciteit kan opengesteld worden wanneer het contract met de leverancier getekend is, maar beter is het om te wachten tot het gas ook kan worden opengezet om extra (voorrij-administratie etc..) kosten te vermijden. ..........wordt vervolgd....
Sommige dingen gaan goed, andere dingen wat minder. De leem droogt beter dan verwacht dus dat is een meevaller. . Hoewel Anders bekeken is het helemaal geen meevaller, of wel? wat denk jij? vul de poll in dan weten we hoe jij erover denkt. Want....het zóu natuurlijk gewoon 3 weken drogen en dan de volgende laag en dan nog 3 weken en dan klaar. Maar....toen kwam de tegenvaller dat de verwachting was dat het veel langer zou duren. Dus......nu dat niet zo is, is het dan nog wel een meevaller?
Wat wel een tegenvaller is dit: Hoe deze scheuren in het glas van de koepel van de keuken komt weten we nog niet, maar misschien aanstaande vrijdag. dan wordt het onderworpen aan inspectie, door de architect. Maar mag ik even een woordje spuien? (alleen mijn woorden): klotekoepels, kosten een berg geld, en brengen niet op wat verwacht was.. niet meer doen dus (oh te laat)
dat wat je op de foto ziet is als volgt en logisch: droog is licht, nat is donker
hoiij nou, het zag er naar uit dat we het financieel niet gingen halen, maar we hebben een redder in nood! Dankzij deze redder kunnen we toch het hoognodige doen om er in te trekken. Ware het niet.... dat de leem erg voor vertraging zorgt! Normaal is een eerste laag zo'n drie cm maar bij een strobalen huis, waar de stro blijkbaar niet goed genoeg is gezet en geschoren, hebben we een eerste laag van maar liefst 8cm leem! Dit moet nu drogen, mínimaal en met de beste temperatuur vier weken (is dus 15 december). Dat houdt in: niet vriezen overdag en liefst lekker warm. MMMmmm... was het niet winter?? Pech dus, want na de eerste laag heeft ook de tweede laag zo'n vier weken nodig (is 5 januari). Ervan uitgaande dat het niet vriest wanneer de tweede laag gezet moet worden want als het vriest doet de machine het niet en is het leem uit de zakken natuurlijk bevroren en niet te gebruiken. (decembrrrrr) Pech dus. Dus... op zoek naar een huurhuis? De kelder inrichten als 'huis'? iemand ideeen? huis te huur? gokken? anyway, het was trouwens ook even schrikken toen we de eerste laag er op gezet zagen.. oeioei als dat maar goedkomt.. Maar nu we hebben gezien hoe goed die mannen dat kunnen, hebben we vertrouwen dat we mooie muren krijgen. En.. positivo zegt: hoe meer leem, hoe meer deze de warmte vasthoudt en hoe minder stoken!
Tijd voor een grondige inspectie naar het budget. Belangrijk hierbij is voor ons dat we nu de bouw even zo goed als stopzetten en kijken naar de mogelijkheden. Een spannende tijd. We zullen zien hoe dit dal verloopt en houden je op de hoogte. Ondertussen MOET het leem toch gezet worden, om de balen te beschermen. Ze zijn ook nu van binnen geschoren, zo goed en kwaad als het ging, want de muurverwarming zat er al op (foutje in de organisatie). Met de slijpschijf heeft jos dan zijn beste beentje voor gezet en hopelijk komt het tot een strakkig einde. we konden kiezen voor hoeken van muren of ronde muren en we kozen voor ronde muren, net als buiten.
overleggen en vergaderen, onderhandelen en bespreken
Vandaag weer een werfvergadering, waarbij het een en ander weer is overlopen. Week 43, de week van de 24ste oktober, worden de muren bezet met leem; wij kijken er naar uit! Hoe leuk stro ook is, we zijn het wel een beetje beu.. Electriciteit, sanitair en verwarming gaat ook goed vooruit. Op dit moment wordt de vloerverwarming geplaatst in kantoor en archief. Donderdag alleen,zonder man,een lange dag bij halschoor in Meer geweest om in één dag tot een bestelling te komen van tegels. Tegels gekozen voor badkamer, douche en toiletten. We laten de vrolijke kleurtjes in dit geval even links liggen, jaja, ik word ook ouder..en gaan voor romantiek Gelukkig waren we niet met twee want dat zaten we er nu nog..
