Op een afgeladen vol Kristus Koningplein te Ekeren is iets voor 18 uur Hendrik "Henk" Henkens (53) gekroond als 7e koning van de Lustige Gans. Het was de uittredende koning Dirk Vranken die tien minuten eerder het net van de gans trok. Henk is bediende en afkomstig uit Zandvliet. Verder is Henk ook scheidsrechter bij de KBVB. Aan de kop hing een premie van 6440 Euro.
Volgorde ruiters Hoevenen (met dank aan Jimmy De Doncker)
Op 10 maart gaan de ganzenrijders van Hoevenen op zoek naar een opvolger voor Jimmy De Doncker. Dit vindt plaats op het Frans Oomsplein te Hoevenen vanaf 15 uur. Er zijn geen nieuwe ruiters. Dit is de volgorde die gisterenavond uit de bus kwam :
Dit jaar is de Oude Gans Berendrecht 90 jaar jong. Om dit te vieren geven ze op zaterdag 23 februari een receptie voor genodigden in De Koerel. Deze receptie wordt vanaf 21u30 gevolgd door een gratis bal.
Gisteren ging in het Nederlandse Grevenbicht het jaarlijkse Gawstrèkken door. Frans Keuppens, Pieter Aendekerk en Yannick Schepers brachten een bezoek aan onze Nederlandse collega's. Hieronder het verslag van Yannick.
Dat het gansrijden niet enkel een Polderse traditie is, is reeds langer geweten. Zo wordt dit spel onder meer beoefend in Duitsland, Spanje en ook in Nederland. Vlakbij de Belgische grens in Grevenbicht (Nederlands-Limburg) wordt jaarlijks op carnavalsdinsdag het gansrijden, of gawstrekken, georganiseerd. Frans Keuppens, Pieter Aendekerk en Yannick Schepers zijn reeds jarenlang vaste bezoekers van dit gebeuren, net zoals dit jaar.
Het gawstrekken kan je vergelijken met het gansrijden in de Polder. Een pijnloos gedode gans wordt aan een galg gebonden en ruiters in carnavalskledij te paard trachten één voor één de gans te onthoofden. Om het spel te rekken wordt de ganzennek ingevet met boter en is er een touw dat dwars door het ganzenlijf loopt. Wij snijden de mazen van een net door, in Nederland knippen ze beetje per beetje het touw door, zodat na één uur onder blote nek kan gereden worden. Eenmaal de kop is getrokken, wordt nadien naar een kleine feestzaal gegaan waar de koning de kroon, mantel en sceptor krijgt overhandigd.
Voor foto's van het Gawstrèkken kunt U hier terecht.
Vandaag werden er drie koningen gekroond. In Stabroek heet de nieuwe koning Sibert Havermaet. Aan de kop hing een premie van 5387. De nieuwe koning van de Nieuwe Gans is Tom Dons. Tom is 24 jaar en reed al voor de 9e keer mee. Hij is zoon van Cis en kleinzoon van Staf Dons. Hier bedroeg de premie 4280. En bij de Jonge Ruiters werd Maarten Gabriëls reeds voor de derde maal koning. Hier was het Ward Adriaenssens die de kop uit het net viste. Als 8e ruiter na Ward kwam Maarten en hij trok zijn 5e kop in zes jaar. Hij werd koning in 2008 en 2011. Keizer was hij in 2010 en 2012. De premie in Zandvliet bedroeg 4576.
Vanavond zijn in Berendrecht en Zandvliet de eerste koningen gekroond. Ondanks de koude temperaturen was er veel volk afgezakt naar de Zandvlietse Botermarkt waar het een stevige strijd werd tussen 28 Veteranen. Tot twintig na vijf heeft het geduurd voor er een beetje schot in de zaak kwam. Hiervoor zorgde Tom De Backer die met een stevige greep de kop uit een weerbarstig net futselde. Het duurde nog een kwartier voor de nek het helemaal begaf. Het was Marcel Paardekam (49), koning in 1994, 2000, 2002 en 2006 én keizer in 1994, die tot nieuwe koning van de Veteranen is gekroond. Marcel reed voor de 28e keer mee (en niet de 25e keer zoals hier in december foutief vermeld). De premie door Alex Wils bijeengepraat bedroeg 3755 Euro. Morgen nemen zonen Tino en Nick deel bij de Jonge Ruiters. Omstreeks dezelfde tijd werd Rudi Decubber tot nieuwe koning van de Lollemannen gekroond. Rudi wordt 50 jaar en is woonachtig te Stabroek. Hij vervoegd zijn broer die in 2005 koning van de Nieuwe Gans was. Er hing een premie van 3085 Euro aan de kop die voor de 39e maal door Mathieu Hendrickx vakkundig bijeen werd gepraat.
