Inhoud blog
  • Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Erfgoed en cultuur
    regio kust
    30-05-2011
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Waarom erfgoed?
    Erfgoed is in, zoveel is duidelijk. En terecht. We worden ons steeds meer bewust van de snel veranderende maatschappij en staan daarnaast te weinig stil bij gerealiseerde projecten uit het verleden. Vaak staan de bouwpromotoren te springen om oude panden van historische waarde op te kopen en plat te gooien, met alle gevolgen van dien. Het oorspronkelijke straatbeeld verliest haar waarde en culturele rijkdom, de oorspronkelijke plannen contrasteren met de nieuwe waardoor het uitzicht 'kakofonisch' wordt.
    Maar er is beterschap op komst!

    Oostende gaat historische panden integraal beschermen
    Oostende is van plan zijn rijke erfgoed anders te beheren. Volgens het nieuwe Actieplan Bouwkundig Erfgoed worden 1.200 panden in onderlinge samenhang beschermd. Vlaams bouwmeester Marcel Smets spreekt van een baanbrekend initiatief. De "koningin der badsteden" heeft geen al te beste reputatie als het gaat om het beheer van haar erfgoed. Decennialang trok de slopershamer een spoor van vernieling door de binnenstad, waar het wemelde van de pareltjes uit de zeventiende eeuw en uit de belle époque.

    Dat moet veranderen, vindt het stadsbestuur. Gisteren werd een nieuw Actieplan Bouwkundig Erfgoed gepresenteerd, dat een begin moet maken met de integrale bescherming van de belangrijkste historische panden in de stad. Het opstellen van het plan duurde maar liefst drie jaar. In die tijd beoordeelden medewerkers van de Universiteit Gent en architectenbureau Smet Vermeulen 2.774 panden op hun erfgoedwaarde. Daarvan werden 319 panden aangemerkt als monument (een status die ze voordien ook al hadden) en 1.226 kregen een zogenaamde "locuswaarde". Die zegt zowel iets over de waarde van het pand zelf als over het belang ervan voor zijn omgeving.
    Panden met een hoge locuswaarde moeten vanaf nu, mits aanpassingen, behouden blijven. Is de locuswaarde laag, dan wordt behoud ter overweging gegeven. Slopen en vervangen mag alleen als de nieuwbouw minstens even kwaliteitsvol is. Een adviescommissie moet waken over die kwaliteit.
    Gebouwen kunnen om verschillende redenen belangrijk worden geacht voor hun omgeving. Zo kan een pand dat op zich niet heel bijzonder is maar wel deel uitmaakt van een homogeen geheel, een hoge locuswaarde krijgen. Idem dito voor een gebouw met een mooi uitzicht op de zee of een pand dat zich naast een beschermd monument bevindt. Volgens dezelfde integrale visie wordt voortaan bij de beoordeling van panden ook gekeken naar een "ontwikkelingsprofiel". Past het pand in het profiel van de buurt waarin het staat, dan wordt de kans op behoud groter. Is dat niet het geval, dan daalt ze.
    Het Actieplan zal vooral meer zekerheid bieden aan huizenbezitters en de immobiliënsector, die weten waar ze aan toe zijn voor verbouwingen of sloopwerken. Huiseigenaars kunnen de lijst vanaf volgende week raadplegen op de website van de stad.
    Vlaams bouwmeester Marcel Smets spreekt van een baanbrekend initiatief. "Top op heden worden panden in Vlaanderen altijd als zodanig beschermd. Het is voor het eerst dat men probeert verschillende argumenten af te wegen met het oog op het totale stadsbeeld." Ook de regel dat nieuwbouw per definitie beter moet zijn dan een pand dat wordt gesloopt noemt Smets positief. "Sloop is niet altijd een slecht idee. Het stadsbestuur van Oostende heeft mij een aantal panden laten zien die al jaren staan te verkrotten. Daar heb je ook niets aan. In zo"n geval is nieuwbouw beter, als het maar goede nieuwbouw is. Dat wordt door dit plan gegarandeerd."
    De Oostendse actiegroep Dement, die zich al jaren inzet voor het behoud van waardevol erfgoed in de stad, reageert voorzichtig positief op de plannen van de stad. "We zijn blij dat er eindelijk iets gebeurt", zegt voorzitter Guy Servaes. "Maar wat ons betreft is er nog geen reden tot euforie. We hebben de afgelopen jaren al vaak gezien dat een gemeente het ene zei en het andere deed, dus we blijven waakzaam."
    Doorslaggevend wordt volgens Servaes het functioneren van de adviescommissie. "We zijn heel benieuwd hoe transparant die zal zijn en welke criteria men zal hanteren. Zo"n locuswaarde blijft natuurlijk een subjectief begrip, net als kwalitatief hoogwaardige nieuwbouw. Onlangs heeft de commissie nog toestemming gegeven voor het slopen van hotel La Paloma, een juweeltje uit de belle époque. De eigenaar had dat pand bewust laten verkrotten. Wij willen graag weten wat de stad tegen dat soort praktijken zal doen."




    Geef hier uw reactie door
    Uw naam *
    Uw e-mail *
    URL
    Titel *
    Reactie * Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
      Persoonlijke gegevens onthouden?
    (* = verplicht!)
    Reacties op bericht (0)



    Archief per week
  • 18/01-24/01 2016
  • 10/11-16/11 2014
  • 26/08-01/09 2013
  • 19/08-25/08 2013
  • 08/07-14/07 2013
  • 01/07-07/07 2013
  • 17/06-23/06 2013
  • 10/06-16/06 2013
  • 20/05-26/05 2013
  • 06/05-12/05 2013
  • 29/04-05/05 2013
  • 15/04-21/04 2013
  • 24/09-30/09 2012
  • 13/08-19/08 2012
  • 23/07-29/07 2012
  • 16/07-22/07 2012
  • 25/06-01/07 2012
  • 04/06-10/06 2012
  • 28/05-03/06 2012
  • 21/05-27/05 2012
  • 14/05-20/05 2012
  • 30/04-06/05 2012
  • 23/04-29/04 2012
  • 09/04-15/04 2012
  • 12/03-18/03 2012
  • 30/05-05/06 2011

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !

    Klik hier
    om dit blog bij uw favorieten te plaatsen!

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs