Een inwoner van onze gemeente, Pol Nouwen, schreef zopas zijn tweede boek over René Baeten. Deze naam doet misschien niet meteen een belletje rinkelen, maar Baeten was de allereerste Belg die wereldkampioen motorcross werd. Bovendien behaalde Baeten deze titel op een Belgische motor. Pol Nouwen is met dit nieuwe boek ' René Baeten, ambassadeur van de motorcross' niet aan zijn proefstuk toe. Eerder schreef hij ook al een boek over René Baeten waarin hij het leven van deze topsporter vertelt. In het nieuwe boek schijnt het licht vooral op de sportloopbaan van Baeten. Wie info wil of het boek wil bestellen kan dit doen bij Pol Nouwen zelf: 0478 93 80 38.
Damesbasketbalclub DBC Houthalen (1e nationale) promoveerde zopas Gerrit Driessens tot trainer-coach van de eerste ploeg. Jean-Luc Cornia werd hierbij ontslagen als hoofdtrainer, hij blijft wel technisch directeur van de ploeg. Driessens was onder Cornia al assisten-trainer.
De afgelopen dagen noteerde de politie in onze gemeente weer een aantal diefstallen en inbraken. Onder meer in de Molenheidestraat, Guldensporenlaan, Kazernelaan, Schutterijstraat en de Hengelhoefdreef kregen woningen ongewenste bezoekers over de vloer.
Wie de site van het voormalige Vinkenhof passeert, kan zien dat de afbraakwerken van dit voormalig rustoord goed opschieten. Het naastliggende gebouw van RVT 1 - Vinkenvreugde wordt niet afgebroken en zal in de nabije toekomst een nieuwe bestemming krijgen. Eind januari zouden de afbraakwerken van het oude rustoord voltooid moeten zijn.
De gemeente heeft zopas een nieuwe voetbalkooi gekocht voor de wijk Houthalen-Oost. Eerder deed ze dat ook al voor Houthalen-Centrum. De kooi kost 7 744,00 euro. Op een vraag van Bert Cuppens (CD&V) wanneer de jeugd van Helchteren (al lang vragende partij) ook een voetbalkooi krijgt, antwoordde schepen van Sport Pollers dat de aankoop van een kooi voor Helchteren in 2011 op stapel staat.
In 2010 opent in Helchteren aan de Kazernelaan, onder de watertoren, een voorpost van de brandweer. Hiervoor is men nog op zoek naar vrijwillige brandweermannen. Kandidaten (m/v) moeten wel binnen een straal van 4km rond de voorpost wonen. Iedereen die interesse heeft kan contact opnemen met de Brandweer van Genk, tel. 089 65 33 33.
Het jaarverslag van 2007 over de werking van het gemeentebestuur en de gemeentediensten is op 11 december ll. voorgelegd aan de gemeenteraad. Ook de bevolking kan dit verslag inkijken. Heb je interesse, loop dan even langs de bibliotheek of kijk op www.houthalen-helchteren.be.
Jeugdhuis The Bassement (Houthalen-Oost) organiseert een nieuwjaarsparty. Je kan op 31 december '08 de overgang van "oud naar nieuw" mee vieren onder de muziek van onder meer DJ Jean. Inschrijven voor dit event doe je vooraf; 25 euro voor niet-leden en 20 euro voor leden. Meer info: www.jeugdhuisthebassement.be. Jeugdhuis De Zool (Helchteren) heeft ook heel wat leuke activiteiten in petto. Hun kalender vind je terug op wwww.dezool.be. Opvallend is de oproep van De Zool om tappers te vinden voor het jeugdhuis.
Wie op Tenhaagdoornheide wandelt, kent ongetwijfeld de herderinnen die hun schapen de heide laten begrazen. Al 22 jaar doet herderin Marijke Hermans dat, samen met haar familie. Vroeger woonde ze nog in een kleine houten chalet op de heide. Nu is die 'hut' uitgebouwd tot een vrij goed uitgebouwde herdershuisvesting. Maar, Marijke zal weldra de heide verlaten en met haar de kudden van 200 schapen. Dat nieuws wordt erkend door het Agentschap voor Bos en Natuur. In 2004 werd een nieuwe overeenkomst opgesteld tussen het agentschap en de herderinnen, maar die wordt door de herderinnen niet nageleefd volgens het agentschap. De schapen hebben een duidelijk omschreven functie op de heide en een goed uitgevoerde begrazing is dan ook nodig om de toekomst van dit heidelandschap te garanderen. De herderinnen zouden volgens het agentschap echter niet voldoen aan de voorwaarden in de overeenkomst, vandaar dat men de samenwerking gaat stopzetten. De 200 schapen die op de heide rondlopen, en die speciaal voor dit project gekweekt werden, worden naar het slachthuis gebracht. De herdersfamilie heeft geen plaats voor de dieren in andere begrazingsprojecten. Dit nieuws betekent wel niet dat er in de toekomst geen schapen meer op de heide zullen rondlopen. Een nieuwe kudde en een nieuwe herder zal zich vestigen op de Tenhaagdoornheide.
Inwoners van Houthalen-Helchteren kunnen een gratis energiescan aanvragen. Tijdens deze energiescan bezoekt een expert uw woning en kijkt hij na hoe u energie kan besparen. Aan de hand van tal van tips zal achteraf uw energiefactuur een stuk lager liggen... Er zijn al zo'n 60 scans uitgevoerd en er kunnen nog zo'n 150 gezinnen zich kandidaat stellen voor zo'n gratis scan. Hiervoor moet je een formuliertje invullen dat je terugvindt op www.houthalen-helchteren.be.
De dames van KAV Laak organiseren ook in 2009 een nieuwe reeks met workshops 'bloemschikken'. Deze workshops vinden plaats in zaal Paro in Laak en starten telkens om 19.30 uur. Voorlopig liggen al drie data vast: 17 februari '09, 31 maart '09 en 5 mei '09. Interesse in dit fleurig aanbod, neem dan contact op met Jeanine Vanoppen, tel. 011 522 356.
Bent u ook benieuwd welke bevoegdheden de nieuwe schepen krijgt?
De regenboogcoalitie beloofde ons 2 jaar geleden heel wat politieke spelers de komende zes jaar. De eerste termijn van 2 jaar is weldra voorbij, dus mogen we ons verwachten een een nieuwe schepen. Als alles volgens plan verloopt zou Myriam Bellio (SP-a) huidig schepen Mustapha Aytar (SP-a) aflossen in het college. Of mevr. Bellio ook de huidige bevoegdheden van dhr. Aytar zal overnemen, is nog verre van zeker. Eerder gebeurde al een wissel in het college waarbij schepen Assecour (SP-a) de bevoegdheid 'Openbare Werken' doorschoof naar collega Pollers (SP-a). Pollers zou nu op zijn beurt één of meerdere bevoegdheden overdragen aan Bellio, ondermeer 'Dierenwelzijn'. Wie nu uiteindelijk het ruime domein 'Welzijn' zal toegewezen krijgen is nog niet zeker. Wél zeker is dat mevrouw Bellio destijds duidelijk haar voorkeur uitsprak voor 'kleinere' bevoegdheden zoals onder meer de bevoegdheid 'Jeugd', die nu bij schepen Lucas (SP-a) zit... Benieuwd dus wat het zal worden... O ja, nog even meegeven dat schepen Aytar niet voor lang verdwijnt. Als de carrousel blijft draaien zoals voorzien, zal hij volgend jaar een 'comeback' maken en schepen Lucas aflossen voor de resterende drie jaar.... Ook binnen het OCMW komt de stoelendans stilaan op gang. Afspraak is immers dat huidig voorzitter Bulen (SP-a) in 2009 plaats moet maken voor youngster Eefje Van Wortswinkel (SP-a).... Volgen wie volgen kan...
Velen keken er naar uit, zelfs Het Belang van Limburg spendeerde er inkt aan: de topper in 3e provinciale tussen voetbalclub Park Houthalen en Kinrooi. Maar helaas, de topper leverde wel spektakel op, maar geen winnaar. De eindstand bleef steken op 0-0. Het blijft dus uiterst spannend aan de top van 3e Provinciale B.
December en januari, dé feestmaanden bij uitstek, zijn ook de maanden waarin de politie traditioneel uitpakt met heel wat controles. Zo voerde de lokale politie van Houthalen-Helchteren al de eerste week van december een aantal controleacties uit die leiden naar volgende resultaten: - 99 boetes die onmiddellijk geind werden (niet dragen van veiligheidsgordel, gsm-gebruik,...) - 101 ademntesten waarvan slechts 1 positief bleek - 11 PV's voor ondermeer rijden zonder keuringsbewijs, negeren van rode lichten, niet verzekerd voertuig - 16 PV's aangaande technische mankementen aan voertuigen en het ontbreken van de nodige boorddocumenten - 21 PV's voor fietsers (niet werkende lichten, verkeerde plaats op de weg,..)
Spartacusplan: publieke inspraakperiode van start.
Van 10 december '08 tot en met 10 januari '09 kan je in het gemeentehuis het plan-MER over de sneltramlein Hasselt-Neerpelt-Lommel gaan inkijken. Dit plan-MER biedt een eerste zicht op de milieueffecten die gepaard gaan met de aanleg van deze sneltramverbinding, die beter bekend is onder de naam 'Spartacusplan'. Als je het plan en de milieueffecten bestudeert en je hebt er opmerkingen bij, dan kan je deze formuleren in een schrijven aan het gemeentebestuur van Houthalen-Helchteren. Alle opmerkingen zullen meegenomen worden in het advies en de bezwaren die vanuit onze gemeente op dit plan zullen opgemaakt worden en krijgen hun respons in het verdere verloop van de planningsprocedure rond dit project.
Zondag 14 december '08 is het weer zover: op domein Kelchterhoef vindt dan de jaarlijkse editie van Kerstlichtjes plaats. Een heleboel verenigingen uit onze gemeente baten op de 'feestweide' die dag een leuke kerststand uit, met natuurlijk de nodige hapjes en drankjes. Het marktje start om 14.00 uur en wordt om 19.00 uur afgesloten met vuurwerkknallen. Toegang en parking zijn gratis. De muziek zal verzorgd worden door Music Show Hanard.
Afgelopen maandag vierden de Turkse en de Marokkaanse gemeenschap in onze gemeente hun offerfeest. Traditioneel gaat dit gepaard met het slachten van schapen. Onze gemeente richt hiervoor jaarlijks een specifieke slachtinrichting in, in de gebouwen van de technische dienst aan de Europarklaan. Dit jaar viel deze slachting van de Marokkaanse en de Turkse gemeenschap samen op één dag. Dat leidde er toe dat er maar liefst een 400-tal schapen werden aangevoerd om ritueel geslacht te worden. Hiervoor waren 8 kelers en 4 villers aanwezig. Gevolg was ook dat er lange wachtrijen stonden aan de inrichting en dat leidde zelfs tot een opstootje tussen enkele wachtenden. Schepen Aytar diende de gemoederen te bedaren en de politie zette enkele herrieschoppers even aan de deur. Voor het overige kon de politie in onze gemeente vast stellen dat er geen inbreuken gepleegd werden op thuisslachtingen.
Bij monde van gemeenteraadslid Ludo Diliën hekelt Vlaams Belang Houthalen-Helchteren de verkoop van de camping van Kelchterhoef alsook de opluchting die binnen het gemeentebestuur hierrond heerst. In een reactie die te lezen is in HBVL haalt Diliën aan dat de gemeente bij de onderhandelingen met Toerisme Vlaanderen een compromis had moeten sluiten waarin een deel van de opbrengst van het terrein naar de gemeentekas zou vloeien. De gemeente gaf destijds de grond gratis aan Toerisme Vlaanderen en investeerde de afgelopen jaren in het domein. Nu krijgt Houthalen-Helchteren niets en dreigt er zelfs een financiële kater voor onze gemeentekas wanneer ook de vzw VAP Kelchterhoef in de toekomst zal ophouden te bestaan.
De gemeenteraad van oktober keurde een nieuw subsidiereglement goed binnen de afdeling Cultuur. Het reglement kreeg volgende uitgebreide titel mee: "Reglement voor muziekverenigingen in verband met de aankoop van muziekinstrumenten en geluidsversterking, kostumering en voor de ondersteuning van bijzondere culturele projecten". Alleen al de bedenker van die titel verdient een subsidie ;-) .
Het opzet van dit reglement is om muziekverenigingen de kans te bieden een subsidie aan te vragen voor volgende onderwerpen: - de aankoop van muziekinstrumenten en geluidsversterkingsmaterialen - de aankoop van muziekpartituren - de aankoop van kostumering - de uitvoering van een bijzonder cultureel project
Op de begroting van 2008 is alvast de 12500 euro die voorzien was onder het bestaande reglement "Reglement ter ondersteuning van muzikale cultuurcreatie in Houthalen-Helchteren" onder dit nieuw reglement ondergebracht. Opvallend is wel dat in het bestaande reglement (dat nu niet meer van toepassing is) ook toneelverenigingen aanspraak konden maken op een ondersteuning. In dit nieuwe reglement is er echter een heel duidelijke afbakening voorzien. Zo worden 7 verenigingen opgesomd in het reglement. Enkel deze 7 verenigingen maken aanspraak op een subsidie op basis van dit nieuwe reglement. De 7 verenigingen zijn: - K.F. Hoeverheidegalm Lillo - K.H. Broederkring - Paradekorps DEMO - Fanfare St Trudo Helchteren - K.H. De Eendracht Meulenberg - Die Lustige Egerländer * - The Sound of Music * Als verdeelsleutel binnen het reglement wordt 6/7e voorzien van het budget, specifiek voor fanfares en harmoniën en 1/7e voor muziekverenigingen (deze met een * aangeduid).
Aanvragen voor subsidies dienen voor aanvang van de aankoop of van de uitvoering van het project te gebeuren. In principe geldt dit nieuwe reglement van 2008 tot en met 2012. Projecten die in aanmerking willen komen voor een subsidie op basis van dit nieuwe reglement moeten voldoen aan een aantal voorwaarden zoals 'nieuw zijn', 'eenmalig zijn', 'afgebakend in tijd zijn', 'themagericht zijn' en uiteraard financieel haalbaar zijn. Aanvragen die komen van fanfares en harmoniën worden geadviseerd door het College van Burgemeester en Schepenen, aanvragen die komen van muziekverenigingen worden geadviseerd door de dienst Welzijn, Cultuur en Jeugd. Vanwaar dit onderscheid: ik zou het niet weten!
Verenigingen uit bovengenoemd lijstje die een subsidie krijgen op basis van dit nieuw reglement, dienen als tegenprestatie maximaal 2x per jaar een activiteit of evnement van het gemeentebestuur op te vrolijken (op vraag van het bestuur uiteraard).
Op het 'Wijkinforum' kwam ook dhr. Guido Bulen, OCMW-voorzitter, een toelichting geven over het lokaal dienstencentrum van Houthalen-Oost. Dit dienstencentrum dat gebouwd werd voor de sporthal aan de Kastanjestraat, zal vermoedelijk in maart 2009 zijn deuren openen. Dhr. Bulen gaf in zijn uitleg aan waar het dienstencentrum precies voor staat.
Het takenpakket van het dienstencentrum ziet er als volgt uit: 1. Algemene informatieve activiteiten: er zullen infosessies gegeven worden, maar je kan er ook terecht voor individueel advies. 2. Recreatieve activiteiten: in het gebouw is een ontspanningsruimte en een cafetaria voorzien. Iedereen kan er vrijblijvend terecht voor wat ontspanning in de vorm van het lezen van de krant of het spelen van bijvoorbeeld een gezelschapsspel. Daarnaast zullen er ook specifieke activiteiten worden georganiseerd zoals yoga, turnen, bloemschikken,... 3. Vormende activiteiten: het lokaal dienstencentrum zal dé plaats worden voor tal van cursussen en workshops. 4. Hygiënische zorg: je zal in het dienstencentrum terecht kunnen voor een aantal hygiënische verzorgingen, onder meer pedicure. 5. Boodschappenhulp. 6. Buurthulp. 7.Warme maaltijden: In de beginfase worden er twee maal per week warme maaltijden geboden, opzet is om dit later uit te breiden naar alle werkdagen. 8. Initiatieven die de mobiliteitverhogen zoals een samenwerking met de Minder Mobielen Centrale en in een latere fase de aankoop van een busje.
Grotendeels bekeken zijn dit de 8 hoofdtaken die binnen het Lokaal Dienstencentrum zullen worden ontwikkeld. Het centrum zal 32 uren per week geopend zijn, op de werkdagen. Er zal steevast iemand aanwezig zijn in het centrum die als aanspreekpunt zal fungeren. Naast de nieuwe centrumleidster, Cindy Gust, worden ook twee technische beambten voor het centrum aangesteld. Bijkomend zal een centrumraad het reilen en zeilen van het dienstencentrum volgen en adviseren. Voor het uitgebreide takenpakket zoekt men alvast een 'hoop' vrijwilligers en vrijwilligsters. Iedereen die zich geroepen voelt kan nu al contact opnemen met het OCMW of met centrumleidster Cindy Gust.
Wij vinden dit dienstencentrum alvast een goede zaak voor de gemeenschap. Als het kan uitgroeien tot een centrum met een goede werking, zijn we ervan overtuigd dat dit een meerwaarde is voor onze gemeente dat navolging moet krijgen in andere deelwijken zoals Helchteren en de Standaard. Hopelijk groeit het centrum ook uit tot een plek waar iedereen terecht kan, niet alleen de ouderen of de sociaal zwakkeren, maar bijvoorbeeld ook de werkende mensen. Deze mix zou de werking van het centrum immers ten goede komen. Met de huidige voorziene openingsuren zal deze doelstelling echter moeilijk gehaald worden, gezien het het centrum enkel tijdens de kantooruren open zal zijn... dus niet bedoeld voor mensen die nog gaan werken... Desondanks een goed initiatief!
Beste lezer, welkom op deze blog waar je dagelijks nieuws uit onze gemeente vindt. Zelf iets te melden, geef me een seintje! Groeten, Stijn Van Dingenen
E-mail mij
Volg het nieuws van Houthalen-Helchteren ook op facebook: