Dit jaar zijn er negen kinderen in de leefgroep waarvan drie meisjes en zes jongens.
Op maandag is Dré afwezig.Dan krijgt Ellen hulp van Eveline (logo).
De andere dagen staan Dré en Ellen samen in de leefgroep.
De ruimte
Onze ruimte is net als van de anderen beperkt.We doen echter ons best om er het maximum uit te halen.We hebben een rustige hoek waar de kinderen kunnen in een boekje kijken of werken aan de tafel, de poppenhoek met winkeltje, de auto blokkenhoek en een aantal aparte werktafeltjes.Dit jaar zijn er aantal verschillende werktafeltjes aangezien de kinderen vaak kiezen om te puzzelen, met de strijkparels te werken, met de boerderij of met de brandweer te spelen...
De middagsituatie
De kinderen komen naar de leefgroep en brengen eerst een bezoek aan het toilet.
Daarna is het tijd voor de soep gevolgd door de warme maaltijd en het dessert.
Tijdens de middagsituatie besteden we veel aandacht aan de tafelmanieren.
Er zijn ook enkele taakjes voor tijdens de middagsituatie: opdienen, afruimen, water inschenken of flessen aanvullen, De vlinder vervangt wie afwezig is of wie bijvoorbeeld niet kan opdienen omdat hij / zij nog aan het treuzelen is aan de soep.Na het vieruurtje op woensdag mag er telkens iemand helpen met de afwas in de keuken.Sinds kort hebben wij ook een helper.Wanneer er iets gehaald mag worden naar de keuken of iets weggezet mag worden mag de helper ons daarbij helpen.
Alle kinderen eten met mes en vork. Voor bepaalde kinderen is dit nog in het beginstadium, andere kinderen eten al heel netjes met mes en vork.Iedereen eet zelfstandig.
We vinden het belangrijk dat de kinderen alles proeven.Van dingen die ze niet lusten krijgen ze slechts een hele kleine portie maar iedereen dient alles te proeven.
Tijdens de maaltijd drinken wij water.Op woensdag drinken we na de maaltijd een glas limonade.Pas wanneer het water op is kunnen de kinderen beginnen aan hun dessert.
Tijdens de maaltijd praten we over het weekend en wat ze gedaan hebben in de klas.Voor ons is het dan ook leuk als er soms een klein verslagje van het weekend of een speciale gebeurtenis in het boekje staat.Een kleine aanzet kan de kinderen soms helpen om over iets te vertellen.
Na het dessert wassen de kinderen zelfstandig hun mond aan de grote spiegel.Daarna volgt het toiletbezoek.Het toiletbezoek gebeurt steeds met begeleiding.Het zelfstandig leren proper maken is bij een aantal kinderen in een beginstadium.Wie stoelgang maakt en zichzelf proper maakt dient altijd zijn handen te wassen.
Na het toiletbezoek overlopen we de daglijn.Elke dag is er iemand aan de beurt om de kaartjes te zeggen.Hoe dit verloopt hangt af van het kind zelf.Voor sommigen hangen we alle kaartjes door elkaar.De kaartjes dienen dan zelf in de juiste volgorde gehangen te worden.Voor onze nieuwkomers hangen we de kaartjes reeds in de juiste volgorde.De daglijn wordt dagelijks ondersteund met de Smog gebaren.Wie die dag de kaartjes mocht zeggen mag als eerste kiezen aan het keuzebord.Hij/zij mag dan kiezen welk vriendje aan de beurt is.
Voor de kinderen kunnen spelen worden eerst dagelijks de tanden gepoetst.Kinderen die geen of weinig begeleiding meer nodig hebben poetsen hun tanden aan de wastafels in de gang.De andere kinderen poetsen de tanden met individuele begeleiding in het groepje.Daarna is het tijd om te spelen. We vinden het belangrijk dat de kinderen gedurende voldoende lange tijd met hetzelfde spelen.Veranderen kan als ze de toestemming vragen en alles netjes opruimen.
Tijdens het korte middagmoment proberen we het spelen ook zo veel mogelijk te begeleiden.
Tijdens de middag zorgen wij voor een ontspannen sfeer, wat ademruimte voor de kinderen na het harde werken in de klas.Daarbij bewaren we de grenzen en de structuur zodat alles in een gezellige sfeer kan verlopen.
Tijdens de middag besteden we ook extra aandacht aan hygiëne zoals het snuiten en eventueel spoelen van de neus, poetsen van brilletjes, controleren op hoofdluis,
Ook het toedienen van medicatie of smeren van zalfjes kan gerust tijdens het middagmoment.
Kinderen voor wie de gezondheid of bijvoorbeeld het gewicht goed dient opgevolgd te worden kunnen wekelijks langsgaan bij de kinderarts van OC Sint Idesbald.Dit gebeurt op het domein van het OC onder begeleiding van iemand van de leefgroep.
Op woensdagnamiddag
Op woensdagnamiddag proberen we altijd te zorgen voor een boeiende activiteit waarbij ieders wensen, interesses en behoeften aan bod komen.De geplande activiteiten worden per trimester meegegeven in de vorm van een trimesterplanning.
