Op zaterdag 5 oktober wordt er op de Bund voor de 9de maal het Prinskesrijden georganiseerd. De leden van de wachtlijsten van de Lustige Gans en Vrije Gans (leden Lustige Gans) strijden vanaf 15 uur voor een opvolger voor Daan De Herdt. Hieronder de volgorde :
Graag willen we u erop wijzen dat alle communicatie betreft de vraag naar het verbod op onze traditie en folklore loopt via de voorzitter van de "Verenigde gansrijders van de Antwerpse polder". Wij als Ganzenrijden On-Line willen ons niet mengen in een openbare discussie via sociale media en/of de pers. We hopen dat u als sympathisant van deze traditie zich niet laat beïnvloeden door de berichten en/of commentaren. Wij raden dan ook aan om hier geen (impulsieve) reacties op te geven.
Glenn Vervloet is gisteren tot Hertog van Prosperpolder gekroond en is zo de opvolger van vader Gert. Glenn (26), die na drie ronden blote nek de kop wist te bemachtigen, reed voor de twaalfde keer mee en is al enkele jaren actief ruiter bij Gansrijdersmaatschappij van Hoevenen. Deze demonstratie gansrijden werd al voor de 15e maal georganiseerd tijdens de jaarmarkt te Prosperpolder. Johan Vernimmen en Gert Vervloet werden in de bloemen gezet voor 15 deelnames en het bestuur van Prosperpolder werd bedankt met flessen wijn.
Op zondag 1 september vindt tijdens de jaarmarkt te Prosperpolder voor de 15de maal een demonstratie gansrijden plaats. 19 ruiters van verschillende maatschappijen, waaronder één nieuwe deelneemster, gaan op zoek naar een opvolger van Hertog Gert Vervloet. De paarden worden opgetuigd om 13u30 waarna de demonstratie zal doorgaan op het grasveld aan de kerk. Omroepers van dienst zijn Jos Kools en Peter Paardekam. Gert Vervloet vervult de taak van snijmeester.
Hertogen Prosperpolder :
2005 Andre Simons 2006 Raymond Fissers 2007 Raymond Fissers 2008 Marc Van Gaal 2009 Peter Regemortel 2010 Jerry Adam 2011 Frans Vranckx 2012 Koen Assiner 2013 Alex Lemaire 2014 Herman Willekens
Alke Roes werd gisteren te Ekeren de 25e koningin van de Vrije Gans. De nieuwe koningin mocht een cheque van 6375 Euro overhandigen aan een delegatie van de Vluchtheuvel uit Stabroek.
Op zaterdag 4 mei sluiten de dames van de Vrije Gans het gansrijderseizoen in Ekeren af. Uittredend koning is Annemieke Kanora. Er zijn zes nieuwe ruiters (*).
