Rita Koolstra en van alles over hedendaagse en moderne kunst
Dagelijkse belevenissen over kunst en cultuur en tips over vooral geïnspireerd worden voor het schilderen Persoonlijk blog voor iedereen die geïnteresseerd is in schilderen, kunst en cultuur.
22-01-2012
Eigenlijk previews
Vaak zijn de blogstukjes die ik hier neerzet een soort previews en concept teksten voor de meer officiële stukjes tekst op de kunstsite: Kunst en Marketing.
Bijvoorbeeld de vorige week : over over het kleurenwiel van Van Itten, wel uitgediept en aangepast, zodat het voor een groter publiek interessanter om te lezen is.
Afgelopen week: kraamweek bij mijn dochter.
Gisteren: te moe om naar Belgie te gaan, heerlijk thuisgebleven.
Twee galerieën bezocht: Deze en deze. In de eerste heb ik gesproken met een kunstenares die veel schilde, veel van geabstraheerde bloemen: felle kleuren. In de tweede heb ik met Yvonne gesproken met onder andere als gespreksonderwerp: Betty Edwards.
Vandaag: ben ik een lesje aan het voorbeiden voor maandag (morgen) voor aan de kleuters. Christel heeft vorige week maandag de paletjes met verf aan het eind op een groot vel papier afgedrukt. Ik verzin dan een verhaaltje van een popje of baby onder een lappendeken.. De kinderen kunnen dan eerst een popje of baby in een bedje tekenen, en dan stukjes gekleurd papier over de baby/popje gaan plakken. Daarna evt. nog iets er bij schilderen. Ik heb net even gegoogled en een leuk schilderij van Klimt gevonden van een baby onder een lappendeken. Zo zou ik mijn nieuwe kleinzoon ook eens moeten schilderen. Leuk idee.
Verder zet ik vandaag nog wat voor de senioren op donderdagmiddag op papier. Vorige keer hebben ze op de manier van kinderen lekker spontaan een tuin getekend/geschilderd op papier. Nu gaan ze dat op een stuk hardboard doen en op de manier van Cobra beschilderen.
11-01-2012
groot droomlandschap
De laatste weken ben ik met een groot schilderij bezig op een tweeluik van 100 x 160 cm. Heerlijk om op te werken. Uitgangspunt is een foto van een boslandschap in Doetinchem, waar ik al een keer een behoorlijk vrij in magentakleuren een soort winterlandschap van getoverd heb.
Momenteel is de staat van het schilderij bijna klaar: een tamelijk geabstraheerd bos, waarin vormen voorkomen die ergens vanuit mijn onderbewustzijn moeten komen, daar ik deze vormen nog niet ergens reëel gezien heb.
Toch ben ik nog niet tevreden met de kleuren. Hoewel oranje in het kleurenschema van de andere kleuren in het schilderij past, vind ik het zoals ik het schilderij gebruikt heb, niet echt iets 'doen'. Ik denk dat ik het oranje vlak in een vleeskleurig roze vlak ga veranderen en dat het dan opeens veel meer sfeer zal krijgen. De groene tinten zouden iets meer naar het blauw kunnen gaan neigen.
04-01-2012
KERSTVAKANTIE EN EERSTE PENSEELSTREEK 2012
Tja en of je nu een kunstschilder bent, als vrouw blijf je vaak ook huisvrouw, moeder, oma, secretaris van de kerk.. kortom: je mag blij zijn als je tijd hebt om te schilderen.
Met kerst en nieuwjaar is het mij ook niet gelukt om veel te schilderen.
wel heb ik:
* kunsthal KAdE bezocht in Amersfoort;
* nagedacht over bepaalde thema's, waar ik iets mee wil doen;
* nagedacht over het grote tweeluik waar ik een soort fantasie bos op gezet heb;
* in het weekend van oud en nieuw op mijn twee kleindochtertjes gepast, in de hoop dat bij dochterlief het derde kindje geboren werd;
* het in dat weekend geboren jongetje: Tiuri Matthias (1 januari 2012) op zondagavond bezocht:
EN GISTEREN EINDELIJK! WEER EENS IN HET ATELIER GEWEEST OM AAN MIJN SCHILDERIJ TE WERKEN. ... foto van gemaakt en als idee een veel meer lichte en donkere plekken in te gaan zetten. Misschien zelfs een heel donkere achtergrond met licht getinte bomen, alsof het een bos bij nacht is.
07-11-2011
EIGEN HAARD IS GOUD WAARD!
