Inhoud blog
  • Great War in Menin
  • Een monument verdwijnt ...
  • Overal en nergens (17)
  • Menen, een stad achter het front van WOI
  • Overal en nergens (16)
    Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Studio De Lichtpakker

    17-01-2016
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (17)
    ... met de camera in de hand ...



























    17-01-2016 om 16:27 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    07-07-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Menen, een stad achter het front van WOI
    Tijdens de eerste wereldoorlog lag Menen weliswaar niet op de frontlijn, het was een garnizoenstad van de Duitse troepen. De stad en de bevolking leden zwaar onder werkloosheid, hongersnood, deportatie, dwangarbeid voor de bezetter ... maar ook onder beschietingen en bombardementen van de geallieerden.

    Op 31 juli 1914 mobiliseerde de Belgische regering. Behalve de 609 Menenaars die werden opgeroepen namen er ook 105 vrijwillig dienst. Als eerste van hen sneuvelde de 18-jarige Oscar Soenen op 12 augustus, tijdens de slag van Halen (Limburg).

    Duitsland viel België binnen op 4 augustus 1914 en op 23 augustus marcheerden Duitse troepen Menen binnen. Vanaf 14 oktober bezetten de troepen van het 13-de legerkorps en van de 6-de cavaleriedivisie de stad; nog tot 19 oktober probeerden Britse troepen tevergeefs de plaats te heroveren.

    Menen kreeg een Ortskommandantur, munitiedepots, provisiemagazijnen, verplegingsposten en veldhospitalen en de 15.000 inwoners moesten zorgen voor de inkwartiering van 10.000 Duitse soldaten. Rond de stad werden 3 vliegvelden aangelegd.

    Op 10 maart 1915 viel de eerste Britse bom op Menen en doodde 11 burgers.

    In april laaiden de gevechten aan het front op en er werden nog meer troepen ingekwartierd. De Menenaars moesten 15.000 troepen en 200 officieren huisvesten. "Zivilarbeiter" moesten steeds harder werken. Ook in de lucht boven Menen nam de oorlog in hevigheid toe.

    Vanaf 2 april 2015 namen ook de Verenigde Staten deel aan de oorlog. Vanaf mei namen Britse beschietingen en (vooral nachtelijke) bombardementen op de stad toe. Vooral de omgevingen van het spoorwegstation en van de vliegvelden kregen het hard te verduren. Verschillende burgers kwamen om en er werd grote materiële schade aangericht.

    De Duitsers installeerden een "Dikke Bertha", een 42mm mortier op de spoorweg, waardoor het gemakkelijk verplaatsbaar was indien nodig.

    Vanaf 4 juni 1917 kreeg de bevolking toelating om Menen te verlaten indien ze dat wensten.

    De 6-de juni ontplofte een munitiedepot met meer dan 2.000 granaten en op 26 juli ontplofte een tram geladen met granaten op de Grote Markt.

    Door de aanhoudende beschietingen en bombardementen en in de verwachting van een naderend Brits offensief ontvluchtten steeds meer inwoners de stad. Begin 1918 waren er nog maar 149 burgers in Menen en op 17 maart vertrok het laatste konvooi vluchtelingen.

    Op 27 september kwamen de laatste twee burgerslachtoffers om bij een Brits bombardement. 's Anderendaags begon het bevrijdingsoffensief. De enkele burgers die nog in Menen verbleven kregen het bevel te vertrekken en alle magazijnen en depots werden in brand gestoken.

    Op 13 oktober 1918 zette het Britse 2-de leger samen met het Frans en Belgisch leger de tweede fase van hun bevrijdingsoffensief in tegen het 126-ste Württemberger infanterieregiment dat Menen verdedigde. In de late namiddag gaven de Duitsers de stad definitief op.

    De eerste wereldoorlog kostte het leven aan 107 Menense soldaten en 96 burgers.

    Biblografie:
    -"Menen 14-18" door Ph. Vindevogel (uitg. De Klaproos);
    -"Luchtoorlog boven West-Vlaanderen" door B. Deneckere (uitg. Groeninghe).


    Onderstaande reeks van 12 foto's wil de link leggen tussen wat 100 jaar geleden gebeurde in de stad waar ik geboren en getogen ben en hoe die plaatsen er nu (2014-2015) uitzien.
    De beelden zijn samengesteld uit postkaarten, welwillend ter beschikking gesteld door verzamelaar Eric Debeir, en foto's door mijzelf gemaakt vanuit (zo goed mogelijk) hetzelfde standpunt als de fotografen van toen. Een ervan heette O. Pille, de anderen (vermoedelijk Duitse) zijn nobele onbekenden. Aan hen wil ik een postume hulde brengen want fotograferen was in die tijd geen sinecure.
    Het maken van de huidige foto's en het samenstellen van de beelden d.m.v. Photoshop was een titanenwerk en vergde meer dan 6 maanden engelengeduld en vele honderden uren volharding.  























    07-07-2015 om 15:33 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (4 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Menen, Menin, eerste wereldoorlog, world war, grote oorlog, great war, geschiedenis, historie, history, Geschichte
    >> Reageer (0)
    06-07-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (16)
    Met de camera in de hand...































    06-07-2015 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, urbanisme, stadslandschap, Mechelen, Malines, Beethoven
    >> Reageer (0)
    05-03-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.50 shades of yellow
    The color of gold, butter and ripe lemons



    05-03-2015 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Menen, Menin, geel, jaune, Gelbe, yellow, kleur
    >> Reageer (0)
    01-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.is blommor




    01-01-2015 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, landschap, ijs, ijsbloemen
    >> Reageer (0)
    16-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (15)
    Met de camera in de hand ...



















    16-11-2014 om 15:27 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Portugal, Lissabon, Lisboa, Estotril, Cascais, Fatima, Mafra, Evora
    >> Reageer (0)
    04-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Onze vrienden de dieren
    Vrij maar niet ...
    helemaal

















    04-11-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Heuvelland, Wytschaete, wereldoorlog, guerre, worlswar, Weltkrieg, mijne,, kraters, bommen
    >> Reageer (0)
    11-10-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (14)
    Met de camera in de hand ...















    11-10-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Heuvelland, Wytschaete, wereldoorlog, guerre, worlswar, Weltkrieg, mijne,, kraters, bommen
    >> Reageer (0)
    24-09-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Lekkies
    Bij Jan van Gent
    Maken ze lekkies
    en die zijn lekkkkkkkkieieieieieieie



















    24-09-2014 om 13:42 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, lekker, dél icieux, babbelt, lekkie, snoep, friandise, sweet, ambachtelijk, jan-van-gent
    >> Reageer (0)
    12-09-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Bij de elfjes ...
    ... wonen ze in elfjeshuisjes.

















    12-09-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, landschap, natuur, paddestoelen, champignons, muchrooms, fungi
    >> Reageer (0)
    08-09-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Celtic Night
    Een gezellige terugvlucht in de tijd ...























    08-09-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 2/5 - (1 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Celtic Night, middeleeuwen, moyen age, middle ages,
    >> Reageer (0)
    22-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Their names liveth for evermore (2)

    In Flanders Fields

    In Flanders Fields the poppies blow

    Between the crosses, row on row,

    That mark our place; and in the sky

    The larks, still bravely singing, fly

    Scarce heard amid the guns below.

    We are the Dead. Short days ago

    We lived, felt dawn, saw sunset glow,

    Loved, and were loved, and now we lie

    In Flanders Fields.

    Take up our quarrel with the foe:

    To you from failing hands we throw

    The torch; be yours to hold it high.

    If you break faith with us who die

    We shall not sleep, though poppies grow

    In Flanders Fields

    Major John McCrae – 1915

    Boezinge





























    22-08-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, Maurice Debusschere, Ieper, Ypres, Menenpoort, Menin Gate, Last Post, remembrance, eerbetoon, wereldoorlog, WWI,
    >> Reageer (0)
    21-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Their names liveth for evermore
    Oh Danny Boy, the pipes, the pipes are calling
    From glen to glen, and down the mountain side,
    The summer's gone, and all the roses falling,
    It's you, it's you must go and I must bide.





















    21-08-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, Maurice Debusschere, Ieper, Ypres, Menenpoort, Menin Gate, Last Post, remembrance, eerbetoon, wereldoorlog, WWI,
    >> Reageer (0)
    19-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (13)
    Met de camera in de hand ...

















    19-08-2014 om 18:04 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Menen, Ieper, Ypres, Panorama, hoogte, hauteur, height, daken, toits, roofs, toren, tour, tower, schietgaten, klimmen, grimper, klimb
    >> Reageer (0)
    15-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Orchis
















    15-08-2014 om 15:31 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, Menen, tuin, bloemen, fleurs, Blumen, flowers, orchis, orchidee
    >> Reageer (0)
    13-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Anthology of expected meet agains




































    13-08-2014 om 16:05 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, luchthaven, aeroport, airport, Brussel Nationaal, bloemlezing, anthology,
    >> Reageer (0)
    11-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.From feathered pals ...
    with love ...









    11-08-2014 om 14:50 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, natuur, nature, vogel, oiseau, Fugel, bird, merel, merle, bosduif, houtduif, pigeon, ekster, pie
    >> Reageer (0)
    05-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.iiiiiiiii jaaaaaaaaaah
    Hmm, ze ruikt lekkerrrrrrrrrrr
    Zou ik ...
    Voorzichtig, toch maar niet.
    Toch? Ach even proeven kan geen kwaad.









    05-08-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, landschap, meisje, ezel, natuur
    >> Reageer (0)
    01-08-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.The Art of the Brick ...
    ... of hoe ene Nathan Sawaya uit New York de wereld ongelooflijk mooie menselijke verhalen vertelt door beeldhouwen met Legoblokjes



















    01-08-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, land, groen, vert, green, rood, rouge, red, blauw, blue, bleu, geel, yellow, jaune, Lego, brick, blok, blokken, Sawaya, beeldhouwen, New York, mens, verhaal
    >> Reageer (0)
    25-07-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Overal en nergens (12)
    Met de camera in de hand ...









    25-07-2014 om 00:00 geschreven door M.D.  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Foto, photo, fotografie, Photographie, photography, art, kunst, Maurice Debusschere, landschap, straten, Hulst, Sluis, vesting, historisch, Reynhart de Vos, natuur, groen
    >> Reageer (0)


    Archief per week
  • 18/04-24/04 2016
  • 15/02-21/02 2016
  • 11/01-17/01 2016
  • 06/07-12/07 2015
  • 02/03-08/03 2015
  • 29/12-04/01 2015
  • 10/11-16/11 2014
  • 03/11-09/11 2014
  • 06/10-12/10 2014
  • 22/09-28/09 2014
  • 08/09-14/09 2014
  • 18/08-24/08 2014
  • 11/08-17/08 2014
  • 04/08-10/08 2014
  • 28/07-03/08 2014
  • 21/07-27/07 2014
  • 14/07-20/07 2014
  • 07/07-13/07 2014
  • 30/06-06/07 2014
  • 23/06-29/06 2014
  • 16/06-22/06 2014
  • 09/06-15/06 2014
  • 02/06-08/06 2014
  • 26/05-01/06 2014
  • 19/05-25/05 2014
  • 12/05-18/05 2014
  • 28/04-04/05 2014
  • 21/04-27/04 2014
  • 08/04-14/04 2013
  • 01/04-07/04 2013
  • 18/03-24/03 2013
  • 04/02-10/02 2013
  • 14/01-20/01 2013
  • 17/12-23/12 2012
  • 26/11-02/12 2012
  • 29/10-04/11 2012
  • 01/10-07/10 2012
  • 24/09-30/09 2012
  • 10/09-16/09 2012
  • 27/08-02/09 2012
  • 13/08-19/08 2012
  • 25/06-01/07 2012
  • 14/05-20/05 2012
  • 17/10-23/10 2011
  • 04/04-10/04 2011

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs