Online verslag van clubactiviteiten schaken in Beveren
12-03-2015
Zilveren Toren ronde 7
Zilveren Toren ronde 7 Schilde bleek een te duchten tegenstander met een gevaarlijk tijdstip (dinsdagavond, altijd lastig voor de werkende mens).
Luc zou daarvan geen last mogen hebben, zou je dan denken. Na een partij waarin hij de kwaliteit achterstond (toren tegen loper, met dames erop) en zijn vrijpion toch gevaarlijk genoeg was, versmaadde hij om eeuwig schaak te geven.
Willy proebeerde de Franse Rubinstein-variant te behandelen zoals de Caro-Kann hoofdlijn met Pg5-uitval. Er kwam zelfs een h4-opstoot en paardoffer bij, maar de tegenstander pareerde solide. Willy's stelling begon langzaam kleine defectjes te vertonen. Willy trachtte nog te compliceren maar zijn stelling werd uiteindelijk met een torenoffer uit elkaar geslagen.
Stefan kwam in het middenspel een pion voor, maar wou dan iets te gesofistikeerd aanpakken. Toch had hij nog kansen, maar in tijdnood besloot hij af te wikkelen naar een toreneindspel waarbij de tegenstander's pionnenstructuur beter bleek.
Jammer, want Peter had net ervoor wel de eer gered door een gelijkstaand eindspel om te buigen in een gewonnen dameeindspel. Schilde lijkt ondertussen een echte kandidaat op de titel.
Interclubs 2014-15: ronde 9 Beveren 1 won met absolute cijfers van Gent. Zo makkelijk ging het echter niet. Luc klaarde de klus eenvoudig: hij won al vlug een stuk. De tegenstander had bijna geen compensatie en kwam er niet meer aan te pas. Peter kwam in een ingewikkeld middenspel terecht - met open g-lijn en veel spel in het centrum. Hij bleek up-to-the-task en kon uiteindelijk de weg naar de koning vinden.
Willy had de hele partij druk. In de Grünfeld-Indiër had de tegenstander atypisch een zwakke c-pion gekregen wat Willy goed uitbuitte. De c-pion werd oververdedigd en Willy zette terecht alles in op zijn centrum. Dat bleek zijn redding, want toen de c-pion uiteindelijk naar het promotieveld oprukte kon er tijdig gecountered worden.
Stefan ontwikkelde goed en greep het initiatief. De tegenstander had problemen met de rokade en op de koop toe had Stefan een gedekte vrijpion. Hij vond geen goed plan en opkomende tijdnood zorgde voor een quasi gelijke stelling op de zet voor de tijdcontrole. Om toch nog iets te bereiken offerde Stefan zijn laatste stuk voor een gedekte én een vrijpion, een riskante beslissing en waarschijnlijk niet goed. De tegenstander offerde het stuk echter te vroeg terug en toen besliste Stefan's vrijpion het spel.
Beveren 2 doet het niet slecht voor zijn debuut in vijfde. In Gent sprokkelde het alweer een puntje en dat was deze keer volledig aan de 'Verbruggen'-tandem te danken. Voor de historici onder ons: dit is de eerste keer dat zowel Peter, Birgit als David winnen in dezelfde Interclub-ronde. Hopelijk kunnen ze dat nog vele keren herhalen.
Birgit speelde een spannende partij en bij David pakten de verwikkelingen uit in zijn voordeel. Michael kwam onder druk en had mogelijks een ultieme redding in de afwikkeling (Txf6 leek alles te redden. Heeft hij dit gespeeld, dat weet de redactie niet). Hij verloor echter, en ook topbord Norbert was hetzelfde lot beschoren nadat hij een stuk offerde voor druk. Materiële achterstand is altijd moeilijk spelen in schaken en uiteindelijk wreekte zich dat en moest hij de koning omleggen.
Vandaag speelden we thuis (in de Boerenpoort in Melsele) tegen Oude God 2 (Mortsel). Joren die op het vierde bord speelde kreeg van in het begin wat tegendruk. Zijn tegenstander offerde een stuk voor twee pionnen.
Joren deed op zijn buurt hetzelfde en hierdoor verloor zijn tegenstander zijn rokade. Joren kon de druk verder opvoeren en na alle stukken te ruilen kwam Joren er als beste uit, de winst was dus binnen.
Willy die op bord 1 speelde tegen Kenneth Cauwenberghs (tornooileider Retrochim schaaktornooi) kon de partij onder controle houden. Zijn tegenstander ruilde zelfs twee paarden voor een toren. Met dit stuk meer kon Willy meer druk uitoefenen en paarden deden hun werk, Na een paar vorken was het over en uit. 2-0 voor ons
Hendrik die op bord 3 speelde kreeg het niet gemakkelijk zijn tegenstander maakte er een gesloten partij van. Hendrik bleef zoeken naar een gaatje maar vond het niet direct. Alleen verloor hij meer tijd dan zijn tegenstander. Hierop bood Hendrik dan remise aan en dat is aangenomen. Hiermee was ploeg al gewonnen.
Bij Peter die op bord 2 speelde kwam er een heel andere stelling op het bord. Peter offerde een stuk op de koningsvleugel voor drie pionnen. Toch was er nog niet direct een doorbraak. Ook zijn tegenstander offerde stuk maar kreeg hiervoor maar 2 pionnen in de plaats, met die ene + plus pion (dubbelpion) was het nog duidelijk wie er ging winnen. Lange tijd zag het er naar uit dat het remise zou worden, beide spelers konden eeuwig schaak geven. Maar voor hiervoor te kiezen bood Peter de Dameruil aan wat zijn tegenstander ook aannam, vanaf deze moment kwam Peter beter te staan en kon met zijn pionnen beginnen oprukken. Zijn tegenstander vond geen goede oplossingen meer en gaf op. Hiermee hebben we een zeer goed resultaat neer gezet, we wonnen met 11-5.
Deze keer moesten we naar Noorderwijk voor de vijfde ronde in de Zilveren Toren competitie. Joren die op het vierde bord speelde liet zijn rokade voor wat het was en offerde zelfs een pion om zo meer druk te kunnen geven. Dit lukte ook en eens hij in eindstelling kwam (toren + pionnen) was hij het laken naar zich toe trok.
Lucien daarintegen die kort gerokeerd had kreeg heel veel druk op zijn koningsvleugel (lange rokade van zijn tegenstrever).
Alle druk kon Lucien afwenden en de partij kon hij verder gesloten houden. Remise was dan ook het resultaat.
Bij Peter verliep iets anders, zijn tegenstrever had een mooie ruil gezien met (centrum) pion winst. Hierna nam zijn tegenstrever nog een pion op de koningsvleugel !
Dit was een groot risico want hierdoor moest hij paard offeren, toch kon hij druk hoog houden. Peter moest goed zoeken naar de juiste zetten en kwam in tijdnood, hierdoor een paar slechtere zetten gespeeld en op zijn 39ste zet door zijn vlag gegaan (maar de stelling zag er dan al niet goed uit). Willy had het ook niet gemakkelijk, maar het zag er toch iets beter uit voor Willy. Maar naar mate de partij vorderde bleef alles voor beide spelers onder controle. Zijn tegenstrever haalde nipt zijn 40ste zet en zelfs in de extra time kwam geen beide er door. Na alles af te ruilen was remise ook het resultaat. Wie goed gevolgd heeft weet dat er hier geen winnaar was stand 8-8
Van Zilveren Toren al een tijdje geen nieuws op onze blog. Dat maken we met deze post goed. Nu dinsdag volgt de vijfde ronde in Noorderwijk. Je kunt onze ploeg volgen op de site van de Antwerpse liga, klik hier om direct naar de juiste pagina te gaan.
Ronde 1 Burcht Beveren 9-7
In de openingsronde die op een algemene locatie werd gepeeld in het fort van Merksem moesten wij het opnemen tegen Burcht. Lucien speelde op het vierde bord en kreeg een aanval op zijn koningsvleugel met twee paarden. Na een klein oplettendheid kreeg hij dan ook paardenvork met als gevolg kwaliteit achter. Zijn tegenstander speelde het spel verder goed en in het eindspel kon Lucien dan ook niet anders dan opgeven. Ondertussen had Willy op bord 1 al ergens een toren verloren in het middenspel. Willy probeerde nog weerwerk te bieden maar helaas met een toren achter was er niets aan te doen. Hendrik speelde op bord 3 en kreeg een heel gesloten stelling tegen. Hendrik had wel meer bewegingsruimte op het bord maar dat was ook alles. Toen Hendrik een remise aanbod kreeg nam hij het dan ook aan. Tot slot mocht Peter het opnemen op bord 2 tegen de voorzitter van schaakclub Burcht. Peter kwam goed uit de opening en kon direct de pionnenstelling van zijn tegenstaander verzwakken + zijn rokade wegnemen. Peter had heel de partij het initiatief en bleef de partij onder controle houden. Na de kwaliteitswinst kon Peter zijn tegenstander ook nog eens verplichten zijn paard op te geven en dan was het ook niet moeilijk meer om het af te maken. - Verslag door Peter.
Ronde 2 Beveren - Schoten 6-10
Joren overzag al snel dat hij een stuk verloor en daarna was het dweilen met de kraan open. Luc zette stevig op maar de f-opstoot was verkeerd. Naar f3 was het goed, naar f4 was een stapje te ver. Ook Peter zag een truukje van de tegenstander te laat toen die met de dame zowel de g-pion als de (ongedekte) toren op b8 aanviel. Enkel Willy ontsnapte aan alle tactische truukjes en kon op zijn buurt de tegenstander verrassen in het eindspel met een dodelijke mataanval. - Verslag door Stefan.
Ronde 3 Borgerhout - Beveren 8-8
Stefan viel voor de gelegenheid in, maar slaagde erin om 20 minuten te laat te komen door op het verkeerde adres op te dagen. Amper zat hij neer of de partij was al beslist. Willy's tegenstander opende met de stonewall. Willy's voordeel groeide gestaag, maar in het eindspel bleken de ongelijke lopers alles terug te redden. Luc had een stuk gewonnen maar verloor het al snel en kon toen nog remise houden. Norbert had de kans op een mooie combinatie met een d-pion opstoot, zag het maar durfde niet, waarop hij als straf het toreneindspel verloor. - Verslag door Stefan.
Ronde 4 Beveren-Mechelen 9-7
Vandaag kwam Mechelen 3 op bezoek en al snel kreeg Luc enkele geschenken. Nog maar een twaalf zetten ver en Luc had al de twee paarden op stal. Nadien kon Luc het spel rustig onder controle houden en zijn aanval rustig voor bereiden. Zijn tegenstrever zag geen uitweg meer en gaf op. Joren was ondertussen ook al een heel eind opgeschoten in zijn partij en hij had in middenspel een pion weten buit te maken. Na een listige afruiling kwam hij een toren voor, nadien kon hij zijn partij rustig verder spelen en alle stukken afruilen. De winst was dan ook binnen. Bij Peter verliep het iets anders. De partij was vrij gesloten en bij 2-0 voorsprong wou hij dan ook geen risico nemen. Als zijn tegenstrever remise aanbood nam hij deze dan ook aan. Willy was ondertussen ook al aan zijn eindstrijd begonnen en overzag een aanvalszetje van zijn tegenstrever. Hij zag hier geen antwoord meer op en ging ten onder. Enig detail: er was nog wel antwoord eeuwig schaak ! Maar bij 2,5 1,5 heeft de ploeg toch gewonnen - Verslag door Peter.
Interclubs 2014-15: ronde 8 De thuisronde bracht Beveren 2 een mooie overwinning. Na een moeilijke start toont het toch dat de aanhouder wint. Topbord Norbert wist de tegenstandster uiteindelijk te verschalken. In het middenspel leken de kansen nog in evenwicht met druk op de f-lijn maar Norbert kon naar het einde toe zijn stempel drukken op de partij. Michaël speelde weer zeer snel, wat meer tijdsverbruik zou hem zeker niet kwaad doen, en hij geraakte al snel in een mindere stelling (vooral de witveldige zwarte loper had geen toekomst). hij had echter de nodige portie geluk aan zijn zijde: bij een schaakje zette de koning zich op het slechtst denkbare veld. Birgit kon de ploegtrend niet doorzetten en slikte een nederlaag tegen een solide spelende tegenstander. Broer David verzekerde de ploeg van winst door een complex middenspel te winnen.
Luc zette solide op tegen een origineel spelende tegenstander maar overzag de verstrekkende gevolgen van de loper op b2 gecombineerd met een dame op de h-lijn, na een offer op g6. Stefan had een geweldige aanvalsstelling opgebouwd maar aarzelde met de f-opstoot. De tegenstander creëerde tegenspel op de koningsvleugel, maar Stefan wist net alle dreigingen te pareren en remise. Peter had in het Konings-Indisch een boeiende partij met steeds wisselend materiaalverhouding. In tijdnood was het nog even spannend, maar Peter maakte het mooi uit. Willy was ondertussen in een dame-eindspel geraakt -na voortdurende druk- en liet de c-pion iets te ver oprukken. Daardoor was eeuwig schaak de noodrem, en het gelijkspel een realiteit.
De vijfde ronde zit er alweer op, en dus kunnen we de tussenstand maken. Paolo versloeg Stefan in hun onderlinge partij en wipt zo terug naar de eerste plaats.
In de derde ronde moest Beveren naar Borgerhout. Die spelen op de Turnhoutsebaan 28, in Deurne, maar Stefan daagde op op de gelijknamige straat in Borgerhout (aja). Met twintig minuten achterstand op de klok begon hij de partij. Een Evans gambiet ging al snel verkeerd voor de tegenstander die roekeloos een loper offerde en wel wat druk voor het stuk kreeg, maar uiteindelijk wel een stuk achter stond.
Willy moest tegen de stonewall opboksen en kreeg alle positionele voordelen maar ook een eindspel met ongelijke lopers waarin met geen middelen nog iets te bereiken viel. Luc kwam een stuk voor en blunderde dit vervolgens oordeelkundig terug om de remise te hebben. Norbert had waarschijnlijk de beste kansen om een mooie partijopzet tactisch te besluiten met een verrassende d5-opstoot. Hij was zo verrassend dat hij hem maar niet speelde. Daarna ging het van kwaad naar erger en een gelijk toreneindspel werd nog verloren.
Interclubs 2014-15: ronde 7 Voor het eerst, en het laatst deze interclub speelden de beide Beverse ploegen niet op dezelfde locatie. Beveren 1 moest naar Opwijk, en Beveren 2 naar Temse.
Opwijk stond tweede in de stand en wij kort erachter. Het zou dus een close duel worden. Stefan kwam goed uit de opening en kon het voordeel gestaag uitbreiden. De tegenstander offerde nog de kwaliteit om wat tegenspel te krijgen maar dat pakte averechts uit en met een toren meer was de klus geklaard. Peter nam het remiseaanbod van de tegenstrever aan, want zowel Willy als Luc stonden goed. Luc's stelling was echter niet goed voor meer dan remise, en Willy verloor nog na een verleidelijke - maar niet goede- opstoot op de h-lijn wat de tegenstander goed counterde.
Ook voor Beveren 2 een gelijkspel maar wel een meer dan verdiend. Norbert haalde een vol punt binnen en ook Michael kon winst voorleggen. Birgit en David moesten helaas hun meerdere erkennen in de tegenstander en vandaar het gelijkspel.
In de zesde ronde was het opnieuw een nipt verlies voor Beveren 1. Luc begon het jaar goed met een solide Siciliaan en een vlugge remise. Peter blunderde een stuk weg door een gevaarlijke d-pion te nemen. En Stefan blunderde zelfs de dame in een goede stelling. Enkel Hendrik zette het jaar echt goed in met een duidelijke winstpartij in een Siciliaanse draak.
Norbert heeft het als bord 1-speler niet gemakkelijk. Ook zijn eerste partij was niet voor de hand liggend. Michael, altijd snel spelend, was als eerste klaar en haalde remise, maar zowel Birgit als David moesten de duimen leggen.
Belangrijk om te onthouden: geen schaken meer tot 8 januari. Dan is er de Nieuwjaarsdrink en worden de laatste 2 partijen van de 4de ronde Bevers schaaktoernooi afgewerkt. Dat zijn nog Hugo Michaël en Frank David. De volgende (vijfde) ronde zal dan starten op 15 januari.
Speeldatums Zilveren Toren (Antwerpse) competitie, hier doet Beveren met 1 ploeg mee in de 2de afdeling. Kan iedereen aan Peter laten weten welke wedstrijden hij kan meespelen, zodat we een planning kunnen opstellen?
vrijdag 16 januari Burcht 1 Beveren 1 (wedstrijd wordt gespeeld in fort van Merksem)
vrijdag 23 januari Beveren 1 Schoten 1
donderdag 29 januari Borgerhout 2 Beveren 1
vrijdag 13 februari Beveren 1 Mechelen 3
Dinsdag 17 februari Noorderwijk 1 Beveren 1
vrijdag 27 februari Beveren 1 Oude God 2
dinsdag 10 maart Schilde 1 Beveren 1
vrijdag 20 maart Brasschaat 3 Beveren 1
vrijdag 27 maart Beveren 1 Brasschaat 2 (de laatste partijen worden mogelijks op dezelfde locatie gespeeld)
We ontvingen een uitnodiging voor een jeugdtoernooi van SC Wachtebeke voor 1 februari. Gelijktijdig organiseren ze ook een rapidtoernooi voor de begeleiders. Voor iedereen wat wils dus. Uitnodigingen vind je in bijlage.
De Beverse ploeg was te laat om de start mee te maken van dit kerstschaaktornooi (file op de ring).
We begonnen dus allemaal met 15 minuten achterstand op klok.
Lucien was het eerste klaar, na wat schuifwerk werd er remise overeen gekomen. Een klein beetje later volgden ook Norbert en Hendrik het voorbeeld van Lucien, nog 2 remises. Joren daarentegen bleef aandringen en de winst was voor hem. Peter kon de pionnenstructuur van zijn tegenstander verzwakken. Hierna werden alle stukken geruild op een paard na. Peter kon dan de zwakke pionnen gaan halen en met een doorgebroken pion een dame halen, waarvoor zijn tegenstander zijn paard moest afgeven en was de winst binnen.
Met reeds 3,5 op 5 was het nog wachten op de laatste partij. Paulo kreeg het niet al te gemakkelijk, offerde toren en loper voor dame. Maar dit zag er voor Paulo niet zo goed uit. Beide spelers kwamen in tijdnood en zijn tegenstander overzag een mat in drie. Helaas Paulo had het ook niet gezien (tijdnood), meer nog hij plaatste zijn dame op een aangevallen veld en weg dame en weg winst.
Hiermee haalden we een 3,5 op 6 zeker niet slecht, want we waren 6de van de 20 ploegen.
Interclubs 2014-15: ronde 5 De laatste ronde van 2014 tegen Sint-Niklaas was de ontmoeting met de leider voor Beveren 1.
De partijen startten veelbelovend voor Beveren. Luc bouwde een degelijke aanvalsstelling op. Hij was één zetje van groot voordeel maar toen stak zijn oude ziekte weer op en weg voordeel en partij. Stefan en Willy kwamen beiden met wat voordeel uit de opening. Stefan offerde een pion voor initiatief aan de koningsvleugel en al snel verzamelden donkere wolken - in de vorm van zwarte torens- zich op de h-lijn. Ook Willy push'te voor winst maar een stug verdedigende Jan kon afruilen naar een remise toreneindspel met een pion meer. Willy's techniek werd nog getest, maar die slaagde in de test. Hendrik had een vreemd gambiet tegen en koos een paar keer niet de beste voortzetting. Toen hij ook nog de witte loper ruilde, kreeg zijn tegenstander te veel spel.
Beveren 2. Norbert kreeg het koningsgambiet tegen. Altijd lastig, Norbert miste in het kritieke moment even de concentratie en toen was het al gebeurd. De jongeren moesten het afleggen tegen de ervaring. Ook Birgit moest al snel de koning omleggen. Michael probeerde enkele truukjes maar toen die niet bleken te werken, ging hij ten onder aan een niet voorziene penning op de a8-h1 diagonaal. David had een gelijke stelling in het middenspel en waarschijnlijk wel kansen, maar miste in het gemanoevreer en daarmee was de harde uitslag een feit.
De herfst is volop in het land en de winter staat voor de deur. KSK Deurne hoopt voor u de feestdagen alleszins goed in te zetten met ons 53e kersttornooi! U wordt van harte uitgenodigd op vrijdag 19 december 2014 om 20:00 in ons clublokaal, de Royal Esso Club te Deurne. Buiten is er voldoende plek om te parkeren en binnen is er voldoende sfeer om u te amuseren.
Door de beperkte plaats kunnen maar 20 ploegen inschrijven. Op de avond zelf zullen er geen inschrijvingen meer aanvaard worden. Inschrijven kan tot ten laatste op maandag 15 december 2014 bij
Om de paringen op voorhand zo optimaal mogelijk voorbereiden moeten ploegopstellingen worden doorgegeven: Namen, elo's en stamnummers volstaan. Zo kunnen we stipt om 20:00 beginnen.
Na het succes van het eerste jeugdtornooi vorig jaar, organiseren ze dit jaar hun tweede jeugdtornooi van KSK Deurne. Op zondag 28 december 2014 om 14:00 kunnen de jonge schakers bij hen terecht. Iedere deelnemer krijgt een naturaprijs.
Jeugdschaaklessen van 18:30 tot 20 uur (behalve in juli-augustus), vanaf 20 uur voor volwassenen (behalve in de zomervakantie)
Competitiewedstrijden: thuiswedstrijden gaan door op zondagnamidag 14 uur voor nationale interclubwedstrijden en op vrijdag 20 uur voor de Antwerpse competitie. Raadpleeg de kalender.
Contacteer de club
Druk op onderstaande knop om een e-mail te sturen.