Van 9 februari tot en met 11 mei is de polder weer in de ban van de gans. Op 9 februari wordt de spits afgebeten door de Lollemannen van Berendrecht (Solftplaats) en de Veteranen van Zandvliet (Botermarkt). Bij de Lollemannen zijn er 30 en bij de Veteranen 28 ruiters ingeschreven. Uittredende koningen zijn Tom Stokmans (Lollemannen) en Stanny Gabriëls (Veteranen). Een dag later is het de beurt aan de Nieuwe Gans Berendrecht (koning 2012 Igor Schauwaerts), Jonge Ruiters Zandvliet (Alex Wils) en Stabroek (Heindrik Verhaert). De Nieuwe Gans rijdt met 33, Stabroek en Jonge Ruiters met 35. Daarna volgen Ekeren (17 februari) 25 ruiters met uittredend koning Dirk Vranken, Oude Gans Berendrecht (3 maart) uittredend koning Joris Aendekerk, Lillo (Len De Cock) en Hoevenen met uittredend koning Jimmy De Doncker (10 maart). Dan volgt de apotheose met het 66e keizerschap op 17 maart op de Botermarkt te Zandvliet. Dan gaan de koningen op zoek naar een opvolger voor keizer Maarten Gabriëls. Tot slot zijn er de leden van de Vrije Gans die op 11 mei te Berendrecht een opvolgster zoeken voor uittredend koningin Nonja De Moor.
Afgelopen zaterdag hebben ook de leden van Stabroek hun algemene vergadering gehad. Na een mis voor de overleden ganzenrijders en het verorberen van worstenbroden en appelbollen werd de volgorde getrokken waarop ze op zondag 10 februari zullen rijden. In Stabroek zijn er 3 nieuwe ruiters. Dit zijn Jasper Dingemans, Bart Verheyden en Kristof Franssens. Ze stonden acht jaar op de wachtlijst die nu nog 28 wachtenden telt. Nemen afscheid als actief ruiter : Filip Verhoeven, Cois Gommeren (koning in 1980 en '86) en Glen Van Everbroeck. Cois (58) was 40 jaar ruiter waarvan ongeveer 12 jaar boetemeester. Glen (47) was 30 jaar en Filip (43) 22 jaar ruiter.
Ganzenrijden on-line bestaat vandaag precies 5 jaar. Bij deze willen we jullie hartelijk danken voor het trouwe bezoek en interesse in deze weblog en het ganzenrijden. Bekijk hier het foto-overzicht "5 jaar ganzenrijden on-line in 50 beelden". En onderaan dit bericht staat een overzicht in pdf van alle koningen, keizers, koninginnen en leuke weetjes van de laatste 5 jaar in de Ganzenrijden on-line special.
Op zondag 17 februari gaat te Ekeren de Lustige Gans op zoek naar een opvolger voor schooldirecteur Dirk Vranken. Dirk werd vorig jaar tot zijn grote verbazing koning van de Ekerse vereniging. Ook bij De Lustige gans zijn er verschillende nieuwe ruiters. Bart Beenaerts, Bert De Rechter en Danny Schoonheydt mogen voor de eerste maal deelnemen. Deze drie komen in de plaats van voorzitter Wim D'Hooge, koning 2010 Frans Mathijssen en geblesseerde Frank Jansen.
Gisterenavond hebben de Veteranen hun volgorde bepaald voor het ganzenrijden van zaterdag 9 februari. Er zijn maar liefst zes nieuwe Veteranen. Eén van die zes is Kim De Vresse (34). Kim is zelfstandig ondernemer, getrouwd en vader van 2 zonen. De andere nieuwe namen zijn Peter Brusten, Kevin Van Handenhoven, Lucien Corrijnen, Jerry Van Tilborgh en tot slot is er nog Peter Van Linden (foto). Peter was koning bij de Jonge Ruiters in 1990. Een jaar later werd hij op de Botermarkt keizer. Roger Eycackers en Ricky Weygaert nemen dit jaar niet deel. Dit is de volgorde van alle 28 ruiters :
Afgelopen vrijdag, 25 januari, is Tony Wouters overleden. Tony werd geboren op 2 november 1957. Hij was in 1991 en 1996 koning van de Oude Gans Berendrecht en is de kleinzoon van oud-koster Louis Wouters. Verder was hij ook cafébaas van De Kroon. We wensen de familie en vrienden veel sterkte bij dit overlijden.
Op zondag 10 februari gaan de Jonge Ruiters Zandvliet vanaf 15 uur op de Botermarkt op zoek naar een opvolger voor koning Alex Wils. Vanavond werd in het Vredehof de volgorde bepaald. Gerrie Verbeek, koning in 2007, keert na één jaar terug. Vorig jaar moest hij van de kant toezien wegens een ongeval. Er is één nieuwkomer. Dit is Steve Van Assche. Steve is 27 jaar en in het dagelijkse leven ontwerpt hij websites. De Jonge Ruiters verwelkomen ook een nieuwe "doktoor". Bob Kussé gaat de lieftallige verpleegsters Kristel en Lindsay bijstaan. Dit is de volgorde :
De leden van de Koninklijke Ganzenrijders Stabroek kwamen zaterdag 19 januari bijeen voor het groot teerfeest in zaal Den Uil. Voorzitter Frans De Schutter mocht op deze gelegenheid vier verdienstelijke leden in de bloemetjes zetten. Marc Eysackers, Bert Dingemans, Rune Bastiaenssen en Peter Janssens zijn als sinds 1988 actief in de vereniging. Verder werd er ook vernomen dat er drie nieuwe ruiters zullen deelnemen op 10 februari.
De receptie voor 90 jaar Oude Gans zal doorgaan in De Koerel. Verschillende gastsprekers zullen het belang en de historie van de vereniging uit de doeken doen.
Op de laatste algemene vergadering van de Vrije Gans werd er een opvolgster gekozen voor afscheidnemend voorzitster Tini Wouters. De nieuwe voorzitster heet Inge Willekens (foto). Inge was koningin in 2006 en 2009. Peggy Van den Bosch neemt de plaats van Inge in als ondervoorzitster en Daisy Meyvis is benoemd tot hulp-secretaresse. Bruna Berckmans wordt de nieuwe hulp-schatbewaarster.
Op het groot teerfeest van de ganzenrijders van Zandvliet in een bomvol Vredehof werden twee verdienstelijke leden in de bloemen gezet. Gust Quireyns (koning in 1975 en jarenlang snijmeester van de vereniging) en Alex Wils (koning in 1983, '93 en 2012) besloten in 1987 om bestuurslid van de ganzenrijders uit Zandvliet te worden. Voor hun 25 jaar trouwe dienst kregen ze een zelfportret. Viviane, vrouw van Alex, werd ook in de bloemetjes gezet.
Marcel Paardekam, keizer in 1994, neemt dan weer afscheid als bestuurslid. Maar hij stopt nog niet als actief ruiter. Marcel neemt in februari voor de 25e keer deel aan het ganzenrijden op de Zandvlietse Botermarkt.
Begin februari 2013 bestaat ganzenrijden on line precies 5 jaar onder de vorm van een weblog. Dit leek ons het geschikte moment om ook met een facebookpagina te starten. Al het nieuws over het ganzenrijden vindt je vanaf nu dus ook op facebook.
Tini Wouters neemt afscheid als voorzitster Vrije Gans
Tini Wouters, die mee aan de wieg stond van de Vrije Gans, neemt afscheid als voorzitster van deze unieke vereniging. Ze is ondertussen al 18 jaar voorzitster en geeft nu de fakkel door. Tini werd trouwens in 1994 de eerste koningin van de Vrije Gans. Deze vereniging werd onder impuls van cafébaas Gerard Van de Ven alias "Tripke" in het leven geroepen. Op 23 november wordt er een nieuwe voorzitster gekozen.
Vandaag vernamen we het trieste nieuws dat Patrick Boeykens, snijmeester van de Oude Gans en de Vrije Gans, is overleden. Patrick (50) was vader van twee kinderen en woonachtig te Zandvliet. Hij was 18 jaar snijmeester van de Vrije Gans en sinds vorig jaar van de Oude Gans. In 1990 was hij koning bij de Oude Gans. We wensen de familie en vrienden van Patrick veel sterkte in deze moeilijke periode.
Koen Assinner van de ganzenrijders uit Stabroek werd gisteren tot hertog van de Prosperpolder gekroond. Koen, die in 2006 en 2009 koning was in Stabroek, is zo de opvolger van Frans Vranckx. Het bleek gisteren een taaie gans te zijn. Na meerdere malen onder de blote nek te hebben gereden, werd er een touwtje omgebonden. Ook werd er verschillende malen in de ganzenek gestoken. Maar dit zorgde er nog niet voor dat de kop getrokken werd. Het was Koen Assinner die een stukje van de kop wist te trekken. Aangezien het nu te gevaarlijk werd om verder te trekken wegens botjes die te voorschijn kwamen, werd er beslist om Koen uit te roepen tot nieuwe hertog (verslag en foto met dank aan Andy Van Tilborgh).
Nonja De Moor (23), die voor de eerste maal deelnam, werd gisteren de nieuwe koningin van de Vrije Gans. Dit gebeurde in een kletsnat Stabroek na meer dan 5 uur trekken. Pas rond kwart na 8 gaf de ganzekop zich prijs. Nadat rond half zes het net eraf ging zag het er naar uit dat het vlug zou afgelopen zijn. Maar dit was buiten de taaie gans gerekend. Nog bijna twee uur passeerden de deelneemsters onder de blote nek. Het was uiteindelijk Nonja De Moor die kroon en mantel mocht ontvangen, samen met een cheque van 8823 Euro. Deze cheque mocht ze overhandigen aan de voorzitter van Albe.