De familie is duidelijk afkomstig uit de buurt van Lankhorst, in de buurt van Staphorst. De naam Lankhorst is een geologische vormnaam. 'Lank' is een verbastering van 'lang' en 'horst' is een natuurlijke verhoging in het landschap. Lankhorst betekent dus lange hoogte en is gelegen langs de Reest. Over-Lankhorst lag bezuiden de Lankhorst. Dus eigelijk moet men spreken niet van Lankhorst, maar van Langehorst. Maar goed, wat is een naam? Lankhorst is een buurstschap in Overijssel, behorend bij de gemeente Staphorst. De huizen bestaat merendeels uit boerderijen, die in de vorm van lintverbouwing langs de Lankhorsterweg gelegen zijn.
Waar nu Staphorst en Rouveen zijn gesitueerd, lag in de vroege middeleeuwen een meters dik hoogveenpakket. Dit veen wordt aan de west- en noordzijde begrensd door de beekdalen van de Gene (nu: Zwarte water), de Sethe (nu: Meppeler diep) en de Reest. Het veenpakket neemt in oostelijke richting in dikte af. Daar ligt het pleistocene zand dicht onder het oppervlakte. De oudste bewoningsplaatsen in het gebied bevinden zich langs de beken. Op rivierduinen en dekzandruggen langs de beekdalen liggen de vroegste nederzettingen zoals Hesselingen, Hamingen, Baarlo, Heuvenstede en ten Velde. De bewoners van deze dorpen hebben kleine gedeeltes van het veengebied in gebruik. Rond het jaar 1000 krijgt de Bisschop van Utrecht de zeggenschap over grote delen van Drenthe en Overijssel. Onder regie van dit Bisdom is omstreeks 1180 begonnen met een grootschalige ontginning van het veen. Hierdoor ontstonden grote boerderijen. Want men ging naast de veenwinning ook vee houden. Deze boerderijen waren meestal in bezit van de Adel; groot-grondbezitters en de kloosters. Onze familie valt echt niet onder deze welvarende groepen, zij waren meer de gewone boere/veen arbeider, Zij die het zware werk deden voor hun baas en er weinig of niets voor terug kregen. Zij zullen om een betere levensomstandigheid te krijgen, vertrokken zijn naar Kampen. Het moet een zware reis zijn geweest. Ga er maar eens aan staan. Een heel gezin bestaande uit tenminste zeven personen en dan nog vermoedelijk enkele stukken huisraad. Hopelijk heeft men mee kunnen liften met een turfschip van Lankorst/Meppel naar Kampen, maar toch.
Maar hier komen we het eerste probleem tegen in mijn onderzoek naar de verste voorouders van de familie Lankhorst. Er zijn twee gezinnen die er in voor aanmerking komen als ouders van Berent Jansen (van der) Lanckhorst (1664 - 1698) . Namelijk ten eerste de familie Jan Berents gehuwd aan Arentien Geerts. Jan is zo vermoedelijk geb/ged rond 1635 te Lankhorst -Staphorst en is zo rond 1659 gehuwd met Arentien. Ten tweede hebben we het gezin van Jan Claes en Merrichje Hendrix ook afkomstig uit de omgeving van Staphorst en gehuwd rond 1655 te Staphorst. De twijfel is dat beide gezinnen een zoon hebben, die genoemd/beschreven wordt als Berent Jans[s]en. En allebei zijn ze geboren in en om Lanckhorst cq Over-Lankhorst.
Beide gezinnen hebben wel wat, maar ik houw mij maar aan een oud register wat ik vond in het familiearchief van de familie Beckeringh-Lankhorst in het Tressoar te Leeuwarden. Tevens vond ik daar een schema van de hand van de Hr. P. Bravenboer. Dus ik houw het echtpaar Jan Berents en Arentien dus aan als de ouders van Berent Jansen welke gehuwd is aan Marrigje Everts. Ik weet dat ik het mis kan hebben, maar als u overtuigend bewijs heeft, ben ik gaarne bereidt om mijn zienswijze te veranderen.
|