Vandaag 25 maart 2014 kent het aandeel Tessenderlo een sterke koersopstoot. Dit is onder meer te danken aan het gewijzigde advies van ABN AMRO. In onderstaand artikel kan u hierover meer uitleg vinden.
Na dit bericht vond ik het een mooie kans om een kleiner belgisch bedrijf te bespreken dat niet op de Bel-20 noteert. Zoals u weet baseer ik me op technische patronen en niet op fundamentele analyse. Mijn grafiek toont een sterk trenderend aandeel maar met een negatieve ondertoon. Alvorens enkele technische zaken toe te lichten, kan ik u reeds meedelen dat de huidige koersgrafiek op middellange termijn perfect is voor traders.
Nu over naar de grafiek zelf. Ik gebruik een landschap van 3 jaar (en 4maanden) waardoor we de onderliggende toon duidelijk kunnen aanschouwen. Zoals u zelf ook ziet is de koers sinds mei 2011 enorm gedaald. Er is een proces ontstaan van lagere toppen en lagere bodems. Dit proces is nog steeds aan de gang. Rond de jaarwissel van 2014 is het aandeel zelfs nog dieper gevallen dan de dalende trendlijn die reeds 3 keer getest werd. Het aandeel heeft zich wel kunnen herstellen, maar de negatieve ondertoon blijft aanwezig.
Verder zie ik op de chart een blauwe (55SMA) die dalend is. Ook dit toont aan dat het eerdere een negatieve tendens is. Bovendien ligt de 55SMA lager als de rode 200SMA. Een aandeel dat op weekgrafiek onder de 200 SMA noteert, is als een boot besturen op een woeste zee.
De negatieve boterham hebben we nu wel gehad. De - jammer genoeg - minder aanwezige positieve zaken die zichtbaar zijn wil ik nog kort even belichten. De koers is erin geslaagd om boven de 55SMA uit te stijgen. Dit zorgt ervoor dat er meer positieve flow in de koers komt. Tot slot merk ik op dat mijn spanningsmeter (helemaal onderaan), ook wel de RSI of sentimentmeter genoemd, de 50-lijn doorbroken heeft wat erop wijst dat het sentiment positiever begint te worden. Deze 50-grens werd niet mer overschreden sinds februari 2013.
Conclusie: Het aandeel is niet stabiel, het verkeerd in een downtrend, maar het sentiment begint te verbeteren wat kan wijzen op een stijging.
Advies: Ingenomen posities behouden. Geen nieuwe posities innemen alvorens de koers duidelijk het downtrend-kanaal uitneemt. d.w.z. een koers van om en bij de 21.60. Daarna dient er opnieuw beoordeeld te worden.
één week voor de jaarcijfers van Colruyt bekend worden, wil ik mijn licht even laten schijnen over de rangen en standen van het aandeel. Dit om te vermijden dat we bij de cijfers het totaalbeeld gaan herzien. De huidige koersrichting kan veranderen door de cijfers of net versterkt worden. Daarom is het belangrijk het aandeel te screenen alvorens de cijfers ter beschikking komen.
Alvorens mijn grafiek te raadplegen moet u weten dat ieder wit of rood blokje in mijn analyse 1 week voorstelt. Dit is om ruis zowel opwaartse als neerwaartse uit de markt te filteren.
De groene lijnen die de toppen en bodems van het aandeel verbinden, geven een mooie indicatie van de laatste 2 jaar aan. Hoe vaker deze groene lijn geraakt wordt, hoe hoger het vertrouwen van de beleggers dat de koers zal opveren vanaf dat punt. Laat het duidelijk zijn dat het vertrouwen in deze lijn reeds flink was toegenomen tot november 2013, wanneer het aandeel plots door het ijs is gezakt. Sindsdien stel ik een downtrend voor het aandeel vast.
Verder merkt u ook een blauwe lijn op. Dat is telkens een gemiddelde van de afgelopen 55 dagen, waarbij iedere dag even zwaar meetelt. Dit heet een SMA (Simple Moving Average) 55. Hiermee kunnen we zeer goed de algemene trend van een aandeel in kaart brengen. Loopt deze blauwe lijn stijl op- of neerwaarts, dan zit het aandeel in een soortgelijke trend. Wordt deze lijn vlakker, kunnen we spreken van een trading range (waarbij aandelen tussen vaste waarden steeds terug de andere richting opgaan) ofwel van een trendomkeer. Aangezien de blauwe lijn steeds vlakker begint te lopen en men ook al uit de groene trendkanaallijn is gevallen, begint het aandeel steeds meer indicaties te geven van een trendomkeer richting een downtrend.
Goede cijfers zullen dit proces verstoren en dan zal de koers stijgen naar een zware weerstandzone 41 en hieruit proberen te schieten zodat een serieuze downtrend wordt afgewend. Bij slechte resultaten kunnen we ons aan een serieuze correctie verwachten. Aangezien Colruyt zelf ook voor 2014 al een verwittigende vinger heeft uitgestoken qua winstverwachtingen, vermoed ik dat Colruyt maandag 31/03 een serieuze afstraffing krijgt richting een koers van 37. daarna voorspel ik voor de rest van het jaar 2014 een koers tussen 36,60 en 41,50.