Risicobeheer in het zuiden: risky business?
Inhoud blog
  • Zaterdag 29 april : laatste dag in Kameroen.
  • Vrijdag 28 april : einde van het seminarie.
  • Donderdag 27 april : prachtige zonsondergang !
  • Donderdag 27 april : prachtige zonsondergang !
  • Woensdag 26 april : seminarie gaat verder....

    Zoeken in blog



    KBC en BRS trainen collega's in Kameroen
    06-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Bye, bye Cameroon!
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Het was een vermoeiende maar onvergetelijke week!   De evaluatie van de training door CamCULL was uiterst positief, ze gaan het verder implementeren.

    Aan alle lezers van de blog, hartelijk dank voor jullie reacties (on-line en off-line). 

    Tot een volgende keer!!

    06-12-2014, 21:34 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Stirred and Shaken

    Ondertussen zijn we aangekomen op de luchthaven na een rodeo rit van Bamoun naar Douala.  In de omgeving van Bamoun zijn de Moslims voornamelijk veetelers.  Dit is te merken aan de kuddes koeien (met lange horens) onderweg.

    Na een korte stop, waar onze driver zijn voorraad manjok heeft aangevuld, gingen we in recht lijn door naar Douala.  Goed voor een rit van 6 uur.

    Kameroen binnen komen is veel gemakkelijker dan Kameroen te verlaten: rompslomp en plots opduikende bijkomende taxen.  Om 0.55 vertrekken we terug richting Brussel.    

    06-12-2014, 21:33 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Een niet begrepen bekeerling

    Onderweg naar de luchthaven bezoek aan het paleis van Sultan Njoya Roi des Bamoun, een Moslim dynastie.  De vader heeft zich echter proberen te bekeren tot het Christendom, want als Moslim werd hem alcohol en tabak ontzegd.  Dit is echter niet gelukt want de kerk vond zijn 652 vrouwen net iets te veel.

    Deze dynastie had vreemde gewoontes: het haar en de tanden van overleden tegenstanders werden gebruikt om hun kledij te tooien.  De functie van de Sultan is nu enkel nog protocollair.

    Het groepje dat ons vergastte op “Bamoun Traditional Music” was al overal in de wereld geweest.  Zelfs in Antwerpen!

    06-12-2014, 21:12 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    05-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Closing Ceremony

    Aan alle mooie liedjes komt een einde.  Zo ook aan deze opleiding.  Maar we nemen afscheid in stijl! Alle deelnemers krijgen een diploma.  Dit wordt hen door ons officieel overhandigd.  Natuurlijk het ideale moment om nog enkele foto’s te nemen.  

    Na een speech van de Assisant General Manager, General Manager, neemt het “Bafoussam chapter executive chairlady representing CamCCUL Board of Directors” het woord.  Zij overhandigt ons de lokale klederdracht.  Dit is hier de gewoonte.  Na een kleine “make-over” kan je ons bijna niet meer onderscheiden van de lokale bevolking.  Weer het ideale moment voor een fotosessie.

    Vanavond volgt er nog een “send off dinner”.  Morgen op de terugweg naar Douala staat er nog een bezoek gepland een het paleis van “Sultan Njoya Roi des Bamoun”.  We zijn benieuwd!





    05-12-2014, 18:28 geschreven door Kristien  

    Reageer (1)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Bekend in Kameroen
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Zoals gewoonlijk de dag begonnen met een verslag van de vorige dag.  Deze keer werd het verslag opgemaakt door Merlin (zie bijlage). 

    Vandaag is de laatste dag en besteden we aandacht aan de praktische implementatie van hun “control framework” dat ze de voorbije dagen al voor een stukje hebben uitgewerkt.

    Onze opleiding heeft hier véél aandacht getrokken, om 10.30 (net na de koffiepauze) kwam de nationale televisie langs voor een reportage.   Deze wordt op zondag uitgezonden.  Ja, ja, tijd om naar huis te gaan, want vanaf zondag zijn we bekend in Kameroen!!

    Bijlagen:
    Seminar on Risk Management day 4 report.docx (14.6 KB)   
    Seminar on Risk Management day 5 report.docx (15.5 KB)   

    05-12-2014, 17:30 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    04-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wandelende reclame?

    Een hint voor de dienst communicatie.  De medewerkers zijn hier zo fier op hun Credit Union dat er sommigen zelfs met slogans op hun kledij rondlopen (resp. CamCULL en BAPCULL).  





    04-12-2014, 18:27 geschreven door Kristien  

    Reageer (1)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Het bullbar principe

    We worden hier al de ganse week vervoerd door Michael, de Chief Driver van CamCULL.  Michael is een vaardige “macho” chauffeur.  Hij past het bullbar principe in het verkeer permanent toe: de grootste bullbar heeft steeds voorrang. 





    04-12-2014, 18:19 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Het wordt steeds concreter!
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Na een douche met koud water (en een ontbijt met kip) vandaag weer begonnen om 8.00.  Zoals gewoonlijk gestart met het verslag van gisteren, deze keer opgemaakt door Buo and Lemou (zie bijlage).

    Vandaag op het programma:

    •          Theory: Set-up key controls
    •          Workshop: Define key controls for your process
    •          Reporting and practical implementation

    Om 10.30 is het tijd voor koffiepauze.  Dit geeft voldoende energie om verder te gaan tot 18.00.

    Bijlagen:
    Day 3 report in Bafoussam 1.docx (12.3 KB)   

    04-12-2014, 11:44 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Un planteur de café à Bafoussam

    Etienne Tagne is koffieteler en tevens personeelsverantwoordelijke van de lokale coöperatie voor verwerking en opslag van koffiebonen. In overeenstemming met de coöperatieve principes kiezen de leden van de coöperatie op de algemene vergadering een raad van bestuur uit de leden, en de raad van bestuur duidt de directie aan. Vandaar de twee (complementaire) petten van Etienne.

    Als kleine familiale koffieteler heeft Etienne het niet gemakkelijk. Het seizoen moet starten  met intensieve bemesting en behandeling van de koffieplanten , zonder dat is er weinig kans op een gelukte oogst.

    Etienne wil mij expliciet meegeven dat zonder de hulp van de Credit Union Microfinance hij die financiering niet rond kan krijgen. De relatieverantwoordelijke van SCECOK is de enige die op de plantage  langskomt ( en dat is echt niet evident heb ik ondervonden), de specifieke problematiek kent, en met een aangepaste kredietoplossing afkomt . Etienne moet zo pas terugbetalen na de oogst. De commerciële banken wagen zich daar niet aan, en  bij de woekeraars moet je sowieso niet zijn.

    De huidige crisis op de koffiemarkt weegt op de prijzen , daarom teelt hij nu ook wat andere gewassen, zoals mais, bananen en bonen om in het levensonderhoud van de familie te kunnen voorzien.

    Als algemene regel kan men stellen dat in Kameroen elkeen die werkt instaat voor acht andere personen!

    Ook de verwerkings- en stockage-activiteiten van de coöperatie worden door de crisis getroffen. De coöperatie heeft als doel de waardeketen, namelijk van koffiebessen verwerken tot stockage en verkoop van de koffiebonen, zelf te verzorgen, zodat de telers betere prijzen krijgen en de kwaliteit van de bonen gewaarborgd  wordt.

    Ook hier fungeert de Credit Union als noodzakelijke financiële schakel. Niet evident want er zijn al andere koffie coöperaties over kop gegaan.

    In afwachting van beterschap op de markt blijven ze wel intensief bezig om de kwaliteit hoog te houden. En dat proef je. Geen melk bij de koffie, wel een lepeltje honing, ook al van eigen productie. Super!

    William









    04-12-2014, 11:25 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    03-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Chicken with or without bones
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Hierbij een foto van ons ontbijt, middag- en avondeten.  Mensen die geen kip (met botjes) lusten, hebben hier wel een probleem.  De delegatie die in mei op bezoek was in Leuven, kon niet begrijpen dat je “chicken without bones” kreeg in België.  Het waren nochtans lekkere koninginnenhapjes Razz

    03-12-2014, 18:32 geschreven door Kristien  

    Reageer (2)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.SCECOC

    SCECOC is de Credit Union in Bafoussam en is aangesloten bij Camccul. De cooperatie telt 3300 leden, private personen, andere cooperaties en ‘solidarity groups’.Dit zijn groepen die samen een krediet verkrijgen omdat ze elkaars terugbetaling garanderen, terwijl ze als individu niet aan een krediet geraken. Indien een van de leden een afbetaling niet aankan zorgt de groep zelf dat al de anderen solidair eenzelfde stukje bijdragen.

    In oorsprong een Credit Union voor en door de koffie- en cacaotelers, staat ze nu open voor alle soorten klienten microfinanciering, een 30000 in totaal. Met de microfinanciering van  rurale klanten wordt een leemte ingevuld waar de andere banken voor passen!


    William





    03-12-2014, 18:15 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Operational risico’s onderweg

    Transport van bananen verloopt ook niet zonder risico’s ...

    Klapbanden bij de vleet … Hoe zou dat nu komen?


    03-12-2014, 18:12 geschreven door Kristien  

    Reageer (1)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ook hier creativiteit om procedures te omzeilen

    Afrikanen zijn vroege vogels.  Net als gisteren zijn we ook vandaag weer gestart om 8.00.  Dit wil zeggen dat we niet later als 7.00 aan het ontbijt verwacht worden.  Best wel een uitdaging als je geen ochtendtype bent!

    Na een korte briefing en het verslag van gisteren (zie bijlage), konden we er terug aan beginnen.  Vandaag op het programma:

    •          Theory: Definition of key risks
    •          Workshop: Define a “key risks” @CamCCUL
    •          Theory: Methodology to  identify key risks
    •          Workshop: Identification of key risks within a process

    Tijdens één van de workshops we hebben de deelnemers gevraagd een overzicht te geven van hun “operationele lossess”.  Hieruit blijkt dat Kameroenezen best wel inventief zijn om op een illegale manier extra centjes te verdienen.  Kredieten boeken in het verre verleden, kredieten boeken in de verre toekomst, of gewoon op wandel gaan met safe …. Het kwam allemaal aan bod.  Hopelijk helpt deze opleiding hen, om operationele verliezen in de toekomst te beperken.

    Ter info: ook vandaag zijn we niet gespaard gebleven van stroomonderbrekingen.  Best wel vervelend als je net aan je powerpoint presentatie begonnen bent.  Gelukkig is er een “flip chart” aanwezig om verder te gaan Smile

    Bijlagen:
    Report of Day 2 risk management seminart revue.docx (14.8 KB)   

    03-12-2014, 18:08 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    02-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.A powerful nut
    Klik op de afbeelding om de link te volgen De Bitter Kola wordt door de deelnemers geprezen als een krachtig geneesmiddel tegen verschillende ziekten. Je moet het maar eens googlen. Gelieve bestellingen te plaatsen voor vrijdag! Razz

    Bijlagen:
    http://www.informafrica.com/health-africa/the-amazing-health-benefits-of-bitter-kola-garcinia-kola/   

    02-12-2014, 19:53 geschreven door Kristien  

    Reageer (1)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Amazing!

    De eerste dag van 8,5 les geven zit er op.  En het resultaat mag gezien worden!

    Om 8.00 eerst het verslag van de workshop van gisterennamiddag, gepresenteerd door de verslaggever van de groep (zie bijlage).  Dit verslag geeft weer hoe de groep de dag ervaren heeft.  Daarna zijn we verder gegaan met het programma van de dag:

    •          Theory: Process, key risks, key controls
    •          Workshop 1: Identify processes at CamCCUL
    •          Theory: Describe one process in detail
    •          Workshop 2: Describe one process in detail (scoping + flow)

    Na elke break-out sessie werden de resultaten in groep besproken.  De discussies die daarop volgden waren af en toe pittig, maar dit kwam het resultaat ten goede.





    Bijlagen:
    report of Day 1 of risk Mgt seminar.docx (14.7 KB)   

    02-12-2014, 18:52 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.No rampant movement

    Na het traditionele gebed en introductie door Jonas (General Manager) en Christine (Assisstant General Manager), werden we voorgesteld aan de 22 deelnemers van de “risk management” workshop die door ons gegeven wordt.  Eerst nog de gezamenlijke opmaak van de “vergaderregels” onder leiding van HR.  Let vooral op regel nummer 2.

     

    William is gestart met een presentatie van BRS en KBC.  Daarna was het mijn beurt, met de eerste topics: risk types en 3 lines of defence.  De interactie met de deelnemers was onmiddellijk zeer levendig.  Dat belooft voor de volgende dagen Very Happy

    Louis Ecollo is de man die het programma hier praktisch coördineert.  Ook hij heeft er zin!

     

    02-12-2014, 11:59 geschreven door Kristien  

    Reageer (2)

    01-12-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Het leven zoals het is ... bloggen in Afrika

    Eén ding is zeker, wij zijn goed voorbereid op het toekomstige stroomtekort. We kunnen hier echt iets van leren, want niemand maakt zich druk om de 10de stroompanne op één avond (behalve wij).  Van het stroomtekort helaas geen foto's ...

    Ook als je internet verbinding hebt, moet je snel zijn.  Met de snelheid van het licht zie je je verbinding (en ingetypte teksten) terug verdwijnen.

    Vandaag hebben we het gewaagd te bloggen vanuit de hotelbar.  Eerst moesten we wel verbroederen met Claude en zijn gezelschap (sa copine, sa femme, et la copine de sa femme) . De Kameroenezen zijn zeer joviaal!!


    01-12-2014, 20:01 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Vrouwen aan de top!

    Van de grootste Credit Union (CU) naar een kleine lokale, geleid Mme NGUELEWOU Bernadette die tevens voorzitter was van de chapter rond Mbouda en lid van de raad van bestuurd van CamCCUL.

    Een dame met pit en een enorm archief.

    En ondertussen wordt ons avondeten uitgezocht op de lokale markt.

    01-12-2014, 19:43 geschreven door Kristien  

    Reageer (1)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De politie is uw vriend

    De naam BAPCUL (Bamenda Police Credit Union League) is misschien misleidend, want het is een credit union voor iedereen (en niet enkel voor de politie).  Met niet minder dan 30 000 members en 13,6 biljoen XFA zijn ze de grootste Credit Union binnen de CamCCUL.  Eén van hun grootste members is de nationale federatie van koffietelers.


    Waar de Belgen nog van kunnen leren is de aanwezigheid van een “Woman Committy”.  Zij sensibiliseren de participatie van vrouwen in de Credit Union (Genderaction?).

    BAPCUL spreekt ook uw taal!

    Dat de politie onze vriend is, werd bevestigd tijdens de rit naar Mbouda.  Waar de politie onze auto probeerde stoppen, gaf onze driver extra gas.  Het ook een nakomende fluitsignaal deerde hem niet.

    01-12-2014, 19:39 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.In de sporen van een Nederlandse dominee ….

    We zijn de dag begonnen met een heerlijk ontbijt.  We waren dan ook de enige gasten in een groot hotel.  Te dicht bij Nigeria? J

    De aanwezigheid van een demarcatielijn op de parking speelde misschien ook.  Daar voorbij kon de security (als het donker was) onze veiligheid niet meer garanderen ….

    Daarna trokken we richting CamCULL waar we ontvangen werden door de Management Board.  We bespraken het ontstaan en de evolutie van Credit Unions in Kameroen.  Ontstaansgeschiedenis vergelijkbaar met CERA in België, behalve dat de eerste Credit Union opgericht is door een Nederlandse dominee.

    Bijlagen:
    CamCCUL_Evolution_and Growth_Factors_Juneu00ADu00AD_22_2011.pdf (564 KB)   

    01-12-2014, 19:36 geschreven door Kristien  

    Reageer (0)

    Archief per week
  • 24/04-30/04 2017
  • 17/04-23/04 2017
  • 30/11-06/12 2015
  • 23/11-29/11 2015
  • 01/12-07/12 2014
  • 24/11-30/11 2014

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs