alles wat ik weet over GESCHIEDENIS en andere. Ik weet veel dingen over geschiedenis, hier wil ik dat wel eens mededelen. Ik heb veel boeken en kennis, het boeit me echt! Mijn favorieten zijn de middeleeuwen en romeinen
19-09-2008
andere tema's
ik werk elke dag aan de romeinen, de galliërs en middeleeuwen komen ook nog, en later Egypte.
- I onstaan - II bestuur - III soldatenleven - IV aanvallen! - V oorlog + feiten - VI goden - VII slaven - VIII geneeskunde - IX mode - X sport en badhuis - XI handel en geld - XII (bouw) technieken - XIII gezin, wonen, eten - XIV taal en cijfers - XV beroemde en gekke keizers - XVI weetjes
I Het ontstaan van Rome
Ongeveer 3000 jaar geleden stonden in Italië al boerderijen op de 7 heuvels van Rome, de boerderijen deden het goed en er was een goedde landbouw, men werd rijker en rijker. De boerderijen groeiden tot echte dorpen van boeren, knechten en melkmeisjes. Naargelang andere stammen in de buurd jaloers waren op de rijkdom van de Romeinen, vielen die de Romeinen vaak aan. De 7 heuvels van Rome boden een goedde verdediging tegen de vijanden en Rome kreeg zijn eerste groepje legermannen, boeren die in tijden van oorlog rieken en schoppen opzij legden en de wapens opnamen. Er waren dus nog geen echte beroepsmillitairen. Naar Grieks voorbeeld werden later, net zoals in Athene echte beroepsmillitairen ingezet, die niet werkten, maar elke dag oefenden. Rome kreeg en machtige legereenheid en bloeide tot de hoofdstad van een machtig rijk. Rome zou gesticht zijn door Romulus en Remus(zie: VI goden) in 753 voor christus. dan begon volgens de Romeinse jaartelling ook het jaar 1. Later, in de machtigere tijd van Rome, werden er ook voor het eerst muren rond de stad opgetrokken, die steeds dikker werden.
II Het bestuur van het Romeinse rijk
Over de hele tijd dat Rome een machtig rijk begeerde, werd het natuurlijk ook bestuurd. Tot circa 427v.Chr werd Rome bestuurd door koningen, die de volledige macht hadden over het rijk. de laatste, 400 jaar geleden, was koning Tarquinus de Trotse, hij werd weldra iets minder trots toen hij werd vervangen doordat Rome vanaf dan 400 jaar lang een republiek werd, elk jaar koos de bevolking 2 consuls, die samen de republiek bestuurden. Zij werden bijgestaan door de senaat, een 300tal edelen uit de bevolking die de consuls en later ook de keizer hielpen bij het beleid van het rijk. Ook vele slimme architecten voor de openbare bouwen, verantwoordelijken voor het financiëel en de defensie/offensie stonden aan de rechterhand van elke consul en later keizer. Want in 27v.Chr greep keizer Augustus de macht en werd de eerste keizer van Rome. (meer bij: XV beroemde en gekke keizers)
XIV De Latijnse taal en cijfers
Waarschijnlijk weten de meeste mensen wel hoe men bij de Romeinen telden, men mag geen 3 dezelfde tekens plaatsen, dan gaat men aftrekken: IV betekend 1-5=4 en niet IIII! Er zijn ook nog andere regels bv. geen I van D aftrekken, maar dat word dan veel te lang om dit uit te leggen. Hier nog eens een overzicht:
Romeins teken Latijn Frans(*) Arabisch teken
I unus un 1 II duo deux 2 III tres trois 3 IV quattuor quatre 4 V quinque cinq 5 VI sex six 6 VII septem(**) sept 7 VIII octo huit 8 IX neuf 9 X decem dix 10 XX L C D M
(*)= bevat hoogstwaarschijnlijk typfouten (**)= de maanden september, oktober, december zijn afgelijd van het latijn. december was de 10e maand, het jaar begon niet in de winter maar aan het begin van de oogst (ter hoogte van februari dus) januari en augustus zijn genoemd naar de tweekoppige god Janus, god van het nieuwe begin (zie: VI goden), augustus van de eerste keizer (zie: I ontstaan)
tot daar al toe, ik update dit vaak. ***
*andere dingen worden nog aangemaakt en zullen nog bewerkt worden*
Hallo mensen, dit is het eerste bericht op mijn blog, ik zou jullie alles willen vertellen wat ik weet over geschiedenis, fauna, flora en algemene wetenschap. Geschiedenis is namelijk mijn favoriete vak. Bent u ook zo geboeid door geschiedenis? Dan is dit waarschijnlijk een goedde blog voor u en ik om uit elkaar te leren, maar uiterst geschikt als documentatie voor sprekbeurten!
Ik heb heel veel boeken over allerlij wetenschappelijke zaken, o.a. boeken van geschiedenis. Ik ben al van jong af aan zeer geboeid door de Romeinen, de middeleeuwen en in het algemeen geschiedenis.
Ik zal hier telkens berichten zetten met zoveel info over ales ik weet zetten en daarna cronologisch sorteren (bij geschiedenis). De bedoeling is dat jullie dit uiteraard leuk vinden maar ook dat jullie misschien iets leren, en dat ik iets meer weet. Dat zou leuk zijn. Het kan ook nuttig zijn om bvb voor spreekbeurten iets op te zoeken.
Ik weet dat ik vaak typfouten maak, gelieve me hierop gewoon te wijzen...
Zelf iets aanvullen?
Dat kan zeker! Heel graag zelfs U kan zelfs co-ouder worden!