Er wordt de laatste tijd met enorm veel woorden, soms ook met gebaren gesproken over respect op het voetbalveld. Wanneer is er sprake van respect, wanneer is er sprake van disrespect en wanneer is er sprake van walgelijk gedrag.
Elke maandag staan er in de krant wel weer voorbeelden van situaties waarbij zaken volledig uit de hand gelopen zijn, vechtpartijen, bedreigingen of andere onwenselijke maar overduidelijk zichtbare momenten in de mooie voetbalsport die negatief de aandacht trekken.
De verhalen worden groot uitgemeten in de krant maar soms moet je bewijzen van het gebrek aan respect in de sport ook zoeken in kleine berichtjes. Misschien moet je zelf wel een beetje in het wereldje zijn ingewijd om te herkennen dat zich meer heeft afgespeeld dan dat er in dat kleine berichtje staat vermeld.
Zo werd er onlangs plotseling bij Fc Dordrecht een speler weggestuurd. Deze gehuurde speler mocht een aantal wedstrijden voor het einde van de competitie terug naar zijn oorspronkelijke werkgever. Vreemd natuurlijk, maar veel verder dan een korte zakelijke mededeling levert zijn transfer niet op.
Navraag leert echter dat het volledig ontbreken van respect, met name in de richting van eigen collega's deze keer, de oorzaak is geweest van het verwijderen bij de club. Woorden als discriminatie en zeer grievende en kwetsbare opmerkingen komen van diverse kanten tot mij als ik probeer te achterhalen waarom de speler plotseling vertrokken is.
De betreffende speler zou zich in een wedstrijd onbetamelijk hebben uitgelaten tegen medespelers, een wedstrijd die overigens dik verloren werd, enigszins begrijpelijk na bovenstaande beweringen. Dit gedrag was uiteraard niet te tolereren waardoor de speler moest worden weggestuurd.
Ongelooflijk dat dergelijke situaties zijn voorgekomen, ook ongeloof dat het juist daar is voorgekomen na een anderhalf inktzwart seizoen waarbij de hoofdtrainer is overleden aan de ziekte die blijkbaar de afgelopen wedstrijd een aantal keren is gebruikt richting collega's om onvrede duidelijk te maken.
Natuurlijk, ook die onvrede moet ergens door ontstaan zijn, niet alleen door de prestaties tijdens de betreffende wedstrijd. Daar mag en moet de club over nadenken en een analyse op los gaan laten. Hoever heeft dit zover kunnen komen en hoe is dit in de toekomst te voorkomen. De speler in kwestie moet wellicht nog beter nadenken. Is hij geschikt voor dit niveau en kan hij omgaan met teleurstellingen en lastige situaties ?
Eén ding is zeker, van respect is hier aan de kant van de speler geen sprake. Respect is er wel op te brengen voor de club die, ondanks dat het ongetwijfeld zichzelf hierdoor opnieuw en niet voor het eerst onrust in dit seizoen op de hals haalde, besloot dat er een harde grens was die overschreden werd.
Maatregelen konden niet uitblijven in dit geval, sterker nog de club had respect verloren wanneer dit incident was uitgelekt en er geen maatregelen waren genomen. Respect dus voor deze beslissing. Hetzelfde respect is er niet voor de betrokken voetballer die nu heel wat moeite zal moeten doen om dit terug te verdienen.
Hij is inmiddels vetrokken naar zijn oorspronkelijke werkgever, wat mij betreft is er sprake van respect als hij met de rug recht terug keert naar De Krommedijk om daar zijn gemeende verontschuldigingen aan te bieden aan de betrokken collega's en aan de supporters. Doet hij dit niet en blijft hij op Jupiler niveau spelen, dan vrees ik dat er pittige duels aan gaan komen het komend seizoen. Respectloos omgaan met anderen kan krenken tot in de ziel.