Het enorme vaartuig werd voorafgaand aan de tewaterlating gedoopt bij scheepswerf Ferus Smit. Daar werd het schip ook gebouwd, als grootste ooit op locatie.
Ms Pioneer is het eerste zo zware schip in een serie van vijf dat rederij Flinter uit laat varen.
Honderden protestbrieven zijn deze week gestuurd naar het ministerie van Visserij. Afzenders zijn boze bewoners van Ameland, Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog. Zij protesteren op deze manier tegen het plan van minister Verburg om de recreatieve visserij met netten te verbieden.
Dit zogenaamd 'staand want vissen', waarbij een net van ongeveer vijftig centimeter hoog en zon twintig meter lang tussen twee palen gespannen wordt, moet stoppen, omdat er teveel vis mee gevangen zou worden. De eilanders zeggen niet meer dan een paar vissen per keer in hun netten te vangen en vinden het besluit van de minister dan ook belachelijk.
Zeebaars "We doen dit al eeuwen, ik heb het geleerd van mijn vader, en die heeft het weer geleerd van zijn vader. We vangen een paar visjes per keer, meer niet. Als dit doorgaat, verdwijnt een eeuwenoude traditie." Harmen Wijnberg is geboren en getogen Amelander. Hij kan het zich niet voorstellen dat hij zijn netje niet meer mag 'zetten', zoals hij dat noemt. Hij laat de vissen in zijn vriezer zien.
Het zijn vooral zeebaars, harder en af en toe een tarbotje die hij uit zijn netten vist. Hij schat dat er nog zo'n vijftig andere hobbyvissers op het eiland zijn. Wijnberg, een blauwe ijsmuts op zn hoofd en een grote snor onder zijn neus, begint te lachen als hij de argumenten van de minister hoort om deze vorm van visserij te verbieden.
Maatregel terugdraaien "Eerst zouden we er paling in vangen, maar de mazen in het net zijn daarvoor te groot, ze zwemmen er gewoon doorheen. Daarna was het argument dat er zeehonden en bruinvissen in vast komen te zitten, maar daar zijn onze zelfgemaakte netten veel te zwak voor. En nu dus de bescherming van de visstand. Het is schandalig."