Daar er veel kinderen zijn met behoefte aan ondersteuning van de zelfredzaamheid willen wij graag starten met enkele themas rond zelfredzaamheid op woensdag.Daar er op woensdag iets meer tijd is na de middagsituatie willen wij graag een algemeen moment voorzien om te werken rond de zelfredzaamheid.Bijvoorbeeld alle kinderen doen de schoenen uit en trekken die zelfstandig opnieuw aan.Op die manier kunnen wij nagaan wie er daarbij nood heeft aan veel extra ondersteuning.Zo willen wij graag een aantal themas rond zelfredzaamheid afwerken in de loop van het schooljaar.
Wij persoonlijk vinden de woensdagnamiddag een grote meerwaarde aan de werking van het semi internaat.Zoals reeds vermeld is er meer ruimte om te werken rond bepaalde doelstellingen die tijdens een klassenraad werden vooropgesteld.
De kinderen zijn altijd erg enthousiast tijdens de aangeboden activiteiten.Zowel vooraf als nadien wordt er veel gesproken over de activiteit. Wij krijgen een veel uitgebreider beeld van de kinderen wanneer we de tijd hebben om hen uitgebreider te observeren.Zo kunnen wij dagelijks beter inspelen op de noden en de behoeften van het kind.De activiteit houdt meer in dan enkel spelen.Ons hoofddoel is ontspanning in combinatie met werken aan zelfredzaamheid, sociale doelstellingen, werken rond vrijetijdsbesteding, werken rond huishoudelijke taken,
Tijdens de vakantie
Zowel voor de kinderen als voor onszelf is de vakantie een hele leuke periode.
Het is voor ons heel leuk dat de kinderen een volledige dag in het groepje aanwezig zijn.
Zo krijgen wij de kans om uitgebreide activiteiten aan te bieden, hebben we tijd om te improviseren en ook spontaan in te gaan op vraag van de kinderen.
Ook het dagelijks toneel is zowel voor de kinderen als voor de begeleiding een hele leuke belevenis.
Deze zomer was het thema Piet Piraat.Voor ons is het leuk dat de kinderen ook nu nog napraten over het toneel en nog heel goed weten wie welke rol speelde.
Op vrijdag gaan we altijd op stap.Een wekelijkse hoogdag!! We kijken uit naar leuke plekken en trekken er met zn allen heen.
Hierbij willen wij graag het belang van de inschrijvingen nog eens benadrukken.
Tijdens een aantal weken zijn er heel wat inschrijvingen.Daardoor kampen wij met een personeelstekort.Vanuit de directie krijgen wij dan de mogelijkheid om op zoek te gaan naar een volwaardige extra begeleider zodat alles vlot en veilig kan verlopen binnen de werking.
Wanneer er een aantal kinderen niet komen opdagen of bijvoorbeeld doorschuiven naar een andere week waarvoor er geen extra begeleiding voorzien is brengt dit ons enigszins in de problemen.
Dagen waarvoor de kinderen ingeschreven zijn, en zij toch niet aanwezig zijn zonder geldig afwezigheidsbriefje, worden dan ook aangerekend.
Wij willen ook graag benadrukken dat er ook in de vakantie belangrijke zaken dienen gemeld te worden en willen dan ook vragen dat iedereen de boekentas met het heen en weerschriftje blijft meegeven tijdens de vakantieperiodes.
Het kamp
Dan komen we bij het kamp.DE VIER DAGEN van het jaar.Ongelofelijk hoe leuk dat is!!!!De voorbereidingen van het kamp vragen heel wat inzet.Kampprogrammas worden opgemaakt, omgevingen worden verkend, medische gegevens worden verzameld, afspraken worden gemaakt, uitstappen worden gepland (zoals vorig jaar onze uitstap naar Plopsaland), vrijwillige bekwame begeleiders worden gezocht, centen dienen verdiend te worden
Om de kostprijs zo laag mogelijk te houden trekken wij er een aantal avonden met de kampvrijwilligers op uit om geld te verdienen tijdens enkele festiviteiten.
Een inspanning die meer dan de moeite waard is als wij alle lachende gezichten zien tijdens het kamp.Voor de kinderen en voor onszelf is het dan ook superleuk dat iedereen talrijk aanwezig is tijdens deze hele leuke dagen.
Kledij
Voor ons is het niet altijd evident om alle kledij per kind te kunnen onderscheiden.
Zeker in het begin van een nieuw seizoen dienen wij vaak te wennen aan nieuwe jassen, truien, mutsen, sjaals,
Bij deze willen wij dan ook een oproep doen dat alle kledij getekend is zodat alles met het juiste meisje / jongen terug kan meegegeven worden.
Heen en weerschriftje
De heen en weerschriftjes worden dagelijks bekeken in de leefgroep.Belangrijke zaken kunnen dus daarin vermeld worden.
Ook kan er steeds telefonisch contact opgenomen worden op volgend nummer: