Vanavond zendt het reportagemagazine 'Koppen' (Eén) een reportage uit over het Eurovisie Songfestival. Met een aantal ex-deelnemers kijkt men terug op hun deelname. 'Eurosong in de teletijdmachine' kreeg de reportage mee als titel. Er wordt teruggekeken met Lily Castel (1971), Emly Starr (1981), onze enige winnares tot op vandaag Sandra Kim (1986) en Sergio (2002).
1971 - "Iedereen in Dublin blonk van 'nieuwte' en ik kwam daar toe als een slons. Ik wist zelfs niet meer van welke parochie ik was." Mijmert Lily Castel nostalgisch over haar onverwachte deelname aan het Eurovisie Songfestival in 1971. Drie dagen voor de grote dag werd Nicole van Nicole & Hugo geveld door geelzucht. "Jacques Raymond en ik zijn in allerijl naar Dublin gestuurd en hebben het nummer "Goeiemorgen, morgen" in het vliegtuig nog ingestudeerd."
1981 - "Van promotie was er bij ons geen sprake," zegt 'Lady Leggs of Eurovision' Emly Starr, die van de toenmalige BRT haar jurk moest dichtnaaien wegens te gewaagd. "Wij moesten ons nummer "Samson" zo stil mogelijk houden tot op het podium van het festival. Vandaag is dat wel anders." Emly treedt niet meer op, maar organiseert als zakenvrouw grote evenementen in het Midden Oosten.
1986 - Sandra Kim, de jongste deelneemster ooit, wint voor België het Songfestival. Toen stond het land op zijn kop maar nu, twintig jaar later, spreekt Sandra over een vergiftigd geschenk. "Ik heb mijn jeugd gemist, geen frank gezien van de inkomsten van "J'aime la vie", maar mijn naam blijft voor altijd verbonden met de liedjeswedstrijd."
2002 - "Sister" moest inslaan als een bom en Sergio in de top 5 doen belanden. Dat deed het niet. Hij eindigde dertiende. Hoewel hij het als een enorm avontuur omschrijft, houdt Sergio toch een wrang gevoel aan zijn deelname over. "De grote geldindustrie, zeg maar de gokindustrie, houdt het Songfestival in zijn greep. Achter de schermen wordt er van alles gearrangeerd dat het daglicht niet mag zien."
Vier Eurovisiecoryfeeën halen herinneringen op aan drie decennia Eurovisie Songfestival, vragen zich af waarom België altijd in de staart eindigt én speculeren over de kansen van Kate Ryan dit weekend in Athene.
Reportage : Yasmine De Backer en Katrien Van der Slycken.
Koppen, vanavond, dinsdag 16 mei, vanaf 21.45 op Eén, presentatie Wim De Vilder of Annelies Van Herck.
(bron en foto's : Eén).
16-05-2006 om 08:25
geschreven door Redactie 
|