Wat er hier allemaal te beleven valt. And much more
15-04-2016
About Mima, Meininger, Weststation and others
Het nieuwe museum van 'Iconoclastische Kunst' is vorige vrijdag 15 april opengegaan het nieuwe MIMA.
En gisteren zondagnamiddag ben ik zelf even een kijkje gaan nemen.
De moeite waard! Niet reusachtig groot, en ergens toch wel prijzig (betaalden wij 5 jaar geleden ook zoveel om een museum binnen te mogen?), maar straf! Straf, en plezant!
Mijn zoontje was ook mee met mij, en die beleefde alvast veel plezier tussen de vele kleuren in het museum te crossen, de trappen op te klauteren, ook aan sommige werken eens te mogen komen, en gans bovenaan buiten boven op de trap een raampje binnen te mogen gluren en te zeggen dat hij daar 2 naakte mensen zag- wel alleen het bovenlichaam naakt, en het waren ook maar 2 foto's, maar hij onthield het toch:-)
Kunst mag best ook eens plezant zijn. De kleuren mogen er best eens vanaf spatten. Donald Duck, Superman etc mogen gerust afgebeeld worden in een hedendaags New York. En dit alles mooi voorgesteld met wat video's erbij, waarbij de betreffende kunstenaars ook uit de doeken doen hoe het creatieproces van bepaalde werken in gang gegaan is. Ikzelf ben allerminst een specialist in dit domein van de kunsten, zo naar het plezier van andere kinderen in het mima te zien hoeft dat volgens mij ook niet, maar ik ging in elk geval met een grote glimlach na het bezoek naar buiten. De verschillende zalen baadden je telkens onder in een andere leefwereld, het opklimmen in het gebouw was de moeite, maar evengoed het afdalen in de kelders, waar het werk van die vrouwelijke kunstenaar een waar genot voor het zicht was met haar overal opgeplakt sjabloonwerk, groots, maar evengoed ook heel klein en op heel onverwachte plekken, in kleinere hoeken, onder ooghoogte, ... neergeplakt.
Naast al het andere dat intussen al in de Bellevue-site verwezenlijkt is (de private woontoren, het hippe Meininger, het gemeentelijk gedeelte met het sociaal opleidingsproject-hotel, ...), opnieuw een aanwinst die dit stuk stad zeker meer naar voren op de Brusselse kaart zal zetten en er in de komende tijd veel volk naar toe zal trekken! Naast de Bozar, het Wiels, en misschien enkele andere privé-verzamelplekken, komt dit Mima zeker in het lijstje van te bezoeken plekken als je op een zondagmiddag/namiddag de moderne hedendaagse kunst in wilt slurpen of gieten.
En voila, het Mima ligt ook op het grondgebied van Molenbeek, en is één van die projecten die de komende 10 jaren dit stadsgebied zeker zal wijzigen: een chock die zeker op een bepaalde manier wat gentrification met zich mee zal brengen, een vernieuwingsgolf, die in sommige andere gemeentes in Brussel toch heel wat minder te voelen is. Het is op een dunne koord lopen, een uitspraak doen of zo'n vernieuwingsgolf positief te noemen is, zeker als je er dan ook bij vermeldt dat het wat gentrification met zich mee zal brengen, zoals ik net deed. Ai, dat woord Gentrification, dat heeft toch zo'n negatief geladen connotatie, en het is vaak heel moeilijk een beetje genuanceerder te beginnen praten als je dat woord uitspreekt. Ik wil me dus ook niet uitspreken over een positief iets, of dan eerder een negatieve verandering.
Wel stelde ik me een beetje deze vragen: Gaat het Mima in zijn museum ook mensen uit de wijk tewerkstellen? Komt er ook een soort van ingang aan de achterkant van het gebouw, zodanig dat het niet alleen uitkijkt naar het kanaal toe? Zal er een artistieke wijkwerking vanuit het Mima uitgewerkt worden, zoals, naar ik af en toe hoor, ook in het Wiels er één bestaat? Zal Mohamed, Youssef, Latifa, etc uit de wijk, die het allemaal niet zo breed hebben, ook de komende tijd het museum eens bezoeken? ... Als er op deze vragen enigszins positief geantwoord kan worden, zal dit gloednieuwe Mima volgens mij nog meer geslaagd zijn!