Onze laatste dag in Berlijn. Daar onze terugvlucht pas voorzien was om 21:50hr uit Tegel, hadden we nog een hele dag voor de boeg. Hiervoor hadden we twee museum bezoeken gepland. Eerst en vooral het museum van de STASI. Geen al te groot museum maar wel eentje dat je een perfect overzicht geeft van hoe deze inlichtingendienst heeft gewerkt en welke invloed ze hadden op het dagelijkse leven in het toenmalige Oost Berlijn. Heel wat aangrijpende verhalen zijn er te lezen en te beluisteren. Reken in ieder geval op een 2 tal uurtjes als je museum doet met een audiogids. Na een lekkere kofie, die je trouwens overal in Berlijn kan drinken trokken we richting Joods Museum. Allen op het gebied van de architectuur is dit een fenomenaal museum. Wij hebben hier ruim 4uur in rondgewandeld, het geeft je goed idee over het leven vroeger en nu van de joodse gemeenschap en het laatste gedeelte gaat ook over de oorlog en zijn holocaust. Soms zeer aangrijpend. Persoonlijk moet ik toegeven dat dit één va de mooiste museums is die ik al bezocht hebt nu was het tijd om stilletjes aan te vertrekken. Vanaf het hotel met de bus naar Tegel en om iets voor middernacht stonden we weer in Brussel. Een algemene impressie van berlijn geven is niet gemakkelijk. Maar wat zeker een feit is, is dat er een perfecte harmonie is tussen moderne en klassiek, zeer veel groen aanwezig is voor een groot stad, de Berlijners rustige mensen zijn en dat vier dagen te kort is om Berlijn te bezoeken. Conclusie, wij gaan zeker nog eens terug.
Dag 3 van onze city trip zouden we al fietsend Berlijn verder verkennen. De fiets is één van de l meest ideale vervoersmiddelen in Berlijn, ruime fietsstroken zijn overal voorzien en je wordt niet opgejaagd door de rest va het verkeer. Enkel een niet Berlijner durft wel eens claxoneren als je volgens hem niet snel genoeg plaats maakt. We vertrokken aan het hotel richting Potsdammer platz om zo via Tiergarten en de reichstaglangs de Spree naat het museum insel te rijden. De berliner Dom is daar één van de hoogte punten, maar het staat daar vol met prachtige , statige gebouwen die allemaal wel één of ander museum herbergen. Spijtig genoeg hadden we vandaag geen tijd ingecalculeerd om een museum te bezoeken. Vandaar fietsten we naar de Alexanderplatz waa je een prachtig zicht heb op de televisietoren. De Alexanderplatz zelf is een groots plein dat je al direct zo een betje de Oostduitse sfeer laat opsnuiven. Daarna via de Karl Marx Allee verder Oost berlijn in. Deze straat heeft een geweldige grandeur en werd in vervlogen tijden gebruikt om de grootse militaire parades te laten doorgaan. Van hier reden we verder richting Treptow om de laatste overgebleven wachttoren van de muur te gaan bekijken. Van hier zouden we verder de "MAUERWEG" volgen. Dit is en fietsroute die je door heel berlijn brengt langs waar vroeger de muur stond. Je komt zo ook langs de befaamde Eastside Gallery, dit is nog een 1.3 km lang stuk muur waar meer dan 160 kunstenaars vanuit heel de wereld hun kunsten hebben mogen op bod vieren. Er zitten werkelijk mooie kunstwerken tussen. Langs deze fietsroute kom je regelmatig infoborden tegen over hoe de muur werkelijk voor verdeeldheid zorgde. Soms zeer aangrijpende verhalen zijn daar op te lezen en te zien. Maar het is nu eenmaal een gegeven dat er moet voor zorgen dat zulks nooit meer voorvalt. Moe maar voldaan kwamen we terug in het Hotel aan na een ritje van toch bijna 8 uur. Na het een welverdiend avondmaal konden we moe maar voldaan ons bedje inkruipen.
Vandaag stond er een stadsrondrit op het programma. 8 uur op de bus zitten, we hadden er een beetje schrik van, maar dit is zeer goed meegevallen. Een voortreffelijke, aangename, nederlands sprekende duitse gids maakte er een aangename dag van en hij slaagde er in ons te overladen met allerlei nuttige informatie over wat we te zien kregen. Op het einde van de dag hadden we een globaal idee over Berlijn en dit zowel op het punt van de architectuur, de indeling van de stad, haar geschiedenis en al haar highlights. We zagen een duidelijk verschil tussen het oosten en het westen en wat de muur allemaal teweeg moet hebben gebracht. Op regelmatige tijdstippen kregen we ruimschoots voldoende tijd om de benen te strekken en wat foto's te maken. Toen we tegen 17:00 hr terug aan het hotel waren hadden we er nog niet genoeg van en besloten we nogmaals richting Brandenburger Tor te gaan om iets kleins te eten en te genieten van de soms zeer goede straatanimatie en natuurlijk van de prachtig verlichte poort.
Reeds een tijdje geleden hadden we een vierdaagse city trip naar Berlijn geboekt en vandaag was het eindelijk zo ver. Met de vlucht SN2581 van SN Brussels Airlines naar Berlin Tegel waren we op een goed uurtje bijna direct in het centrum van Berlijn. Een bus stond er te wachten om ons naar het hotel Angleterre te brengen waar we dan ook dadelijk konden inchecken. ons een beetje opgefrist en we konden direct de stad verkennen. Het hotel lag op een 300 meter van het bekende Checkpoint Charlie, één van de grote toeristische trekpleisters. Van daar zteen we onze verkenningswandeling verder richting Gendarmen markt. Een prachtig plein met twee mooie domkirchen op en één van de vele opera's. Vandaar trokken we naar Unter der Linden, één van de grote boulevards in Berlijn die ondermeer langs de Russische ambassade loopt en langs verschillende mooie winkels. Alzo kwamen we dan aan de bekende Brandenburger tor. Vandaar is het maar een paar stappen verder om naar de mooie reichstag te wandelen. Daarna een stukje door Tiergarten langs het Russische monument om daarna door te wandelen naar het holocaust gedenkmal. Dit is een indrukwekkend plein met meer dan 2700 betonnen rechthoeken van verschillende hoogtes. Impossant om hier door te wandelen. Hier dan toch even gerust op een van de vele terrassen, waar je voor zeer democratische prijzen iets kan drinken. Tijd om terug richting hotel te trekken maar eerst nog even langs de plaats waar de bunker van Adolf Hitler gestaan heeft. Hier is enkel een nog een infobord te vinden die verwijs naar deze dramatische plaats. Daarna nog langs een van de meest indruk makkende plaatsen geweest, namelijk Topografie des Terrors. Hier kan je nog een oud stuk Berlijnse muur zien en een mooie tentoonstelling over wat de nationaal socialistische partij allemaal op haar geweten heeft. Deze vrij toegankelijke herdenkingsplaats is gesitueerd op de plaats waar het Gestapo hoofdkwartier gevestigd was. Nu was het hoogtijd om de innerlijke mens te versterken en daar heb je keuze genoeg hoor. Zo dag 1 zat erop tijd om ons bedje on te kruipen om morgen goed uitgerust te kunnen beginnen aan dag 2.