Met een privé-busje zijn we terug vertrokken naar Bialystok. De stad zelf is niet veel te zien maar we wilden afscheid nemen van onze Poolse vrienden. 's Avonds zijn we éne gaan drinken met Kasia, Pawel, Zaneta & Greg. Hele fijne en toffe mensen!! We vertelden zo wat over onze jobs en zo, en duidelijk verdienen wij heel wat meer dan in Polen. Een gemiddeld inkomen voor de vrouw is er 400 per maand voor 40 u /week. Voor de man zo'n 600. Maar uiteraard zijn de huurprijzen voor een appartement wel laag. Greg & Zaneta betaalden amper 150 per maand voor een 2 slaapkamer appartement. Elektriciteit en water is er wel goedkoop 'in de Polen hun ogen'. Ze hopen dan ook dat de euro er nooit komt....omdat alles veel duurder zou worden voor hen. Na opnieuw een nacht in het oud communistisch hotel (was het enige goedkope hotel dat zo dicht bij de sporen lag) zijn we vertrokken richting Krakau (Krakow). Krakau was vroeger de hoofdstad van Polen. Tegenwoordig is het Warsaw (Warschau). Warsaw op zich is een 'dode' stad. We hebben het niet bezocht, alleen een aantal foto's getrokken. We hoorden van onze Poolse vrienden dat het helemaal op de grond lag tijdens de oorlog. Ze hebben het wel opnieuw nagebouwd hoe het oorspronkelijk was maar de sfeer is er nooit meer gekomen. Op de trein richting Krakau moesten we terug overstappen in Warsaw , op een overvolle trein, vol Polen die vakantie namen en andere Engelstalige toeristen...4 uur rechtstaan in de hal...we waren blij dat we in het station arriveerden. Oef lucht! Krakau is qua eerste indruk 'wauw'. Ik had direct een beetje Berlijn gevoel. Zo chillen in de stad.... Het is natuurlijk een historisch centrum met heel veel kleine straatjes en pleintjes. Op het moment dat wij er waren was het jaarlijks joods festival bezig. In Kazimierz (de joodse wijk) is het heel leuk te vertoeven! Een echte aanrader als je Krakau bezoekt! Leuke thee-huisjes, lekker eten, in het weekend Klezmeroptredens, synagoge is de moeite waard, veel boekenwinkels, rare snuisterijen, en natuurlijk het festival. Op het moment dat wij er waren ging Matisyahu optreden...in het theehuisje nog om tickets gevraagd maar ze waren uitverkocht. Het was te mooi om waar te zijn...snip. (Maar we hadden toch al gratis Suzanne Vega gezien)
11-07-2010 om 23:19
geschreven door Jasmijn en Jan
Bialowieza is zoals ik al zei een klein gehuchtje. De eerste dag hebben we het dorpje wat verkent. Dag 2 fietsen gehuurd, wat toch niet zo'n goed idee bleek te zijn want de banden waren niet opgepomt, en ik reed rond op een 'kinderfiets'. De banen zijn daar vaak niet geasfalteerd waardoor je van het ene putje in een grotere diepe put rijd. Achter 3 uur hebben we het fietsen/mountainbiken opgegeven. Deels vanwege men knie. Op het einde van onze fietstour zijn we wel nog naar het Bizonpark geweest. 7 zl p.p. Waar we een lynx, een beer en wat elanden hadden moeten zien kregen we alleen 'hmhm wilde' paarden, en de bizons te zien. Gelukkig dat die bizons er nog waren anders was het wel veel geld geweest. De 'wilde' bizons hadden jonkies...wel grappig
In de namiddag zijn we het park ingelopen en hebben we het museum bezocht. We konden geen Engelstalige gids krijgen , dat kon blijkbaar maar enkele uren op een dag. Wat we dus niet wisten. Het museum was voor mij dan toch behoorlijk saai. Vooral omdat je steeds in groep moest blijven en wij niets van het Pools verstonden. De dieren dat we te zien kregen in het museum waren allemaal opgezet. Vooral een zielig museum als je het mij vraagt...
Dag 3 wilden we wel het National Forest eens bezoeken. Je mag in het oerbos (het laatste van Europa) niet alleen wandelen. Hadden we dit op voorhand geweten.... alleen met een gids die 60 kostte voor 3 uur gidsbezoek, natuurlijk ook weer toeristisch , en dit wilden we absoluut vermijden! Grrr bij het hokje voor de gids te bestellen aangekomen vertelde het meisje dat er vandaag geen Engelstalige gids was. We konen wel ene krijgen als er nog Engelstaligen die dag zouden komen. Dan hebben we maar onze eigen wandeling uitgestippeld...bijna omgekomen van de honger, helemaal uitgeput en verbrand kwamen we bij een restaurantje aan waar we toch wel onze duurste maaltijd in polen gegeten hebben. In het vervolg doen we dit niet meer (zo duur gaan eten) we verschoten nogal van de rekening ... Na nog een uurtje wandelen kwamen we weer bij het hokje aan, toch nog eens gevraagd of er een gids beschikbaar was en ze kon er geen meer bereiken. Damn! 1600 km gereisd naar de andere kant van Polen om dan niet binnen te mogen in het oerbos zonder gids!
10-07-2010 om 15:26
geschreven door Jasmijn en Jan
Pawel toonde ons eerst de bushaltes met de juiste bus en (trein)uren zoals we gevraagd hadden. Hij vroeg waar we gingen verblijven en ik haalde de Lonely Planet gids boven bij jeugdhostel. Daar aangekomen, vertelden er 2 poolse mannen dat 'als je niet gereserveerd hebt, is er ook geen plaats voor jou'. Lap!! Gelukkig kon Pawel met die mannen praten en zijn we ook via hem in een oud communistisch , goedkoop, hotelletje gearriveerd. Niks van luxe , maar met een kort klein bed, waar ons voeten uithingen waren we ook content 2 kleine bedjes los van elkaar, een lelijk oud tapijt, tafel+stoel, lavabo,douche en wc op de gang. Voor 180 zlotty (44) hebben we 2 nachten er geslapen. Zonder ontbijt. O ja een tip! Zeg overal dat je student bent (ook al is dat van ons niet zo) maak desnoods zelf een studentenkaartje aan en plak er een foto op. Ze kunnen dat toch nooit controleren of je een echte student bent of niet ... en dan krijg je natuurlijk korting!! Het hotelletje ligt op 100 meter afstand van de bushaltes in Bialystok. Op het 3e verdiep (er is geen lift). Het vroeger communistisch hotelletje wordt vooral gebruikt door buschauffeurs. Er is een eetzaal, die alleen kan gebruikt worden door chauffeurs en uiteraard krijgen zij ook korting op het 3e verdiep.
We namen afscheid van Pawel. Hij vertelde net op het nippertje dat er een optreden was van een grote bekende zangeres uit V.S. nl. Suzanne Vega! En ik wou direct nog een dagje langer in Bialystok blijven. Het optreden was gratis btw , kunde toch niet laten liggen hé? Bialystok (de grote van Gent) heeft een mooi centrum. Alle winkeltjes hangen samen rond 1 plein. Heeft een heel mooi park in het midden van de stad liggen maar er is verder niet veel te beleven. Tenzij je een shoppingfreak bent ... Wij hadden hiervoor geen plaats in onze rugzak dus we begonnen ons wel een beetje te vervelen de 2e dag. Bialystok is ook gekend voor zijn 'Zubrowska', superlekkere poolse wodka. Een wodka die je van moet genieten. eerst drink je wat wodka en dan wat appelsap. Zo wissel je af tot beide glaasjes uit zijn.
Na onze 1e nacht kwamen we uit het hotel, en opeens arriveerde Pawel daar met zijn fiets. Hij was op het weg naar zijn studentenjob (Play , iets zoals Mobistar & Proximus) Hij gaf ons een pakketje met een sim-kaart in een brief en een gids over Bialystok. We mochten hem altijd bellen als we ergens in nood zaten of een vertaling nodig hadden. Wauw! Zo'n openheid naar ons toe. Zo gezegd zo gedaan 's avonds naar Suzanne Vega en nog ene gaan drinken met Pawel en zijn vrienden.
De dag erna moesten we er vroeg uit om naar Bialowieza (Bialovjèza) te vertrekken. Een boemelbus genomen 6 zl p/p. 2 uur busrit. De bus stopt maar op 3 plaatsen in het kleine gehucht. Wij natuurlijk verkeerd afgestapt....en in de gloeiende hitte van meer dan 30°C beginnen wandelen naar onze camping. Halverwege had ik er genoeg van. Vlug een bordje gemaakt en 2 minuten later zaten we in een auto. Vele Polen vooral diegene die ouder zijn dan 40 kunnen geen Engels praten. Ze praten alleen Pools en Russisch (vroeger kregen ze dit als 2e taal op school). Dan moet je het letterlijk met handen en voeten uitleggen! Ofwel neem je een Point It gids mee of Icoon! Een aanrader als je de plaatselijke taal niet spreekt!
Op onze camping aangekomen (30 zl per nacht) = 7. Wij hadden een tent en geen electriciteit gevraagd. Vandaar dat het dus zo goedkoop was. Op Camping U Michala is de uitbaatster een vrouw van achter de 60 die een klein beetje Duits sprak. Je kon er ook fietsen huren maar ze zagen er niet te deftig uit en wij hebben dan maar fietsen gehuurd bij een nabijgelegen fietsenmaker. In Bialowieza was er 10 jaar geleden nog geen sprake van toerisme. Iedereen leefde er in houten huizen. Tegenwoordig zie je al veel bakstenen huizen ook staan maar Engels praten...daar hebben de meeste nog nooit van gehoord (tenzij in het enige 4 sterren hotel). En de tandarts! Dentist speaks English stond er op een bordje. Ik denk dat die tandarts alle borden voor iedereen vertaald heeft want er stonden joekels van fouten overal. De laatste jaren met het tourisme heb je overal 'pokoje', dwz vrije kamer. Je kan er niet naast kijken, iedereen in Bialowieza heeft zo wel een bordje aan zijn deur hangen.
10-07-2010 om 15:12
geschreven door Jasmijn en Jan
hallo mensen nog een aantal daagjes te gaan we hebben er al een prachtige reis opzitten met oa bezoek aan Bialystok en Bialowieza (uitspr Bialovjeza) allereerst zijn we niet helemaal gelift naar Polen, het begon al moeilijk in Antwerpen. Meer dan 4 uur file voor een tunnel die we natuurlijk in moesten. Diene gast heeft ons uiteindelijk afgezet in Maastricht. We stonden in Maastricht en het begon al avond te worden. Aan een aantal mensen hebben we dan de beste weg gevraagd richting autostrade. Niemand kon ons antwoord geven. uiteindelijk heeft er dan iemand ons afgezet dichtbij het station en zijn we met de bus naar Aachen gereden. In Aachen aangekomen (was het intussen al bijna donker) strompelden we naar de dichtsbijzijnde jeugdhotel daar aangekomen zei de dame dat alles volzet was. Uiteindelijk hebben we geslapen in het park in de buurt> vlug onze tent opgezet en er vroeg weer uit want om 6u s morgens hadden we onze treintocht door Duitsland.
Voor 39 euro kan je in het weekend gans duitsland doorreizen. Tussen Halle en Dresden hebben we onze laatste trein richting Wroclaw gemist. Dan maar in Gorlitz afgestapt en verbleven in een spookachtig jeugdhotel. De kamers waren duidelijk de laatste 10 jaar niet meer aangepast, In Wroclaw aangekomen vlug een ticketje gekocht richting Bialystok. Opnieuw ong 40 euro betaald voor ons 2 om het uiterste van Polen af te reizen, We zullen het niet ontkennen dat treinreizen superzwaar doorweegt op je humeur Wroclaw is een donkere stad waar je zo snel mogelijk weg wil. We waren nog geen 500 meter verder of werden al lastig gevallen door daklozen,
Eindelijk in Warschaw stop aangekomen kwam een Zweeds-achtig type naast ons zitten,,,Pawel maar das een ander verhaal en mijn tijd is op
saluu
05-07-2010 om 17:26
geschreven door Jasmijn en Jan