Het 72ste keizerschap te Zandvliet op 7 april was weer een hoogdag voor de Antwerpse Polder. De omgeving van de Botermarkt, die voor de 26ste maal het strijdtoneel was voor een keizerschap, was door het prachtige weer volgepropt met toeschouwers. De dag begon met een receptie in het Vredehof. Rond 11u30 werd de feestmarkt en kermis geopend door de uittredend keizer Rob De Vree en genodigden. Om 13u30 was er dan de receptie in het voormalige gemeentehuis aan de Spaanse Molenstraat. Hier waren er toespraken van Stanny Gabriëls (voorzitter Jonge Ruiters Zandvliet), Frans De Schutter (voorzitter Polderbond) en districtsburgemeester Carl Geeraerts. Ondertussen trok de keizerlijke stoet door de Zandvlietse straten. Met een beetje vertraging kon keizer Rob de stoet mee schouwen aan het gemeentehuis. Het was kwart voor vier vooraleer de keizer kroon en mantel kon afgeven aan voorzitter Frans De Schutter en de strijd tussen de 31 deelnemers kon los barsten. Speaker van dienst was René De Nys. Hij vuurde de ruiters in zijn gekende stijl aan. Ondertussen groeide de massa rond de Botermarkt nog meer aan. Snijmeester Bart Snoeckx bracht rond kwart voor zes het net op zes mazen. Jelle Adriaenssens (Stabroek) zorgde ervoor dat iets voor zes uur onder de blote nek kon gereden worden. 19 ruiters passeerden onder de galg zonder dat de gans zich prijs wou geven. Na Louis Cloots van de Oude Gans uit Berendrecht was het de beurt aan Marc Pannekoek van de maatschappij uit Hoevenen. Het hoofd van zijn paard kwam voorbij de gans, ondanks zijn pogingen om het paard te doen keren. Marc passerde heel sportief onder de galg. Dan was het de beurt aan Michael Van Meir (Ware Gans Lillo). Hij kon zijn paard niet goed onder de gans krijgen en miste zo een kans op een eerste keizerstitel. Het was tenslotte Maarten Gabriëls (33) liet de kans niet voorbij gaan en ging met zijn vierde keizerskop aan de haal. Maarten van de Jonge Ruiters Zandvliet was al keizer in 2010, 2012 en 2015 en zorgde voor de 15de keizerskroon voor de Jonge Ruiters. Hij werd ook al vier keer koning van de Zandvlietse maatschappij. Na de kroning door Frans De Schutter werd de nieuwe keizer tot in de vroege uurtjes gevierd in het Vredehof en de omliggende café's. Het 73ste keizerschap zal doorgaan in Zandvliet op 29 maart 2020.
Het Keizerrijden is een idee van Herman Van Duyse. Herman was politie-officier in Wilmarsdonk en Oorderen. Het eerste keizerschap vond plaats op 7 maart 1948 te Wilmarsdonk. Dit zijn de maatschappijen en het aantal ruiters waarmee ze mogen deelnemen, samen met de uittredende keizer: Nieuwe Gans Berendrecht (4 ruiters), Oude Gans Berendrecht (4 ruiters), Koninklijke Ganzenrijdersmaatschappij Hoevenen (4 ruiters), Koninklijke Ganzenrijdersmaatschappij Stabroek (4 ruiters), Ware Gans Lillo (4 ruiters), Jonge Ruiters Zandvliet (3 ruiters) en Veteranen Zandvliet (3 ruiters) en de Lustige Gans uit Ekeren (4 ruiters).
Recordhouder met het meeste aantal keizerskronen is Alfons Gabriëls (foto) uit Zandvliet. Hij is zeven keer tot keizer gekroond. Hij wordt gevolgd door Stanny De Backer (Veteranen Zandvliet) en zijn kleinzoon Maarten Gabriëls (Jonge Ruiters Zandvliet). Het volledige overzicht van de 72 keizers vindt u onderaan in de pdf bijlage.
Op zondag 7 april gaat te Zandvliet het 72ste keizerschap door. De organisatie is voor 12de maal in de geschiedenis in handen van de Jonge Ruiters Zandvliet. Het is sinds 1998 liefst de zevende maal dat de Jonge Ruiters gastheer zijn van het keizerrijden. Om half twaalf is er de opening van de feestmarkt. Om 14 uur begint de stoet die aan het voormalige gemeentehuis van Zandvliet zal geschouwd worden door keizer Rob De Vree en de genodigden. Dit is het parcours van de Keizerlijke stoet : De Keyserhoeve, Putsebaan, Antwerpsebaan, Zandvlietse Dorpstraat, Zoutestraat, Spaanse Molenstraat en dan naar de Botermarkt. De start van het 72ste keizerschap op de Botermarkt met de 31 deelnemende koningen/keizers is voorzien rond 15 uur. Speaker van dienst is René De Nys en snijmeester Bart Snoeckx. Voor alle praktische informatie kunt u terecht op de website van het district Berendrecht-Zandvliet-Lillo. Het verslag van het 72e keizerschap kunt u volgen via Facebook.
Met Tom Hendrickx zijn alle koningen van 2019 gekend. De dag in Hoevenen begon onder een stralende zon met het uithalen van Koning Frans Vranckx. Ook werden de aangesloten herbergen in en om Hoevenen bezocht. Rond 15 uur gaf de uittredende koning kroon en mantel af en kon de strijd onder de 33 deelnemers beginnen. Door het mooie weer kon je in Hoevenen op de koppen lopen. Op een gezapig tempo draafden de deelnemers onder de galg. Snijmeester Gert Vervloet sneed op afgesproken tijdstippen mazen weg. Rond 17 uur was het Raymond Fissers die ervoor zorgde dat er onder de blote nek kon gereden worden. Een volledige toer duurde het voor de beslissing viel. Tom Hendrickx (35) sleurde met een machtige greep kop en een groot stuk van de gans mee. Tom nam voor de 18de keer deel. Hij woont samen met Kristel en ze hebben samen twee kindjes. Het koppel is woonachtig in de Rijstraat in Hoevenen waar ze een geitenboerderij uitbaten. Tom gaat volgende zondag naar het keizerschap in Zandvliet aan de zijde van Frans Vranckx, Marc Pannekoek en Werner Wouters. Voor foto's van vandaag kunt u terecht op de website van De Polder.
Dave Matthysen topfavoriet voor gansrijden Hoevenen
Volgens de poll van de maatschappij van Hoevenen in Dave Matthysen (37) de grote favoriet voor het gansrijden op Half Vasten. Dave neemt voor de 19de maal deel en het is nu of nooit. Vanmorgen werd er door Radio 2 Antwerpen een reactie gevraagd aan de topfavoriet, maar die had geen commentaar.
De dag begon voor de ruiters van de Oude Gans met het uithalen van koning 2018 Sven Averens. Iets voor negen uur verzamelden ruiters en leden aan dienstencentrum Molengeest. Vandaar ging het richting Molenakker waar koning Sven en Ellen de genodigden trakteerden op een heerlijk uithalen. Na het uithalen ging het via de Molengeest en Peter's Sportsbar richting De Koerel voor het middagmaal. Na de middag werden nog Jos van Nelekes en de cafetaria van Berendrecht Sport bezocht. Rond kwart na drie gaf koning Sven kroon en mantel af aan ere-voorzitter Jos Crynen. En dan kon de strijd tussen de 23 deelnemers beginnen. Speaker Peter Paardekam sprak alles gezwind aan elkaar. Heel wat toeschouwers kwamen op deze zonnige namiddag afgezakt naar de Solftplaats. De strijd bleef heel spannend. Zeker toen rond kwart voor zes de kop door Rico Paardekam uit het net werd gehaald. Quinten Lamot deed de nek rekken, waardoor iedereen dacht dat de kop voor de volgende ruiter zou kunnen zijn. Dit was uittredend koning Sven Averens. Sven kwam ongelukkig ten val bij het aanleggen voor zijn laatste poging. Gelukkig kon hij de strijd verder zetten. Maar ook Sven kreeg de kop niet te pakken. Ook Kurt Steen, Bart De Wael, Guido Choveau en Marc Compernol beten de tanden stuk op de nek. Het was tenslotte David Cleynhens (41) die met de kop aan de haal ging. David neemt al 14 jaar deel en is havenarbeider. Aan de kop hing een premie van 8760 €. David verdedigt op 7 april op het keizerschap de kleuren van de Oude Gans samen met Sven Averens, Louis Cloots en Rico Paardekam.
