heb je een probleem of weet je niet wat te doen kijk dan hier WELKOM
20-02-2011
spreekbeurt zebra
De ezel
Hallo,ik ga het vandaag over de ezel hebben. Ja,ik hoor jullie al zeggen wat is er Zoë, ga je over jezelf vertellen? Wel,je mag me er best een beetje mee vergelijken. Want wat ik allemaal te weten ben gekomen is zeer interessant!
Alles begon toen ik op vakantie was in Frankrijk . Mijn ouders leerde er mensen kennen ,Loic en Ann-Sophie ,die een ezelboerderij hadden. Loic was ook directeur van een school voor doofstomme kinderen en regelmatig kwamen die kinderen naar de boerderij om te helpen met de ezels. De reactie van de kinderen was fantastisch. Zij hadden een speciale band met de dieren ,meer dan ze ooit met mensen hebben. Terug thuis kregen we er nog fotos van doorgestuurd. Dit was een reden genoeg om er nog meer over te weten dus ging ik op onderzoek.
De meeste mensen denken dat een ezel dom en koppig is .Wat zeker niet zo is ! Ze zijn dapper,rustig,slim,onvermoeibaar,trouw en voorzichtig! Ze leren heel snel en hebben een goed geheugen. Zo kunnen ze altijd de weg terugvinden! En als er gevaar dreigt slaan ze niet op hol zoals paarden,maar gaan ze rustig op de grond liggen.
Alle ezels stammen af van wilde ezels uit de woestijnen van Noord-Afrika. Er leven nog 2 rassen in Nubië en Somalië. De Nubische ezel is bruinachtiggrijs en heeft een rugstreep, een zwart kruis op zijn rug.
De Somalische ezels zijn groter,ze zijn lichtgrijs en hebben een witte buik en zebra-achtige onderbenen. Er zijn nog maar weinig wilde ezels. In sommige dierentuinen vind je nog kuddes Somalische ezels.
De geschiedenis van de ezel gaat zo: De Romeinen hadden de ezel voor het eerst naar Europa gebracht. Maar door kruisingen ontstonden er bastaards. Zo ging men in zuiderse landen ezels kweken, die voldeden voor lokaal gebruik. Ze moesten zware lasten kunnen dragen. Zoals in Santorini, een eiland van Griekenland. Daar worden elke dag duizenden toeristen naar boven op de berg gebracht worden! De Poitou - ezel is hier van een voorbeeld! De Poitou - ezels zijn groter, hebben grotere oren,en langere haren! Andere rassen zijn uit
Frankrijk:de Provincaalse en de Normandische ezel
Spanje: de Catalaanse en de Andalusische ezel
Italiè: de Ragusa en de Sardinische ezel
De ezel is een kudde dier als hij alleen is,is hij treurig en balkt dan dikwijls, vooral hengsten! De mannetjes bakenen hun territoria af voor hun wijfjes en jongen door hoopjes mest te leggen, dit is een plekje waar geen andere ezels mogen komen
Een ezel kan 20jaar worden, in de dierentuin soms wel 40 ! Dit komt omdat ze er zo goed worden verzorgd.
Natuurlijk krijgt de ezelin ook jongen! Als de ezelin zwanger is,word het veulen na 12 maanden geboren! Het veulen kan al binnen het uur staan. De ezelin geeft ongeveer 1,5l melk per dag. In tegenstelling tot de koe die 4 spenen heeft,heeft een ezel maar 2 spenen ,waardoor ze niet zo veel melk ineens kan geven. Daarom moet het veulen om de 2 uur worden aangelegd. Als de ezelin gemolken word duurt het meestal 2 à 3 minuten. Daarna word de melk gezeefd ,dan word het in potjes gedaan en vervolgens in de diepvries gedaan gestoken. Als jullie willen mogen jullie altijd eens proeven van die melk! Ik heb de melk gehaald in een ezelboerderij in Deinze.
Daar kweken ze ezels en maken er heel veel ezelinnenmelk! Van de ezelinnenmelk maken ze ook zeep, handcrème en bodylotion!
De ezelinnenmelk was al bekend in de oudheid! Het werd gebruikt als schoonheidsmiddel zodat je geen rimpels zou krijgen. Koningin Cleopatra van Egypte nam elke dag een bad in ezelinnenmelk zodat haar huid soepel bleef! Niet alleen de dames gebruikten het, ook mannen! Om hun baardgroei tegen te gaan. Ezelinnenmelk helpt ook tegen allerlei kwaaltjes. Het is zeer voedzaam, bevat minder suiker en vet dan koemelk. Zo zou het ook de tanden versterken en in Nicaragua, in Zuid-Amerika wordt het gebruikt als therapie tegen kanker. Babys zijn ook minder overgevoelig voor ezelinnenmelk omdat het sterk lijkt op moedermelk . Nu kan je pap kopen in de winkel voor je baby maar,voor 1930 bestond die pap nog niet. Zo was er een kinderziekenhuis in Parijs die een eigen ezelstal had. De verpleegsters voedden de babys door ze aan de uier van de ezelin te laten zuigen.
Een ezel eet graag,vooral gras en kruiden,omdat ze oorspronkelijk uit de woestijn kwamen zijn ze niet kieskeurig, ze eten zelfs cactussen en distels! In warme streken kan de ezel wel 2 dagen zonder water,maar eens ze gewend zijn elke dag vers water te krijgen ,kunnen ze dat niet meer! Een ezel moet je regelmatig borstelen ,zeker in de maanden mei en juni, want dan zijn ze in de rui!Rui betekent dat ze haar beginnen te verliezen zoals bv. een kat! Je mag de ezel NIET borstelen in de winter want dan staat er een laagje vet op hun vacht die ze beschermt tegen de regen. Als je hem toch zou borstelen gaat het laagje eraf en dan word hij nat tot op zijn vel, omdat de vacht waterdoorlatend is! Je ziet ook een ezel moet goed verzorgd worden ,dan zorgen zij ook voor jou!
Want in ontwikkelingslanden is de ezel zelf onmisbaar! Ze zijn voor de arme mensen belangrijker dan hun huis, vrienden of eten!Als de ezel sterft is dat heel erg want ze hebben geen geld om een nieuwe te kopen en ze hebben de ezel nodig voor de melk en om te kunnen werken. Unicef schenkt dan ook dikwijls ezels als ontwikkelingshulp om de mensen verder te helpen .
Niet veel mensen weten dat de ezel zon belangrijke rol speelt in het leven van de mens! Zelfs in de bijbel werd er al over geschreven! Denk maar aan het verhaal over kerstnacht zo was het de ezel die samen met de os in de stal de geboorte van Jezus had bijgewoond en met zijn adem het pas geboren kindje had verwarmd. Ook droeg de ezel ,Maria en haar zoon naar Egypte toen ze moesten vluchten voor Herodes.
De ezel komt zoveel voor in de bijbel, dat er in veel landen, zoals Nederland,Spanje,Italië en Frankrijk zelfs ezelfeesten ontstonden. Het werd gehouden na kerstmis.
Dus je ziet, de ezel is meer dan dom en koppig!
Hij heeft al voor een hele geschiedenis gezorgd ! Dus als je nog eens een ezel ziet Wees er dan lief voor !
Ik ga een spreekbeurt houden over eekhoorns omdat ik datleuke dieren vind om te zien en ze zijn grappig.Er zijn over de hele wereld ongeveer 40 soorten eekhoorns.
Ik ga vertellen over de gewone eekhoorn.
De eekhoorn heeft een ronde kop, een kort snuitje en grote ogen. De oren zitten bovenop de kop. De eekhoorn is niet zo groot, ongeveer 24 cm lang. De eekhoorns leven in bossen. Ze slapen s nachts en overdag zijn ze bezig.
De staart van de eekhoorn is lang en breed. Bij alles wat de eekhoorn doet is de staart belangrijk. Als hij bijvoorbeeld over de takken loopt dan houdt de staart hem in evenwicht. Als de eekhoorn naar beneden moet springen uit de boom dan maakt hij de staart heel breed en is het een soort parachute zodat hij veilig op de grond neerkomt.Als hij in de zon zit gebruikt hij zijn staart als een parasol over zich heen, zodat hij in de schaduw kan zitten.
De voorpoten van de eekhoorn hebben vier tenen en de achterpoten vijf. Ze hebben hele stevige nagels, hierdoor kunnen ze vlug in de bomen klimmen.In de zomer heeft de eekhoorn een roodbruine kleur pels en in de winter is hij wat donkerder. De eekhoorns kunnen wel goed zien, maar niet alle kleuren. Ze zien alleen grijze tinten, alleen de kleur geel kunnen ze wel zien.
Eekhoorns kunnen wel goed ruiken.
Ze kunnen wel hun begraven voedsel terug vinden door over de grond te snuffelen.
Ze hebben in hun boven en ondergebit twee hele scherpe snijtanden.
Tijdens hun leven groeien deze tanden steeds door. Ze slijten ook steeds af doordat ze tegen elkaar aan schuren bij het knagen. De eekhoorn heeft geen hoektanden. De kiezen zijn knobbelig, hierdoor kunnen ze het voedsel goed fijnmaken. Als de eekhoorn eet dan houdt hij zijn voedsel vast tussen zijn voorpootjes.
Over de hele wereld zijn verschillende soorten eekhoorns, maar in Nederland leeft alleen de gewone eekhoorn. Deze eekhoorn komt voor in heel Europa en in Azië.
Eekhoorns kunnen alleen leven in bossen met hoge bomen. Ze verplaatsen zich over grote afstanden door de bomen. Eekhoorns kunnen wel zwemmen, maar niet heel ver. Daarom zijn er geen eekhoorns op eilanden.Het voedsel van de eekhoorn bestaat uit eikels, beukenoten, zaden, bladknoppen, eieren enz. Het is beter om eekhoorns niet te voeren. Er zijn heel veel eekhoorns dood gevonden doordat ze te veel pindas hadden gekregen van mensen. Hij kan zelf het beste uitzoeken wat voor voedsel hij nodig heeft.
In de herfst als er genoeg eten is, gaat de eekhoorns voedsel verzamelen en bewaren voor de winter. Ze verstoppen dit meestal in de grond, maar soms in boomholtes. Eekhoorns houden geen winterslaap. Ze slapen maar een paar dagen achter elkaar en gaan dan weer voedsel halen.
De vrouwtjes krijgen twee keer per jaar jongen. Per keer krijgt ze drie tot zeven jongen. De eerste keer ongeveer in februari en de tweede keer in de zomer.Ze is ongeveer 38 dagen zwanger voordat de jongen geboren worden. Als ze geboren worden zijn ze blind, kaal en 6 cm lang. Als ze twintig dagen oud zijn, zijn ze behaard en met dertig dagen gaan de ogen open. Wanneer de jongen twee maanden oud zijn, zijn ze zelfstandig, dan hebben ze geen hulp meer nodig van de moeder. Ze blijven tot ongeveer een half jaar bij de moeder.
De eekhoorn woont in nesten. De nesten hebben een ronde vorm en zijn van takken met bladeren gemaakt. Meestal wordt een oud kraaiennest gebruikt, die de eekhoorn dan helemaal verbouwt totdat die mooi rond is.
De eekhoorn heeft ook vijanden.Jonge eekhoorns die nog niet zo handig zijn worden vaak gepakt door zwerfkatten en uilen. De grootste vijanden van de eekhoorn zijn de boommarter en de havik. Een boommarter is een roofdier die zich snel door de bomen beweegt. De boommarter en de havik zijn beide heel zeldzaam in ons land.
De eekhoorn is zelf ook steeds zeldzamer, maar ze weten niet precies waardoor dat komt. Misschien door de zure regen of door een virusziekte.Eekhoorns kunnen maximaal vijf jaar oud worden.
wat doe je als je je verveelt hier zijn er opties :
1) als het niet regent dann speel efe buiten met de bal of bouw een kamp 2) speel een gezelschap spel als je niet aleen bent 3) of knutsel eens wat met je oude kleren