Houthalen-Helchteren bruist! Uw gemeente in woord en beeld!

21-02-2009
Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Gemeente is op zoek naar buurtpeters en -meters.
Het gemeentebestuur is samen met de dienst planning, milieu en duurzaamheid, op zoek naar buurtpeters en -meters. De taak van zo'n peter of meter is eigenlijk vrij eenvoudig: mee helpen het openbaar domein in goede staat te houden. Klussen die weggelegd zijn voor buurtpeters of -meters zijn onkruid wieden, zwerfvuil opruimen, grasbermen maaien,..., uiteraard allemaal op het openbaar domein. Hiermee wil het gemeentebestuur bewoners meer stimuleren om samen te werken aan een mooie straat of wijk. Zwerfvuil, verloedering en slecht onderhouden groen zijn immers knelpunten in onze gemeente. Ze zorgen niet alleen voor een vieze indruk die je als bewoner of passant krijgt, maar trekken ook méér sluikstorten aan, criminaliteit, ja zelf het onveiligheidsgevoel groeit wanneer een buurt onderkomen is.
Met dit initiatief wil het gemeentebestuur hier dus een antwoord op bieden. Bewoners die willen meerwerken als buurtpeter of -meter krijgen hiervoor een eenmalige bonus van 125,00 euro. Let wel, deze bonus moeten ze inzetten om een buurtfeestje te organiseren, een straatborrel of een wijkontmoeting. Er zal dan ook maar één bonus van 125,00 euro per straat worden voorzien, ongeacht of er meerdere peters of meters zijn.
Deze bonus van 125,00 euro kan gecombineerd worden met de gemeentelijke premie voor straatfeesten, waardoor het totale subsidiebedrag toch 250,00 euro kan worden.
De gemeente stelt ook vuilniszakken en veiligheidshesjes ter beschikking van de peters en de meters. Voor de onderhoudswerken zelf, is het de bedoeling dat de peters en meters hun persoonlijk, eigen materiaal en gereedschap gebruiken. Het verzamelde vuil of groenafval wordt opgehaald door de gemeentelijke diensten. Buurtpeters of -meters kunnen indivueel of in groep werken. Jaarlijks wordt er een tref- en informatiemoment voorzien per buurt of wijk, waarbij alle gemeentelijke peters en meters mekaar, samen met de ondersteunende gemeentelijke diensten, kunnen ontmoeten. Het aanspreekpunt voor dit project is de gemeentelijke dienst planning, milieu en duurzaamheid.
De buurtpeters en -meters mogen een aantal taken echter ook niet zelf doen, zoals bijvoorbeeld snoeien van bomen of struiken en de aanplant van nieuwe beplanting.

Op zich is dit een goed initiatief, goed bedoeld, en het zal in een aantal wijken, waar er nu al veel buurtengagement is, zeker ook wel werken. Het is alleen een beetje jammer dat men niet vérder durft gaan in dit initiatief. Participatie van wijkbewoners binnen de context van openbaar groen en de ruimtelijke leefomgeving is nodig en kan een samenleving sterker doen groeien. Wat ik mis aan dit project is echter 'de stap verder'. En met 'de stap verder' bedoel ik dat er specifieke groene wijkbudgetten moeten voorzien worden, voor meerdere jaren. Die groene wijkbudgetten moeten toelaten dat buurtbewoners daadwerkelijk ook kunnen 'werken' aan hun buurt. Het opstellen van beplantingsplannen, de aankoop van nieuw groen (heesters, vaste planten,...) en de aanschaf van duurzame onderhoudsproducten en -materialen zijn voorbeelden van mogelijke invullingen voor zo'n wijkbudget.
Op die manier kan je met je wijkteam van peters of meters op langere termijn werken aan je straat, plein of wijk. Het initiatief wat nu geboden wordt kan een eerste stap zijn, maar heeft enkel kans op slagen als er over deze 'verdere stap' wordt nagedacht en als die stap er ook effectief komt.
Wanneer het enkel blijft, bij wat hier nu wordt voorgesteld: opruimen van zwerfvuil, onkruid wieden en de graskant voor je deur maaien, zal dit initiatief een snelle dood sterven, vrees ik. Geëngageerde burgers doen dit nu al allemaal voor hun eigen deur, er zal voor hen dus weinig veranderen, buiten het feit dat ze er nu gratis vuilniszakken en een straatpremie voor krijgen. Op de draad bekeken wordt dit initiatief nu vooral gestart om die geëngageerde burgers te 'belonen' met een premie en hen hierbij meteen te vragen om hiermee een burenborrel te organiseren. Het is jammer dat men hierin niet verder wil gaan, maar nogmaals het blijft een goed initiatief en ik hoop ten stelligste dat dit initiatief kan uitgroeien.
Een goede opvolging en een soepele ondersteuning vanuit de technische dienst is onontbeerlijk. Binnenkort zal ikzelf via de Gecoro, de Gemeentelijke Commissie Ruimtelijke Ordening, een gedegen voorstel doen in verband met innovatie in de aanpak van openbaar groen. U hoort er ongetwijfeld nog over.
Stijn Van Dingenen.