Wim Vansteenkiste voor derde keer koning Lustige Gans
De weergoden waren de gansrijders van Ekeren beter gezind dan twee weken geleden. Toen moest alles afgeblazen worden wegens te veel wind. Om half drie werd er samengekomen aan café Notenboom. Hier stopte twee weken geleden de feestelijkheden. In vergelijking met 10 maart was Illpo Cooremans er niet bij. De pechvogel brak zijn hand. Zijn plaats werd ingenomen door Nils Gaethofs. Hierdoor reed vader Nico de gans met zijn zonen Nils en Jens. Illpo nam de plaats in van speaker naast Annemieke Kanora. Snijmeester van dienst Stefan De Proost bracht het net rond half zes op zes mazen. Dan was het aan de ruiters zelf om de klus te klaren. Rond kwart voor zes lukte Peter De Rechter erin om de nek te ontblootten. Acht ruiters beten hun tanden stuk ,op de nek. Het was uiteindelijk de voorzitter van de maatschappij Wim Vansteenkiste die voor de derde maal zich tot koning van de Lustige Gans weet te kronen. Wim (53) nam voor de dertiende maal deel. Hij woont in de Driehoekstraat te Ekeren en is papa van Tine en Jef. De technisch adviseur bij avAnt Provinciaal onderwijs was ook al koning in 2007 en 2011. Hij mag op 7 april naar het keizerschap in Zandvliet met Luc Peeraer, Steven Moons en Sven Van Lommel.
Als laatste maatschappij heeft ook de Oude Gans de volgorde bepaald waarin ze zondag 24 maart gaan aantreden op de Solftplaats. Uittredend koning is Sven Averens. Er is met Dirl Calluy één nieuwe ruiter. Marc Compernol keert terug. Drie ruiters stoppen, met name Ronny Lamot (koning in 2001 en 2004), Guy Joossens en Benjamin Bril (koning 2015). Alfonso Hendrickx, Louis Cloots, Raf en Valentijn Crynen en Walter Segers zijn er dit jaar niet bij. Dit is de volgorde waarop ze zondag vanaf 15 uur zullen aantreden :
Het gansrijden in Lillo begon vanmiddag met het uithalen van uittredend koning Dennis Aendekerk. Na de speeches en de traditionele feestelijkheden ging het dan naar Yachtclub Scaldis. Rond 15 uur kwamen de 22 ruiters aan op het Kazerneplein. Na een rustige aanloop kreeg het gansrijden een snelle beslissing. Rond 17 uur weet Theo Reynaerts de kop uit het net te vissen. Eerste ruiter Tibo Maes verzaakt om te trekken. Kevin Allaeys gaat daarna vol zijn kans, maar de nek begeeft nog niet. Het is Brett Keuppens (28) die met een stevige snok de kop weet te bemachtigen. Brett is woonachtig te Stabroek met echtgenote Elien Pauwels. Elien is verpleegster bij de Ware Gans. Brett is werkzaam bij Total. Zijn vader Frans, ondervoorzitter bij de Ware Gans, was zelf viermaal koning. De dolgelukkige vader mocht de nieuwe koning met veel trots kronen. Brett rijd de gans sinds 2010 en was drie maal koning bij het kindergansrijden. Hij mag op 7 april de kleuren van de Ware Gans samen met Dennis Aendekerk, Michael Van Meir en Andy Cloots verdedigen op het keizerschap te Zandvliet.
Om 14u45 besliste de politie om het gansrijden in Ekeren af te gelasten. Dit door het stormweer van vanmiddag. Ondanks het slechte weer waren de ruiters vanmorgen met volle moed vertrokken. Rond 11u30 werd uittredend koning Luc Peeraer uitgehaald. De koning trakteerde zoals de traditie het wil pekesstoemp met worst. De koning en de ruiters waren er klaar voor, maar dan kwam net voor aanvang van het gansrijden het bericht dat het werd afgelast. Het bestuur gaat nu op zoek naar een nieuwe datum. Vanavond wordt er wel gefeest in Tel 18. De laatste keer dat er gansrijden werd afgelast was in februari 2010. Toen zorgde sneeuw voor uitstel voor de ruiters uit Zandvliet en Stabroek.