Ingepakt , klaar voor de terugvlucht , heerlijk hotel vol fijne Nederlanders die ook echt om Gambia en de mensen geven .Hier volgt zeker een vervolg op . Tot in Belgenland of confederaal Vlaanderen , dank voor de interesse en : lang leve The Gambia
Vandaag nog even rusten , afscheid nemen en souveniers halen . En toch nog een verse vogel trekken . Vroeger stond er op ons vader zijnen auto " My Toyota is fantastic " . Wel hetzelfde mag gezegd van The Gambia . Zeker weten dat Christine hier ook zou hebben genoten , dacht ik dikwijls .
Het kon niet op vandaag : na alle bezoekjes werd ik ook nog uitgenodigd op een strandlunch met Sino , de jongen van onze school uit 5C. Zalig , eerst kon ik nog ongemerkt foto's maken van het potje voetbal tot iemand riep : Sino , Sino , theacher , theacher . Daarna zijn we met heel de bende de zee in gedoken , samen met nonkel Herman. En later een lekkere strandlunch voor heel de familie . Als U dit leest, vliegt Sino reeds terug naar Belgiƫ . Het was dus een mooi afscheidsfeestje .
Nee, nee , niet voor mezelf . Ik sponsorde het ziekenhuis " by donation " en werd rondgeleid in alle zalen en plekjes . Voornaamste activiteit : bevallingen en bloedonderzoek naar malaria . Weinig klanten , want het is hier winter , zeggen ze . Het Atheneum van Schoten Schilde is hier sponsor en tevens actief . Mooi werk jongens .
Ik heb hier een schooltje bezocht , het was hier ook twee weken vakantie , maar de directeur leidde me goed en veilig rond . Enige steun aan deze scholen is steeds welkom , want de overheid geeft niets aan deze scholen .
Men maakt hier ook nieuwe boten en rookt hier ook de vis . Die gaat dan zo naar de buurlanden ( Ghana , Mali , Senegal ) . En bergen vissekoppen en graten blijven achter .
De grootste vissershaven van het land . Gambia is maar 35 km breed , behalve aal de kust daar is het 70 km . Hier komen om vijf uur 's avonds alle pirogues terug binnen en is het een drukte van jewelste en een overheersende visgeur .
Met behulp van de toeristen worden netten terug op strand getrokken : het levert toch wat vis op . En een snakefish , daar keken zelfs de inlanders van op .
Zo zou Gambia er uit zien moest de mens er geen hand in had gehad ... Abuko National Reserve Park . De laatste twee foto's zijn het mooiste vogeltje dat ik hier al zag , the sunbird , maar het was tegenlicht en te hoog . Google echter maar eens naar afbeeldingen birds of gambia sunbird en je mag me dan gelijk geven . Het is de kolibri van Afrika , zeg ik maar .
Zoals net reeds gezegd : je zoekt eerst een beest en begint dan een jungledans om geen takje of blaadje in de weg te hebben . Zeker bij het oranje en schuchter aapje . Een kwartier houdt die U wel bezig .
Is prominent aanwezig in het straatbeeld . En is volgens mijn gids ook exemplarisch voor het type Afrikaanse machthebbers dat het continent een slechte naam geven . Kwam aan de macht na een bloeddige staatsgreep in 1994 .Nepotisme, repressie en corruptie vieren hoogtij , volgens Dominicus . Doet zaakjes met Cuba of deed dat met Muammar Khadaffi . Misschien een tip voor onze koning in deze moeilijke kersttijd : hang eens wat affiches of kom het hier leren , de vluchten lijken me verzorgd .
Men had hier goed hun best gedaan op San Sylvester. Eerst muziek van de kora , het meest kenmerkendste instrument van West-Afrika in oorsprong van de Mandika's . Veel toeristen nemen dit twee meter lange en twintigsnarentellende ding mee naar huis . Bespelen lijkt mij vrij onmogelijk . Dan receptie aan de pool . Traditionele hapjes en sapjes alcoholvrij , bijvoorbeeld van de baobabboom . En tijdens het " diner" een leuk orkest met dansers . De moeite.
Gisteren fietste ik naar een vogelreservaatje en wandelde er heel alleen . De vogeltjes verstopten zich , de vlinders waren prominent aanwezig . Ik zag een kolonie mangoesten , maar die vluchten in het kreupelhout , dus staat hier de eerste foto van het internet . Ik spotte ook een antiloop , maar die wou zijn naam geen eer aan doen . Verder het nestje van een weverke , helemaal geen koninklijk paleis , eender een woning uit de jaren dertig , als U begrijpt wat ik bedoel . En het gewone leven blijft hier ook boeien .
Het vervoer is vrij Afrikaans te noemen . Kijk maar . Er zijn twee soorten taxi"s .Al deze wagens hebben een Europees verleden . De groene is een toeristentaxi . Die brengt U ergens naar toe , wacht , en brengt je terug . De gele met groene strepen rijdt rond en neemt klanten mee , desnoods tot vijf man . Die stopt dus zelfs al vervoert die reeds vier passagiers . 80 % van deze chauffeurs heeft echter geen rijbewijs . Dan heb je nog de locale minibusjes die om de honderd meter mensen oppikken tot het busje overvol zit . En de gewone Gambiaan gaat met ezel en kar , te voet of op de truck . De rijke toerist : hij huurt een auto , ne chique , ne witte , ne nieuwe . En sukkelt er dan mee in de open straat riool .