Geef hier uw reactie door
Uw naam *
Uw e-mail
URL
Titel *
Reactie * Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
  Persoonlijke gegevens onthouden?
(* = verplicht!)
Reacties op bericht (7)

24-02-2009
buurtpeters en meters in lillo zo snel als het kan aub!
Laten we met deze versie beginnen. Later is het uitbouwbaar. Maar dan steeds in overleg met de vrijwilligers.

24-02-2009 om 20:28 geschreven door marc Zandecki


Verschil in doelstellingen.
Beste Marc, en dan ronden we best deze babbel af denk ik, volgens mij hebben we beiden een verschillend uitgangspunt bij deze buurtpeters. Wanneer het de bedoeling is de mensen die al vrij geëngageerd zijn met dit project te waarderen, dan is het inderdaad voldoende zoals het nu wordt voorgesteld. Wanneer je echter ten gronde een verlangstuk wil breien aan het takenpakket van de groendienst bijvoorbeeld, dan is het project te primitief. En deze laatste doelstelling, gekoppeld aan nog enkele andere, is het uitgangspunt van mijn betoog. We kunnen met de beste wil van de wereld niet ontkennen dat de draagkracht en de mogelijkheden van onze huidige technische dienst en de groenwerkers, te laag is voor de vraag die een grote gemeente als Houthalen-Helchteren stelt. Kijk rond je en je moet dat erkennen. Bovendien, en dat lees je ook in mijn eerste reactie, bepaalt het karakter van openbaar groen voor een groot stuk het woongevoel en het wijkgevoel. 30 jaar geleden had je bijvoorbeeld in de wijk De Hutte in Houthalen-Oost al zo'n werking, zij het vrij basic. Het is dus niet zo'n 'ver van mijn bed show'. En tuurlijk heb je gelijk: Nederland is België niet, maar dat mag toch totaal geen belet zijn om goede projecten van daar, om te toveren tot goede projecten voor hier! Van waar denk je dat het idee van de buurtvaders in Meulenberg komt? Inderdaad, van onze Noorderburen! En ik mag toch veronderstellen dat jouw partij Groen! dit een goed en geslaagd initiatief vindt, niet?
Kortom: het is goed dat er over een onderwerp als dit grondig gediscussieerd wordt. Je merkt nu al, op deze eenvoudige blog, dat het menig mens beroert én dat het onderwerp potentie heeft! Laat ons dan ook met z'n allen hieraan verder werken en dan zal je merken welke mooie resultaten behaald kunnen worden!
Groeten,
Stijn

24-02-2009 om 08:58 geschreven door stijn


23-02-2009
Laat maar over komen dat dossier!

Je hebt gelijk, Als ik het lees weet ik er meer van. Maar we moeten de dingen toch op onze manier doen en niet klakkeloos overnemen. Dat het in Nederland werkt betekent niet dat het hier moet werken. In Nederland is de overheidssteun betreffende vrijwilligers veel beter. Kijk maar naar de G-sporten Ik ben jaren lang assistent-coach geweest bij een G-Zaalvoetbalploeg. We hadden 2 ploegen ingeschreven  in de belgische competitie. Ter vergelijking in België amper 8 ploegen, en in Nederland méér dan 500. We speelden regelmatig toernooien in Nederland. Daarom ken ik de nederlandse mentaliteit erg goed. En neem maar van mij aan dat er een verschil is, of we het willen of niet tussen Vlamingen en Nederlanders. In Nederland kijkt men tegen zulke dingen pragmatischer aan. Terwijl in België alles ineens moeilijker wordt. Het is historisch gegroeid. Voorlopig blijf ik bij mijn standpunt. Onze versie van het project dus. Per slot van rekening moet het project zeer laagdrempelig blijven. Iedereen heeft wel ergens een schop of bezem staan. Daarvoor moet de gemeente niet tussen komen.

23-02-2009 om 23:47 geschreven door marc Zandecki


Kijk even over de grens...
Beste Marc,
je mag nooit wit-zwart kijken, de waarheid ligt steevast in de grijze zone.
Als je twijfelt aan de mogelijkheden voor een project als dit, steek je misschien best je licht eens op in Nederland, bijvoorbeeld in de stad Maastricht.. Daar werken al jaren zulke verregaande wijkwerkingen, met schitterende resultaten. En geloof het of niet: ook de technische dienst van die gemeente is er superenthousiast over. Maar nogmaals, je kan er eigenlijk pas open over praten als je 't hele dossier hebt, en dat laat ik je bezorgen, zonder twijfel, zodra het ter sprake kwam op de Gecoro.
Tcoh bedankt dat je deze blog oppakt als een interactief forum. Dat is in ieder geval de bedoeling!
merci en groeten,

23-02-2009 om 16:44 geschreven door stijn


Buurtpeters en meters 2

Mijn oprechte excuses dat ik me eerder niet goed heb uitgedrukt, en je daardoor de boodschap anders begreep. Je zegt dat het niet de bedoeling was een totaaloplossing aan te bieden op je blog. Tjah! Ik kan enkel en alleen maar dingen die je zegt en schrijft als uitgangspunt gebruiken. Je idee werd geboren met de beste bedoelingen. Maar ik denk niet dat het een kans van slagen heeft. Je legt teveel de nadruk op de vrijwilliger. In het zinnetje met dat tuinhuisje enz ... wilde ik eigenlijk daarop doelen. De gemeente werkt met man en macht aan het onderhoud van onze gemeente. Maar kan door planning niet overal komen. Daarvoor heeft men dit project in het leven geroepen. He opstellen van beplantingsplannen en aankoop van diverse planten, is in hoofdzaak een taak van de gemeente, en moet ook zo blijven. Wat wel kan is overleg en advies  op regelmatige basis met de vrijwilligers. Eerder zij ik dat bij het gebruik van onderhoudsproducten en materialen de gemeente wel wat meer kan doen. Maar bij nader inzien kom ik erop terug met de vlogende uitleg. Het gebruik van onerhoudsproducten en materialen van de gemeente vereist namelijk enig administratief werk ( noteren wie wat waar heeft gebruikt), en waar zouden we die producten dan moeten gaan halen! Bij de tech. dienst? Gezien de verantwoordelijkheid lijkt me dit niet verstandig. Stel dat er iets gebeurd onderweg bv. (ongeval) Wie is dan verantwoordelijk!  Die verzekering zal er wel zijn. Maar je moet geen onnodige risico's lopen. De taken van de vrijwilliger zijn nu duidelijk omlijnd. Als men die stap verder gaat vrees ik dat men echt in het vaarwater van de werkende mens zal komen. En dat kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn. Dit project kan enkel en alleen meer aanvullend zijn. Natuurlijk brengt dit ook de mensen bij elkaar, en mischien komt het idee bij één van onze 30.000 inwoners, om een wijkvereniging op te richten waar er nog geen is. Een goed voorbeeld is de standaard waar men gereedschap kan lenen en er een compostmeester is. In dat opzicht kunnen wijkverenigingen natuurlijk wel inspelen op het project. En zijn specifieke wijkbudgetten niet nodig( budgetten voor groen onderhoud en openbare ruimte zijn voor de hele gemeente). Maar zoals eerder al gezegd. Dingen zoals het opstellen van een beplantingsplan en eventuele aankopen horen niet bij de taken van een vrijwilliger. De vrijwilliger kan wat dat betreft enkel adviseren.