De kurk in de kelder ligt er ook al tweelagig, dat is dat zwarte wat je ziet, goed dat je het niet kunt ruiken want erg lekker is dat niet. Boven zijn ze zo ongeveer wel klaar, even wachten op de leem en dan kunnen we gaan verven. Nu zijn ze vooral bezig met de woonkamer, om de wanden te zetten, en al onregelmatigheden weg te werken en het plafond te zetten in gyproc. Wij wachten op de definitieve offerte van biohome, daar waren we dan vrijdag weer langsgegaan om de eerste offerte te bespreken (ze zullen wel gek worden van ons twijfelaars)
Kindjes? oh ja die hebben we ook nog, ik ben blij dat we niet altijd zo druk zijn, ik kan maar half van ze genieten, met mijn hoofd er niet bij. .. Maar: ze zijn lief en vragen zelf wel hun aandacht op momenten dat ze weten dat wij niets doen.. de Dame in dit huis wordt om 5.15u wakker voor haar quality time zo heeft ze wel exclusieve aandacht tot 6.30u, daarna moet ze delen met de mannen. Jakob is heel goed bezig, luistert weer beter en is vrolijk. Gijs is een beetje zenuwachtig voor zijn verjaardag, en ook hij wil nou onderhand wel dat het huis af is..
Waarschijnlijk een van de laaaaatste dingen die een ander zou doen, maar wij hebben maar vast een trampoline ingegraven, kunnen we alvast springen Ongetwijfeld hadden we best eerst de buitenkozijnen kunnen beitsen, maar daar hadden we (ik) nog geen zin in Wel veel plezier nu al in de tuin! Maar goed, er zijn anderen die de binnenkant afwerken en er zijn weer anderen die de buitenkant aanpakken. Soms lijkt t alsof er niets gedaan is binnen, maar de kleine dingen mogen ook gezien worden en zijn eigenlijk zelfs de belangrijkste. Hadden we er af en toe geen idee van hoe dát nou netjes kon worden, de handen van de werkmannen toveren er wat moois van. Ook voor de keuken hebben we een bedrijf gevonden wat voldoet aan onze eisen, BioHome. Nu maar hopen dat we de keuken op tijd geplaatst krijgen want we zijn wel aan de late kant met beslissen. Onze planning is om in de kerstvakantie te gaan verhuizen, een strak schema, maar daar houden we wel van. De volgende fase boven in de slaapkamers staat al te popelen; uitvulkorrels voor de vloer..
De titel zegt t al: een kleurtje doet wonderen!! vandaag is Nic begonnen met de laatste laag van de bepleistering, en wij vinden het resultaat gewoon weg prachtig!! We zijn heel blij dat we ervoor kozen om een kleur te doen, de grijze tint is ook zo grijs.. en verder zijn de mannen van cv en electriciteit druk bezig met de bovenverdieping te voorzien van alles wat nodig is. isolatie van de muren is isovlas, wat eigenlijk best wel stinkt.. maar straks niet meer natuurlijk
een klein beetje informatie:
Isovlas bouwisolatie is optimaal temperatuur- en vochtregulerend; omdat het van natuurlijke vlasvezels is gemaakt, die hun natuurlijke vocht- en temperatuurregulerende eigenschappen ook als isolatie behouden. Isovlas zorgt dus voor een comfortabel en optimaal binnenklimaat.Thermisch en akoestisch ongeëvenaard: de klimaatregulerende en geluidswerende eigenschappen van Isovlas zijn uniek verenigd in één en dezelfde isolatieplaat. Naast een uitstekende warmtegeleidingscoëfficiënt heeft Isovlas een uitstekende warmteopslagcapaciteit. Hierdoor wordt oververhitting vermeden in de zomer (scoort op dit vlak circa vier maal beter dan bijvoorbeeld glaswol!) Brandveilig: Isovlas is sterk brandwerend (verkoolt) en isoleert op een natuurlijke manier (warm in de winter, koel in de zomer) Verwerkingsvriendelijk: de natuurlijke vezel jeukt en irriteert niet en is bovendien niet schadelijk voor huid en luchtwegen. Ecologisch: Bij de productie van Isovlas is slechts een totale energie input van 1,6 MJ noodzakelijk. Isovlas heeft een (in theorie oneindig) lange levensduur en is volledig recycleerbaar.
Heyheyhoyhoy, hier zijn we weer! Vorige week is er weer goed gewerkt, de dorpels en de ramen en deur van het kantoor zijn geplaatst, wat een heel ander zicht geeft. De garagedeuren zijn er ook, alleen die worden nog niet geplaatst want dan kunnen ze niet open. Ze gaan namelijk van binnen naar buiten open. Maar we konden even kijken want ze zijn er wel, en ze zien er prachtig uit! Wat niet zo prachtig is, is na maanden gewacht te hebben op de offerte voor de trap en het bordes, dus de trap naar de voordeur en het bordes daarvan. Aangezien ik al bang was dat het wel eens 'wat' duurder zou zijn dan geraamd, had ik de beste man gevraagd de offerte in tweeen te splitsen. En gelukkig hebben we dat gevraagd want de offerte viel vet zwaar tegen: twee keer zoveel als het geraamde bedrag. Reden om te bedenken dat de enige reden voor dat bordes is: voor vreemde mensen om aan de deur te komen bellen.. IS het dat waard?? Nee dus.. Waarschijnlijk gaan we dit bordes dan ook opschuiven tot we de mogelijkheid hebben om dat wel te laten doen. Verder zijn ze bezig geweest om ook op de 1ste verdieping (woonkamer) de isofloc te plaatsen, en daarnaast waren ook de electricien en de verwarmingsmannen goed bezig. Nog een weekje vakantie en alles is weer in het ritme, en kunnen we gaan schilderen. Volgende week komen de mannen van Natuurlijk Bouwen weer en gaan ze de kleur op de buitenkant spuiten. See you!
Zo! Nu de grote dingen zijn gebeurd, wordt het tijd voor de afwerkingen. Het dampfolie voor de isofloc is op de begane grond (garage en kantoor en opslag) klaar gemaakt om ingeblazen te worden. Daarnaast hebben we besloten om de trasskalk een kleurtje te geven, niet heel bijzonder duidelijk, maar wel een andere kleur dan het grijs van nu. Daarnaast hebben we de verwarmingman op bezoek gehad, en knopen hieromtrend doorgehakt. Muurverwarming waar mogelijk, vloerverwarming in t kantoor. Muurverwarming in de badkamer, en een mooie saeykachel in de woonkamer. http://www.saeyheating.com/nl/producten/gamma/products-detail.asp?ID=3865 Daarnaast besloten om toch een regenwaterput te steken, om voldoende water in stock te hebben. Ik zal, voorlopig, nog niet uitleggen hoe dat allemaal gaat in zijn werk, maar het komt er op neer dat we grondwater gaan stockeren, en het regenwater opvangen in buffers, waarna het verdwijnt, na gefilterd te zijn, in de put.
En dan is de electricien ook begonnen, ook daar hebben we een goed gevoel over. Overalgenoeg stopcontacten en computeraansluitingen. Luidspreker in de badkamer..
Dinsdag worden de laatste dorpels in de kelder geplaatst,dan kunnen ook de ramen daar gezet worden. De garage poort is er ook al, alleen nog niet gezet want eerst moet de grond afgegraven worden. Dat zalrond 12 september zijn, dat Harry weer komt. Nou de groeten en tot snel!
Er wordt deze weken veel gewerkt aan de wanden boven. Ze hebben de veluxen netjes afgwerkt met mdf en hout, klaar om geschilderd te worden (dat nog wel even duurt..) De wanden van het trapgat, de badkamer de slaapkamers, hoogslapers, toilet en 'knusse vide' (leuke naam voor klein hoogslapertje met mooi veluxraam waar je lekker rustig tv kan kijken als je daar zin in hebt) zijn zo goed als helemaal gezet met fermacell platen. Deze platen zijn steviger, milieuvriendelijker, geluidsisolerender en vochtregulerender dan gipsplaten. na het bouwverlof zijn de dakpannen afgemaakt, en deze week is Nic bezig geweest om de voorbereiding te doen voor de tweede laag. Ook hebben we de electrieker op visite gehad en een ronde gemaakt in het huis. Hier en daar wat leuke dingen bedacht terplekke, en nu tevreden met alles zoals het wordt.
Zo.. de hele week voorbereiden en afzien resulteert in een strakke muur!! zie de bijlage onderaan de foto's : een filmpje van hoe ze dat doen met die spuit.
hey trouwe lezers! nu de dakpannen er voor een groot deel opzitten en de ramen ook, is het de beurt aan Natuurlijk Bouwen, om de puntjes op de strobalen te zetten. Ze zetten nu her en daar netten, en vullen aan waar nodig.Dit nadat we zondag hard gewerkt hebben: balen gezet, aangestampt, teruggeduwd, heropgesteld, tegenaan gevloekt, tegenaan geschopt, met souplesse de kieren gevuld en toch niet helemaal tevreden de kindjes gingen halen bij E en E, waarvoor dank! Maandag kwam dan Nic,van NB, en hij zag nog hier en daar probleemstukken, die dan gisterenmiddag en lange avond, hersteld werden. We mogen trots zijn op het rechte en stevige resultaat, wat ook hopelijk zal resulteren in een recht en stevig resultaat. Maar daar hebben we wel vertrouwen in want de mannen van NB zijn niet snel tevreden!!
nog even en het bouwverlof begint. de mannen werken hard om de kozijnen en de ramen erin te zetten, de dakwerker doet zijn uiterste best om de dakpannen en goten te zetten. de ramen zijn super geisoleerd met een waarde van 0,8!