Zaterdag, 5 november: workshop schilderen voor vriendinnen. Eigen haard is goud waard. - een middagje plezier met veel creativiteit. - bezinning over je eigen huis, je veilige plekje en je kindertjes...houd daar maar eens droge ogen bij. - 'ik heb nog nooit geschilderd, wat is dit leuk'. - was je gewend om superdunne penseeltjes te schilderen, dan kan het een cultuurshock zijn om met 'bouwmarktkwasten' iets fatsoenlijks te moeten fabriceren. Maar de aanhouder wint.
- EEN ZEER GESLAAGDE MIDDAG Hieronder een werkstuk van een cursist die nog nooit geschilderd had.
Hieronder al mijn vriendinnen met hun werkstukken.
Hieronder een werkstuk van een vriendin met een mysterieuze sfeer, vooral de boom links werd door haar kinderen herkend.
1. LANDSCHAPPEN in al haar verschijningsvormen. Van figuratief met accent op sfeer naar abstract met accent op contrasten. Afgelopen zaterdag, 15 oktober heb ik hier in de les specialisatie Kunstacademie in de ochtend aan gewerkt.
2. MODEL EN PORTRET á la Marlene Dumas. Vertrekpunt zelfgemaakte foto's van bekenden en onbekenden. 15 oktober jl. in de middag geëxperimenteerd met ecoline op (vochtig gemaakt) karton. (zie foto hiernaast). Aankomende zaterdag plan om te oefenen met olieverf op ondergrond van karton met gesso, vochtig gemaakt met terpentijn.
19-09-2011
workshop voor kinderen
Vanmiddag hebben Piet, Christel en ik les gegeven aan 5/6 jarige kinderen. Aan de hand van een verhaaltje over de 'kleine prins', mochten zij dingen tekenen die zij in het verhaaltje hadden gehoord. Ze vonden het prachtig om te ontdekken dat je met kleuren kan toveren: twee kleuren mengen en een nieuwe kleur krijgen. Heerlijk om zo met die kleintjes te mogen werken. Volgende week krijgen ze een nieuwe les.
Jan de Vliegher
Zaterdag les in specialisatie op de kunstacademie gehad. Onder andere Jan de Vliegher bestudeerd en naar aanleiding daarvan 's middags op de manier van hem geschilderd. In de ochtend zijn we begonnen aan een landschap bij Sara. Daar ik afgelopen week bij het klooster in Doetinchem nog mooie foto's van een boslaantje daar heb genomen, zal ik a.s. zaterdag met een vrije impressie daarvan beginnen.
Schilderen bij een klooster
Met een stel mensen hebben we een week in een klooster getekend, geschilderd en nog een deel van het monnikleven aldaar meegemaakt. Het was mooi weer en vooral het buiten tekenen en schilderen was een groot succes. Ik heb weer heel wat inspiratie opgedaan voor de komende tijd.
07-09-2011
Tekenen, dagboek en foto's
De tekeningen die ik vandaag maak, zal ik hier aan het eind van de dag plaatsen. Verder zal ik vanmorgen beginnen aan een dagboek op een kunstsite. Wellicht kan ik dit blog dan sluiten en verplaatsen naar die site, zodat men ook nog andere dingen over kunst kan lezen en/of bekijken. Het is fijn weer om buiten te schilderen, dus jas aan, tekenblok mee en tekenen maar en blijven oefenen.
05-09-2011
expo belfeld waardevolle dagen
Afgelopen zaterdag en zondag was de expo van Piet Kuntzelaers, Christel de Graaff en mij in Belfeld. Het waren gezellige dagen met veel belangstelling. Ik had een bepaalde, kleine selectie van mijn eindexamenwerken gemaakt en deze werken pasten qua kleurstelling en uitstraling goed bij elkaar.
Erg leuk was het dat Harr Scheffer op bezoek kwam. (zie foto hiernaast van een kunstwerk van hem). Natuurlijk kon hij het niet laten om onze schilderijen te beoordelen, maar ook om nog een paar praktische tips te geven. Hij heeft het vermogen om je zelf op een kritische manier naar je schilderijen te laten kijken en dat is meer dan goud waard. Ik hoop dat hij nog vaker eens in het atelier binnen komt lopen, maar we kunnen zeker ook weer eens naar zijn atelier gaan en wat werkjes meenemen waar hij feedback op kan geven.
Een schitterend bloemstuk kreeg ik van iemand dat ik vandaag na zal tekenen. Van Maria van de Alberigs kapel te Venlo kreeg ik het dringend advies om te blijven tekenen. Daar ik tekenen heerlijk vind, maar ik vaak er niet aan toe kom, ga ik eens half uurtjes afblokken op een dag en zet me er zo toe om lekker ontspannen te gaan tekenen.
19-08-2011
UITNODIGING VOOR KUNST IN ATELIER
ONDERSTAANDE FLYER IS DOOR 'DE BAAS VAN HET ATELIER' OVERAL VERSPREID...
Geachte heer/mevrouw,
Hierbij nodigen wij u uit voor de expositie van Christel Buil, Piet Kuntzelaers en Rita Koolstra op zaterdag 3 september en zondag 4 september 2011. De expositie zal op beide dagen geopend zijn van 15.00 tot 18.00 uur.
Op deze expositie zal Christel Buil portretten presenteren, Piet Kuntzelaers presenteert dorpsgezichten en Rita Koolstra examenwerk daar zij met de jaarlijkse juryprijs afstudeerde aan de Kunstacademie in Maasmechelen.
Tevens zal Van Spijk Uitgevers een boek presenteren met de titel: Na 18 jaar procederen, is elk einde dan een nieuw begin? Auteurs van het boek zijn Wiel Basten en Tom Offermans.
Wilt u wellicht zelf gaan schilderen? U kunt zich op deze dagen aanmelden.
Kerkberg 4 5951 DD Belfeld (bij Kalfire om de hoek
)
Open dagen bij 'Galerita'
Het was een groot succes: de 'Open huis dagen' . Erg veel belangstelling en gezelligheid. De mensen keken goed rond en er werd veel over kunst, maar ook over andere dingen gesproken. Van de groep dames die wij dinsdags en donderdags begeleiden, kreeg ik een schitterende kartonnen koker, schitterend geschilderd met vrolijke rode klaprozen met leuke inhoud. Vandaag ga ik verder met mijn 'fantasielandschap in de mist' .. ik wil er wat filosofische zaken bij schilderen of een visuele abstractie daarvan.
13-08-2011
Morgen GaleRita
Ik ben vandaag maar eens hard aan de slag gegaan met de voortuin te fatsoeneren en alles eens extra netjes maken. Morgen van 14:00 - 17:00 uur is er bij ons open huis en kunnen de mensen naar de geselecteerde werken van voorgaande jaren komen kijken. Natuurlijk zal de sekt niet ontbreken. Wat belangrijker is, dat ik hoop dat de mensen het leuk zullen vinden om langs mijn werken te lopen en te lezen hoe alles ontstaan is.
Vorige week was de eerste keer van het open huis. en het was zo gezellig. Ook heel bijzonder dat mijn moeder er bij was, evenals nog zussen en mijn broer met aanhang.
Morgen begin ik ook met de verhuur van de werkstukken. Weet niet of de mensen dat op prijs stellen... maar de mogelijkheid is er. De mensen kunnen dan eens op hun gemak kijken of het schilderij goed uitkomt in hun huis.
23-07-2011
COLOR, a course in mastering the art of mixing colors van Betty Edwards
Hoewel ik deze vakantie niet veel geschilderd heb, gaat er geen dag voorbij of ik ben er in gedachten wel mee bezig.
Ook heb ik heb ik het boek van Betty Edwards over kleurenleer en het praktisch gebruik maken van kleurenschema's, bestudeerd. Zij gaat uit van de voor schilders bekende wetenschap over primaire kleuren, complementaire kleuren etc. Door bepaalde proeven te doen die zij aangeeft in haar boek, kom je er - nog meer - achter dat een bepaalde kleur schreeuwt om zijn complementaire kleur. Dat je dat in een schilderij zou moeten toepassen. O.K. heb ik inderdaad het afgelopen jaar dit consequent toegepast en is dus een bevestiging voor mij maar niets nieuws. De meerwaarde voor mij in dit boek is dan ook het minutieus een bepaalde kleur kunnen krijgen door bepaalde mengingen zonder vertroebeling van kleuren. Zij gaat dan uit van 9 basiskleuren die je zou moeten kopen en geeft praktische oefeningen. Zij gaat ervan uit dat wanneer je een bepaalde kleur wil krijgen je moet onderzoeken welke basiskleur het heeft, hoe donker de kleur is en hoe diep de verzadiging van de kleur is.
.
25-06-2011
de uitreiking
Gisteren was de uitreiking van het langverwachte diploma op de kunstacademie te Maasmechelen.
Toen we het prachtige oude mijnwerkersgebouw binnen liepen, troffen we al snel geslaagde studiegenoten en de omhelzingen en felicitaties waren niet van de lucht.
Wat heerlijk om straks het certificaat aan te mogen pakken. We waren allemaal in feeststemming daar we er toch allemaal vijf jaar lang elke zaterdag van het schooljaar hier hard gewerkt en veel geleerd hadden.
Opeens werd mij verteld dat mijn schilderij op het podium stond, samen met een werkstuk van iemand anders en ja hoor, na de uitreiking meldde de directeur dat wij twee de juryprijs van het jaar hadden gewonnen en dat de gemeente Maasmechelen het zou aankopen. SURPRISE!!
Extra reden om met zijn allen na de plechtigheid met een glaasje lekkere wijn te toosten, hierop en op alle geslaagden!
Natuurlijk is ieder van harte welkom om een selectie van mijn eindexamen op 7 en 14 augustus van 14:00 - 17:00 uur te komen bekijken onder het genot van een glaasje bubbeltjes. Info aan te vragen op ritamaria@live.nl
U bent van harte welkom.
24-06-2011
GESLAAGD
Nou, donderdagavond 23 juni om 19.00 uur eindelijk het verlossende mailtje:
Beste cursist,
De beoordelingen van alle hogere graden 5 en specialisatiegraden 2 voor de optie schilderkunst werden zonet door de jury afgerond. We kunnen je verheugd melden dat de jury een positieve beoordeling aan je eindwerken toevoegde.
Proficiat met het behalen van je getuigschrift,
Jippie!!!!!! WAT FIJN! we hebben gelijk een fles bubbeltjes open gemaakt en nog steeds geniet ik er van dat de jury het zulke goede werken vond. Foto's van eindexamenwerken volgen.
23-06-2011
donderdag: nieuws uit het atelier
Het gewone leven buiten de academie gaat ook gewoon door. Minstens twee keer in de week ben ik in ons atelier te vinden en gisteren belde Piet op om te vragen of een bepaald schilderij: 'fly away' bij iemand op zicht mocht hangen: natuurlijk: leuk!
Nog even en ik heb niks meer in de collectie: misschien gaan we ook nog een schilderij ruilen voor een aantal prachtige high design stoelen. Voor de zitkamer zoeken we trouwens nog een robuust ronde zwaar eiken salontafel, zonder krullen, liefst bruinzwart met butsen erin etc. Dus als iemand nog zo'n tafel heeft... voor een kunstwerkje..???
Nou, weer tot de orde van de dag: ik hoop dat aan het eind van de middag er een e-mail rondgaat wanneer je geslaagd bent. Zou toch wel attent zijn.
22-06-2011
TODAY...
Gisteravond heb ik dus mijn laatste werken voor de jury in België neergezet.. oei.. ze zouden nu al bezig kunnen zijn met beoordelen, sterker nog: ze zouden nu mijn werken aan het bekijken kunnen zijn ..(maar kan ook nog morgen).
Het wordt vanaf nu in ieder geval naast de telefoon zitten, of mobieltje bij me hebben en hopelijk word ik vandaag niet teveel gebeld.
Hier nog een paar foto's van twee weken geleden toen we de panelen, waar nu onze eindexamenstukken op hangen, aan het witten waren. Carien maakt nog snel een leuk schilderij op het paneel voor al het witsel er op gaat en Nelly zie je de plintjes mooi doen. Mijzelf zie je met de roller aan het zwaaien en tot slot nog een leuke leraar van ons waarvan we kunstgeschiedenis gekregen hebben.
21-06-2011
tonight .....
Vanavond rijden we naar België en gaan het logboek (vandaag tot 01:00 uur mee bezig geweest en vanmorgen tot bijna 12:00 uur ook nog de laatste dingetjes). Nu is het af en ligt onder een heel zwarte plantenpot wat platter te worden. Het is een aristiek gevalletje geworden, maar voor mijn pr bij galerieën laat ik er nog een professioneel afdrukken.
O ja, en we mogen ook nog een paar andere werken bij onze plek hangen. Hopelijk treffen we er nog wat medestudenten, zou gezellig zijn.
Zodra ik weet of ik geslaagd ben, zal ik de meeste werken van het eindexamen op mijn website publiceren. Voor vanmiddag nou gauw een lesje voor de cursisten in het atelier voorbereiden. Dwz wat gekleurd papier etc. klaar leggen voor een leuke oefening.
Over mijzelf
Ik ben Rita
Ik ben een vrouw en woon in Tegelen () en mijn beroep is amateur beeldend kunstenaar.
Ik ben geboren op 15/01/1955 en ben nu dus 70 jaar jong.
Mijn hobby's zijn: Koken, wandelen, fietsen, schilderen en lezen..
U kunt rustig voor een bepaalde tijd een of twee schilderijen bij u thuis hangen om te kijken hoe het staat.