23-02-2009 om 12:51 geschreven door marc Zandecki


22-02-2009
Het gaat om identificatie.
Beste Marc,
je aanvullingen en opmerkingen zijn grotendeels terecht. Maar voor elke vraag bestaat er een antwoord, anders was het geen vraag... Het was niet mijn bedoeling om een totaaloplossing aan te reiken op de blog. Die wordt nu uitgewerkt en zal binnenkort worden voorgelegd aan de Gecoro.
Het enige wat ik wou duidelijk maken is, dat een buurt(bewoner) zich stilaan terug moet gaan identificeren met zijn leefomgeving. Dat samenlevingsgevoel is grotendeels weg in onze versnipperde wijken. Met een aanpak van de nabije leefomgeving, en groen is hier een wezenlijk onderdeel van, kan je zo'n gevoel met de tijd laten terugkomen. Hoe waardevoller je straat of het groen voor je woning is, hoe hoger de leefkwaliteit én hoe waardevoller je buurt, dus je eigen huis ook is! Maar het gaat veel verder dan dat. Het heeft ook met sociologie te maken. Als mijn studie hieromtrent klaar is, zullen we ervoor zorgen dat je ze kan ontvangen. Je voorstel van een buurt-tuinhuisje zou daar alvast perfect in passen!
Voornaamste is te onthouden dat onze gemeente dus al één buurtpeter gevonden heeft: jij! En da's al een goede start!
Succes ermee.
groeten,
Stijn

22-02-2009 om 19:29 geschreven door stijn


21-02-2009
Buurtpeters en meters

Ook ik steun deze actie, en zal de eerste zijn om hieraan deel te nemen. Maar wat ik hier lees, is dat je laat doorschemeren dat we op het terrein van de werkende mens moeten komen. Ik denk niet dat dit onze taak is. Wat wel kan is, dat men op regelmatige tijdstippen overleg pleegt, en wij als geangageerde burgers ons advies kunnen verlenen. Wat de gemeente hiermee verder doet is haar taak. Wat die ondherhoudsproducten en materialen betreft. Mischien wel. Maar het is allemaal makkelijk gezegd. Er bestaat ook nog zoiets als verzekering. En de admin. dan. Moeten we naar de tech. dienst gaan of krijgt iedere buurt zijn 'tuinhuisje'? Toch allemaal dingen waar aan gedacht moet worden of niet?

21-02-2009 om 13:10 geschreven door marc Zandecki




Foto
Beste lezer,
welkom op deze blog waar je dagelijks nieuws uit onze gemeente vindt. Zelf iets te melden, geef me een seintje!
Groeten,
Stijn Van Dingenen
E-mail mij

Volg het nieuws van Houthalen-Helchteren ook op facebook:

Inhoud blog
  • 32ste tentoonstelling van rashoenderclub Het Scharrelhoen
  • Infosessie over elektrische voertuigen in Greenville
  • Rommelmarkt op Kelchterhoef
  • Arrestaties in drugsonderzoek
  • Volks landbouwgebeuren op 't Sonnis
  • Integratie-ambtenaar moet inbedding asielzoekers in woonbuurt verbeteren
  • Misschien is judo wel joúw sport!
  • Gemeente schenkt 1000 euro aan vzw Chautaara
  • Heide stilaan op zijn mooist
  • Slachtbonnen zullen 5 euro kosten
    Foto
    Rondvraag / Poll
    Vindt u dat er een tijdelijke brug moet komen aan het kruispunt Grote Baan - Koolmijnlaan?
    ja
    neen
    Bekijk resultaat

    Laatste commentaren
  • offerschande (Equal)
        op Biedt nieuwe slachtinrichting oplossing voor offerfeest?
  • integratie-ambtenaar (Oma)
        op Integratie-ambtenaar moet inbedding asielzoekers in woonbuurt verbeteren
  • aquagym (zwemles)
        op Aquagym
  • een eigen kijk op kosten (schaapjesteller)
        op Biedt nieuwe slachtinrichting oplossing voor offerfeest?
  • {TITEL_VRIJE_ZONE}
    {TITEL_VRIJE_ZONE}
    {TITEL_VRIJE_ZONE}
    {TITEL_VRIJE_ZONE}
    Hieronder vindt u interessante webadressen uit onze gemeente:


    http://users.telenet.be/jww  
    www.actiefww.com  
    www.avthouthalen.be

    www.bc-helchteren.be

    www.bchouthalen2000.be
    www.bennewed.be

    www.broederkring.be

    www.chirohelchteren.be

    www.chirohelchteren.org

    www.cosimo.be/Meulenberg 

    www.danzav.centerrall.com

    www.dbchouthalen.be

    www.debiekorf.be

    www.delijn.be

    www.denoordzuid.be

    www.diabolichell.be

    www.donboscohelchteren.be

    www.doopie.be 

    www.dropshot.be

    www.fchelson.be

    www.fphouthalen-genk.be

    www.gezinsbond-helchteren.be

    www.groenhouthalen-helchteren.be

    www.gr5wandelaarshelchteren.be
    www.helchterenvv.be

    www.hengelhoef.net
    www.khhoeverheidegalmlillo.be

    www.home.scarlet.be/albert.vandijck

    www.hondenschoolderoedel.be

    www.houthalen-helchteren.be

    www.houthalen-helchteren.cdenv.be
    www.houthalen-helchteren.davidsfonds.be 

    www.houthalensracingteam.be
    www.hvchelchteren.be  

    www.illusio.be

    www.infogids-online.be

    www.jckreasa.be

    www.jeugdhuisthebassment.be

    www.kelchterhoef.be

    www.kreasa.be

    www.ksjhouthalen.be

    www.kwbhelchteren.be

    www.lachfestival.be

    www.lgcc.be
    www.limburgadembenemend.be

    www.mish-mash.be

    www.molenheide.be

    www.mrk-houthalen.be

    www.oc76.be

    www.parkfc.be

    www.poppunt.be

    www.rimo.be

    www.rotary-houthalen.be

    www.schooldeschakel.be

    www.sdhh.be
    www.selishouthalen.be

    www.terdolenfietshappening.be

    www.tvl.be

    www.userstelenet.be/
    ttcpalethouthalen
      
    www.villabasta.be

    www.vlabus.be
    www.wschelchteren.be

    http://www.hhoost.be/
    wijkvereniging/

    Het adres van uw vereniging of organisatie staat er nog niet bij? Geef het ons door en wij voegen het toe.

    Zoeken in blog

    Archief per maand
  • 09-2015
  • 08-2015
  • 07-2015
  • 06-2015
  • 05-2015
  • 04-2015
  • 03-2015
  • 02-2015
  • 01-2015
  • 12-2014
  • 11-2014
  • 10-2014
  • 09-2014
  • 08-2014
  • 07-2014
  • 06-2014
  • 05-2014
  • 04-2014
  • 03-2014
  • 02-2014
  • 01-2014
  • 12-2013
  • 11-2013
  • 10-2013
  • 09-2013
  • 08-2013
  • 07-2013
  • 06-2013
  • 05-2013
  • 04-2013
  • 03-2013
  • 02-2013
  • 01-2013
  • 12-2012
  • 11-2012
  • 10-2012
  • 09-2012
  • 08-2012
  • 07-2012
  • 06-2012
  • 05-2012
  • 04-2012
  • 03-2012
  • 02-2012
  • 01-2012
  • 12-2011
  • 11-2011
  • 10-2011
  • 09-2011
  • 08-2011
  • 07-2011
  • 06-2011
  • 05-2011
  • 04-2011
  • 03-2011
  • 02-2011
  • 01-2011
  • 12-2010
  • 11-2010
  • 10-2010
  • 09-2010
  • 08-2010
  • 07-2010
  • 06-2010
  • 05-2010
  • 04-2010
  • 03-2010
  • 02-2010
  • 01-2010
  • 12-2009
  • 11-2009
  • 10-2009
  • 09-2009
  • 08-2009
  • 07-2009
  • 06-2009
  • 05-2009
  • 04-2009
  • 03-2009
  • 02-2009
  • 01-2009
  • 12-2008
  • 11-2008
  • 10-2008
  • 09-2008
  • 08-2008
  • 07-2008
  • 09-2005
    Startpagina !
    Blog als favoriet !
    Een interessant adres?
    >

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs