Het gemeentebestuur wil de zwaluwpopulatie een handje toesteken. Daarom subsidieert het bestuur al jaren zwaluwnesten. Als er zich in jouw woning of gebouw bewoonde zwaluwnesten bevinden kan je hiervoor een subsidie krijgen. Hierbij mikt men vooral op het instandhouden van huiszwaluwen en boerenzwaluwen. De toelage geldt voor woningen en/of andere gebouwen gelegen op het grondgebied Houthalen-Helchteren. Enkel bezette nesten komen in aanmerking. De subsidie wordt uitbetaald aan de gebruiker van de woning of het gebouw waar of waarin de zwaluwkolonie zich bevindt.
De subsidie bedraagt: -- Voor het instandhouden van een zwaluwkolonie van één tot drie nesten wordt een subsidie verleend van maximum 25 euro/jaar. -- Voor het instandhouden van een kolonie van vier of vijf nesten wordt een subsidie verleend van maximum 37,50 euro/jaar -- Voor het instandhouden van een kolonie van zes of meer nesten wordt een subsidie verleend van maximum 50 euro/jaar.
Aan de ontvangstbalie of op de gemeentelijke website kan je het reglement i.v.m. de subsidie zwaluwnesten raadplegen.
Het aanvragen van deze premie kan je tussen 1 juni en 31 juli 2011 online doen via www.houthalen-helchteren.be doorklikken naar milieu en natuur subsidies of aan de ontvangstbalie van het gemeentehuis, tel. 011 60 05 11.
Ook het gemeentebestuur draagt haar steentje bij. Aan de abdijhoeve van Kelchterhoef en aan het Inspirocollege heeft het gemeentebestuur enkele kunstnesten geplaatst. Zwaluwen die in het voorjaar nog een volledig nieuw nest moeten metselen, verliezen hierbij veel energie en tijd. Hierdoor kunnen ze in het betreffende broedseizoen vaak maar één broedsel meer maken, waardoor er in het najaar bijvoorbeeld maar 4 in plaats van 12 jongen van hetzelfde paartje naar Afrika kunnen vertrekken. Kunstnesten kunnen de zwaluwen dit metselwerk besparen en hebben dan ook een gunstige invloed op het aantal jongen. Bovendien bieden kunstnesten de zwaluw de mogelijkheid om te broeden op plaatsen waar geen modder voorhanden is; of om te broeden in droge jaren, wanneer modder schaars wordt.
|