Op het eerste zicht lijkt dit een goed idee, toch is het nodig om hier een aantal kanttekeningen bij te maken. LED-verlichting is bijlange niet zo efficiënt als klassieke wegverlichting. In dit segment regeert de Natrium hogedruklamp nog steeds. Dit is niet verwonderlijk: per Watt energie krijg je bij Natrium hogedruk tussen 80 en 200 lumen terug. De beste LED modellen halen 120 lumen, maar verliezen zowel kleurvastheid en efficiëntie reeds na enkele jaren. Aangezien een Natrium hogedruklamp een compacte lichtbron heeft kan mits een goeie spiegeloptiek een behoorlijke tussenafstand tussen palen gehaald worden. Dit is veel moeilijker voor LED-verlichting. Hierdoor is het nodig om veel meer verlichtingstoestellen te plaatsen dan met een klassieke installatie. Niet alleen de installatiekost verdubbeld hierdoor, ook onderhoudskosten zijn veel hoger.
Een recente studie (http://www.physorg.com/news205083319.html) stelt dat:
- er 2x zoveel armaturen nodig zijn in vergelijking met Natrium hogedruk lampen
- de lifecycle kost meer dan twee keer zoveel bedraagt voor LED-verlichting dan voor Natrium hogedruk lampen
- LED verlichting gemiddeld maar tussen 8% en 24% minder energie verbruikt per kilometer dan Natrium hogedruk lampen
Algemene conclusie is dat de totale kost bij LED-verlichting behoorlijk hoger ligt dan bij een klassieke installatie, ondanks het lagere energieverbuik.
Toch zijn er positieve zaken aan de opkomende LED-verlichting. Doordat vele kleine lichtbronnen een oppervlakte verlichten is het veel makkelijker om efficiënte optiek te maken die ervoor zorgt dat het licht effectief terechtkomt waar het hoort. Er gaat dus minder licht verloren, wat een goede zaak is voor de sterrenhemel. Omdat LED-verlichting meer 'wit' licht produceert is het ook mogelijk om met minder licht evenveel te zien. Klassieke natrium lage/hogedruk verlichting produceert licht in golflengtes waar het menselijke oog relatief ongevoelig voor is. Er is dus meer licht nodig in deze golflengtes om evenveel te kunnen zien. Omdat LED verlichting beter aansluit bij de optimale golflengtes waarin het oog kan zien, is het mogelijk om met lagere verlichtingsniveau's toch een evengrote perceptie te creeëren. Grote bemerking hierbij is dat de armaturen van zeer hoge kwaliteit moeten zijn om verstrooing en verblinding tegen te gaan, wat nu veelal NIET het geval is.
Er is dus nog een lange weg af te leggen voor LED verlichting om een volwaardig alternatief te zijn. Toch is het een technologie die mits de nodige maturisatie heel veel potentieel heeft om de hoeveelheid lichthinder serieus terug te dringen. Op voorwaarde natuurlijk dat de verlichting verantwoordelijk gebruikt wordt en daar wringt meestal het schoentje
23-02-2011 om 13:34
geschreven door E. grosemans
|